17 квітня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/1653/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АНГРОБУДСЕРВІС" до Головного управління ДПС у Полтавській області , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
Товариство з обмеженою відповідальністю "АНГРОБУДСЕРВІС" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України , в якій просило:
-визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12358715/41388003 від 15.01.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 22 від 26.11.2024 року;
-зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 22 від 26.11.2024 року, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю “АНГРОБУДСЕРВІС» датою її подання.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Комісією регіонального рівня прийнято рішення № 12358715/41388003 від 15.01.2025 року про відмову у реєстрації накладної № 22 від 26.11.2024 року в ЄРПН з тих підстав, що платником податку надано копії документів складених/оформлених із порушенням законодавства, а саме акт приймання-передачі від 26.11.2024 року складений з порушенням п.2 ст.9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні » від 16.07.1999 року, з огляду на те, що в акті приймання-передачі від 26.11.2024 року не зазначено вартість технічного звіту. Позивач вказував, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної № 2 від 10.01.2025 року не зазначено вимог до платника податків в частині надання конкретних пояснень та документів з метою реєстрації податкової накладної в ЄРПН, що унеможливлює визначення дій, які мав вчинити позивач з метою прийняття контролюючим органом позитивного рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування у ЄРПН. При цьому, Порядок № 1165 не передбачає можливості проведення контролюючим органом консультацій, листування з платником податку на етапі прийняття рішення про реєстрацію / відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН чи залучення платника податку до процесу прийняття цього рішення в інший спосіб.
Товариство з обмеженою відповідальністю "АНГРОБУДСЕРВІС" також звертало увагу на те що неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо. Позивач наголошував, що податкова накладна № 22 від 26.11.2024 року складена постачальником ТОВ “АНГРОБУДСЕРВІС» та покупцем ТОВ “ВЕСО», містить такі обов'язкові реквізити: назву документа; дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис та печатки, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
Головне управління ДПС у Полтавській області у відзиві на позовну заяву заперечувало щодо задоволення позовних вимог /а.с. 61-68/, посилаючись на те, що ТОВ “АНГРОБУДСЕРВІС» у зв'язку із здійсненням господарської операції було подано та складено на реєстрацію податкову накладну № 22 від 26.11.2024 року. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, реєстрація податкової накладної від 26.11.2024 №22 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 71.12 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, додатково повідомлено: показник D=1.6187%, Рпоточ=150486.2. Представник відповідача вказував, що надіслана позивачу квитанція щодо зупинення реєстрації податкової накладної № 22 від 26.11.2024 містить посилання на пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Крім того, квитанція містить пропозицію надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Згідно витягу з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Полтавській області від 15.01.2025 №10 за результатами опрацьованих первинних документів, поданих платником податків до повідомлення по податкової накладної, реєстрація якої зупинена, встановлено, що ТОВ “Ангробудсервіс» (41388003) подано повідомлення про подання пояснень та копій документів до податкової накладної від 26.11.2024 №22, виписаної на реалізацію послуги “технічний звіт за результатами інженерно-геологічних вишукувань на території с. Копили Полтавського району Полтавської області» контрагенту TOB “ВЕСО» (35658469). Наданий платником акт приймання-передачі від 26.11.2024 складений з порушенням п. 2 ст. 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV, а саме, в Акті приймання-передачі від 16.11.2024 не зазначено вартість технічного звіту. Відповідно Комісія ГУ прийняла рішення щодо відмови в реєстрації ТОВ “Ангробудсервіс» (41388003) податкової накладної від 26.11.2024 №22 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/1653/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АНГРОБУДСЕРВІС" до Головного управління ДПС у Полтавській області , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 клопотання представника Головного управління ДПС у Полтавській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
ТОВ "АНГРОБУДСЕРВІС" (ідентифікаційний код 41388003) зареєстроване як юридична особа, види економічної діяльності: 41.10 Організація будівництва будівель (основний), 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 88/.
14 жовтня 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "АНГРОБУДСЕРВІС" (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ВЕСО" (покупець) укладено договір купівлі-продажу /а.с. 15/.
Відповідно до п. 1.1 зазначеного договору в порядку та на умовах, визначених цим Договором та чинним законодавством України, Продавець зобов'язується передати у власність Покупцю технічний звіт за результатами інженерно-геологічні вишукувань на території с. Копили Полтавського району Полтавської області, кадастрові номери: 5324085908:08:005:0007, 5324085908:08:005:0014, 5324085908:08:005:0015, 5324085908:08:005:0015 (1 черга), в подальшому Технічний звіт, та графічні матеріали топографічно-геодезичного знімання (в подальшому Графічні матеріали), а Покупець - прийняти та оплатити Технічний звіт та Графічні матеріали згідно умов цього договору.
Згідно з п. 2.1 вказаного договору Сторони домовились, що ціна Технічного звіту та Графічних матеріалів, зазначеного у п. 1.1 цього договору, становить 482536,00 (Чотириста вісімдесят дві тисячі п'ятсот тридцять шість гривні 00 копійок) в т.ч. ПДВ - 80422,67 грн.
Відповідно п. 2.2. Договору оплата за Технічний звіт та Графічні матеріали по цьому Договору здійснюється Покупцем шляхом передоплати в сумі 250000,00 грн (Двісті п'ятдесят тисяч гривень 00 копійок протягом 5-ти днів з дня підписання Сторонами Договору. Остаточний розрахунок в сумі 232536,00 (Двісті вісімдесят дві тисячі п'ятсот тридцять шість гривень 00 копійок) протягом 5 днів з дня підписання.
Пунктами 2.3-2.4 Договору встановлено, що оплата за цим Договором провадиться шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Продавця, зазначений у розділі 8 цього Договору. Датою оплати вартості Технічного звіту та Графічних матеріалів є дата зарахування коштів на поточний рахунок Продавця.
Згідно з п.3.1-3.2 вказаного договору Продавець зобов'язується протягом 5-ти днів з моменту виконання Покупцем п.2.2 цього Договору передати Покупцю Технічний звіт та Графічні матеріали шляхом підписання акту приймання-передачі Технічного звіту, всіх документів на нього та Графічних документів, який є невід'ємною частиною цього Договору. Факт приймання-передачі Технічного звіту та Графічних матеріалів засвідчується підписаним Сторонами актом приймання-передачі Технічного звіту та Графічних матеріалів.
Відповідно до п.7.1 договору цей Договір набуває чинності з моменту підписання його Сторонами і діє до 31 грудня 2024 р., але в будь-якому випадку діє до повного виконання Сторонами умов даного Договору.
Відповідно до виписки/особового рахунку за 26.11.2024, Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕСО" здійснило оплату на особовий рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "АНГРОБУДСЕРВІС" в розмірі 250000 грн. за технічний звіт зг. рах. №1 від 25.11.2024 року у т.ч. ПДВ 20% 41666,67 грн. на підставі документа №4969 /а.с. 17 зворотній бік/.
26 листопада 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "АНГРОБУДСЕРВІС" (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ВЕСО" було складено акт приймання передачі, згідно якого Продавець передав, а покупець прийняв об'єкт "Технічний звіт за результатами інженерно-геологічних вишукувань на території с. Копили Полтавського району Полтавської області, кадастрові номери: 5324085908:08:005:0007, 5324085908:08:005:0014, 5324085908:08:005:0015, 5324085908:08:005:0015 (1 черга), в подальшому Технічний звіт /а.с. 86 зворотній бік/.
За фактом настання першої події - складання акту приймання-передачі від 26 листопада 2024 року позивачем складено податкову накладну від 26.11.2024 № 22 на загальну суму 482536,00 грн, в т.ч. ПДВ - 80422,67 грн /а.с. 18/.
За результатами її розгляду контролюючий орган через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України направив платнику квитанцію /а.с. 77/, у якій, зазначено, що документ збережено, реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної від 26.11.2024 №22 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 71.12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник "D" =1.6187%, "Рпоточ"=150486.2. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (договори у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфікації, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі).
Позивачем складено та подано до ГУ ДПС у Полтавській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 13.01.2025 №1 /а.с. 80/.
15.01.2025 комісією ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення № 12358715/41388003 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.11.2024 № 22 /а.с. 81/.
За змістом вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкових накладних є надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. В розділі “Додаткова інформація» зазначено, що в ході опрацювання наданих копій документів встановлено, що платником надано акт приймання передачі від 26.11.2024 складений з порушенням п.2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 №996-ХІV, а саме, в Акті приймання-передачі від 26.11.2024 не зазначено вартість технічного звіту.
Не погодившись із зазначеним рішенням, позивач подав скаргу до ДПС України.
За результатами розгляду скарги рішенням ДПС України від 23.01.2025 № 4772/41388003/2 залишено скаргу позивача без задоволення, а спірне рішення ГУ ДПС у Полтавській області - без змін. Підставою для відмови вказано: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних /а.с. 82/.
Вважаючи протиправним Рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12358715/41388003 від 15.01.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 22 від 26.11.2024 року, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом підпунктів «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (у редакції, чинній на час спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є операції платників податку з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінетом Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі-Порядок №1165, в редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Пунктом 2 Порядку №1165 передбачено, що автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність») встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктами 10 та 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Додатком 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій.
До критеріїв ризиковості здійснення операцій пунктом 1 віднесено такий: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність»), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, регламентований Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Пунктами 2-4 Порядку №520 передбачено, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
За змістом пункту 5 Порядку №520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування /пункт 6 Порядку № 520/.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 520 (в редакції Наказів Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023, № 394 від 14.07.2023) письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з пунктом 10 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку /п. 12 Порядку № 520/.
Згідно з положеннями пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Аналіз наведених вище положень Порядку №1165 свідчить, що контролюючий орган, після надходження податкової накладної / розрахунку коригування до ДПС для реєстрації в ЄРПН, в автоматизованому режимі здійснює її розшифрування та проводить відповідну перевірку, зокрема щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування через відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або через відповідність відображених у ній операції критеріям ризиковості здійснення операцій.
Автоматизований моніторинг відповідності господарської операції, відображеної у податковій накладній, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1-6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку №1156).
У разі, коли за результатами моніторингу господарська операція, відображена у податковій накладній, відповідає критеріям ризиковості здійснення операції (крім податкової накладної, складеної платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку) реєстрація такої податкової накладної зупиняється.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган зобов'язаний, зокрема, вказати конкретний критерій ризиковості платника податку та/або критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також запропонувати платнику надати пояснення та копії документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Зі змісту залученої до матеріалів справи квитанції про зупинення податкової накладної № 22 від 26.11.2024 /а.с. 77/ суд встановив, що податковим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної №22 від 26.11.2024 пункту 1 Критеріям ризиковості здійснення операцій з тих підстав, що обсяг постачання товару/послуги 71.12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).
Позивачем не спростовано відповідність податкової накладної №22 від 26.11.2024 пункту 1 Критеріям ризиковості здійснення операцій та розраховані контролюючим органом показники «D» і «P».
Суд відхиляє доводи позивача про те, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено вимог до платника податків в частині надання конкретних пояснень та документів з метою реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Суд наголошує, що у квитанції запропоновано надати пояснення та копії документів: договори у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфікації, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (деклараціїї про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Отже, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної від 26.11.2024 № 22 окреслено конкретний перелік документів, які підлягали поданню для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Також суд враховує, що пунктом 11 Порядку №1165 передбачено вимоги до змісту квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, а саме - у ній обов'язково мають бути зазначені:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Суд зазначає, що квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної від 26.11.2024 № 22 містить усі необхідні відомості, передбачені пунктом 11 Порядку №1165.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про правомірність зупинення реєстрації податкової накладної від 26.11.2024 № 22.
Суд бере до уваги, що виключний перелік підстав для відмови у реєстрації податкової накладної визначено пунктом 10 Порядку № 520, а саме:
- ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
- надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Спірне рішення про відмову у реєстрації податкової накладної прийнято з підстави надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
У додатковій інформації зазначено, що в ході опрацювання наданих копій документів встановлено, що платником надано акт приймання передачі від 26.11.2024, складений з порушенням п.2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 №996-ХІV, а саме, в Акті приймання-передачі від 26.11.2024 не зазначено вартість технічного звіту.
Надаючи оцінку мотивам, покладеним в основу спірного рішення, суд виходить з такого.
Із матеріалів справи слідує, що підставою для складення ТОВ «АНГРОБУДСЕРВІС» податкової накладної від 26.11.2024 № 22 послугував Акт приймання-передачі від 26.11.2024.
Відповідно до змісту сканкопії Акту приймання передачі від 26.11.2024, наданої Товариством контролюючому органу разом з повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 13.01.2025 №1) /а.с. 86, зворотній бік/ Товариство з обмеженою відповідальністю "АНГРОБУДСЕРВІС" (продавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕСО" (покупець) відповідно до розділу 3 Договору купівлі-продажу, укладеного ____ 2024 року між ТОВ "АНГРОБУДСЕРВІС" та ТОВ "ВЕСО", склали цей акт приймання-передачі про наступне: Продавець передав, а покупець прийняв об'єкт "технічний звіт за результатами інженерно-геологічних вишукувань на території с. Копили Полтавського району Полтавської області, кадастрові номери: 5324085908:08:005:0007, 5324085908:08:005:0014, 5324085908:08:005:0015, 5324085908:08:005:0015 (1 черга), в подальшому Технічний звіт; технічний звіт в належному стані. Покупець не має претензій до Продавця щодо переданого Технічного звіту.
За приписами частини 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року № 996-XIV (у редакції, чинній на час спірних правовідносин), первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити:
назву документа (форми);
дату складання;
назву підприємства, від імені якого складено документ;
зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Залежно від характеру господарської операції та технології обробки облікової інформації до первинних документів можуть включатися додаткові реквізити (печатка, номер документа, підстава для здійснення операції тощо).
Первинні документи, створені автоматично в електронній формі програмним забезпеченням інформаційно-комунікаційної системи, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови наявності накладеного електронного підпису чи печатки з дотриманням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Аналіз положень частини 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" свідчить, що зміст та обсяг господарської операції є обов'язковим реквізитом первинного документа, неналежне зазначення якого може нівелювати юридичне значення документа як первинного.
Відсутність відомостей про зміст та обсяг господарської операції у первинному документі не є неістотним недоліком первинного документа.
Суд зазначає, що зміст господарської операції повинен пояснювати саму її суть, відповідати на питання, яку дію здійснено, а обсяг господарської операції - комплексне поняття, яке визначається у вигляді показників, які відображають суть господарської операції (найменування товару, послуги), одиницю виміру, ціну за одиницю, загальну вартість, тобто дають уявлення про кількість і вартість товарів, робіт або послуг.
Наведене узгоджується із вимогами пункту 2.3. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 24.05.1995 № 88 (далі - Положення № 88), який визначає, що первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити, зокрема, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках).
Дослідивши Акт приймання передачі від 26.11.2024, суд констатує, що останній не містить належних відомостей про обсяг господарської операції, оскільки не визначає вартість переданого об'єкту. Також, з Акту неможливо встановити договір, на виконання якого його складено, що унеможливлює ідентифікацію змісту господарської операції.
Крім того, суд зауважує, що згідно з договором купівлі-продажу від 14 жовтня 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "АНГРОБУДСЕРВІС" (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ВЕСО" (покупець) /а.с. 15/ предметом договору є технічний звіт за результатами інженерно-геологічні вишукувань на території с. Копили Полтавського району Полтавської області, кадастрові номери: 5324085908:08:005:0007, 5324085908:08:005:0014, 5324085908:08:005:0015, 5324085908:08:005:0015 (1 черга), та графічні матеріали топографічно-геодезичного знімання (п. 1.1.), ціна Технічного звіту та Графічних матеріалів, зазначеного у п. 1.1 цього договору, становить 482536,00 (Чотириста вісімдесят дві тисячі п'ятсот тридцять шість гривні 00 копійок) в т.ч. ПДВ - 80422,67 грн (п. 2.1), факт приймання-передачі Технічного звіту та Графічних матеріалів засвідчується підписаними Сторонами актом приймання-передачі Технічного звіту та Графічних матеріалів (п. 3.2.).
Разом з тим, Актом приймання-передачі від 26.11.2024 засвідчено приймання-передачу лише Технічного звіту, що не узгоджується із договором купівлі-продажу від 14 жовтня 2024 року.
При цьому суд звертає увагу на те, що податкову накладну від 26.11.2024 № 22 виписано також стосовно Технічного звіту, однак на суму 482536,00 грн, яка встановлена договором для Технічного звіту та Графічних матеріалів.
Наведені вище обставини дозволяють дійти висновку, що Акт приймання-передачі від 26.11.2024 складений з порушенням частини 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та не є належним первинним документом, що підтверджує підставу складення податкової накладної № 22 від 26.11.2024.
Суд бере до уваги висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 21 лютого 2023 року у справі №2240/3271/18 та підтримані, зокрема, у постанові Верховного Суду від 02 липня 2024 року у справі № 440/5004/23, відповідно до яких предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації.
Суд зазначає, що подані позивачем податковому органу документи після зупинення реєстрації податкової накладної від 26.11.2024 № 22 не є достатніми для підтвердження операції, вчиненої 26 листопада 2024 року, з огляду на відсутність у їх складі належного первинного документа, який містить відомості про зміст та обсяг господарської операції, яка послугувала підставою для складення податкової накладної від 26.11.2024 № 22.
Суд не враховує додану позивачем до позовної заяви копію Акту приймання-передачі від 26.11.2024 /а.с. 16/, оскільки остання не надавалася контролюючому органу та містить інші відомості у порівнянні із наявним у контролюючого органу Актом.
При цьому суд зауважує, що виправлення помилки у первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку, що складені у паперовій формі, повинно бути обумовлено надписом «виправлено» та підтверджено підписами осіб, що підписали цей документ, із зазначенням дати виправлення (п. 4.7 Положення №88).
Додана позивачем до позовної заяви копія Акту приймання-передачі від 26.11.2024 не містить відомості про виправлення, а відтак є іншим первинним документом, який не надавався Регіональній комісії для вирішення питання про реєстрацію податкової накладної. Наведене додатково свідчить про те, що на розгляд Комісії ГУ ДПС у Полтавській області позивачем не надано достатні документи для підтвердження підстави реєстрації податкової накладної № 22 від 26.11.2024.
Беручи до уваги встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, з урахуванням наданих платником податків документів, прийнято в межах, на підставі, у спосіб та у формі, що передбачені діючим законодавством, обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, які мали значення для його прийняття.
Отже, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування цього рішення та похідні вимоги задоволенню не підлягають.
Відтак у позові належить відмовити у повному обсязі.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 3028,00 грн, що підтверджено платіжною інструкцією № 93 від 05.02.2025 /а.с. 56/.
За змістом пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Зважаючи на те, що позовну заяву подано в електронній формі, судовий збір за її подання складає 2422,40 грн (3028 х 0,8). Отже, позивачем внесено судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, на 605, 60 грн, який згідно з пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" може бути повернений за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.
Беручи до уваги те, що у задоволенні позовних вимог відмовлено, а відповідачами не надано доказів понесення витрат, які пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "АНГРОБУДСЕРВІС" (вул. Анатолія Кукоби, буд. 12, м. Полтава, 36022, код ЄДРПОУ 41388003) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код ВП 44057192), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол