Постанова від 17.04.2025 по справі 334/564/25

Дата документу 17.04.2025

Справа № 334/564/25

Провадження № 3/334/506/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2025 року м. Запоріжжя

Суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Телегуз С.М., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли з Запорізької митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_2 від 18.08.2017 року, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст.485, ст.485 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

22.01.2025 року до суду надійшли справа про порушення митних правил про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.485 МК України, якій присвоєно № 334/564/25, номер провадження №3/334/506/25.

22.01.2025 року до суду надійшли справа про порушення митних правил про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.485 МК України, якій присвоєно № 334/568/25, номер провадження №3/334/507/25.

17.04.2025 року постановою судді матеріали справи № 334/564/25, номер провадження №3/334/506/25 відновно ОСОБА_1 за ст.485 МК України та матеріали справи № 334/568/25, номер провадження №3/334/507/25 відносно ОСОБА_1 за ст.485 МК України об'єднано в одне провадження, об'єднаній справі присвоєно № 334/564/25, номер провадження №3/334/506/25.

Відповідно протоколу про порушення митних правил №0002/UA112000/2025, складеного 13.01.2025 року Головним державним інспектором відділу кінологічного забезпечення та протидії незаконному переміщенню наркотиків і зброї Управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Запорізької митниці Рибянцевим В.М., встановлено, що під час здійснення перевірочних заходів щодо дотримання вимог законодавства України при ввезенні на митну територію України в якості гуманітарної допомоги транспортних засобів Запорізькою митницею направлено запит від 20.08.2024 №7.20-4/20-04/7/3033 на адресу Волинської митниці та відповідно до відповіді, наданої Волинською митницею від 22.08.2024 №7.3-2/28-08-04/7/9342 встановлено, що 17.06.2022 громадянином України ОСОБА_1 було ввезено на митну територію України автомобіль «MITSUBISHI PAJERO», кузов № НОМЕР_3 через пункт пропуску «Ягодин-Дорогуск» Волинської митниці в якості гуманітарної допомоги. Також, згідно зазначеного листа як підставу для ввезення на митну територію України автомобіля «MITSUBISHI PAJERO», кузов № НОМЕР_3 ОСОБА_1 надано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 17.06.2022, де в розділі 6 «Отримувач» вказано ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розділі 9 «Вид допомоги» зазначено транспортний засіб: «MITSUBISHI PAJERO», кузов № НОМЕР_3 .

09.08.2024 Запорізькою митницею отримано лист від ІНФОРМАЦІЯ_3 від 06.08.2024 № 6924 (вх. № 4824/8.2-23), яким митницю було повідомлено, що автомобіль «MITSUBISHI PAJERO», кузов № НОМЕР_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 не отримувався в якості гуманітарної допомоги та не зареєстрований згідно вимог чинного законодавства.

Відповідно відомостей, наведених в листі ІНФОРМАЦІЯ_5 від 09.09.2024 № 101/8334 (вх. № 5571/8.2-23 від 20.09.2024) зазначений транспортний засіб відповідно до уніфікованої електронно-облікової системи зареєстрованих транспортних засобів в Збройних Силах України не зареєстрований.

Відповідно ст.1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 №1192-XIV гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації донорам.

За результатами перевірки встановлено, що транспортний засіб «MITSUBISHI PAJERO», кузов № НОМЕР_3 в порушення вимог Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 №1192-XIV громадянином ОСОБА_1 використано не за цільовим призначенням та не сплачені митні платежі, які б підлягали сплаті у разі митного оформлення даного транспортного засобу у вільний обіг.

З метою визначення суми несплачених митних платежів, управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил направлено службову записку від 06.12.2024 №20-02/20-03/5250 на адресу управління контролю та адміністрування митних платежів. Згідно службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Запорізької митниці від 13.12.2024 № 15/15-01/5359 розрахунок митних платежів на дату ввезення на митну територію України 17.06.2022 транспортного засобу «MITSUBISHI PAJERO», кузов № НОМЕР_3 становить 145272,23 грн. (з яких ввізне мито - 9116,55 грн.; акциз - 96749,39 грн.; ПДВ - 39406,29 грн.).

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів при ввезенні товару - т/з «MITSUBISHI PAJERO», кузов № НОМЕР_3 , на загальну суму 145272,23 грн.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил за ст.485 МК України.

Відповідно протоколу про порушення митних правил №0003/UA112000/2025, складеного 13.01.2025 року Головним державним інспектором відділу кінологічного забезпечення та протидії незаконному переміщенню наркотиків і зброї Управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Запорізької митниці Рибянцевим В.М., встановлено, що під час здійснення перевірочних заходів щодо дотримання вимог законодавства України при ввезенні на митну територію України в якості гуманітарної допомоги транспортних засобів Запорізькою митницею було направлено запит від 20.08.2024 №7.20-4/20-04/7/3033 на адресу Волинської митниці та відповідно до відповіді, наданої Волинською митницею від 22.08.2024 №7.3-2/28-08-04/7/9342 встановлено, що 10.07.2022 громадянином України ОСОБА_1 було ввезено на митну територію України автомобіль «VOLKSWAGEN TRANSPORTER» (VIN-код НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 ), через пункт пропуску «Устилуг-Зосин» Волинської митниці в якості гуманітарної допомоги. Також, згідно зазначеного листа як підставу для ввезення на митну територію України автомобіля «VOLKSWAGEN TRANSPORTER» (VIN-код НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 ) ОСОБА_1 надано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 10.07.2022, де в розділі 6 «Отримувач» вказано ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розділі 9 «Вид допомоги» зазначено транспортний засіб: «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 .

09.08.2024 Запорізькою митницею отримано лист від ІНФОРМАЦІЯ_3 від 06.08.2024 № 6924 (вх. №№4824/8.2-23), яким митницю було повідомлено, що автомобіль «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 не отримувався в якості гуманітарної допомоги та не зареєстрований згідно вимог чинного законодавства.

Відповідно відомостей, наведених в листі ІНФОРМАЦІЯ_5 від 09.09.2024 №101/8334 (вх. № 5571/8.2-23 від 20.09.2024) зазначений транспортний засіб відповідно до уніфікованої електронно-облікової системи зареєстрованих транспортних засобів в Збройних Силах України не зареєстрований.

Відповідно ст.1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 №1192-XIV гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації донорам.

За результатами перевірки встановлено, що транспортний засіб «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 в порушення вимог Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 №1192-XIV громадянином ОСОБА_1 використано не за цільовим призначенням та не сплачені митні платежі, які б підлягали сплаті у разі митного оформлення даного транспортного засобу у вільний обіг.

З метою визначення суми несплачених митних платежів, управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил направлено службову записку від 06.12.2024 №20-02/20-03/5250 на адресу управління контролю та адміністрування митних платежів. Згідно службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Запорізької митниці від 13.12.2024 № 15/15-01/5359 розрахунок митних платежів на дату ввезення на митну територію України 10.07.2022 транспортного засобу «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», кузов № НОМЕР_4 становить 125274,99 грн. (з яких ввізне мито - 8197,94 грн.; акциз - 82534,65 грн.; ПДВ - 34542,40 грн.).

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів при ввезенні товару - т/з «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», кузов № НОМЕР_4 , на загальну суму 125274,99 грн.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил за ст.485 МК України.

17.04.2025 року в судовому засіданні захисник: адвокат Стадніченко С.В. повідомив, що ОСОБА_1 передав транспортний засіб «MITSUBISHI PAJERO» у Військову частину НОМЕР_6 , що підтверджується копією акту приймання-передачі предмета гуманітарної допомоги від 20.07.2022 року, прохав призначити мінімальний розмір штрафу.

17.04.2025 року в судовому засіданні представник Запорізької митниці ДМС України Ткач В.В. вважав, що в діях ОСОБА_1 є склад порушення митних правил за ст.485 МК України, що підтверджено матеріалами справ.

17.04.2025 року ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився.

Згідно ч.4 ст.526 МК України справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

Дослідивши матеріали справ про порушення митних правил, суд прийшов до наступних висновків.

Згідно ст.487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно ст.2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Згідно ст.489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст.494 МК України про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа митного органу, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Згідно ч.2 ст.495 МК України посадова особа митного органу, яка здійснює провадження у справі про порушення митних правил, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно ст.459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Статтею 485 МК України встановлена відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, - та тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.

З об'єктивної сторони склад правопорушення митних правил за ст.485 МК України характеризується наявністю дій, а з суб'єктивної у формі умислу та спеціальної мети: неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру.

Відповідно ст.1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог ст.3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

Згідно ст.3 Закону України «Про гуманітарну допомогу» підставою для здійснення гуманітарної допомоги в Україні є письмова згода отримувача гуманітарної допомоги на її одержання. Отримувач гуманітарної допомоги має такі самі права на її використання, що і набувач гуманітарної допомоги.

При цьому, зміна отримувача гуманітарної допомоги можлива лише за письмовим погодженням з донором такої допомоги, крім випадків, якщо таке погодження було надано донором під час його пропозиції про надання гуманітарної допомоги або передбачено правочином щодо здійснення гуманітарної допомоги.

Відповідно ст.6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється в порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Згідно ч.1 ст.287 МК України та п.197.11 ст.197, п.213.3.9 ст.213 Податкового кодексу України при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги, звільняються від оподаткування, а саме сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.

Пунктом 1 Постанови КМУ від 01.03.2022 року №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» передбачено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою визначеною вказаною постановою Кабінету Міністрів України, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Так, ОСОБА_1 надано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 17.06.2022 року, де в розділі 6 «Отримувач» вказано ІНФОРМАЦІЯ_6 , в розділі 9 «Вид допомоги» зазначено транспортний засіб «MITSUBISHI PAJERO», кузов № НОМЕР_3 . Вказана декларація стала підставою для пропуску на митну територію України транспортного засобу як гуманітарної допомоги, та є документом, без якого неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон.

Також, ОСОБА_1 надано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 10.07.2022 року, де в розділі 6 «Отримувач» вказано ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розділі 9 «Вид допомоги» зазначено транспортний засіб «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», VIN-код НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 . Вказана декларація стала підставою для пропуску на митну територію України транспортного засобу як гуманітарної допомоги, та є документом, без якого неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон.

Відповідно ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.

Митна декларація та інші документи, подання яких митним органам передбачено Митним кодексом України, оформлені на паперовому носії та у вигляді електронних документів, мають однакову юридичну силу. Митна декларація це заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури (п.20 ст.4 МК України).

Відповідно п.30.1 ст.30 Податкового кодексу України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі.

Згідно ч.1 ст.292 МК України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.

Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст.12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).

Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_3 від 06.08.2024 року транспортні засоби «MITSUBISHI PAJERO», кузов № НОМЕР_3 , та «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», VIN-код НОМЕР_4 , в якості благодійної допомоги не отримувались.

Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_7 від 09.09.2024 року транспортні засоби «MITSUBISHI PAJERO», кузов № НОМЕР_3 та «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», VIN-код НОМЕР_4 , відповідно уніфікованої електронно-обчислювальної системи транспортних засобів Збройних сил України не зареєстровані.

Приймаючи рішення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ознаками порушення митних правил, передбачених ст.485, ст.485 МК України, суд виходить з того, що вина останнього у вчиненні вказаних правопорушень підтверджена зібраними та дослідженими при розгляді справи доказами.

Протилежного доказам, з'ясованим в судовому засіданні, не встановлено.

Таким чином, транспортні засоби «MITSUBISHI PAJERO», кузов № НОМЕР_3 , та «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», VIN-код НОМЕР_4 , в порушення вимог Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» ОСОБА_1 використано не за цільовим призначенням та не сплачені митні платежі, які б підлягали сплаті у разі митного оформлення транспортних засобів у вільний обіг.

Посилання захисника на те, що ОСОБА_1 передав ввезений транспортний засіб «MITSUBISHI PAJERO» у Військову частину НОМЕР_6 , що підтверджується копією акту приймання-передачі предмета гуманітарної допомоги від 20.07.2022 року, не є підставою для звільнення його від адміністративної відповідальності, оскільки відповідно ст.3 ЗУ «Про гуманітарну допомогу» підставою для здійснення гуманітарної допомоги в Україні є письмова згода отримувача гуманітарної допомоги на її одержання. Отримувач гуманітарної допомоги має такі самі права на її використання, що і набувач гуманітарної допомоги. При цьому, зміна отримувача гуманітарної допомоги можлива лише за письмовим погодженням з донором такої допомоги, крім випадків, якщо таке погодження було надано донором під час його пропозиції про надання гуманітарної допомоги або передбачено правочином щодо здійснення гуманітарної допомоги. Таких документів суду не надано.

Згідно службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Запорізької митниці від 13.12.2024 року розрахунок митних платежів транспортного засобу «MITSUBISHI PAJERO», кузов № НОМЕР_3 , становить 145272,23 грн. (з яких ввізне мито 9116,55 грн., акциз 96749,39 грн., ПДВ 39406,29 грн.); а транспортного засобу «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», VIN-код НОМЕР_4 , становить 125274,99 грн. (з яких ввізне мито 8197,94 грн., акциз 82534,65 грн., ПДВ 34542,40 грн.).

Вищенаведене підтверджує, що ОСОБА_1 вчинив дії, що призвели до несплати митних платежів в сумі 145272,23 грн. та в сумі 125274,99 грн., шляхом використання транспортних засобів, ввезених ним на митну територію України в умовах воєнного стану у якості гуманітарної допомоги, щодо яких було надано пільги зі сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Тому суд вважає, що в діях ОСОБА_1 міститься склад правопорушень, передбачених ст.485, ст.485 МК України - дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів.

Відповідно ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність…

Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, ОСОБА_1 необхідно притягнути до відповідальності за порушення митних правил, передбачених ст.485, ст.485 МК України, та застосувати до нього стягнення у виді мінімального розміру штрафу - 50 відсотків несплаченої суми митних платежів.

При цьому при накладенні стягнення суд враховує передачу ОСОБА_1 транспортного засобу «MITSUBISHI PAJERO» у Військову частину НОМЕР_6 , що підтверджується копією акту приймання-передачі предмета гуманітарної допомоги від 20.07.2022 року.

Відповідно п.17 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 року №8 при призначенні в одній справі стягнень за декілька правопорушень суддя повинен керуватися ст.36 КпАП, оскільки МК не містить положень щодо призначення стягнень за сукупністю.

Відповідно вимог ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Визначаючи розмір штрафу суд виходить з того, що згідно протоколу про порушення митних правил №0003/UA112000/2025 від 13.01.2025 року несплачена сума митних платежів становить 125274,99 грн., а згідно протоколу про порушення митних правил №0002/UA112000/2025 від 13.01.2025 року несплачена сума митних платежів становить 145272,23 грн., тому суд з урахуванням ст.36 КУпАП визначає суму штрафу в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме з суми несплачених митних платежів 145272,23 грн., 50 відсотків якої складає в сумі 72636,11 грн.

Згідно ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, стягується судовий збір.

Керуючись ст.ст. 485, 495, 522, 526, 527, 528, 529 МК України, ст.ст. 7, 36, 245, 251, 252, 276, 278, 289, 294 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ст.485, ст.485 МК України, та відповідно ст.36 КУпАП застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить в сумі 72636,11 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір в сумі 605,60 грн.

Строк пред'явлення до виконання три місяці.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі.

Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів.

Повний текст постанови складено 18 квітня 2025 року.

Суддя: С.М. Телегуз