Справа № 579/1653/21
1-кп/579/5/25
"16" квітня 2025 р. Кролевецький районний суд Сумської області
в складі головуючого судді - ОСОБА_1 ,
з участю секретаря - ОСОБА_2 ,
з участю прокурора - ОСОБА_3
обвинуваченого - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кролевець кримінальне провадження №12021200510000199 від 15.07.2021 року по обвинуваченню ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Кролевець, Сумської області, українця, громадянина України, одруженого, освіта незакінчена вища, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , військовозобов'язаного, працюючого на посаді брата -медичного анестезіста КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги», маючого на утриманні дві неповнолітні дитини та одну малолітню дитину, раніше не судимого,-
в скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.240, ч.2 ст.367 КК України,
Комунальне підприємство «Кролевецьводоканал» (в подальшому КП «Кролевецьводоканал») є самостійним суб'єктом господарювання, яке створено 05.08.2005 року на підставі рішення 26 сесії 4 скликання Кролевецької міської ради.
За положеннями статуту КП «Кролевецьводоканал» затвердженого рішенням Кролевецької міської ради чинного станом на 2021 рік, основними предметами та цілями діяльності підприємства, крім іншого, є забір, очищення та постачання води(основний), каналізація, відведення та очищення стічних вод тощо.
Згідно з п. 2.4 статуту підприємства, при здійсненні видів діяльності, що підпадають під режим ліцензування, КП «Кролевецьводоканал» отримує ліцензії (спеціальні дозволи) у встановленому законодавством порядку. Право підприємства здійснювати діяльність, для заняття якої необхідне одержання ліцензії(спеціального дозволу) виникає з моменту одержання такої ліцензії(спеціального дозволу) або у зазначений в ній строк і припиняється з закінченням строку її(його) дії, якщо інше не встановлено чинним законодавством.
Розпорядженням Кролевецького міського голови №97-к/тр від 01.06.2021 року ОСОБА_4 призначено на посаду начальника КП «Кролевецьводоканал» за контрактною формою трудового договору з 02.06.2020 року до 01.09.2020 року.
Розпорядженням Кролевецького міського голови №183-к/тр від 31.08.2020 року строк дії контракту ОСОБА_4 на посаді начальника КП «Кролевецьводоканал» продовжено з 02.06.2020 року до 31.12.2021 року.
Відповідно до контракту, укладеного між міською радою в особі міського голови ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , керівник КП «Кролевецьводоканал», окрім всього іншого, здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємством, організовує його виробничо-господарську діяльність, здійснює контроль за ефективністю використання і збереження закріпленого за підприємством комунального майна, діє від імені підприємства, представляє його на всіх підприємствах, в установах та організаціях всіх форм власності, в органах державної та виконавчої влади, місцевого самоврядування, укладає господарські та інші угоди, видає доручення, відкриває рахунки в банках, користується правом розпорядження коштів підприємства, накладає на працівників стягнення відповідно до законодавства.
Згідно з розділом 6 «Управління підприємством» статуту КП «Кролевецьводоканал», управління підприємством здійснюється начальником, який призначається розпорядженням міського голови, та з яким укладається договір (контракт), в якому визначаються строки найму, права, обов'язки і відповідальність керівника, матеріальне забезпечення, підстави для звільнення з посади та інші умови за згодою сторін. Начальник підприємства несе повну відповідальність за стан та діяльність підприємством, діє без довіреності від імені підприємства, представляє інтереси в усіх установах, підприємствах та організаціях, розпоряджається коштами та майном відповідно до законодавства та статуту, укладає договори, видає довіреності, відкриває в установах розрахункові та інші рахунки, несе відповідальність за формування та виконання фінансових планів.
Отже, враховуючи вказані нормативні документи, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду начальника КП «Кролевецьводоканал», наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими повноваженнями, а отже, відповідно до положень ч. 3 ст. 18, примітки до ст. 364, 368 КК України, з моменту свого призначення на посаду є службовою особою.
У відповідності до ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Згідно із ст.4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», природні ресурси України є власністю Українського народу. Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів.
Згідно із ст. 16 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», забезпечення споживачів питної води централізованим питним водопостачанням, а також за допомогою пунктів розливу питної води (в тому числі пересувних) або фасованою питною водою здійснюють підприємства питного водопостачання. Підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність на підставі таких документів: дозволу на спеціальне водокористування або дозволу на користування надрами (у разі використання підземних вод); ліцензії на господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення; державного акта на право постійного користування або на право власності на землю; технічного проекту на розміщення водопровідних мереж, споруд та устаткування, погодженого і затвердженого в установленому порядку.
Статтею 17 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» передбачено, що підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність відповідно до порядку спеціального водокористування, пов'язаного із застосуванням водопровідних мереж, споруд, технічних пристроїв для забору води безпосередньо з водних об'єктів. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У дозволі на спеціальне водокористування визначаються ліміти та строки спеціального водокористування. Строки спеціального водокористування встановлюються органом, який видає дозвіл на спеціальне водокористування. У разі використання підземних вод для питного водопостачання відповідне підприємство повинне одержати згідно з законом дозвіл на користування надрами.
Відповідно до вимог ст. ст. 16, 19, 21, 23 Кодексу України «Про надра», надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр; надра у користування для видобування підземних вод (крім мінеральних) і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів.
Згідно із ст. ст. 48, 49 Водного кодексу України спеціальне, водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами, насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Відповідно до п. 9 ч.1 ст.44, ч.1 ст.49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється лише на підставі дозволу.
Згідно із п. 4 «Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування», затвердженого Постановою КМУ №321 від 13.03.2002 дозволи на спеціальне водокористування водних об'єктів загальнодержавного значення видаються уповноваженим органом в місячний термін з дня подання в установленому порядку клопотання. У разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення, дозволи видавалися обласними держадміністраціями та після вказаної дати дозвіл на спеціальне користування видається територіальними органами Держводагентства.
Відповідно до п. п. «ж», «з» ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», відповідальність у галузі охорони навколишнього природного середовища несуть особи винні у: перевищенні лімітів та порушенні інших вимог використання природних ресурсів; самовільному спеціальному використанні природних ресурсів.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року №827 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1370), підземні води питні (для централізованого водопостачання, для нецентралізованого водопостачання) є корисними копалинами загальнодержавного значення.
Під час проведення досудового розслідування встановлено, що 13.01.2014 року Державною службою геології та надра України КП «Кролевецьводоканал» видано спеціальний дозвіл на користування надрами, реєстраційний номер 4486 з терміном дії на 5 (п'ять років).
13.09.2018 року сектором у Сумській області Держводагенства України КП «Кролевецьводоканал» видано дозвіл на спеціальне водокористування №269/СМ/49д-18 зі строком дії до 13.09.2021 року.
КП «Кролевецьводоканал» для задоволення особистих, господарчо - питних та виробничих потреб, питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, виробничих та інших громадських і державних потреб використовує 9 свердловин, дві з яких законсервовані. Фактичне водоспоживання за добу підземних вод, відповідно до дозволу на спеціальне водокористування №269/СМ/49д-18, не повинно було перевищувати 5550,369 метрів кубічних.
Незважаючи на відсутність у КП «Кролевецьводоканал» спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами) в період часу з 02.06.2020 року по 31.12.2020 року, начальник КП «Кролевецьводоканал» ОСОБА_4 , всупереч вимогам вищенаведених нормативних актів, укладеного з ним контракту як з керівником підприємства, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не належно здійснював поточне (оперативне) керівництво підприємством та організації його виробничо-господарської діяльності, будучи достовірно обізнаним про необхідність отримання дозволу на спеціальне водокористування, здійснюючи поточне управління (керівництво) підприємством не вжив достатніх заходів щодо отримання вказаного дозволу, та у порушення вимог ст. ст. 16, 19, 21, 23 Кодексу України «Про надра», ст. 16 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», ст. 1 Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», нехтуючи вимогами вказаних норм здійснював провадження господарської діяльності вказаним підприємством щодо забору та використання підземних вод.
Таким чином, КП «Кролевецьводоканал» у період часу з 02.06.2020 року по 31.12.2020 року в порушення вимог ст.ст.19, 21 Кодексу України «Про надра», незаконно здійснювало видобування підземних вод зі свердловин без спеціального дозволу на користування надрами.
Відповідно до звіту про використання води за формою №2-ТП (водгосп), затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №78 від 16.03.2015 року, журналу обліку водоспоживання (водовідведення) побічними методами КП «Кролевецьводоканал» за формою ПОД-12 затвердженого наказом Деркомстату України №264 від 27.07.1998 року, загальний об'єм забору води КП «Кролевецьводоканал» за 2020 рік, підписаний директором ОСОБА_6 , коли в підприємства був відсутній дозвіл на користування надрами (підземними водами), склав 604, 4 тис. м3. Відповідно до довідки об'єму піднятої води із артезіанських свердловин КП «Кролевецьводоканал» за період 02.06.2020 - 31.12.2020 р.р. №147 від 26.04.2021 року, яка підписана начальником КП «Кролевецьводоканал» ОСОБА_6 складає 340 682 м3.
Відповідно до вимог п. п. 1.1, 1.4, 1.5 Наказу Державного комітету статистики України №230 від 30.09.1997 Звіт про використання води підписує керівник підприємства, який несе відповідальність за правильність складання звіту, достовірність наведених в ньому даних. Звіт складається на основі первинної документації (журналів обліку по формах ПОД-11, ПОД-13).
Плановою перевіркою Державної екологічної інспекції у Сумській області (згідно з актом перевірки №180/04 від 27.04.2021 року встановлено факт самовільного здійснення КП «Кролевецьводоканал» забору та використання підземних вод у період з 02.06.2020 року по 31.12.2020 року, у порушення вимог ст. ст. 16, 19, 21, 23 Кодексу України «Про надра», ст. 16 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», ст. 1 Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», без спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами)
Крім того, за результатами вказаної перевірки, Державною екологічною інспекцією Сумській області, в особі Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Сумської області ОСОБА_7 , складено розрахунок відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)) КП «Кролевецьводоканал», м.Кролевець, вул.Шевченка, 16, відповідно до якого розмір спричинених збитків державі становить 1 359 832, 20 грн.
Відповідно до висновку експерта СЕ-19/119-24/18137-ЕК від 28.01.2025 року за результатами проведеного дослідження розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), КП «КРОЛЕВЕЦЬВОДОКАНАЛ» (вул. Шевченка, 16, м. Кролевець, 41300) у період часу з 02.06.2020 року по 31.12.2020 року з урахуванням при обчисленні шкоди до ставок рентної плати коефіцієнту 0,3 арифметично підтверджується на суму 411425,86 грн.
Таким чином, ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.367 КК України, а саме службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним та громадським інтересам.
Також, своїми умисними протиправними діями, які виразились у незаконному здійснення забору води у період часу з 02.06.2020 року по 31.12.2020 року в кількості 340 682 метрів кубічних, - ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.240 КК України, а саме незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення.
В судовому засіданні ОСОБА_4 свою причетність до скоєного визнав. Додав, що на даний час в КП «Кролевецьводоканал» він не працює. 15 січня 2024 року на підставі наказу від 13 березня 2023 року №116 КП «Кролевецьводоканал» отримало спеціальний дозвіл на користування надрами. Тому просить суд звільнити його від кримінальної відповідальності відповідно до ст.48 КК України у зв'язку із зміною обстановки.
Прокурор не заперечував проти закриття кримінального провадження та звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, у зв'язку із зміною обстановки.
За таких обставин суд вважає, що усне клопотання ОСОБА_4 слід задовольнити.
Відповідно до ст. 48 КК України особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.
ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.240, ч. 2 ст. 367 КК України, які згідно ст. 12 КК України є нетяжкими злочинами.
Згідно примітки до ст. 45 КК України кримінальні правопорушення передбачені ч. 2 ст. 240, ч. 2 ст. 367 КК України не відносяться до корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Суд враховує, що ОСОБА_4 скоїв кримінальні правопорушення вперше, раніше не судимий, свою причетність до скоєного визнав, ОСОБА_4 звільнений з посади начальника КП «Кролевецьводоканал». 15 січня 2024 року на підставі наказу від 13 березня 2023 року № 116 КП «Кролевецьводоканал» отримало спеціальний дозвіл на користування надрами реєстраційний номер 6775 (т. 2 а.с. 207), тому суд вважає, що зовнішні умови життя обвинуваченого змінилися, внаслідок зміни обстановки сам обвинувачений перестав бути суспільно небезпечним, крім того відбулася і локальна зміна обстановки вчинення злочину, яка пов'язана з отриманням підприємством спеціального дозволу і приведення діяльності відповідно до умов ліцензування.
Таким чином, ОСОБА_4 підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.240, ч.2 ст.367 КК України у зв'язку із зміною обстановки, згідно ст. 48 КК України.
Процесуальні витрати, що складаються з вартості проведеної судової експертизи в розмірі 19101 (дев'ятнадцять тисяч сто одна) грн. 60 коп. підлягають стягненню з обвинуваченого ОСОБА_4 у відповідності зі ст.124 КПК України на користь держави.
Керуючись ст. 48 КК України, ст. ст. 288, п. 1 ч. 2 ст. 284, 369, 371, 372, 395 КПК України,-
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинені кримінальні правопорушення , передбачені за ч. 2 ст. 240 , ч. 2 ст. 367 КК України у зв'язку зі зміною обстановки на підставі ст. 48 КК України.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021200510000199 від 15.07.2021 року за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 240, ч. 2 ст. 367 КК України, закрити.
Стягнути з ОСОБА_4 в дохід держави судові витрати за проведення в кримінальному провадженні експертиз №СЕ-19/119-24/18137-ЕК від 28 січня 2025 року в розмірі 19101 (дев'ятнадцять тисяч сто одна) грн. 60 коп.
На ухвалу може бути подана апеляція до апеляційного суду Сумської області через Кролевецький районний суд Сумської області протягом 7 діб з дня оголошення.
Суддя ОСОБА_1