10 квітня 2025 рокуСправа №160/2614/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
29 січня 2025 року представник фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій просить:
визнати противоправними та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 11.12.2024 №0750050901.
В обґрунтування позову представник позивача зазначила, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведено перевірку господарської одиниці - магазину, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , суб'єкта господарської діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 щодо додержання вимог, встановлених законодавством України, при здійсненні виробництва, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах та пальним.
За результатами перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено Акт (довідку) №3671/04-36-09-01/ НОМЕР_2 , яким встановлено:
- факту торгівлі сировиною для створення рідин, що використовуються в електронних сигаретах, а саме здійснено продаж набору «LUCKY», що складаються з ароматизатору, гліцерину та нікобустера для створення рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
- порушення пункту 2 статті 23 Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
11 грудня 2024 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було прийнято податкове повідомлення-рішення №0750050901, яким з посиланням на висновки акту перевірки №3671/04-36-09-01/ НОМЕР_2 , застосовано штраф в розмірі 21 300, 00 грн.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 11.12.2024 року №0750050901, оскільки рідини, що реалізуються позивачем, не підпадають під визначення рідини, що використовуються в електронних сигаретах згідно абзацу 4 пункту 215.1 статті 215 Податкового кодексу України, крім того, під час здійсненої фактичної перевірки не було виявлено товарів, які б підпадали по УКТ ЗЕД під акцизний податок, у зв'язку з чим представник позивача звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29 січня 2025 року для розгляду адміністративної справи №160/2614/25 визначено суддю Олійника В.М.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2025 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
14 лютого 2025 року на адресу суду через систему "Електронний суд" від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву вх.№75553/25, в якому представник відповідача з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві, не погоджується та вважає їх необґрунтованими з наступних підстав.
Як зазначено в наказі ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 13.11.2024 №5648-п метою фактичної перевірки було дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства, яке регулює виробництво та обіг спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, на підставі підпункту 191.1.4, 191.1.14, 191.1.15, 191.1.16, 191.1.17, 191.1.18, 191.1.19, 191.1.20 пункту 191.1 статті 191, статті 20, підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України. Підстава проведення фактичної перевірки - здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР, Закону України від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», інших нормативних актів, контроль за дотриманням яких покладено на ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
Посадовими особами контролюючого органу було пред'явлено наказ на проведення перевірки від 13.11.2024 №5648-п та ознайомлено з направленнями на перевірку №100071, №10072 від 13.11.2024 посадовій особі ФОП ОСОБА_2 - ОСОБА_3 (продавець), про що свідчить його підпис у зазначених направленнях.
У ході проведення фактичної перевірки магазину за адресою: АДРЕСА_2 , де здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 , встановлені наступне порушення:
- зберігання, реалізація сировини для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або нікотин (токсичні алкалоїди, екстраговані з тютюну або отримані шляхом хімічного синтезу, який відповідає товарній позиції 2939 згідно з УКТЗЕД), а саме: реалізовано сировину (ароматизатор, гліцерин та нікотин), для виробництва рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 25.11.2024 №3671/04-36-09-01/ НОМЕР_1 в якому зафіксовано зазначені порушення.
Оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0750050901 від 11.12.2024 року в розмірі 21 300,00 грн. винесено за порушення частини 2 статті 23 Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а саме: за реалізацію сировини (ароматизатор, гліцерин танікотин) для виробництва рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19.12.1995 року №481/95-ВР - визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України.
З 27 липня 2024 року набрав чинності Закон України від 18.06.2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Відповідно до частини 1 Розділу XII Прикінцевих положень Закону №3817 встановлено, що Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім встановлених нормою виключень.
Частиною 2 Розділу XII Прикінцеві положення встановлено, що Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" та Постанова Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" втрачають чинність з 1 січня 2025 року, крім статті 8 Закону, яка діє до дня набрання чинності та введення в дію статті 33 цього Закону.
Зазначено, що положення Закону до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням цього Закону.
Так, оскільки перевірка проведена та винесено податкове повідомлення - рішення після набрання чинності Закону №3817, відтак застосуванню підлягають норми цього закону.
Частиною 1 пункту 11 статті 73 Закону №3817-ІХ передбачено, що за порушення цього Закону щодо виробництва, обігу та зберігання спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального суб'єкти господарювання притягаються до відповідальності згідно із законом.
Відповідно до пункту 21 частини 2 статті 73 Закону №3817-ІХ до суб'єктів господарювання за роздрібну торгівлю тютюновою сировиною, сировиною для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або нікотином (токсичним алкалоїдом, екстрагованим з тютюну або отриманим шляхом хімічного синтезу), який відповідає товарній позиції 2939 згідно з УКТЗЕД, окремо чи в наборах, застосовуються штрафні санкції у розмірі - 200 відсотків вартості реалізованих товарів (продукції), але не менше 3 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Відтак, за результатами перевірки стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності ФОП ОСОБА_1 на підставі акту про результати фактичної перевірки від 25.11.2024 №3671/04-36-09-01/ НОМЕР_1 , відповідно до статті 73 Закону №3817-ІХ прийнято податкове повідомлення - рішення №0750050901 від 11.12.2024 у розмірі 21 300,00 грн.
З урахуванням викладеного, представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
24 лютого 2025 року на адресу суду через систему "Електронний суд" від представника фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив вх.№9205/25, в якій представник позивача, посилаючись на частину 2 статті 23 Закону України №3817 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистелянтів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» стверджує, що ФОП ОСОБА_1 в порушення вищевказаної норми, в місці здійснення господарської діяльності не здійснював продаж сировини для виробництва рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
У першу чергу, між частиною 2 статті 23 Закону України №3817 та пункту 215.3 Податкового кодексу наявна суперечність, яка в теорії права визначається як колізія норм права.
Колізія норм права вирішується шляхом вибору того нормативного акта, який має бути застосований до конкретного випадку (юридичного факту).
У даному випадку Податковий кодекс України має вищу юридичну силу ніж Закон України.
По-друге, частина 2 статті 23 Закону України №3817 також не може застосовуватися до спірних правовідносин між позивачем та відповідачем, оскільки на момент проведення відповідачем перевірки в Україні діяв воєнний стан, а відповідно до пункту 215.3.3 Податкового кодексу України, пункт 215.3 статті 215 діє в редакції Закону №2139-IX від 15.03.2022 - зміна діє протягом військового та/або надзвичайного стану (в редакції Закону №3553-IX від 16.01.2024).
Відтак, відповідно до пункту 215.3.3-1 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (в редакції станом на день проведення перевірки), акцизом обкладалися лише рідини, що використовуються в електронних сигаретах, якщо Код товару (продукції) згідно з УКТЗЕД співпадає з кодами 2404 12 00 10 та 2404 19 90 10.
ФОП ОСОБА_1 не здійснював продаж рідин по коду 2404 12 00 10 та 2404 19 90 10 згідно з УКТЗЕД, отже у відповідача були відсутні підстави для прийняття оскаржуваного рішення.
Натомість у матеріалах справи містяться сертифікати відповідності на реалізовуваний товар, згідно яких:
- Ароматизатори призначені для застосування у харчовій промисловості;
- Гліцерин також призначений для застосування у харчовій та легкій промисловості;
- Нікотин призначений для застосування у медичній, фармакологічній промисловості та сільському господарстві.
З огляду на зазначені документи висновок відповідача про те, що позивач реалізовував сировину для рідин, що використовуються в електронних сигаретах є таким, що суперечить фактичним обставинам справи.
Висновок відповідача про те, що позивач не заперечує проти висновку відповідача, що ним здійснювався продаж окремих компонентів (нікотину, гліцерину та ароматизатора), з яких при змішуванні отримується готова рідина для електронних сигарет, продаж якої прямо заборонений частиною 2 статті 23 Закону №3817, є хибним.
Оскільки у позовній заяві чітко зазначено, що позивач здійснював просто реалізацію окремих речовин, які призначені для застосування у харчовій, легкій, медичній промисловості та не реалізовував сировину для рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Відповідно до підпункту 14.1.56-3 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України електронна сигарета - виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин. Електронні сигарети можуть бути одноразовими або багаторазовими.
Рідини, що використовуються в електронних сигаретах - рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях (підпункт 14.1.56-4 пункт 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Крім того, матеріали справи свідчать про те, що позивачем не реалізовувалася рідина, що використовується в електронних сигаретах, що підтверджується долученою до позовної заяви позивачем копією видаткової накладної, згідно даних якої позивачеві на реалізацію були поставлені товари з кодом УКТЗЕД: 2905 45 00 00 (гліцерин фасований), 3302 10 90 00 (ароматизатори фасовані), 2939 79 10 00 (нікотин фасований).
У матеріалах справи містяться відповідні висновки Дніпропетровської промислової палати, які підтверджують, що дійсно поставлений товар відповідає зазначеним кодам УКТЗЕД.
Отже, зазначені матеріали справи містять беззаперечні докази того, що позивачем не реалізовувалася рідина для електронних сигарет чи компоненти для її отримання.
А отже, торгівля компонентами, продаж яких здійснював позивач, не потребувала наявності ліцензії або оподаткування акцизним податком, тому штрафна санкція, яку застосував відповідач за реалізацію рідин, що використовуються в електронних сигаретах без ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюнових виробів, податковим повідомленням-рішенням ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 11.12.2024 року №0750050901, є протиправною.
З урахуванням викладеного, представник позивача просить задовольнити позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 - позивач, РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 .
Судом встановлено, що відповідно до наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 13.11.2024 №5648-п здійснено фактичну перевірку дотримання суб'єктом господарювання (магазину, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) вимог законодавства, яке регулює виробництво та обіг спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, на підставі підпункту 191.1.4, 191.1.14, 191.1.15, 191.1.16, 191.1.17, 191.1.18, 191.1.19, 191.1.20 пункту 191.1 статті 191, статті 20, підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України. Підстава проведення фактичної перевірки - здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР, Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», інших нормативних актів, контроль за дотриманням яких покладено на ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
Посадовими особами контролюючого органу було пред'явлено наказ на проведення перевірки від 13.11.2024 №5648-п та ознайомлено з направленнями на перевірку №100071, №10072 від 13.11.2024 посадовій особі ФОП ОСОБА_1 - Тусь К.В. (продавець), про що свідчить його підпис у зазначених направленнях.
Під час перевірки ФОП ОСОБА_1 надав відповідь на письмову вимогу перевіряючих та копії наступних документів:
- сертифікат відповідності №UA.PN.060.0518-24;
- експертний висновок №433/24 від 29.04.2024 року;
- сертифікат відповідності №UA.PN.191.2977-23;
- експертний висновок №421/24 від 29.04.2024 року;
- видаткова накладна №9300 від 22.08.2024 року;
- платіжна інструкція №635 від 23.08.2024 року;
- сертифікат відповідності №UA.CRT.00437-24;
- сертифікат відповідності №UA.CRT.00436-24;
- наказ про прийняття працівника №2К від 08.02.2024 року;
- трудовий договір №0202/2022-К від 09.02.2022 року;
- повідомлення про прийняття працівника.
За результатами перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено Акт (довідку) №3671/04-36-09-01/ НОМЕР_2 , яким встановлено:
- факт торгівлі сировиною для створення рідин, що використовуються в електронних сигаретах, а саме здійснено продаж набору «LUCKY», що складаються з ароматизатору, гліцерину та нікобустера для створення рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
- порушення пункту 2 статті 23 Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального»;
11 грудня 2024 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, пункту 21 частини 2 статті 73 Закону України від 18.06.2024 року №3817-ІХ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигарет, та пального" було прийнято податкове повідомлення-рішення №0750050901, яким, з посиланням на висновки акту перевірки №3671/04-36-09-01/ НОМЕР_2 , застосовано штраф в розмірі 21 300, 00 грн.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 11.12.2024 року №0750050901, оскільки рідини, що реалізуються позивачем, не підпадають під визначення рідини, що використовуються в електронних сигаретах згідно абзацу 4 пункту 215.1 статті 215 Податкового кодексу України, крім того, під час здійсненої фактичної перевірки не було виявлено товарів, які б підпадали по УКТ ЗЕД під акцизний податок, у зв'язку з чим представник позивача звернулася до суду з цим позовом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Податковий кодекс України).
Згідно з положеннями пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (пункт 75.1.3 статті 75 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема: - у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Як зазначено в наказі ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 13.11.2024 №5648-п метою фактичної перевірки було дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства, яке регулює виробництво та обіг спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, на підставі підпункту 191.1.4, 191.1.14, 191.1.15, 191.1.16, 191.1.17, 191.1.18, 191.1.19, 191.1.20 пункту 191.1 статті 191, статті 20, підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України. Підстава проведення фактичної перевірки - здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР, Закону України від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», інших нормативних актів, контроль за дотриманням яких покладено на ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
Пунктом 81.1 статті 81 Податкового кодексу України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення-направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дача початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку.
Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу; - копії наказу про проведення перевірки; - службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
Посадовими особами контролюючого органу було пред'явлено наказ на проведення перевірки від 13.11.2024 №5648-п та ознайомлено з направленнями на перевірку №100071, №10072 від 13.11.2024 посадову особу ФОП ОСОБА_1 - Тусь К.В. (продавець), про що свідчить його підпис у зазначених направленнях.
Суд також враховує, що під час перевірки на письмову вимогу перевіряючих буди надані копії наступних документів:
- сертифікат відповідності №UA.PN.060.0518-24;
- експертний висновок №433/24 від 29.04.2024 року;
- сертифікат відповідності №UA.PN.191.2977-23;
- експертний висновок №421/24 від 29.04.2024 року;
- видаткова накладна №9300 від 22.08.2024 року;
- платіжна інструкція №635 від 23.08.2024 року;
- сертифікат відповідності №UA.CRT.00437-24;
- сертифікат відповідності №UA.CRT.00436-24;
- наказ про прийняття працівника №2К від 08.02.2024 року;
- трудовий договір №0202/2022-К від 09.02.2022 року;
- повідомлення про прийняття працівника.
За результатами перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено Акт (довідку) №3671/04-36-09-01/13447306735, яким встановлено:
- факт торгівлі сировиною для створення рідин, що використовуються в електронних сигаретах, а саме здійснено продаж набору «LUCKY», що складаються з ароматизатору, гліцерину та нікобустера для створення рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
- порушення пункту 2 статті 23 Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального".
Оскаржуване податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 11.12.2024 року №0750050901 у розмірі 21 300,00 грн. винесено за порушення частини 2 статті 23 Закону України від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а саме: за роздрібну торгівлю на території України тютюнової сировини, сировини для рідин, що використовується в електронних сигаретах.
Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19.12.1995 №481/95-ВР - визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва» експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захист) здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України.
Між тим, з 27 липня 2024 року набрав чинності Закон України від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі Закон № 3817).
Відповідно до частини 1 Розділу XII Прикінцевих положень Закону №3817 встановлено, що Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім встановлених нормою виключень.
Частиною 2 Розділу XII Прикінцевих положень встановлено, що Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (Відомості Верховної Ради України, 1995 р., № 46, ст. 345 із наступними змінами) (далі - Закон) і Постанова Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" втрачають чинність з 1 січня 2025 року, крім статті 8 Закону, яка діє до дня набрання чинності та введення в дію статті 33 цього Закону. Зазначено, що положення Закону до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням цього Закону.
Так, оскільки перевірка проведена та податкове повідомлення рішення винесено після набрання чинності Законом №3817, відтак в даному випадку застосуванню підлягають норми цього закону, в частині, яка не суперечить Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19.12.1995 №481/95-ВР.
Згідно з пунктом 78 частини 1 статті 1 Закону №3817 сировина для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - суміш нікотину, солі нікотину чистотою не менше 98 відсотків, спеціально підготовленої води, гліцерину дистильованого, пропіленгліколю та іншої сировини і матеріалів, які забезпечують встановлені виробником характеристики рідини, не призначена для кінцевого використання в електронних сигаретах для створення аерозолів (парів).
Стаття 23 Закону №3817 визначає основні вимоги до роздрібної торгівлі тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах та тютюновою сировиною.
Відповідно до частини 2 статті 23 Закону №3817, роздрібна торгівля на території України тютюновою сировиною, сировиною для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або нікотином (токсичним алкалоїдом, екстрагованим з тютюну або отриманим шляхом хімічного синтезу, який відповідає товарній позиції 2939 згідно з УКТЗЕД) окремо або в наборах забороняється.
Факт здійснення позивачем в магазині, що розташований за адресою: м. Дніпро, вул. Миколи Міхновського, буд. 5, прим. 11, в місці господарської діяльності продажу сировини (у даному випадку набору «LUCKY») для виробництва рідин, що використовуються в електронних сигаретах, підтверджується обставинами встановленими посадовими особами, які здійснювали перевірку позивача, та зафіксовані в акті перевірки.
Таким чином, доводи представника позивача про відсутність доказів на підтвердження факту продажу спірного товару не знаходять своє відображення в матеріалах справи.
Також суд не погоджується з доводами позивача про те, що сировина в наборі «LUCKY» може використовуватись за іншим призначенням, відмінним від використання в електронних сигаретах, оскільки предметом доказування в справі є саме факт продажу заборонених Законом №3817-ІХ речовин, які використовуються в електронних сигаретах, а не факт їх використання.
Частиною 1 пункту 11 статті 73 Закону №3817-ІХ передбачено, що за порушення цього Закону щодо виробництва, обігу та зберігання спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального суб'єкти господарювання притягаються до відповідальності згідно із законом.
Так, відповідно до пункту 21 частини 2 статті 73 Закону №3817-ІХ до суб'єктів господарювання за роздрібну торгівлю тютюновою сировиною, сировиною для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або нікотином (токсичним алкалоїдом, екстрагованим з тютюну або отриманим шляхом хімічного синтезу), який відповідає товарній позиції 2939 згідно з УКТЗЕД, окремо чи в наборах, застосовуються штрафні санкції у розмірі - 200 відсотків вартості реалізованих товарів (продукції), але не менше 3 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що прийняте 11 грудня 2024 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області податкове повідомлення-рішення №0750050901, яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штраф в розмірі 21 300, 00 грн., є правомірним та не підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для відмови в задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до адміністративного суду із позовною заявою сплачено суму судового збору у розмірі 3028,00 грн., що документально підтверджується платіжною інструкцією АТ КБ "Приватбанк" №682 від 27 січня 2025 року.
З урахуванням відмови в задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М. Олійник