про зупинення провадження у адміністративній справі
17 квітня 2025 рокум. Ужгород№ 260/2466/25
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області , яким просить:
1.Поданий позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Відповідача) розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
2. Позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Відповідача) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
3. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, а саме по відмові у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з урахуванням вимог Постанови Кабінета Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", застосовуючи при цьому обмеження її максимальним розміром.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області виплачувати з 01 березня 2025 року ОСОБА_1 фактично нараховану пенсію без будь яких обмежень її загальної суми максимальним розміром, враховуючи рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.01 2025 року у справі №260/8125/24 із збереженням підвищень (щомісячної індексації) основного розміру пенсії за 2025 рік, установленої згідно вимог Постанови KM України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", з урахуванням раніше виплачених коштів.
5. Стягнути з відповідача на користь позивача ( ОСОБА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 1211,20 грн. (Одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 01.03.2025 відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області відмовлено здійснити з 01.03.2025 року виплату пенсії із урахуванням фактично нарахованої суми підвищення (індексації) основного розміру пенсії за 2025 рік, передбаченої постановою Уряду від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" (далі Постанова №209) без обмеження загальної її підсумкової суми загальним розміром. Позивач вже доводив правомірність своїх вимог у судовому порядку.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження та зобов'язано позивача строк протягом 7 днів з дня отримання даної ухвали надати суду: пенсійну справу ОСОБА_1 . .
16 квітня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшов відзив на позов.
Також 16 квітня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшло клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі №260/2466/25, яким просить: провадження у справі №260/2466/25 зупинити до набрання законної сили рішенням у справі №320/2229/25., предметом оскарження у якій є п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
Розглянувши подане клопотання , суд зазначає наступне.
З 01.01.2025 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в сумі 2361,00 грн.
Позивач не відноситься до осіб зазначених в п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025.
Також, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заході щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25.02.2025 року № 209 (далі - Постанова №209) установлено, що з 1 березня 2025 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 p., № 18, ст. 968), пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (Офіційний вісник України, 2023 p., № 26, ст. 1475) та підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (Офіційний вісник України, 2024 p., № 24, ст. 1525) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2024 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.
Абзацом 3 пункту 3 Постанови № 209 установлено, що пенсії, перераховані відповідно до цієї постанови, виплачуються з урахуванням положень статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" і постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 р. № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
У ході судового розгляду судом встановлено, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 у справі №320/2229/25 відкрито провадження у справі про визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу першого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Суд зазначає, що вказана постанова Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 слугувала підставою для перерахунку пенсії позивача із застосуванням відповідних коефіцієнтів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що правовідносини у цій адміністративній справі є взаємопов'язаними із правовідносинам у адміністративній справі №320/2229/25, судове рішення в якій безпосередньо вплине на розгляд цієї справи.
Зокрема, рішенням суду у справі №320/2229/25 будуть встановлені обставини, що мають істотне значення для вирішення судового спору в адміністративній справі №260/246/25, впливають на зібрання та оцінку доказів у цій справі, і не можуть бути встановлені судом самостійно під час розгляду останньої.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Враховуючи викладене вище та беручи до уваги ту обставину, що формування відповідних правових висновків у справі №320/2229/25 може вплинути на наслідки розгляду даної справи, суд дійшов висновку щодо необхідності зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/2229/25.
На підставі вищевикладеного та керуючись, ст. 236, ст. 248, ст. 256, ст. 293, ст. 295, ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1 Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про зупинення провадження в адміністративній справі №260/2466/25 - задовольнити.
2. Зупинити провадження у справі №260/2466/25 - до набрання законної сили судовим рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/2229/25.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адмінсуду протягом 15 днів.
Суддя Плеханова З.Б.