Постанова від 17.04.2025 по справі 560/4630/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/4630/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Козачок І.С.

Суддя-доповідач - Сушко О.О.

17 квітня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Мацького Є.М. Залімського І. Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерство фінансів України на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 січня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області , Міністерства фінансів України в особі Голови комісії з реорганізації Державної фіскальної служби України , Комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Хмельницькій області , Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню,

ВСТАНОВИВ:

Представник Міністерства фінансів України звернувся до суду із заявою про визнання виконавчого листа, виданого у справі, таким, що не підлягає виконанню.

Відповідно до ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 січня 2025 року у задоволенні заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню - відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким задовольнити заяву.

Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Відмовляючи у задоволенні заяви, суд першої інстанції виходив з того, що Державна фіскальна служба України як юридична особа не припинена, крім того, не надані належні докази того, що змінювалась особа, яка визначена відповідальною за вчинення дій, що становили предмет спору.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2023 у справі №560/4630/23 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Міністерства фінансів України в особі Голови комісії з реорганізації Державної фіскальної служби України щодо повернення листом без розгляду документів ОСОБА_1 щодо призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги в разі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням служби в органах податкової міліції.

Зобов'язано Головне управління ДФС у Хмельницькій області направити Міністерству фінансів України в особі Голови комісії з реорганізації Державної фіскальної служби України висновок від 14.02.2023 про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі інвалідності, а також його заяву з доданими до неї документами, які раніше були повернуті без розгляду. Зобов'язано Міністерство фінансів України в особі Голови комісії з реорганізації Державної фіскальної служби України повторно розглянути висновок від 14.02.2023 про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі інвалідності, його заяву з доданими до неї документами, та прийняти рішення по суті питання відповідно до Порядку, визначеного постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015.

Рішення набрало законної сили на підставі постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09 січня 2024, якою апеляційну скаргу Міністерства фінансів України залишено без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.08.2023 - без змін.

За змістом ст. 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

Частина 1 ст. 373 КАС України передбачає, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Тобто, підставою для виконання рішення суду є саме рішення та виданий з метою його виконання виконавчий документ, зокрема, виконавчий лист. Видача виконавчого листа відбувається після набрання рішенням законної сили.

Верховний Суд у постанові від 05.11.2020 (справа №752/2391/17) дійшов висновку, що наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.

До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником поза межами виконавчого провадження чи іншою особою. Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема: видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню); коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню; видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа; помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване; видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката; пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.

Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.

Визначаючись щодо наявності підстав для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, суд виходить з того, що виконавчий лист у адміністративній справі №560/4630/23 виданий з метою забезпечення примусового виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.08.2023, яке набрало законної сили після перегляду його у апеляційному порядку.

Зазначене свідчить про те, що цей виконавчий лист не був виданий помилково.

У рішенні суд вказав про те, що на час виникнення спірних правовідносин до відповідного Державного реєстру не був внесений запис про припинення ДФС України та Головного управління ДФС України у Хмельницькій області, з огляду на що питання погодження висновку щодо позивача, направленого Головним управлінням ДФС України у Хмельницькій області, повинно було бути розглянуте по суті особою, яка на той час була уповноваженою здійснювати відповідні функції, тобто Міністерством фінансів України в особі Голови комісії з реорганізації ДФС.

Відповідно до вимог Порядку №850 висновок про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі інвалідності повинен бути розглянутий по суті уповноваженою особою, яка зобов'язана прийняти рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги. Розгляд висновку по суті означає вирішення питання щодо наявності або відсутності у особи права на отримання одноразової грошової допомоги.

Слід звернути увагу на те, що суд апеляційної інстанції у своїй постанові погодився з тим, що у рішенні суду першої інстанції останнім здійснено правильну та повну оцінку обставин справи та перевірку їх доказами, визначений правильний суб'єктний склад учасників та обраний вірний спосіб захисту порушеного права позивача.

З огляду на це, надання Міністерством фінансів України самостійної оцінки тому, чи зроблений судом вірний вибір особи, яка повинна виконати рішення суду, незгода з рішенням суду по суті або з обраним судом способом захисту, не є діями, які спрямовані на добросовісне виконання рішення боржником.

Зі змісту заяви про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, а також інших наданих доказів встановлено, що на цей час Державна фіскальна служба України як юридична особа не припинена, крім того, не надані належні докази того, що змінювалась особа, яка визначена відповідальною за вчинення дій, що становили предмет спору.

Посилання заявника на те, що у виконавчому листі вказані одночасно дві особи, що виконують роль боржника, суд оцінює критично, адже боржником зазначене Міністерство фінансів України (в особі Голови комісії з реорганізації Державної фіскальної служби України), і це питання було досліджене судами двох інстанцій під час розгляду справи та апеляційної скарги на рішення суду.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Міністерство фінансів України залишити без задоволення, а ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 січня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Мацький Є.М. Залімський І. Г.