Рішення від 14.04.2025 по справі 620/2599/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2025 року Чернігів Справа № 620/2599/25

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 та просить наступне.

1. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо не складення та незатвердження акту обстеження сімейного стану військовослужбовця ОСОБА_1 із зазначенням інформації про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд за матір'ю, ОСОБА_2 , яка має першу групу інвалідності на підставі абз. З пп. 26 п. 5 Додатку 19 Наказу Міністра оборони України №170 від 10.04.2009 "Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України".

2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та затвердити акт обстеження сімейного стану військовослужбовця ОСОБА_1 із зазначенням інформації про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд за матір'ю, ОСОБА_2 , яка має першу групу інвалідності, на підставі абз.3 пп.26 п.5 Додатку 19 Наказу Міністра оборони України №170 від 10.04.2009 "Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України".

Від позивача до суду надійшла заява, в якій він просить розглядати справу без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. До суду від відповідача надійшла заява, в якій він просить розглядати справу без участі його представника.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

У січні 2025 року на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшла заява від гр. ОСОБА_2 (матері військовослужбовця) ОСОБА_1 , та позивача ОСОБА_1 якою вони просили створити комісію для перевірки сімейного стану родичів військовослужбовця та скласти акт обстеження сімейного стану.

31.01.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 йому було надано відповідь, згідно якої заявникам було відмовлено у проведенні обстеження.

Не погодившись з цим, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Додатком 19 до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затвердженої Наказом Міністра оборони України 10.04.2009 № 170 (далі - Інструкція) передбачено перелік документів, що подаються з Поданням про звільнення військовослужбовця з військової служби, серед іншого підпунктом 26 пункту 5 передбачено, що один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді та акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформації про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Пунктом 213 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджений Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (далі - Положення), передбачено, що військовослужбовці строкової військової служби можуть бути звільнені зі строкової військової служби достроково відповідно до частини другої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-IX від 11.04.2024 поняття строкової військової служби замінено на базову військову службу.

Враховуючи наведені вимоги нормативно-правових актів, начальники Р(ОМ)ТЦК та СП, при надходженні запитів на проведення обстеження сімейного стану військовослужбовців, розглядають лише ті, що стосуються звільнення зі строкової військової служби за сімейними обставинами - у разі виникнення у них права на відстрочку чи звільнення внаслідок зміни сімейних обставин.

Проведення ж обстеження сімейного стану військовослужбовців для військовослужбовців інших форм військової служби до повноважень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки не належить.

Згідно Положеня про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 року територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до п.2 зазначеного Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.

ІНФОРМАЦІЯ_3 , у відповідності до абзацу 14 п.2 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року 168, мають право отримувати інформацію від державних органів, які є власниками (розпорядниками, держателями, володільцями, адміністраторами тощо) інформаційних (автоматизованих), інформаційно-комунікаційних, комунікаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, тільки щодо осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до положень частини п'ятої статті 118-3 Кодексу цивільного захисту України, частини шостої статті 100 Закону України “Про Національну поліцію» та пункту 7 статті 16-3 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у інших випадках (у тому числі і даному випадку) ІНФОРМАЦІЯ_3 не має жодної технічної можливості дослідити сімейний стан військовослужбовця, адже не наділений повноваженнями щодо взяття відповідної інформації з реєстрів, розпорядником яких є органи державної реєстрації актів цивільного стану.

Тобто, ІНФОРМАЦІЯ_3 не є органом, що підтверджує наявність чи відсутність інших членів сім'ї ( першого чи другого ступеня споріднення такої особи), які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд за особою з інвалідністю.

Зважаючи на наведене, суд дійшов переконання, що відмова ІНФОРМАЦІЯ_2 , у складенні та незатвердженні акту обстеження сімейного стану військовослужбовця ОСОБА_1 із зазначенням інформації про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд за матір'ю, ОСОБА_2 , яка має першу групу інвалідності на підставі абз. З пп. 26 п. 5 Додатку 19 Наказу Міністра оборони України №170 від 10.04.2009 "Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України", є правомірною.

Враховуючи викладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлено 17 квітня 2025 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ