Рішення від 17.04.2025 по справі 140/1825/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2025 року ЛуцькСправа № 140/1825/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дмитрука В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної прокуратури про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Волинської обласної прокуратури (далі - відповідач) з наступними позовними вимогами:

1) визнати протиправними та скасувати накази керівника Волинської обласної прокуратури:

- №1528к від 29.11.2024 «Про затвердження висновку щодо результатів оцінювання якості роботи прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» в частині затвердження негативного результату оцінювання якості роботи позивача (позовна вимога 1);

- №1625к від 06.12.2024 «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» в частині невиплати щорічної премії позивачу (позовна вимога 2);

- №1661к від 18.12.2024 «Про внесення змін до наказу керівника Волинської обласної прокуратури від 06.12.2024 №1625к «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» (позовна вимога 3);

2) зобов'язати здійснити виплату позивачу щорічної премії за 2024 рік, з урахуванням виникнення права на заробітну плату відповідно до ст. 81 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 27% суми його посадового окладу (позовна вимога 4).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до наказу керівника Волинської обласної прокуратури від 30.10.2024 №1273к «Про проведення оцінювання якості роботи прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області у 2024 році» розпочато оцінювання якості роботи прокурорів Волинської обласної прокуратури.

На виконання вказаного 11.11.2024 ОСОБА_1 подано керівництву окружної прокуратури звіт про оцінку якості роботи прокурора за 2024 рік у паперовому вигляді, який того ж дня погоджено та затверджено керівником Камінь-Каширської окружної прокуратури з виставленням підсумкової оцінки "негативно", в тому числі щодо виконаної роботи за період відрядження з 09.04.2024 до 07.07.2024 у Донецькій спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Східного регіону, яку (роботу) керівником останньої оцінено "позитивно".

ОСОБА_1 18.11.2024 звернувся до керівника Волинської обласної прокуратури із заявою про долучення до матеріалів особової справи оригінал звіту про оцінку якості роботи прокурора за період відрядження з 09.04.2024 до 07.07.2024 у Донецькій спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Східного регіону, а також для врахування під час формування висновку щодо результатів оцінювання та подальшої підготовки проєктів наказів про його затвердження та преміювання під час проведення оцінювання якості роботи та преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області за 2024 рік, оскільки негативна оцінка якості роботи від безпосереднього керівника (керівника окружної прокуратури) та додане до нього обґрунтування з "так званими порушеннями" та повторне (у 2023 та 2024 роках) позбавлення премії є службовими зловживаннями та прямим втручанням у здійснення повноважень й належне матеріальне забезпечення мене як прокурора, що передбачено п. п. 3, 5 ч. 1 ст. 16 Закону України « Про прокуратуру».

Проте, наказом керівника обласної прокуратури №1528к від 29.11.2024 затверджено висновок щодо результатів оцінювання якості роботи прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області, в тому числі щодо позивача з підсумковою оцінкою "негативно", на відміну від усіх решти прокурорів окружної прокуратури, в тому числі керівництва, з підсумковою оцінкою "позитивно".

В подальшому, п. 2.2 наказу керівника обласної прокуратури №1625к від 06.12.2024 «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» передбачено, що прокурорам, які вважаються притягнутими до дисциплінарної відповідальності (робота яких згідно з Положенням взагалі не підлягає оцінюванню), а також мені, як прокурору, роботу якого оцінено "негативно", премію не виплачувати.

Вважаючи позбавлення премії безпідставним та незаконним, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.

У відзиві на позов представник відповідача позовні вимоги не визнав та зазначив, що оцінювання прокурора окружної прокуратури здійснюється керівником окружної прокуратури, яким затверджується звіт прокурора та проставляється одна з оцінок - позитивно, задовільно, негативно. Керівник обласної прокуратури своїм наказом затверджує висновки щодо результатів оцінювання якості роботи прокурорів, при цьому, повноваженнями щодо зміни наданої прокурору оцінки безпосереднім керівником прокурора керівник обласної прокуратури не наділений.

Оцінка за результатами оцінювання роботи прокурора (позитивна та задовільна) та відсутність обставин, визначених в п. 3.7. Тимчасового положення №503, є підставою для виплати премії прокурору. Розмір премії розраховується бухгалтерською службою на підставі затверджених висновків та доводиться до кадрової служби для підготовки відповідного наказу керівника обласної прокуратури.

Проте представник відповідача зауважує, що Тимчасове положення №503 згідно наказу Генерального прокурора №264 від 29.10.2024 «Про внесення змін до наказом Генерального прокурора від 30.10.2020 №503 «Про затвердження Тимчасового положення про систему оцінювання якості роботи прокурорів та преміювання прокурорів» викладено у новій редакції.

З вказаним наказом Генерального прокурора позивач був ознайомлений. Зазначений позивачем пункт 3.7. у Тимчасовому положенні №503 відсутній, оскільки останнім пунктом є пункт 3.5.

Враховуючи вимоги пункту 1.2 розділу 1, пунктів 3.4., 3.5. розділу 3 Тимчасового положення №503 за результатами оцінювання якості роботи за відповідний календарний рік преміювання прокурора не проводиться у випадку:

- негативного оцінювання його роботи;

- якщо на час видання наказу про преміювання прокурор вважається таким, що притягнутий до дисциплінарної відповідальності, відсторонений від посади або виконання службових повноважень у встановленому законом порядку.

На виконання вказаних вимог, згідно пункту 3 наказу керівника обласної прокуратури №1625к від 06.12.2024 «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» зі змінами згідно наказу керівника обласної прокуратури №1661к від 18.12.2024 «Про внесення змін до наказу керівника Волинської обласної прокуратури від 06.12.2024 №1625к «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» прокурору Камінь-Каширської окружної прокуратури ОСОБА_1 визначено не виплачувати премію, оскільки за результатами оцінювання якості роботи за 2024 рік останній отримав від безпосереднього керівника - керівника Камінь-Каширської окружної прокуратури негативну оцінку.

Разом з тим, поданий ОСОБА_1 звіт виконувачу обов'язків керівника Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону 06.11.2024, складений в порушення вимог Тимчасового положення №503, оскільки виконувач обов'язків керівника Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону 04.11.2024 Етібар Самедов не є безпосереднім керівником Антонюка В.В., наказ керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону з приводу проведення оцінювання прокурора Камінь-Каширської окружної прокуратури Волинської області Антонюка В.В. не видавався.

Враховуючи вищенаведене представник відповідача вважає, що усі доводи позивача, якими останній обґрунтовує свої позовні вимоги, є безпідставними, в окремих випадках маніпулятивними або взагалі недостовірними. Просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Інших заяв по суті справи не надходило.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що відповідно до наказу керівника обласної прокуратури від 30.10.2024 №1273к «Про проведення оцінювання якості роботи прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області у 2024 році», який скерований керівникам окружних прокуратур супровідним листом від 31.10.2024 за №07-890ВИХ-4700КВ-24, останніх зобов'язано в період з 01.11.2024 по 10.11.2024 провести оцінювання якості роботи прокурорів окружних прокуратур та до 15.11.2024 подати їх до відділу кадрової роботи та державної служби обласної прокуратури, як цього і вимагає пункт 2.1. Тимчасового положення №503.

Окрім цього, цим же листом обласної прокуратури надіслано наказ Генерального прокурора №264 від 29.10.2024, яким Тимчасове положення, затверджене наказом Генерального прокурора №503 від 30.10.2020, викладено у новій редакції. ОСОБА_1 з вказаним наказом керівника обласної прокуратури від 30.10.2024 №1273K, листом обласної прокуратури від 31.10.2024 за №07-890ВИХ-470OKB-24 та наказом Генерального прокурора №264 від 29.10.2024, згідно даних Інформаційної системи «Система електронного документообігу органів прокуратури» ознайомлений 01.11.2024, 04.11.2024, 06.11.2024, 07.11.2024, 08.11.2024 та 11.11.2024, що відповідає додаткам доданих відповідачем до відзиву на позовну заяву.

ОСОБА_1 11.11.2024 подано звіт про оцінку якості роботи прокурора за 2024 рік. Безпосереднім керівником (керівником Камінь-Каширської окружної прокуратури Романюком С.В.) за результатами вивчення вказаного звіту прокурору ОСОБА_1 цього ж дня висталено підсумкову оцінку «негативно», а також ознайомлено позивача з результатами оцінювання та обґрунтуванням прийнятого рішення про негативну оцінку, як цього вимагає пункт 2.6. Тимчасового положення №503. Прокурором вищого рівня - керівником Камінь-Каширської окружної прокуратури 11.11.2024 затверджено звіт прокурора та обґрунтування прийнятого рішення. З виставленою оцінкою та обґрунтуванням негативної оцінки за результатами оцінювання роботи прокурора ОСОБА_1 останній ознайомлений 11.11.2024, про що свідчить його підпис про отримання копії звіту та обґрунтування.

На виконання вимог наказу керівника обласної прокуратури №1273 від 30.10.2023, супровідним листом за №51-2490ВИХ-24 від 13.11.2024 звіти прокурорів Камінь-Каширської окружної прокуратури скеровано на адресу відділу кадрової роботи та державної служби Волинської обласної прокуратури (лист, звіт та обґрунтування прийнятого рішення додаються).

Як зазначає позивач, до поданого ним звіту керівником окружної прокуратури долучено так зване «обґрунтування прийняття рішення щодо негативної оцінки, виставленої позивачу, за результатами роботи за 2024 рік», яке є нічим іншим, як скопійованим текстом з 8 протоколів оперативних нарад при керівництві окружної прокуратури упродовж 2024 року, доводи і зміст яких є вкрай формальними та очевидно надуманими, недостовірними, тобто такими, що не відповідають дійсності та суперечать вимогам КПК України та відомчим підзаконним нормативно-правовим актам. Значна частина так званих «порушень» вчинено безпосередньо керівництвом окружної прокуратури.

З огляду на викладене, 18.11.2024 ОСОБА_1 звернувся до керівника Волинської обласної прокуратури із заявою про долучення до матеріалів особової справи оригінал звіту про оцінку якості роботи прокурора за період відрядження з 09.04.2024 до 07.07.2024 у Донецькій спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Східного регіону, а також для врахування під час формування висновку щодо результатів оцінювання та подальшої підготовки проєктів наказів про його затвердження та преміювання під час проведення оцінювання якості роботи та преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області за 2024 рік, оскільки негативна оцінка якості роботи від безпосереднього керівника (керівника окружної прокуратури) та додане до нього обґрунтування з "так званими порушеннями" та повторне (у 2023 та 2024 роках) позбавлення премії є службовими зловживаннями та прямим втручанням у здійснення повноважень й належне матеріальне забезпечення мене як прокурора, що передбачено п. п. 3, 5 ч. 1 ст. 16 Закону України « Про прокуратуру».

Однак, наказом керівника Волинської обласної прокуратури №1528к від 29.11.2024 «Про затвердження висновку щодо оцінювання якості роботи прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» затверджено на підставі поданих звітів висновки щодо оцінювання якості роботи прокурорів, в тому числі і позивача. Згідно пункту 93 додатку до вказаного наказу керівника обласної прокуратури оцінка прокурора Камінь-Каширської окружної прокуратури Антонюка В.В. є «негативно».

Листом відділу кадрової роботи та державної служби обласної прокуратури від 03.12.2024 №07-1014ВИХ-24 наказ керівника обласної прокуратури №1528к від 29.11.2024 скерований керівнику Камінь-Каширської окружної прокуратури для ознайомлення прокурорів. З наказом керівника обласної прокуратури Антонюк В.В. ознайомлений 29.11.2024, про що свідчить його розписка, яка додана відповідачем до відзиву на позовну заяву.

Розмір премії прокурорів органів Волинської обласної прокуратури за 2024 рік за результатами оцінювання якості роботи відповідно до наказів керівника обласної прокуратури №1625к від 06.12.2024 «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» та №1661к від 18.12.2024 «Про внесення змін до наказу керівника Волинської обласної прокуратури від 06.12.2024 №1625к «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області», встановлений:

- для прокурорів, які за результатами оцінювання якості їх роботи за 2024 рік оцінені «позитивно» - у розмірі 27 відсотків суми посадового окладу, отриманої ними за відповідний календарний рік з урахуванням виникнення права на заробітну плату відповідно до ст. 81 Закону України «Про прокуратуру»;

- для прокурорів, роботу яких оцінено «позитивно» та які здійснювали свої повноваження не менше 90 календарних днів (станом на час оцінювання сумарно обчислених за календарний рік) на територіях, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 - 30 відсотків суми посадового окладу, отриманої ними за відповідний календарний рік з урахуванням виникнення права на заробітну плату відповідно до ст. 81 Закону України «Про прокуратуру».

Не виплачувати щорічну премію:

- прокурорам окружних прокуратур Волинської області, які вважаються такими, що притягнуті до дисциплінарної відповідальності;

- прокурорам окружних прокуратур Волинської області, яким за результатами оцінювання якості роботи виставлено підсумкову оцінку «негативно».

Накази керівника обласної прокуратури №1625к від 06.12.2024 та №1661к від 18.12.2024 листами відділу кадрової роботи та державної служби обласної прокуратури від 09.12.2024 №07-1033BX-24 та від 18.12.2024 №07-1072ВИХ-24 скеровані керівнику окружної прокуратури ознайомлення прокурорів.

З наказом керівника обласної прокуратури №1625к від 06.12.2024 ОСОБА_1 ознайомлений 10.12.2024, про що свідчать його розписки.

У подальшому ОСОБА_1 відповідно до наказу керівника обласної прокуратури №1635к від 11.12.2024 був звільнений з посади прокурора Камінь-Каширської окружної прокуратури з 12.12.2024 у зв'язку з переведенням на посаду до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону.

ОСОБА_1 звернувся до обласної прокуратури зі зверненням від 31.12.2024 (зареєстровано в обласній прокуратурі 06.01.2025 за №267-25) З проханням надання копії наказу про внесення змін до наказів про затвердження висновків щодо результатів оцінювання якості роботи прокурорів та подальшого преміювання прокурорів обласної прокуратури.

На вказане звернення обласною прокуратурою 13.01.2025 за №07-6-25 надано копію наказу керівника обласної прокуратури №1661к від 18.12.2024 «Про внесення змін до наказу керівника Волинської обласної прокуратури від 06.12.2024 №1625к «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області».

Вважаючи накази №1528к від 29.11.2024 «Про затвердження висновку щодо результатів оцінювання якості роботи прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» в частині затвердження негативного результату оцінювання якості роботи позивача; №1625к від 06.12.2024 «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» в частині невиплати щорічної премії позивачу; №1661к від 18.12.2024 «Про внесення змін до наказу керівника Волинської обласної прокуратури від 06.12.2024 №1625к «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» протиправними та, як наслідок, необхідність зобов'язання відповідача здійснити виплату позивачу щорічної премії за 2024 рік, з урахуванням виникнення права на заробітну плату відповідно до ст. 81 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 27% суми його посадового окладу, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом, посилаючись на порушення його прав та законних інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 4 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» (далі - Закон №1697-VII) організація та діяльність прокуратури України, статус прокурорів визначаються Конституцією України, цим та іншими законами України, чинними міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно статті 16 Закону №1697-VII забезпечуються гарантії незалежності прокурора, зокрема щодо особливого порядку його призначення на посаду, звільнення з посади, притягнення до дисциплінарної відповідальності тощо.

Заробітна плата прокурора регулюється Законом №1697-VII, не може визначатися іншими нормативно-правовими актами та складається з посадового окладу, премій і надбавок за вислугу років, виконання обов'язків на адміністративній посаді, а також інших виплат, передбачених законодавством.

Преміювання прокурорів здійснюється в порядку, затвердженому Генеральним прокурором, за результатами оцінювання якості їх роботи за календарний рік у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.

Частиною другою статті 81 Закону №1697-VII передбачено, що розмір щорічної премії прокурора не може становити більше 30 відсотків розміру суми його посадового окладу, отриманого ним за відповідний календарний рік.

Відповідно до статей 9, 81 Закону № 1697-VII наказом Генерального прокурора від 30.10.2020 №503 затверджено «Тимчасове положення про систему оцінювання якості роботи прокурорів та преміювання прокурорів» із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора №351 від 12.11.2021 (далі - Тимчасове положення №503).

Згідно пунктів 1.1, 1.2 розділу 1 Тимчасового положення №503, це положення визначає порядок оцінювання якості роботи прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних, спеціалізованих (на правах обласних та окружних) прокуратур, а також підстави і порядок їх преміювання за результатами такого оцінювання. Преміювання прокурорів за результатами оцінювання якості роботи за календарний рік проводиться у разі позитивного або задовільного оцінювання їх роботи.

Відповідно до п. 2.1. та п. 2.2. Тимчасового положення №503, оцінювання якості роботи прокурорів за календарний рік проводиться у листопаді - грудні.

Під час оцінки якості роботи прокурорів ураховується:

1) ефективність виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов'язків, установлених для відповідної адміністративної посади;

2) кількість та якість виконаних прокурором завдань, визначених положенням про самостійний структурний підрозділ, наказами та іншими організаційно-розпорядчими документами про розподіл обов'язків між прокурорами у відповідному органі прокуратури (структурному підрозділі);

3) кількість та якість виконання прокурором інших завдань і доручень керівництва;

4) дотримання правил внутрішнього службового розпорядку.

Пунктом 2.3 розділу 2 Тимчасового положення №503 врегульовано, що оцінювання якості роботи прокурорів оформлюється у вигляді звіту (згідно з додатком), що складається прокурором, який підлягає оцінюванню, і погоджується його безпосереднім керівником.

Безпосереднім керівником є:

1) для керівників самостійних структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора, а також першого заступника і заступника керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури - Генеральний прокурор, перші заступники та заступники Генерального прокурора відповідно до розподілу обов'язків;

2) для заступників керівників самостійних структурних підрозділів, керівників та заступників керівників структурних підрозділів у складі департаментів або управлінь Офісу Генерального прокурора - керівник самостійного структурного підрозділу;

3) для прокурорів Офісу Генерального прокурора - керівник відділу, у якому прокурор обіймає посаду;

4) для керівника обласної прокуратури - Генеральний прокурор;

5) для першого заступника і заступників керівника обласної прокуратури - керівник обласної прокуратури;

6) для керівників самостійних структурних підрозділів обласної прокуратури - керівник обласної прокуратури, його перший заступник чи заступники відповідно до розподілу обов'язків;

7) для заступників керівників самостійних структурних підрозділів, керівників та заступників керівників структурних підрозділів у складі управлінь обласних прокуратур - керівник самостійного структурного підрозділу;

8) для прокурорів обласних прокуратур - керівник відділу, у якому прокурор обіймає посаду, або керівник обласної прокуратури, його перший заступник чи заступники відповідно до розподілу обов'язків (у разі безпосереднього підпорядкування прокурора керівництву обласної прокуратури);

9) для керівників окружних прокуратур та їх заступників - керівник обласної прокуратури;

10) для керівників відділів окружних прокуратур та їх заступників - керівник окружної прокуратури;

11) для прокурорів окружних прокуратур - керівник відділу окружної прокуратури, керівник окружної прокуратури (у разі відсутності відділів в окружній прокуратурі).

Відповідні звіти затверджуються керівниками вищого рівня (керівником самостійного структурного підрозділу, керівником органу прокуратури, першими заступниками та заступниками Генерального прокурора, заступником Генерального прокурора - керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури).

Пунктом 2.4 розділу 2 Тимчасового положення №503 передбачено, що за результатами оцінювання якості роботи прокурора безпосереднім керівником може бути виставлено позитивну, задовільну або негативну оцінку.

Звіти про оцінювання якості роботи прокурорів за відповідний рік надаються до кадрового підрозділу для підготовки наказу про затвердження висновків щодо оцінювання якості роботи прокурорів (пункт 2.7 розділу 2 Тимчасового положення №503).

Відповідно до пунктів 3.3, 3.4, 3.6 розділу 3 Тимчасового положення №503 бухгалтерська служба на підставі затверджених висновків обраховує середньо визначений розмір щорічної премії у відсотках і доводить його до відома кадрового підрозділу для підготовки проектів відповідних наказів про виплату премії прокурорам.

Розмір премії за результатами оцінювання якості роботи розраховується у відсотках до суми посадового окладу відповідної посади на день видання наказу згідно з пунктом 3.2 розділу 3 Тимчасового положення №503 з урахуванням виникнення права на заробітну плату відповідно до статті 81 Закону України «Про прокуратуру».

Премія за результатами оцінювання якості роботи за календарний рік виплачується прокурорам на підставі наказів Генерального прокурора, керівників обласних, спеціалізованих (на правах обласних) прокуратур протягом 15 днів після затвердження висновку щодо результатів оцінювання, але не пізніше грудня року, в якому здійснюється оцінювання якості роботи прокурорів за календарний рік.

Прокурорам, які на час видання наказів, зазначених у пункті 3.4 цього Положення, вважаються такими, що притягнуті до дисциплінарної відповідальності, відстороненим від посади або від виконання службових повноважень у встановленому законом порядку, виплата премії не проводиться.

Таким чином, оцінювання прокурора Камінь-Каширської окружної прокуратури, проставляння однієї з оцінок - позитивно, задовільно, негативно, здійснюється керівником окружної прокуратури (безпосереднім керівником прокурора). У випадку виставлення задовільної або негативної оцінки до звіту прокурора долучається обґрунтування прийнятого рішення, з яким ознайомлюється прокурор. Керівник вищого рівня - керівник окружної прокуратури затверджує звіт прокурора та виставлену безпосереднім керівником прокурора оцінку. Керівник обласної прокуратури своїм наказом затверджує висновки щодо результатів оцінювання якості роботи прокурорів, при цьому повноваженнями щодо зміни наданої прокурору оцінки безпосереднім керівником прокурора керівник обласної прокуратури не наділений.

Позитивна та задовільна оцінка за результатами оцінювання роботи прокурора та відсутність обставин, визначених в п. 3.5. Тимчасового положення №503, є підставою для виплати премії прокурору.

Розмір премії розраховується бухгалтерською службою на підставі затверджених висновків та доводиться до кадрової служби для підготовки відповідного наказу керівника обласної прокуратури. Після пропозиції бухгалтерської служби керівником обласної прокуратури видається наказ про преміювання прокурорів за результатами оцінювання якості роботи прокурорів.

Суд зауважує, що тимчасове положення №503 згідно наказу Генерального прокурора №264 від 29.10.2024 «Про внесення змін до наказом Генерального прокурора від 30.10.2020 №503 «Про затвердження Тимчасового положення про систему оцінювання якості роботи прокурорів та преміювання прокурорів» викладено у новій редакції. З вказаним наказом Генерального прокурора позивач, як уже зазначалось, був ознайомлений.

Зазначений позивачем пункт 3.7. у Тимчасовому положенні №503 відсутній, оскільки останнім пунктом є пункт 3.5.

Враховуючи вимоги пункту 1.2 розділу 1, пунктів 3.4, 3.5. розділу 3 Тимчасового положення №503 за результатами оцінювання якості роботи за відповідний календарний рік преміювання прокурора не проводиться у випадку:

- негативного оцінювання його роботи;

- якщо на час видання наказу про преміювання прокурор вважається таким, що притягнутий до дисциплінарної відповідальності, відсторонений від посади або виконання службових повноважень у встановленому законом порядку.

На виконання вказаних вимог, згідно пункту 3 наказу керівника обласної прокуратури №1625к від 06.12.2024 «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» зі змінами згідно наказу керівника обласної прокуратури №1661к від 18.12.2024 «Про внесення змін до наказу керівника Волинської обласної прокуратури від 06.12.2024 №1625к «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» прокурору Камінь-Каширської окружної прокуратури Антонюка В.В. визначено не виплачувати премію, оскільки за результатами оцінювання якості роботи за 2024 рік останній отримав від безпосереднього керівника - керівника Камінь-Каширської окружної прокуратури негативну оцінку.

Враховуючи вищенаведені норми, суд вважає, що відповідач правомірно виніс наказ №1625к від 06.12.2024 «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області, оскільки діяв відповідно норм діючого законодавства.

Разом з тим суд зауважує, що у період з 15.01.2024 по 19.01.2024 прокурор Камінь-Каширської окружної прокуратури Антонюк В.В. проходив стажування у відділі нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання, досудового розслідування та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю обласної прокуратури.

З наданої характеристики, складеної за результатами стажування, встановлено, що прокурор Антонюк В.В. не виявляв зацікавленості у підвищенні свого професійного рівня, здобутті нових практичних навиків. Результати стажування показали, що ОСОБА_1 слід активізувати роботу щодо підтримання на належному рівні своїх професійних навиків, виявляти більшу ініціативність та наполегливість, відповідальніше ставитися до покладених на нього завдань.

Крім того, упродовж 2024 року випадки неналежного виконання прокурором Камінь-Каширської окружної прокуратури Антонюком В.В. службових обов'язків розглянуто на 8 оперативних нарадах при керівнику окружної прокуратури, які описані представником відповідача у відзиві на позовну заяву, що додатково доводить обґрунтованість виставленої оцінки керівником обласної прокуратури.

Щодо неврахування наданого позивачем звіту про оцінку якості роботи прокурора в період відрядження до Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону з 09.04.2024 по 07.07.2024 (проведена керівником Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону), яким роботу Антонюка В.В. оцінено «позитивно», то слід врахувати те, що відомості про проведену роботу під час відрядження до вказаної прокуратури позивачем зазначено у своєму звіті, що поданий 11.11.2024 керівнику Камінь-Каширської окружної прокуратури і керівником окружної прокуратури були враховані.

Поряд з цим, суд зауважує, що поданий ОСОБА_1 звіт виконувачу обов'язків керівника Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону 06.11.2024, складений в порушення вимог Тимчасового положення №503, оскільки виконувач обов'язків керівника Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону 04.11.2024 Етібар Самедов не є безпосереднім керівником ОСОБА_1 , наказ керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону з приводу проведення оцінювання прокурора Камінь-Каширської окружної прокуратури Волинської області ОСОБА_1 не видавався.

Суд зазначає, що посадові особи, використовуючи дискреційні повноваження, зобов'язані передусім правильно оцінювати обставини у кожному конкретному випадку, і не допускати при цьому зловживання владою. В основі мотивації такого вибору має бути законність, обґрунтованість, доцільність, справедливість прийнятого рішення.

Одним із критеріїв оцінювання судами рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень є прийняття ними рішень обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Цей критерій відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

При цьому суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 КАС України критеріям, не може втручатися у дискрецію суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Вказана позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 30.01.2020 у справі №599/1422/16-а.

Верховний Суд зазначає, що дискреція це не обов'язок, а повноваження адміністративного органу, оскільки юридична концепція дискреції передбачає можливість вибору між альтернативними способами дій та/або бездіяльністю.

У разі, якщо законодавство передбачає прийняття лише певного конкретного рішення, то це не є реалізацією дискреції (повноважень), а є виконанням обов'язку.

Дискреція є необхідною та безальтернативною для управлінської діяльності адміністративного органу юридичною конструкцією, завдяки якій вирішується низка важливих завдань, центральними з яких є забезпечення справедливої, ефективної та орієнтованої на індивідуальні потреби приватної особи правозастосовної та правотворчої діяльності названих суб'єктів.

Дискреція не є довільною, вона завжди здійснюється відповідно до закону (права), оскільки згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зв?язаність дискреції адміністративного органу законом (правом) робить можливим здійснення адміністративними судами перевірки рішень (дій), прийнятих адміністративним органом внаслідок реалізації дискреційних повноважень.

Аналізуючи вказані положення, слід підсумувати, що повноваження керівника обласної прокуратури при затвердженні результатів оцінювання прокурорів не є дискреційними, оскільки Тимчасовим положенням №503 передбачено лише один варіант поведінки затвердження висновків щодо результатів оцінювання якості роботи прокурорів у 2024 році.

Керівник обласної прокуратури своїм наказом затверджує висновки щодо результатів оцінювання якості роботи прокурорів, при цьому повноваженнями щодо зміни наданої прокурору оцінки безпосереднім керівником прокурора керівник обласної прокуратури не наділений.

Оцінка за результатами оцінювання роботи прокурора (позитивна та задовільна) та відсутність обставин, визначених в п. 3.7. Тимчасового положення №503, є підставою для виплати премії прокурору. Розмір премії розраховується бухгалтерською службою на підставі затверджених висновків та доводиться до кадрової служби для підготовки відповідного наказу керівника обласної прокуратури.

Вказані вимоги законодавства обласною прокуратурою виконано.

Зокрема, тимчасове положення №503 згідно наказу Генерального прокурора №264 від 29.10.2024 «Про внесення змін до наказом Генерального прокурора від 30.10.2020 №503 «Про затвердження Тимчасового положення про систему оцінювання якості роботи прокурорів та преміювання прокурорів» викладено у новій редакції. Зазначений позивачем пункт 3.7. у Тимчасовому положенні №503 відсутній, оскільки останнім пунктом є пункт 3.5.

Враховуючи вимоги пункту 1.2 розділу 1, пунктів 3.4, 3.5. розділу 3 Тимчасового положення №503 за результатами оцінювання якості роботи за відповідний календарний рік преміювання прокурора не проводиться у випадку:

- негативного оцінювання його роботи;

- якщо на час видання наказу про преміювання прокурор вважається таким, що притягнутий до дисциплінарної відповідальності, відсторонений від посади або виконання службових повноважень у встановленому законом порядку.

Як уже зазначалось вище, керівником обласної прокуратури винесено наказ №1625к від 06.12.2024 «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» та №1661к від 18.12.2024 «Про внесення змін до наказу керівника Волинської обласної прокуратури від 06.12.2024 №1625к «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області», які за результатами оцінювання якості їх роботи за 2024 рік оцінені «позитивно та негативно». Згідно витягу з даного наказу оцінка ОСОБА_1 «негативно».

Отже, суд повторно вказує, що наказом керівника обласної прокуратури №1625к від 06.12.2024 «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» та №1661к від 18.12.2024 «Про внесення змін до наказу керівника Волинської обласної прокуратури від 06.12.2024 №1625к «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області», лише затверджено висновки щодо оцінювання якості роботи прокурорів Волинської обласної прокуратури та прокурорів окружних прокуратур, зокрема і щодо ОСОБА_1 .

Водночас скасування вказаного наказу жодним чином не вплине на саму оцінку якості роботи позивача та не зумовить передумов для проведення повторного оцінювання якості роботи ОСОБА_1 за 2024 рік.

Разом з тим, позовних вимог щодо правомірності дій керівника Камінь-Каширської окружної прокуратури при наданні оцінки за результатами оцінювання роботи позивача у 2024 році ОСОБА_1 не заявлено.

У пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Таким чином, накази керівника Волинської обласної прокуратури №1528к від 29.11.2024 «Про затвердження висновку щодо результатів оцінювання якості роботи прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» в частині затвердження негативного результату оцінювання якості роботи позивача; №1625к від 06.12.2024 «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» в частині невиплати щорічної премії; №1661к від 18.12.2024 «Про внесення змін до наказу керівника Волинської обласної прокуратури від 06.12.2024 №1625к «Про преміювання прокурорів Волинської обласної прокуратури та окружних прокуратур Волинської області» видані на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, а тому на думку суду підстави для визнання їх протиправними та скасування відсутні.

Таким чином, відсутні і правові підстави для задоволення похідних позовних вимог в частині зобов'язання Волинської обласної прокуратури здійснити виплату позивачу щорічної премії за 2024 рік, з урахуванням виникнення права на заробітну плату відповідно до ст. 81 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 27% суми його посадового окладу.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: Волинська обласна прокуратура (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 15, код ЄДРПОУ 02909915)

Суддя В.В. Дмитрук