Рішення від 17.04.2025 по справі 600/849/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/849/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 (від 09.11.2023 №6650-6382/П-17/8-2400/23);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію по вислузі років, з врахуванням повного грошового забезпечення, виходячи з вимог статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду по справі №600/3547/22-а відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача без врахування основних та додаткових видів грошового забезпечення, що на думку позивача є протиправним, у зв'язку із чим він просив задовольнити позов.

Відповідач заперечував проти задоволення позову та вказав, що рішення Чернівецького окружного адміністративного суду по справі №600/3547/22-а виконано в повному обсязі, з урахуванням документів, які були надіслані до пенсійного органу .

Рух справи у суді

Судом відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду по справі №600/3547/22-а адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, яка становить 25 років 03 місяці 17 днів.

На виконання рішення суду по справі №600/3547/22-а пенсійним органом призначено позивачу пенсію за вислугу років з 29.05.2023 року. Згідно наданого суду перерахунку пенсії з 29.05.2023 р. на виконання рішення суду розмір пенсії позивача становить: - посадовий оклад - 0,01 грн., оклад за військове звання - 2000,00 грн. Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 2000,01 гривень. Основний розмір пенсії з урахуванням мінімального розміру пенсії 2093 грн., з урахуванням видів підвищення або надбавки пенсії - 4395,30 гривень. (а.с. 20).

05.10.2023 р. позивач звернувся до відповідача щодо перерахунку пенсії із врахуванням повного грошового забезпечення - основних і додаткових видів заробітку, відомості про які були долучені до матеріалів пенсійної справи. (а.с. 21).

09.11.2023 р. відповідач у листі №6650-6382/П-17/8-2400/23 повідомив, що позивачу на виконання рішення суду по справі №600/3547/22-а призначено пенсію з 29.05.2023 р. Проінформовано, що судове рішення не містить зобов'язання врахування при призначенні пенсії основних і додаткових видів заробітку, з якого обраховується пенсія за Законом №2262. (а.с. 23-24).

Мотивувальна частина

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 44 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ, відповідно до якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до пункту “б» ст. 1-2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають, зокрема, звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України та поліцейські.

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у ч. 2 ст. 17 цього Закону.

При цьому, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що 11.11.2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 (далі - Постанова №988), пунктом 1 якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260). Зокрема, Порядком №260 установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Розділом ІІ Порядку №260 визначено такі додаткові види грошового забезпечення: 1) надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання заслужений (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).

Судом встановлено, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду по справі №600/3547/22-а позивачу з 29.05.2023 р. призначено пенсію та визначено її розмір: - посадовий оклад - 0,01 грн., оклад за військове звання - 2000,00 грн. Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 2000,01 гривень. Основний розмір пенсії з урахуванням мінімального розміру пенсії 2093 грн., з урахуванням видів підвищення або надбавки пенсії - 4395,30 гривень.

09.11.2023 р. відповідач у листі повідомив, що судове рішення по справі №600/3547/22-а не містить зобов'язання врахування при призначенні пенсії основних і додаткових видів заробітку, з якого обраховується пенсія за Законом №2262. Таким чином, відповідач фактично визнає, що під час призначення пенсії позивачу не були враховані основні і додаткові види заробітку позивача, які надійшли з органу, з якого було звільнено позивача.

Суд встановив, що питання складових грошового забезпечення дійсно не було предметом розгляду у справі №600/3547/22-а, однак постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року №1522 затверджено Порядок передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, зокрема тим, яким призначення здійснюється на підставі Закону № 2262-ХІІ.

На сьогоднішній день органи Пенсійного фонду України виконують виключно функцію з призначення, перерахунку та виплати пенсії. Обчислення грошового забезпечення для призначення чи перерахунку пенсій залишилось у компетенції органів, де особа проходила службу.

Таким чином суд вважає, що відповідачем безпідставно не враховано при визначенні розміру пенсії усі складові грошового забезпечення (основні та додаткові), які були визначені у документах (грошовому атестаті, довідок), складених та надісланих до відповідача органом, з якого було звільнено позивача. Суд наголошує, що органи Пенсійного фонду України виконують виключно функцію з призначення, перерахунку та виплати пенсії, в той час як обчислення грошового забезпечення для призначення чи перерахунку пенсій залишилось у компетенції органів, де особа проходила службу.

Також суд звертає увагу, що доводи відповідача стосовно того, що рішенням суду у справі №600/3547/22-а відсутнє зобов'язання на пенсійний орган врахувати при призначенні пенсії основних і додаткових видів заробітку, з якого обраховується пенсія за Законом №2262, суперечить принципу належного урядування та в цілому верховенства права, однієї з гарантій якого є послідовність та прогнозованість рішень та дій відповідача. Більше того, не врахування при призначенні позивачу пенсії належних складових грошового забезпечення прямо суперечить вимогам статті 43 Закону № 2262-ХІІ, а тому відмова щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 є безсумнівно протиправною.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірність у відмові перерахунку позивачу пенсію по вислузі років, з врахуванням повного грошового забезпечення (основних та додаткових складових), відповідно до вимог статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та документів, які надійшли для призначення пенсії позивача з ГУНП України в Чернівецькій області.

Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Судові витрати

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судом встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору, а тому не вирішує питання відшкодування на його користь судових витрат.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 (від 09.11.2023 №6650-6382/П-17/8-2400/23).

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію по вислузі років, з врахуванням повного грошового забезпечення (основних та додаткових складових), відповідно до вимог статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та документів, які надійшли для призначення пенсії з ГУНП України в Чернівецькій області.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, м.Чернівці, площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя Т.М. Брезіна