Справа № 405/2186/25
провадження № 3/405/745/25
18.04.2025 м. Кропивницький
Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі: головуючого судді Бистрова С.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Подільського відділу ДВС у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
до Ленінського районного суду м. Кіровограда з Подільського відділу ДВС у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 17.04.2025 надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 71092184 від 11.04.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Перевіривши вищевказаний протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали в порядку підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбаченому ст. 278 КУпАП, суд прийшов до висновку, що матеріали справи підлягають поверненню до Подільського відділу ДВС у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), як такі, що не відповідають вимогам ст. 256 КУпАП щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення, виходячи з наступного.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема, вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема, зазначаються місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення та інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до положень ч. 2 - ч. 4 ст. 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Вищенаведену процесуальну вимогу щодо роз'яснення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності прав і обов'язків, передбачених ст. 268 КУпАП, посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення № 71092184 від 11.04.2025, виконано не було. Так, на а.п. 13 міститься виклик державного виконавця на ім'я ОСОБА_1 від 06.02.2024 щодо з'явлення до Подільського відділу ДВС у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на 13.02.2024 об 14:00 год. Однак, матеріали провадження не містять відомостей про отримання ОСОБА_1 вказаного виклику, як не містять відомостей і про отримання останнім копії протоколу про адміністративне правопорушення або підтверджень того, що ОСОБА_1 взагалі відомо про те, що у відношенні нього складено протокол, що є порушенням права останнього на захист. Натомість матеріали справи містять копію конверту з відміткою поштового зв'язку про повернення поштового відправлення у зв'язку із закінченням терміну зберігання, що не свідчить про належне повідомлення особи, про дату, час та місце складання протоколу про адміністративне правопорушення (а.п. 13).
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей про дату вчинення правопорушення, що має значення для розгляду справи та правильного вирішення справи. Від того, чи правильно складений протокол про адміністративне правопорушення, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що посадовою особою Подільського відділу ДВС у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) під час складення матеріалів про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 щодо несплати аліментів не були дотримані вимоги ст. 256 КУпАП.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Оскільки наведені порушення є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні, то матеріали справи як неналежно оформлені підлягають направленню до органу, який порушив адміністративне переслідування.
Керуючись ст. ст. 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
постановив:
матеріали справи про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (протокол про адміністративне правопорушення № 71092184 від 11.04.2025) повернути до Подільського відділу ДВС у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Сергій Анатолійович Бистров