Дата документу 17.04.2025
Справа № 334/839/25
Провадження № 3/334/571/25
17 квітня 2025 року суддя Ленінського районного суду міста Запоріжжя Фетісов М.В., розглянувши справу про порушення митних правил, яка надійшла з Запорізької митниці, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який не працює, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за статтею 485 МК України,
за участю: представника Запорізької митниці Ткача В.В.,
встановив:
згідно з протоколом про порушення митних правил від 20.01.2025 № 0006/UA112000/2025, під час здійснення перевірочних заходів щодо дотримання вимог законодавства України при ввезенні на митну територію України в якості гуманітарної допомоги транспортних засобів, Запорізькою митницею було направлено запит від 08.08.2024 № 7.20-4/20-04/7/2922 на адресу Волинської митниці та відповідно до відповіді наданої Волинською митницею від 12.08.2024 № 7.3-2/27/7/8995 встановлено, що 29.01.2023 громадянином України ОСОБА_1 було ввезено на митну територію України автомобіль FORD RANGER XLT (VIN-код НОМЕР_1 ), номерний знак НОМЕР_2 , через пункт пропуску «Устилуг-Зосин» Волинської митниці в якості гуманітарної допомоги. Згідно вищенаведеної відповіді Волинської митниці як підставу для ввезення на митну територію України автомобіля FORD RANGER XLT (VIN-код НОМЕР_1 ), номерний знак НОМЕР_2 громадянином ОСОБА_1 серед інших документів, надано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 29.01.2023, де в розділі 6 «Отримувач» вказано 2 мотопіхотна рота мотопіхотного батальйону в/ч НОМЕР_3 , в розділі 7 «Фактичне місце призначення розвантаження вантажу» вказано м. Запоріжжя, в розділі 9 «Вид допомоги» зазначено: FORD RANGER XLT, VIN-код НОМЕР_1 . Запорізькою митницею отримано лист В/Ч НОМЕР_3 від 03.08.2024 №27/ткп/128 яким митницю було повідомлено, що автомобіль FORD RANGER XLT, VIN-код НОМЕР_1 військовою частиною не отриманий. Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.09.2024 №101/8334 зазначений автомобіль відповідно до уніфікованої електронно-облікової системи зареєстрованих транспортних засобів Збройних Сил України не зареєстрований. За результатами перевірки встановлено, що транспортний засіб FORD RANGER XLT, VIN-код НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 в порушення вимог Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» громадянином ОСОБА_1 використано не за цільовим призначенням та не сплачені митні платежі, які б підлягали сплаті у разі митного оформлення даного транспортного засобу у вільний обіг. Таким чином ОСОБА_1 вчинив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у сумі 168 840,96 гривень, відповідальність за що передбачена статтею 485 МК України.
ОСОБА_1 всудове засідання не з'явився. Був повідомлений належним чином про дату, час і місце розгляду справи. Причини неявки не повідомив. Заяву про відкладення розгляду справи не подав.
Представник Запорізької митниці Ткач В.В. в судовому засіданні вважав, що ОСОБА_1 винен у вчиненні адміністративного правопорушення, зазначеного у протоколі про порушення митних правил, його вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути його до адміністративної відповідальності за статтею 484 МК України..
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення до протоколу про адміністративне правопорушення додані: доповідна записка від 20.01.2025; договір купівлі-продажу транспортного засобу, декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 29.01.2023, листи Запорізької митниці, Волинської митниці, ІНФОРМАЦІЯ_3 про відсутність транспортного засобу FORD RANGER XLT, VIN-код НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 на військовому обліку військової частини НОМЕР_3 , акт приймання-передачі № 38/106, лист ІНФОРМАЦІЯ_3 від 27.02.2025 № 101/911.
Відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно зі статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Так відповідно до положень статей 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП. У ньому, крім іншого, зазначається нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Згідно зі статями 10, 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків; адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушення - це сукупність встановлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, що характеризують діяння як адміністративне правопорушення (проступок). До складу адміністративного правопорушення входять ознаки, які характеризують об'єкт, об'єктивну і суб'єктивну сторони та суб'єкта правопорушення.
Статтею 485 МК України передбачена адміністративна відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, полягає, зокрема, в ухиленні від сплати митних платежів.
Відповідно до пунктів 2, 3, 5, 6 статті 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарною допомогою є цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Донорами гуманітарної допомоги (далі - донори) є юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства України або іноземної держави, та фізичні особи, що перебувають в Україні або за її межами, які добровільно надають гуманітарну допомогу отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за її межами. Отримувачі гуманітарної допомоги - це юридичні особи, а також акредитовані представництва іноземних держав, міжнародних та іноземних гуманітарних організацій в Україні (без створення юридичної особи), визначені у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку отримувачами гуманітарної допомоги. Набувачами гуманітарної допомоги є фізичні та юридичні особи, які потребують допомоги і яким вона безпосередньо надається. Набувачі гуманітарної допомоги із статусом юридичної особи визначаються відповідно до підпунктів «а», «б», «в», «г», «ґ», «д», «е», «є» пункту 5 цієї статті.
Згідно з частинами першою - третьою статті 3 Закону України «Про гуманітарну допомогу» підставою для започаткування процедури визнання допомоги гуманітарною є письмова пропозиція донора про її надання. Підставою для здійснення гуманітарної допомоги в Україні є письмова згода отримувача гуманітарної допомоги на її одержання. Отримувач гуманітарної допомоги має такі самі права на її використання, що і набувач гуманітарної допомоги. Зміна отримувача гуманітарної допомоги можлива лише за письмовим погодженням з донором такої допомоги, крім випадків, якщо таке погодження було надано донором під час його пропозиції про надання гуманітарної допомоги або передбачено правочином щодо здійснення гуманітарної допомоги.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та без оформлення гарантійних листів. Гуманітарна допомога підлягає взяттю в установленому порядку на облік в Збройних Силах, правоохоронних органах, інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, військових адміністраціях, утворених відповідно до законодавства або в інших суб'єктах, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону.
Судом встановлено, що транспортний засіб FORD RANGER XLT, VIN-код НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 було ввезено ОСОБА_1 29.01.2023 на митну територію України як гуманітарну допомогу, що підтверджується декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 29.01.2023, витягом з АСМО «Інспектор».
Відповідно до листа Зонального відділу військової служби від 27.02.2025 № 101/911, яким підтверджується, що транспортний засіб FORD RANGER XLT, VIN-код НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 знаходиться на військовому обліку військової частини НОМЕР_3 та зареєстрований у Уніфікованій електронно-обліковій системі зареєстрованих транспортних засобів Збройних сил України. Також вказана обставина підтверджується листом військової частини НОМЕР_3 , актом приймання-передачі благодійної допомоги № 38/106 від 12.10.2024, актом технічного стану військового майна № 14/641 від 05.11.2024.
Отже вказаний транспортний засіб взятий в установленому порядку на облік в Збройних Силах.
Таким чином в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 485 МК України.
Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен прийти до висновку про винуватість особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поза розумним сумнівом.
Згідно зі статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
З огляду на те, що згідно зі статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суддя, оцінивши наявні в даній адміністративній справі докази, приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 485 МК України, внаслідок чого справа про адміністративне правопорушення відносно останнього підлягає закриттю на підставі пункту 1 статті 247 КУпАП.
Керуючись статтями 485, 487 МК України, статтями 247, 251, 252, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
постановив:
закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 485 МК України, щодо ОСОБА_1 на підставі пункту 1 статті 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд міста Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя М.В. Фетісов