Постанова від 16.04.2025 по справі 582/425/25

Провадження № 3/582/239/25

Справа № 582/425/25

копія

Недригайлівський районний суд Сумської області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2025 року

Суддя Недригайлівського районного суду Сумської області Яковенко Н.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла із ВП №1 (с. Недригайлів) Роменського РВП ГУНП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

30.03.2025 інспектором ВП №1 (с. Недригайлів) Роменського РВП ГУНП в Сумській області старшим лейтенантом поліції Жмакою В.А. було складено адміністративний протокол серії ЕПР1 № 285469 стосовно ОСОБА_1 за те, що водій ОСОБА_1 29.03.2025 об 23:55 год у селищі Терни по вул. Центральній керував автомобілем FORD MONDEO н.з. НОМЕР_1 у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився на місці зупинки з застосуванням спеціального технічного приладу газоаналізатор Драгер 6810. Результат 2,05 проміле, чим порушив вимоги п. 2.9.а Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні із протоколом не погодився та пояснив, що він є військовослужбовцем військової частини, яка дислокується в Сумській області, старшим помічником начальника відділення персоналу військової частини. 29.03.2025 повернувся з відрядження з АДРЕСА_2 , випив пива та ліг спати. Пізно ввечері, після 23-00 отримав наказ щодо термінової подачі даних до вищого штабу. Під час руху з місця проживання на власному автомобілі, який ним використовується в службових цілях, до робочого місця в с. Терни Роменського району Сумської області, він був зупинений працівниками поліції, які провели огляд на стан сп'яніння, який показав позитивний результат.

Вважає, що оскільки він є військовослужбовцем та це порушення вчинив під час виконання обов'язків військової служби, то він має нести відповідальність за військове правопорушення за ст. 172-20 КУпАП, складати щодо нього протокол та проводити огляд на стан сп'яніння мають право спеціально уповноважені особи. З огляду на це просив закрити щодо нього справу про адміністративне правопорушення. Також надав довідку про проходження ним військової служби. Також подав суду письмове клопотання про закриття щодо нього провадження за ч. 1 ст. 130 КУпАП на підставі п.1 ч. 1 ст.247 КУпАП.

У судовому засіданні за клопотанням ОСОБА_1 був допитаний як свідок ОСОБА_2 , який пояснив, що він є начальником відділення персоналу військової частини, а ОСОБА_1 є його підлеглим. Ввечері 29.03.2025 від начальника частини він отримав розпорядження щодо перевірки інформації та термінового надання її вищому штабу. Того ж дня 29.03.2025, після 23-00 він зателефонував ОСОБА_1 та наказав йому терміново провести відповідну перевірку та підготувати інформацію для передачі її до вищого штабу. ОСОБА_1 повідомив про виконання наказу, однак не повідомляв про те, що приступив до його виконання в стані алкогольного сп'яніння. Вважає, що ОСОБА_1 як військовослужбовець, який виконував його наказ підлягає відповідальності за ст.172-20 КупАП за вчинення військового адміністративного правоворушення.

Суддя, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , допитавши свідка ОСОБА_2 , дослідивши матеріали у справі про адміністративне правопорушення прийшов до наступних висновків.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення, визначеного приписами ч. 1 ст. 9 КУпАП. Складом правопорушення є наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням.

Відповідно до п.2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідальність за ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами, які перебувають в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Разом з тим ст. 15 КУпАП визначає відповідальність військовослужбовців та інших осіб, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів, за вчинення адміністративних правопорушень. Так, за вчинення військових адміністративних правопорушень військовослужбовці, а також військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б цього Кодексу, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Глава 13-Б цього кодексу визначає як військове адміністративне правопорушення серед іншого виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння ( ч. 1 статті 172-20 КУпАП).

За змістом ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами …, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, … та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Із пояснення ОСОБА_1 вбачається, що 29.03.2025 на час складення протоколу він перебував на військовій службі та виконував обов'язки військової служби.

Ст. 266-1 КУпАП визначає порядок огляду зокрема військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Так, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Отже, із наведеного слід дійти висновку, що огляд військовослужбовця ЗСУ щодо якого є підстави вважати, що він перебуває у стані алкогольного сп'яніння перебуває на вулиці, має проводитися особою уповноваженою начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.

Таким чином, поліцейський ВП №1 (с.Недригайлів) не є тією уповноваженою особою, яка має право проводити огляд військовослужбовця на стан алкогольного або наркотичного сп'яніння, а також не є особою, яка уповноважена складати відповідний протокол за відмову військовослужбовця від проходження огляду на стан сп'яніння.

Такими особами, відповідно до п. 14 ст. 255 КУпАП є командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин, установ, закладів.

Крім того, Наказом Міністерства оборони України від 23 жовтня 2021 року за № 329 затверджена Інструкція зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, у тому числі і щодо правопорушення, яке передбачене ст. 172-20 КУпАП, в якій заначено перелік осіб, уповноважених на складання протоколів щодо військовослужбовців, серед яких відсутні працівники поліції.

Як вбачається із досліджених доказів, ОСОБА_1 керував належним йому автомобілем у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився на місці зупинки з застосуванням спеціального технічного приладу газоаналізатор Драгер 6810. Результат 2.05 проміле.

З копії військового квитка, довідки військової частини та витягу з наказу командира військової частини встановлено, що ОСОБА_1 є таким, що виконує службові обов'язки з 04.12.2024. Ці обставини підтвердив також безпосередній командир ОСОБА_1 , який допитаний як свідок.

Отже, оскільки ОСОБА_1 є військовослужбовцем та під час зупинки його поліцейським виконував обов'язки військової служби, тому наведене у протоколі порушення не охоплюються диспозицією ч.1 ст.130 КУпАП.

Згідно п. 1. ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події складу адміністративного правопорушення.

Оскільки діяння, яке інкримінується військовослужбовцю ОСОБА_1 не охоплюється складом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, суддя приходить до висновку, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 130 КУпАП, а тому провадження у справі слід закрити за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 130 ч. 1, ст. 172-20, 247 ч. 1 п. 1, 251, 266, 280, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП, закрити, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя: підпис з оригіналом згідно

Суддя: Н. М. Яковенко