Єдиний унікальний номер судової справи 462/1131/25
Номер провадження 3/462/794/25
про призначення судової автотехнічної експертизи
17 квітня 2025 року суддя Залізничного районного суду м. Львова Галайко Н. М., перевіривши матеріали справи, які надійшли з Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції (далі - УПП у Львівській області), електронна пошта: lviv@patrol.police.gov.ua, місцезнаходження: 79053, м. Львів, вул. Перфецького, 19 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , відомостей про наявність встановлених законодавством України пільг немає (дані щодо особи зазначено згідно протоколу),
за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
встановив:
І. Рух справи.
УПП у Львівській області, 14.02.2025 року (вх. № 3652) звернулося у Залізничний районний суд м. Львова із матеріалами справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.02.2025 року для розгляду зазначеної справи визначено головуючого суддю - Галайко Н. М.
ІІ. Опис обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 244408 від 11.02.2025 року, ОСОБА_1 , 11.02.2025 року о 17 год. 46 хв. за адресою: м. Львів, вул. Яворницького-Баштанна, керуючи транспортним засобом «Volkswagen Polo», державний номерний знак НОМЕР_1 рухаючись по другорядній дорозі, не дала дорогу автомобілю, який рухався по головній дорозі в результаті чого відбулося зіткнення з транспортним засобом «Volkswagen Golf», державний номерний знак НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 . Унаслідок дорожньо-транспортної пригоди транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальної шкоди.
2.1. Правова кваліфікація діяння.
Так, ОСОБА_1 порушила вимоги п. 1.5, 2.3б, 16.11 Правил дорожнього руху (далі - ПДР). Дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 органом поліції кваліфіковано за ст. 124 КУпАП.
Права та обов'язки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП ОСОБА_1 роз'яснені при складанні протоколу.
ІІІ. Суть клопотання (заяви), що вирішується.
Так, уповноважений захисник ОСОБА_1 - адвокат Думич І. І., 17.04.2025 року у судовому заявила усне клопотання (яке у тому числі подала письмово 28.03.2025 року, вх. № 6868 ) про призначення у справі судової автотехнічної експертизи (документ сформований в системі «Електронний суд» 28.03.2025 року).
Зазначене клопотання обґрунтоване, зокрема необхідністю повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, а також вказано, що для з'ясування обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, потрібні спеціальні технічні знання, відтак вказано про необхідність призначення автотехнічної експертизи.
ІV. Пояснення осіб, які беруть участь справі.
ОСОБА_1 , будучи належно та завчасно повідомленою про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, шляхом скерування судових повісток на її адресу вказану у протоколі, у судове засідання не з'явилася.
Уповноважений захисник ОСОБА_1 - адвокат Думич І. І. у судовому засіданні підтримала заявлене клопотання та просила суд задовольнити таке у повному обсязі.
V. Щодо можливості призначення експертизи.
Суд, дослідивши письмове клопотання про призначення експертизи, заслухавши думку уповноваженого захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи у межах заявленого клопотання, дійшов наступних висновків.
Так, за положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право, в тому числі і заявляти клопотання.
Відповідно до ч. 3 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» № 14 від 23.12.2005 року, при розгляді справ про адміністративні правопорушення на транспорті необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у ст. 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз.
Згідно ч. 1 ст. 273 КУпАП експерт призначається органом (посадовою особою), у провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, у разі коли виникає потреба в спеціальних знаннях, у тому числі для визначення розміру майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, а також суми грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, які підлягатимуть конфіскації.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Згідно ч. 2 ст. 15 Закону України «Про судову експертизу» проведення судових експертиз державними спеціалізованими установами у кримінальних провадженнях за дорученням слідчого, прокурора, суду та у справах про адміністративні правопорушення здійснюється за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються цим експертним установам з Державного бюджету України.
VІ. Підсумки.
Дослідивши зміст клопотання про призначення експертизи та матеріали справи, враховуючи, що ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення заперечує, а також те, що для об'єктивного вирішення справи та з'ясування обставин, які мають значення для справи, необхідні спеціальні знання, суд дійшов висновку про необхідність призначення у справі судової автотехнічної експртизи, оскільки, у даному випадку саме така експертиза потрібна для з'ясування обставин, які підлягають встановленню у межах даної справи про адміністративне правопорушення, тому суд вважає за необхідне задовольнити клопотання про призначення експертизи.
На підставі наведеного та керуючись ст. 251, 268, 273, 279, 280 КУпАП, суд -
ухвалив:
Клопотання уповноваженого захисника ОСОБА_1 - адвоката Думич Іванни Іванівни про призначення експертизи - задовольнити.
Призначити у справі № 462/1131/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП судову автотехнічну експертизу.
На вирішення експертів поставити наступні питання:
1. Як в даній дорожній ситуації повинен був діяти водій Volkswagen Golf номерний знак НОМЕР_3 ОСОБА_3 згідно з технічними вимогами ПДР України?
2. Як в даній дорожній ситуації повинен був діяти водій автомобіля Volkswagen Polo номерний знак НОМЕР_1 ОСОБА_4 - ОСОБА_5 згідно з технічними вимогами ПДР України?
3. Чи відповідали, з технічної точки зору, дії водія Volkswagen Golf номерний знак НОМЕР_3 ОСОБА_3 в даній дорожній ситуації вимогам ПДР України? Якщо ні, то чи знаходяться дані невідповідності у причинно-наслідковому зв'язку з фактом настання даної ДТП?
4. Чи відповідали, з технічної точки зору, дії водія автомобіля Volkswagen Polo номерний знак НОМЕР_1 ОСОБА_4 - ОСОБА_5 в даній дорожній ситуації вимогам ПДР України? Якщо ні, то чи знаходяться дані невідповідності у причинно-наслідковому зв'язку з фактом настання даної ДТП?
5. Яким було розташування транспортних засобів в момент первинного зіткнення один відносно одного та відносно елементів дороги?
Роз'яснення суду.
Проведення експертизи доручити експертам Львівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (код ЄДРПОУ: 25575150, електронна пошта: ndekc@lv.police.gov.ua, місцезнаходження: 79040, м. Львів, вул. Конюшинна, 24).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.
Постанову про призначення експертизи надіслати до Львівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (код ЄДРПОУ: 25575150, електронна пошта: ndekc@lv.police.gov.ua, місцезнаходження: 79040, м. Львів, вул. Конюшинна, 24).
У розпорядження експертів надати матеріали справи про адміністративне правопорушення № 462/1131/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, а також надати дозвіл на отримання наявних у матеріалах справи вихідних даних для проведення даної експертизи, зобов'язавши водіїв надати за вимогою експерта транспортні засоби для проведення експертного дослідження.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про судову експертизу» експертизу провести за рахунок коштів державного бюджету.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя/підпис/
Згідно з оригіналом.
Суддя: Н. М. Галайко