Справа №521/1318/25
Номер провадження 3/521/1596/25
15 квітня 2025 року м. Одеса
Малиновський районний суд м. м. Одеси у складі:
головуючого-судді Тихонової О.А.,
секретаря судового засідання Трояненко А.Ю.
представника митниці Бурчо І.Й.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 Митного Кодексу України (надалі - МК України), за протоколом про порушення митних правил №1042/50000/24 від 18.10.2024
відносно громадянина України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Україна, Запорізька обл., м. Запоріжжя, місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 від 04.04.2012 виданий Жовтневим РВ ГУМВС України в Запорізькій обл., ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ,
До Малиновського районного суду м. Одеси надійшов протокол №1042/50000/24 від 18.10.2024 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 10.09.2024 до УБК та ПМП Одеської митниці надійшов лист з Держмитслужби України № 20/20-02-01/7/920 (вх. Одеської митниці № 24781/4 від 10.09.2024), відповідно до якого надано інформацію про непідтвердження отримання військовими частинами окремих товарів гуманітарної допомоги відповідно до надісланих додатків.
Зокрема, не підтверджено факти отримання товарів гуманітарної допомоги, що були ввезені на митну територію України в зоні діяльності митного поста «Придунайський» Одеської митниці
Внутрішнім листом м/п «Придунайській» від 18.09.2024 № 28-09/28-09-01/43246 до УБК та ПМП надано копії МД № UA500420/2022/1985 від 02.06.2022 .
Протягом 2022 року гр. ОСОБА_1 здійснював перевезення та декларування ТЗ «NISSAN X-TRAIL» (д/н НОМЕР_3 , кузов № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія) під виглядом гуманітарної допомоги на адресу військової частини ВЧ НОМЕР_5 ( НОМЕР_6 Військова адміністрація АДРЕСА_2 ).
Так, 02.06.2022 в зону митного контролю міжнародного пункту пропуску "Орлівка"- Відділ митного оформлення № 5 митного поста «Придунайський» Одеської митниці в напрямку з Румунії до України в'їхав автомобіль марки «NISSAN X-TRAIL» (д/н НОМЕР_3 , кузов № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія), під керуванням гр. України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
З метою пропуску через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу до Одеської митниці гр. ОСОБА_1 було надано як підставу для переміщення документи, а саме: паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_7 , особисто заповнену митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 02.06.2022.
Митним органом вищевказані документи були прийняті до контролю та митній декларації (далі МД) присвоєно реєстраційний номер №500420/2022/1985.
Згідно заповнених граф МД №500420/2022/1985 встановлено, що. гр. України ОСОБА_1 , з Румунії до України на адресу військової частини ВЧ НОМЕР_5 ( НОМЕР_6 Військова адміністрація АДРЕСА_2 ) здійснює перевезення та доставку гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «NISSAN X-TRAIL» (д/н НОМЕР_3 , кузов № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія).
Після здійснення митних процедур, вищевказаний транспортний засіб у вигляді гуманітарної допомоги було пропущено на територію України.
Однак, під час здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України вищевказаної гуманітарної допомоги встановлено, що згідно листа 10.09.2024 до УБК та ПМП Одеської митниці надійшов лист з Держмитслужби України № 20/20-02-01/7/920 (вх. Одеської митниці № 24781/4 від 10.09.2024) дана військова частина гуманітарну допомогу від водія перевізника гр. ОСОБА_1 не отримувала.
Відповідно до інформації отриманої від військової частини ВЧ НОМЕР_5 ( НОМЕР_6 Військова адміністрація АДРЕСА_2 ) встановлено, що переміщення ТЗ через митний кордон України здійснено шляхом надання до митниці в якості підстави для переміщення товарів, документів які містять неправдиві дані стосовно одержувача гуманітарної допомоги, найменування товарів та їх кількості.
Таким чином, на думку митного органу, громадянином України ОСОБА_1 під час декларування були вчинені дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України автомобіля марки «NISSAN X-TRAIL» (д/н НОМЕР_3 , кузов № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія) з приховуванням від митного контролю, шляхом подання до митного органу як підставу для переміщення товару, підроблених документів та документів, які містять неправдиві відомості щодо одержувача.
А отже в діях громадянина України ОСОБА_1 , на думку митного органу, є склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
На адресу місця реєстрації (проживання), наявну в електронних базах Державної митної служби, громадянина України ОСОБА_1 направлено виклик від 08.10.2024 за № 7.10-4/20-01/10/18017, та від 18.10.2024 за № 7.10-4/20-01/10/18544 про необхідність прибуття до митного органу для дачі пояснень з приводу обставин ввезення транспортного засобу марки «NISSAN X-TRAIL» (д/н НОМЕР_3 , кузов № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія), але ОСОБА_1 у визначений термін не прибув та не направив на адресу митниці письмових пояснень.
Представник митниці в судовому засіданні зазначив, що у діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, яке йому інкриміноване. До останнього слід застосувати стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.483 МК України, а саме штрафу у виді 50 % вартості товару, безпосереднього предмету порушення митних правил, без конфіскації предметів порушення митних правил.
Крім того, представник митного органу в судовому засіданні відмовився від поданого раніше клопотання від 10.04.2025 щодо додаткового витребування документів від військової частини.
ОСОБА_1 був повідомлений про дату та час судового засідання шляхом направлення повісток за наявною в матеріалах справи адресою, які повернулись з причини їх неотримання.
Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що протягом 2022 року гр. ОСОБА_1 здійснював перевезення та декларування ТЗ «NISSAN X-TRAIL» (д/н НОМЕР_3 , кузов № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія) під виглядом гуманітарної допомоги на адресу військової частини ВЧ НОМЕР_5 (Код НОМЕР_6 , Військова адміністрація м. Кривий Ріг).
02.06.2022 в зону митного контролю міжнародного пункту пропуску "Орлівка"-Відділ митного оформлення № 5 митного поста «Придунайський» Одеської митниці в напрямку з Румунії до України в'їхав автомобіль марки «NISSAN X-TRAIL» (д/н НОМЕР_3 , кузов № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія), під керуванням гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З метою пропуску через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу до Одеської митниці гр. ОСОБА_1 було надано як підставу для переміщення особисто заповнену митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 02.06.2022. Крім того, відповідно до даних журналу пункту пропуску, паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_7 .
Митним органом вищевказані документи були прийняті до контролю та митній декларації присвоєно реєстраційний номер №500420/2022/1985.
Згідно заповнених граф МД №500420/2022/1985 встановлено, що. гр. України ОСОБА_1 , з Румунії до України на адресу військової частини ВЧ НОМЕР_5 ( НОМЕР_6 Військова адміністрація АДРЕСА_2 ) здійснює перевезення та доставку гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «NISSAN X-TRAIL» (д/н НОМЕР_3 , кузов № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія).
Після здійснення митних процедур, вищевказаний транспортний засіб у вигляді гуманітарної допомоги було пропущено на територію України.
Під час здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України вищевказаної гуманітарної допомоги відповідно до листа Державної митної служби України вх. № 24781/4 від 10.09.2024 встановлено, що згідно листа 10.09.2024 до УБК та ПМП Одеської митниці надійшов лист з Держмитслужби України № 20/20-02-01/7/920 (вх. Одеської митниці № 24781/4 від 10.09.2024) дана військова часина гуманітарну допомогу від водія перевізника гр. ОСОБА_1 не отримувала.
Відповідно до інформації отриманої від військової частини ВЧ НОМЕР_5 (Код НОМЕР_6 , Військова адміністрація АДРЕСА_2 ) встановлено, що переміщення ТЗ через митний кордон України здійснено шляхом надання до митниці в якості підстави для переміщення товарів, документів які містять неправдиві дані стосовно одержувача гуманітарної допомоги, найменування товарів та їх кількості.
Відповідно до інформації військової частини НОМЕР_5 від 06.08.2024 вих. № 3909, вартість транспортного засобу складає 263 992,67 грн.
Згідно з ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 року №1192-XIV гуманітарна допомога цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації донорам.
Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами) (далі постанова Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174) на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні Закону України «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Суд зауважує, що з 01.12.2023 переміщення гуманітарної допомоги, врегульовано іншим порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану (ПКМУ від 01.03.2022 № 174 з 01.12.2023 втратила чинність). При цьому, Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000 № 544, та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України «Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2013 № 241, не застосовуються.
Згідно ч. 1 ст. 318 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Митним кодексом України визначено, що товарами є, будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі (п. 57 ст. 4 Митного кодексу України).
Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 8 незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані.
Відповідно до п. 6 цієї Постанови підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Диспозиція ч. 1 ст. 438 МК України передбачає відповідальність особи за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Статтею 68 Конституції України регламентовано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
За положеннями п. 3 ч. 1 ст. 8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.
Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до частини 1 статті 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Статтею 487 МК України встановлено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частинами 6 та 8 статті 264 МК України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана з собою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до ч. 4 ст. 266 МК України, у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант
Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України підтверджується наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення № 1042/5000/24 від 18.04.2024; копією листа з Держмитслужби України № 20/20-02-01/7/920 (вх. Одеської митниці № 24781/4 від 10.09.2024); копією митної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 02.06.2022 №500420/2022/1985, копією інформації даних диспетчера ЗМК та пасажирського пункту пропуску; інформацією від 06.08.2024 № 3909 щодо вартості т/з; копією інформації з Автоматизованої системи митного оформлення (АСМО) «Інспектор» від 02.06.2022.
Таким чином судом встановлено, що гр. ОСОБА_1 , в якості підстави для переміщення через митний кордон України гуманітарної допомоги, митному органу було надано документи (МД про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 02.06.2022 №500420/2022/1985), які містять неправдиві дані стосовно одержувача гуманітарної допомоги.
Отже в діях громадянина України ОСОБА_1 вбачається склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.
Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд бере до уваги те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи особу порушника та ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає за необхідне визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, застосувавши до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, без конфіскації цих товарів.
Окрім того, із ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605, 60 грн., оскільки відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 458, 459, 461, 483, 487, 527-529 МК України, ст. ст. 23, 33, 251, 252, 280, 283-287 КУпАП, суд -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати виним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 131 996 (сто тридцять одну тисячу дев'ятсот дев'яносто шість) гривень 34 копійки, без конфіскації цих товарів.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справ протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.А. Тихонова