Рішення від 14.04.2025 по справі 640/35447/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2025 рокуСправа №640/35447/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби в місті Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

УСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю “БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» з адміністративним позовом до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби в місті Києві, у якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії регіонального рівня Головного управління Державної податкової служби в місті Києві про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН від 15.09.2021 року № 3115581/41037676 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 4 до податкової накладної № 5 від 11.06.2020 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складений ТОВ “БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 27.08.2021 року № 4 до податкової накладної від 11.06.2020 року № 5.

В обґрунтування позову позивач посилається на протиправність та необгрунтованість оскаржуваного рішення з огляду на наступне. Вважає, що оскаржуване рішення не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує його неоднозначне трактування, що, в свою чергу, впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень. На думку позивача, до контролюючого органу були надані всі необхідні пояснення, документи, які підтверджують проведення господарської операції та які є достатніми для реєстрації податкової накладної. На підставі викладеного, просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.12.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2825 Окружним адміністративним судом міста Києва скеровано за належністю матеріали адміністративної справи №640/35447/21.

10.02.2025 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративної справи №640/35447/21.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.02.2025 року дана адміністративна справа передана судді Серьогіній О.В. для розгляду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.02.2025 року прийнято до розгляду адміністративну справу та призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 14.03.2025 року.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.02.2025 року замінено відповідача в адміністративній справі №640/35447/21 - Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267) на правонаступника Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011, адреса місцезнаходження: 04116, м.Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19).

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

В матеріалах даної справи міститься письмовий відзив Головного управління Державної податкової служби в місті Києві, який надійшов до суду 21.02.2022 року, в якому він просив суд відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що оскаржуване рішення Комісії ДФС України є обґрунтованим та правомірним, оскільки позивачем після зупинення реєстрації податкової накладної не були надані копії первинних документів, що підтверджують безпосереднє здійснення господарських операцій. При цьому, саме на позивачу лежить обов'язок надати весь перелік документів, підтвердження реальності здійснення господарської операції.

Також в матеріалах даної справи міститься письмовий відзив Державної податкової служби України, який надійшов до суду 21.02.2022 року, в якому відповідач зазначає, що зобов'язання ДПС України здійснити дії щодо реєстрації вищевказаного розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є втручанням в дискреційні повноваження контролюючого органу, тому просимо звернути увагу на твердження, що наведені нижче. Позовні вимоги про зобов'язання вчинити конкретні дії (зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН), хоча і знаходяться у взаємозв'язку із вимогами про скасування рішень, але мають самостійний характер і можуть бути задоволені, якщо судом перевірено виконання усіх умов, визначених законом, для прийняття такого рішення. Враховуючи викладене, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Також в матеріалах даної справи містяться письмові відповіді на відзиви відповідачів, які надійшли до суду 16.05.2022 року, в яких позивач зазначає, що рішення є актом індивідуальної дії. Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовний характер. Головною рисою таких актів є їхня конкретність, а саме чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які ви дають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, індивідуальних справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата - конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами. Дана позиція висловлена у постанові Верховного суду України від 01.12.2009 року № 09/236. Позивач вважає, що оскаржуване рішення комісії ГУ ДПС у м. Києві від 15.09.2021 року № 3115581/41037676 не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку позивача. З огляду на викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.

05.03.2025 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від Головного управління Державної податкової служби в місті Києві надійшли два однакові за змістом письмові відзиви на позов, в яких управління погоджується із позовними вимогами, вважає їх безпідставними, виходячи з наступного. При розгляді документів, наданих позивачем до розгляду на підтвердження реальності здійснення господарської операції, комісією було встановлено, що наданими документами неможливо підтвердити реальність здійсненої господарської операції. Таким чином, підсумовуючи вищенаведене, ГУ ДПС у м. Києві стверджує, що рішення комісії ГУ ДПС у м. Києві від 15.09.2021 року №3115581/41037676 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №4 від 27.08.2021 року прийнято в межах чинного законодавства, а твердження позивача щодо його протиправності є необґрунтованим та недоведеним належними та допустимими доказами. З огляду на викладене, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю “БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» (код ЄДРПОУ 41037676) зареєстроване за №1000731070011041074 як юридична особа 07.07.2021 року та як платник податків перебуває на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

Основним видом діяльності товариства згідно КВЕД є 41.10 Організація будівництва будівель.

28.01.2020 року між ТОВ «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» та фізичною особою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) укладено договір купівлі-продажу майнових прав № 1.7.33 від 28.01.2020 року з метою набуття останнім права власності на апартаменти загальною проектною площею 74, 75 кв. м. після завершення будівництва. Загальна вартість майнових прав на апартаменти на дату укладення договору становила 1 719 250, 00 грн., в тому числі ПДВ 20% - 286 541, 67 грн.

11.06.2020 року згідно з договором ОСОБА_1 було перераховано на рахунок ТОВ «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» плату за майнові права на апартаменти у сумі 1 719 250, 00 грн., в тому числі ПДВ, що підтверджується випискою по рахунку АТ «КРИСТАЛБАНК» на зазначену дату.

11.06.2020 року позивачем було складено та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних від 11.06.2020 року №5 на суму 1 719 250,00 грн., в тому числі ПДВ 286 541 грн. 67 коп.

29.06.2021 року між ТОВ «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» та фізичною особою ОСОБА_1 за взаємною згодою було укладено договір про розірвання договору купівлі-продажу майнових прав № 1.7.33 від 28.01.2020 року, згідно з пунктом 2 якого продавець зобов'язався до 31.08.2021 року повернути покупцю фактично сплачені грошові кошти за майнові права в сумі 1 719 250, 00 грн. Факт повернення фізичній особі ОСОБА_1 сплачених коштів за майнові права на загальну суму 1 719 250, 00 грн. підтверджується платіжним дорученням № 347 від 27.08.2021 року на суму 1 719 250, 00 грн. та випискою по рахунку АТ «КРИСТАЛБАНК» за 27.08.2021 року.

27.08.2021 року ТОВ «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» направило для реєстрації розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 4 до податкової накладної від 11.06.2020 року № 5, реєстраційний номер документу 9251034252.

Проте, згідно інформації зазначеної у квитанції від 31.08.2021 року № 9251034252, документ прийнято, реєстрація зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, складений та поданий на реєстрацію у термін, що перевищує 14 календарних днів з дня складання податкових накладних без порушення граничних строків реєстрації, що відповідає пункту 6 Критеріїв ризикованості здійснення операцій та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Додатково повідомлено: показник «Б» = .4065%, «Р» = 2532475.36.

З метою реєстрації зазначеної вище податкової накладної/розрахунку коригування, 09.09.2021 року за № 6 позивачем до регіональної комісії було подано за встановленою формою повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (реєстраційний номер 9259810776), з наданням документів та поясненням щодо виписки розрахунку коригування №4 на дату повернення коштів.

Проте, комісією регіонального рівня 15.09.2021 року прийнято рішення №3115581/41037676 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 4 до податкової накладної № 5 від 11.06.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погоджуючись з рішенням від 15.09.2021 року № 3115581/41037676 та з метою захисту своїх законних прав та інтересів, ТОВ «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» 17.09.2021 року було подано скаргу за вих. № 92 (реєстраційний номер скарги 9277204976 від 23.09.2021 року) щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до Комісії ДПС України з питань розгляду скарг.

Рішенням Комісії ДПС України від 30.09.2021 року № 44119/41037676/2 скаргу ТОВ «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» за № 92 залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підставою для прийняття такого рішення стало ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, завантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси.

Не погоджуючись із рішенням контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» № 1246 від 29 грудня 2010 року (далі - Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування: реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами: відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Наведені норми дають підстави для висновку, що законодавець встановлює перелік обов'язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної інформації. Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою. При цьому, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної повинна фіксувати: 1) порядковий номер та дату складення податкової накладної; 2) конкретний критерій або ж критерії, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної; 3) пропозицію про надання платником податків пояснень та/або перелік конкретних документів, що є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.

Положеннями пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

При цьому, зазначені норми податкового законодавства кореспондуються і з постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, якою затвердженні порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).

Згідно з пунктом 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пунктів 7, 8 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Так, Головне управління Державної податкової служби у місті Києві вказує про відповідність розрахунку коригування пункту 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Водночас, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. (пункти 6, 7 Порядку №520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Однак, підставою для відмови в реєстрації розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 27 серпня 2021 року № 4 до податкової накладної від 11 червня 2020 року № 5 вказано ненадання копій документів первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання транспортування, навантаження, розвантаження продукції складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Разом з тим, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та його контрагентом, а також враховуючи те, що відповідні пояснення були надані контролюючому органу, суд дійшов висновку, що в контролюючого органу не було достатніх підстав для відмови у реєстрації розрахунків коригування кількісних та вартісних показників.

У цьому контексті суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Одночасно, в межах даної спірної ситуації суд звертає особливу увагу на той факт, що приймаючи рішення про реєстрацію розрахунку коригування, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації розрахунків коригування фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації розрахунків коригування.

Таким чином, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості операції, та на те, що наданих суду та контролюючому органу документів і письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію розрахунків коригування, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації розрахунку коригування.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача у частині визнання протиправним та скасування рішення Комісії регіонального рівня Головного управління Державної податкової служби в місті Києві про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН від 15.09.2021 року № 3115581/41037676 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 4 до податкової накладної № 5 від 11.06.2020 року.

Разом з тим, відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм їх подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Відтак, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складений ТОВ “БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 27.08.2021 року № 4 до податкової накладної від 11.06.2020 року № 5, датою його надходження.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

В той же час, і ч. 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.

Разом з тим, відповідач як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів на підтвердження правомірності рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат, суд виходив з того, що відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог повністю, на користь позивача слід стягнути сплачений ним при поданні позовної заяви до суду судовий збір у сумі 2270,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби в місті Києві пропорційно.

Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії регіонального рівня Головного управління Державної податкової служби в місті Києві про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН від 15.09.2021 року № 3115581/41037676 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 4 до податкової накладної № 5 від 11.06.2020 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складений Товариством з обмеженою відповідальністю “БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» (03124, м. Київ, вул. Миколи Василенка, буд. 7-А, офіс 2-02, код ЄДРПОУ 41037676) розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 27.08.2021 року № 4 до податкової накладної від 11.06.2020 року №5, датою його надходження.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» (03124, м. Київ, вул. Миколи Василенка, буд. 7-А, офіс 2-02, код ЄДРПОУ 41037676) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1135,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в місті Києві (04116, м.Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19, код ЄДРПОУ 44116011).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» (03124, м. Київ, вул. Миколи Василенка, буд. 7-А, офіс 2-02, код ЄДРПОУ 41037676) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1135,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.В. Серьогіна