Постанова від 16.04.2025 по справі 120/8872/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/8872/24 Головуючий суддя 1-ої інстанції - Дмитришена Р.М.

Суддя-доповідач - Полотнянко Ю.П.

16 квітня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Драчук Т. О. Смілянця Е. С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "УКРЕНЕРГО" про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 25.11.2024 позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 06.06.2024 №2001-37812081 про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийняти рішення про нарахування та виплату ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України".

Не погоджуючись з даним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначило, що Головним управлінням в межах повноважень передбачених ч.2 ст 19 Конституції України, прийнято законне та обґрунтоване рішення від 06.06.2024 № 2001-37812081 про відмову Позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії російської федерації проти України у зв'язку з не внесенням об'єкту, який розташований за адресою м.Київ, вул.Симона Петлюри, буд 25, станом на 26.01.2023 до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури, відповідно до Статті 1 частини 1 Закону України 2980-IX.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 з 09.06.2022 прийнятий на роботу до відокремленого підрозділу «Будівництво і ремонт» НЕК «УКРЕНЕРГО» електромонтером з ремонту повітряних ліній електропередачі 5 розряду дільниці з ремонту повітряних ліній № 1 відділу лінійного обладнання Будівельно-ремонтного центру Північного регіону з визначенням йому місця праці: с. Якушинці Вінницького р-ну Вінницької обл., вул. Барвінкова, буд. 5, що підтверджується Наказом відокремленого підрозділу «Будівництво і ремонт» НЕК «Укренерго» № 121-к від 08.06.2022.

Наказом №566-КВД/16 від 24.01.2023 позивач відряджений на ПЛ 330 кВ Київська ТЕЦ 6-Броварська (інв. №2020/60_08), ПЛ 330 Кв Київська ТЕЦ 5-Броварська (інв. № 2024/60_08) с. Святопетрівське Білогородської ОТГ Бучанського р-ну Київської обл.) з 24.01.2023 по 31.01.2024 (а.с. 10, 11).

Перебуваючи у відрядженні, позивач, виконуючи свої посадові обов'язки, 26.01.2023 отримав вибухову травму осколкове поранення, що підтверджується випискою з медичної картки стаціонарного хворого № 82 від 17.02.2023 (а.с. 12-13).

Згідно з Актом спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 26.01.2023 близько 09 год. 45 хв. на НЕК «УКРЕНЕРГО», складеного 31.05.2023 за формою Н-1/П, нещасний випадок з ОСОБА_1 електромонтером з ремонту повітряних ліній № 1 відділу лінійного обладнання будівельно-ремонтного центру північного регіону відокремленого підрозділу «Будівництво і ремонт» НЕК «УКРЕНЕРГО» визнано пов'язаним із виробництвом, як такий що підпадає під дію підпункту 2 пункту 52 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №337 (а.с. 14-22).

Наслідком отримання виробничих травм ОСОБА_1 стало настання втрати працездатності на 40% та присвоєння останньому статусу особи з інвалідністю 3 групи, що підтверджується довідкою спеціалізованої травматологічної МСЕК серії 12 ААГ № 071663 (а.с. 24-25).

Позивач 13.05.2024 звернувся до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою про призначення і виплату одноразової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії російської федерації проти України.

Відповідач листом №0200-0312-8/54821 повідомив, що рішенням №2001-37812081 від 06.06.2024 року позивачу відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги.

Відмова мотивована тим, що 27.05.2024 року ГУ ПФУ у Вінницькій області надісланий запит №0200-0312-5/46099 до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо надання інформації про включення об'єкту, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури станом на 26.01.2023 року.

Згідно з відповіддю Департаменту захисту критичної інфраструктури від 05.06.2024 року №07/02/01-5589, вказаний об'єкт до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури не внесений.

З огляду на це, відповідач вважає, що позивач не підпадає під визначення особи з числа працівників об'єктів критичної інфраструктури станом на 26.01.2023 року, відповідно до Статті 1 частини 1 Закону України 2980-IX.

Позивач вважаючи дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права, звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для їх задоволення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України", який спрямований на підтримку деяких категорій осіб, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, передбачено право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю (далі - Закон № 2980-IX).

Так, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2980-IX, право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю мають особи з числа працівників об'єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам.

Згідно з п. 3 ст. 2 Закону № 2980-IX, одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю, на яку має право особа згідно із цим Законом, встановлюється, зокрема, особам з інвалідністю III групи у розмірі 200 тисяч гривень.

Відповідно до ч.1 ст. 3 Закону № 2980-IX, одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю призначається і виплачується за рішенням органу, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2980-IX, право на отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбаченої цим Законом, мають також особи, визначені частиною першою статті 1 цього Закону, визнані особами з інвалідністю у період з 24 лютого 2022 року до набрання чинності цим Законом.

Постановою КМУ за №1396 від 27.12.2023 затверджений Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України (далі - Порядок №1396).

Пунктом 1 Порядку №1396 визначено, що цей Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України (далі - одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю), передбаченої Законом України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України".

Пунктом 2 Порядку №1396 передбачено, що особи, які відповідно до статті 1 Закону мають право на отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю (далі - отримувачі), подають до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - уповноважений орган) заяву про призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України (далі - заява), за формою згідно з додатком.

Відповідно до п. 8 Порядку №1396 отримувачі, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбаченої Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.

За обставин справи, позивач 13.05.2024 звернувся до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою про призначення і виплату одноразової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії російської федерації проти України (а.с. 28-29).

Рішенням від 06.06.2024 №2001-37812081 відмовлено позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги з огляду на те, що ОСОБА_1 не підпадає під визначення особи з числа працівників об'єктів критичної інфраструктури станом на 26.01.2023 року, відповідно до Статті 1 частини 1 Закону України 2980-IX.

До такого висновку відповідач дійшов з урахуванням листа Департаменту захисту критичної інфраструктури (ДКІ Адміністрації Держспецзв'язку) від 05.06.2024 №07/02/01-5589, що наданий на запит пенсійного органу, об'єкт, який розташований за адресою м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд 25, станом на 26.01.2023 до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури не внесений.

Оцінюючи доводи відповідача, суд зазначає таке.

Так, позивач у спірний період працював у відокремленому підрозділі «Будівництво і ремонт» НЕК «УКРЕНЕРГО» електромонтером з ремонту повітряних ліній електропередачі 5 розряду дільниці з ремонту повітряних ліній № 1 відділу лінійного обладнання Будівельно-ремонтного центру Північного регіону з визначенням йому місця праці: с. Якушинці Вінницького р-ну Вінницької обл., вул. Барвінкова, буд. 5, що підтверджується Наказом відокремленого підрозділу «Будівництво і ремонт» НЕК «Укренерго» № 121-к від 08.06.2022.

НЕК «Укренерго» є оператором системи передачі України з функціями оперативно технологічного управління об'єднаною енергосистемою України (ОЕС), передачі електроенергії магістральними електромережами від генерації до розподільчих мереж, а також адміністратора комерційного обліку та адміністратора розрахунків на ринку електричної енергії України.

Відповідно до п.п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про критичну інфраструктуру» (далі - Закон), оператор критичної інфраструктури - юридична особа будь-якої форми власності та/або фізична особа-підприємець, що на правах власності, оренди або інших законних підставах здійснює управління об'єктом критичної інфраструктури та відповідає за його поточне функціонування.

Постановою КМУ №83 від 04.03.2015 року «Про затвердження переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави» НЕК УКРЕНЕРГО було віднесено до даного переліку в павливно енергетичному комплексі.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання об'єктів критичної інфраструктури» №1109 від 09.10.2020 Міненерго визначено секторальним органом у сфері захисту критичної інфраструктури, відповідальним за паливно-енергетичний сектор критичної інфраструктури.

Відповідно до письмових пояснень третьої особи, об'єкти критичної інфраструктури НЕК «Укренерго» віднесені до переліку об'єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури згідно з Наказом Міненерго № 1-ДСК від 07.09.2022.

З аналізу наведених норм слід дійти висновку, що об'єкти НЕК «Укренерго» віднесені до об'єктів критичної інфраструктури.

Також слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 №415 затверджено Порядок ведення Реєстру об'єктів критичної інфраструктури, включення таких об'єктів до Реєстру, доступу та надання інформації з нього, який визначає процедури формування і ведення Реєстру об'єктів критичної інфраструктури (далі - Реєстр), включення об'єктів критичної інфраструктури до Реєстру, внесення до нього інформації про об'єкти критичної інфраструктури та їх виключення, доступу та надання інформації з Реєстру.

Відповідно до п.4 цієї Постанови встановлено адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації під час воєнного стану, а також протягом дванадцяти місяців після його припинення чи скасування з дня набрання чинності цією постановою забезпечити: функціонування, формування і ведення Реєстру в автоматизованій системі, що забезпечує роботу як одномашинний однокористувачевий комплекс, який обробляє інформацію однієї або кількох ступенів обмеження доступу.

Тобто, початок функціонування Реєстру об'єктів критичної інфраструктури, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 №415 відбувся після настання нещасного випадку з Позивачем.

Отже, станом на дату отримання позивачем поранення 26.01.2023 був відсутній Порядок ведення такого Реєстру, що робить фактично неможливим внесення ПрАТ "НЕК "УКРЕНЕРГО", де працював ОСОБА_1 , до такого.

Суд звертає увагу, що згідно з п.1 ч.7 ст.6 Закону №2980-IX від 20.03.2023 визначено Кабінету Міністрів України затвердити перелік об'єктів критичної інфраструктури, на працівників яких поширюється дія цього Закону.

Поряд з цим, в силу ч. 4 ст. 6 Закону №2980-IX, до завершення формування реєстру об'єктів критичної інфраструктури відповідно до Закону України "Про критичну інфраструктуру" перелік об'єктів критичної інфраструктури, на працівників яких поширюється дія цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови КМУ № 1109 від 09.10.2020 та наказу Міненерго від 07.09.2022 об'єкти НЕК «Укренерго» віднесені до переліку об'єктів критичної інфраструктури.

Тобто, відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення бралася до уваги інформація щодо внесення об'єкта, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд 254, станом на дату настання страхового випадку - 26.01.2023, тобто до початку функціонування Реєстру об'єктів критичної інфраструктури, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 №415.

Також колегія суддів вважає безпідставним посилання відповідача на лист Департаменту захисту критичної інфраструктури від 05.06.2024 №07/02/01-5589 як доказу не віднесення позивача до осіб з числа працівників об'єктів критичної інфраструктури через те, що за запитом Головного управління №0200-0312-5/46099 з'ясовувалось питання щодо об'єкту, який розташований за адресою м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд 25.

Натомість за цією юридичною адресою знаходиться НЕК «Укренерго» та є фактичним місцезнаходженням органу його управління. Об'єкти ж НЕК «Укренерго» (в тому рахунку об'єкти критичної інфраструктури) за своєю локалізацією розосереджені по території всіє України.

Отже, позивач перебував у відрядженні в с. Святопетрівське Білогородської ОТГ Бучанського р-ну Київської області, а його офіційно встановленим місцем праці було с. Якушинці Вінницького р-ну Вінницької обл., вул. Барвінкова, буд. 5.

Наказом №566-КВД/16 від 24.01.2023 позивач з 24.01.2023 по 31.01.2024 відряджений на ПЛ 330 кВ Київська ТЕЦ 6-Броварська (інв. №2020/60_08), ПЛ 330 Кв Київська ТЕЦ 5-Броварська (інв. №2024/60_08) с. Святопетрівське Білогородської ОТГ Бучанського р-ну Київської обл.) (а.с. 10, 11). Останні ж відносяться до об'єктів критичної інфраструктури де перебував позивач в день отримання травм.

Відповідно до п.п.13 ч.1 ст.1 Закону України "Про критичну інфраструктуру", об'єкти критичної інфраструктури - це об'єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєво важливим інтересам.

Також суд вважає слушним пояснення третьої особи, що наразі до Реєстру внесені відомості щодо об'єктів КІ НЕК «Укренерго».

Так, відповідно здобутими доказами підтверджується, що позивач, перебуваючи у відрядженні згідно з наказом, виконуючи свої посадові обов'язки отримав вибухову травму осколкове поранення лівого стегна, відкритий 2 ст., перелом с/3 лівої стегнової кістки зі зміщенням. Наявність стороннього тіла (уламок), забій садна лівої лобної області, що підтверджується випискою із медичної картки стаціонарного хворого № 82 від 17.02.2023.

За змістом акту спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 26.01.2023 близько 09 год. 45 хв на НЕК «УКРЕНЕРГО» складеного 31.05.2023 за формою Н-1/П, нещасний випадок з ОСОБА_1 електромонтером з ремонту повітряних ліній № 1 відділу лінійного обладнання будівельно-ремонтного центру північного регіону відокремленого підрозділу «Будівництво і ремонт» НЕК «УКРЕНЕРГО» визнано пов'язаним із виробництвом, як такий що підпадає під дію підпункту 2 пункту 52 Порядку.

Наслідком отримання виробничих травм ОСОБА_1 стало настання втрати працездатності на 40% та присвоєння останньому статусу особи з інвалідністю 3 групи, що підтверджується довідкою спеціалізованої травматологічної МСЕК серії 12 ААГ № 071663.

Враховуючи встановлені судом обставини у справі та досліджені докази, колегія суддів вважає, що подані позивачем разом із заявою від 13.05.2024 документи у повному обсязі надавали змогу відповідачу встановити право позивача на призначення та виплату останньому одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбачену Законом №2980-ІХ, а отже, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 06.06.2024 №2001-37812081 є протиправним.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 06.06.2024 №2001-37812081 про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбачену Законом №2980-ІХ та зов'язання відповідача прийняти рішення про нарахування та виплату ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до ч. 1 ст.1 Закону України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України".

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право: залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийнятим на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухваленим з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Полотнянко Ю.П.

Судді Драчук Т. О. Смілянець Е. С.