Житомирський апеляційний суд
Справа №295/11756/24 Головуючий у 1-й інст. Болейко А. П.
Номер провадження №33/4805/282/25
Категорія ч.1 ст.483 МК Доповідач Галацевич О. М.
16 квітня 2025 року м.Житомир
Судової палати з розгляду цивільних справ Житомирського апеляційного суду Галацевич О.М., за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника - Демідової Ольги Ігорівни, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Житомирі апеляційну скаргу представника Житомирської митниці Красильникової Софії Анатоліївни на постанову Богунського районного суду м. Житомира від 17 січня 2025 року, якою закрито провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.483 Митного кодексу України за відсутністю складу правопорушення,
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 17 січня 2025 року закрито провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.483 Митного кодексу України за відсутністю складу правопорушення.
Не погоджуючись з вказаною постановою судді місцевого суду, представник митниці Красильникова С.А., подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати, прийняти нову, якою визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, застосувавши до нього стягнення у відповідності до санкції статті. Зокрема, послалась на обставини, які зазначені у протоколі про порушення митних правил та звертає увагу, що з пояснень особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та свідків вбачається, що транспортний засіб ввозився на митну територію України з метою передачі представнику громадської організації «Українська правда», який в подальшому передав її військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 . Також звернула увагу, що військова частини НОМЕР_2 не підтверджує отримання та замовлення (очікування) вказаного транспортного засобу та заперечує видачу листа від 22.07.2022 без вихідного номера.
В додаткових поясненнях захисник ОСОБА_1 - Демідова О.І. просила залишити апеляційну скаргу без задоволення. Зазначила, що в діях ОСОБА_1 відсутня суб'єктивна сторона, а саме прямий умисел на вчинення вказаного правопорушення. Автомобіль було ввезено дійсно для потреб військової частини НОМЕР_2 , але передано іншій військовій частині - НОМЕР_1 , тому що транспортний засіб потребував ремонту та його неможливо було передати одразу до військової частини НОМЕР_2 . Автомобіль виконує бойові завдання для військової частини НОМЕР_1 , відповідно до відповідей наданих цією військовою частиною.
Належним чином повідомлений про місце і час судового засідання представник Житомирської митниці до суду апеляційної інстанції не з'явився, будь-яких клопотань на адресу суду не направляв.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення учасників справи, які з'явились в судове засідання, перевіривши доводи апеляційної скарги, приходжу до наступного висновку.
Згідно зі статтею 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
За змістом статей 245 КУпАП та 486 МК України завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Статтею 489 МК України установлено, що при розгляді справи про порушення митних правил необхідно з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як вбачається із матеріалів справи, наведені вимоги закону при розгляді справи в суді першої інстанції та винесенні оскаржуваної постанови відносно ОСОБА_1 дотримані.
Відповідно до протоколу про порушення митних правил №0143/10100/24 від 22.04.2024 Житомирською митницею під час перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, отримувачами яких є суб'єкти, розташовані (зареєстровані) на території Житомирської області, встановлено наступне. Одним із таких отримувачів гуманітарної допомоги є військова частина НОМЕР_2 (Житомирська обл). З метою встановлення законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги, отримувачем яких зазначено вказану військову частину, Житомирською митницею до військової частини було направлено запит про надання інформації за вих. від 15.12.2023 № 7.19-3/7.19- 20/8.2/8754, на який 12.02.2024 отримано відповідь за вих. № 813/2962 від 08.02.2024 (вх. Житомирської митниці від 12.02.2024 № 1461/8.2-20) про те, що зазначена військова частина ряд транспортних засобів, вказаних у запиті, не отримувала та на обліку у військовій частині вони не перебувають.
Згідно інформації, що міститься у базі даних АСМО «Інспектор», встановлено, що 27.07.2022 о 00 год 17 хв через міжнародний пункт пропуску «Шегині-Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці громадянином України ОСОБА_1 на митну територію України ввезено транспортний засіб марки «ТOYОТА», модель «HILUX», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_4 , 2005 року виготовлення, бувший у використанні, об'єм двигуна - 2494 см3, тип двигуна - дизель, оформлений у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання і випущений на митну територію України.
В ході проведення попередньої перевірки, з метою з'ясування обставин ввезення на митну територію України даного транспортного засобу, Житомирською митницею направлено запит у Львівську митницю за вихідним від 29.09.2023 № 7.19-3/20/7.4/6788 з проханням надати копії документів, на підставі яких транспортні засоби, отримувачем яких зазначено військову частину НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ), ввезено в Україну в якості гуманітарної допомоги. Факт ввезення на митну територію України та оформлення у якості гуманітарної допомоги вищевказаного транспортного засобу підтверджується відомостями, що містяться у АСМО «Інспектор» та копіями документів, які додані до відповіді Львівської митниці від 25.10.2023 № 7.4-5/20-01/7/27616. Так, згідно поданої громадянином України ОСОБА_1 до митного контролю та оформлення Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 27.07.2022, яку ним підписано особисто, отримувачем товару зазначено - військову частину НОМЕР_2 (Житомирська обл). Також до митного оформлення громадянином України ОСОБА_1 було надано лист військової частини НОМЕР_2 від 22.07.2022 без вихідного номера про те, що вказаний автомобіль ввозиться у якості гуманітарної допомоги для потреб Збройних Сил України.
Згідно вказаної відповіді військової частини НОМЕР_2 за вих. від 08.02.2024 №813/2962 (вхідний Житомирської митниці від 12.02.2024 № 1461/8.2-20), зазначений транспортний засіб до військової частини НОМЕР_2 не надходив та не очікувався.
З метою підтвердження або спростування отримання військовою частиною транспортного засобу, видачі листа від 22.07.2022 без вихідного номера військовою частиною НОМЕР_2 про очікування автомобіля у якості гуманітарної допомоги, Житомирською митницею повторно було направлено запит до військової частини НОМЕР_2 з доданням копії Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 27.07.2022, в якій отримувачем зазначено військову частину НОМЕР_2 та копії листа військової частини НОМЕР_2 від 22.07.2022 без вихідного номера, за вих. від 26.02.2024 № 7.19-3/7.19-20-02/8.2/1484 про надання інформації щодо отримання військовою частиною зазначеного автомобіля та видачі листа, на який 04.04.2024 надійшла відповідь, згідно якої військова частина НОМЕР_2 не підтверджує отримання та замовлення (очікування) вказаного транспортного засобу та заперечує видачу листа від 22.07.2022 без вихідного номера.
На адресу місця реєстрації (проживання), наявну в електронних базах Державної митної служби, громадянина України ОСОБА_1 , направлено виклик від 06.10.2023 за № 7.19-3/20/10/7052 про необхідність прибуття до митного органу для дачі пояснень з приводу обставин ввезення транспортного засобу марки «ТОYОТА», модель «HILUX», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_4 , але даний громадянин у визначений термін не прибув та не направив на адресу митниці письмових пояснень.
ОСОБА_1 інкриміновано вчинення дій, спрямованих на порушення митних правил, передбачених ст.483 МК України, переміщення через митний кордон України товару а саме: транспортного засобу марки «ТОYОТА», модель «HILUX», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_4 , у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання, з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для його переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару, а саме Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 27.07.2022, у якій отримувачем вказано військову частину НОМЕР_2 та листа від 22.07.2022 без вихідного номера, одержаного незаконним шляхом.
З матеріалів справи вбачається та судом встановлено, що ОСОБА_1 27.07.2022 ввіз на митну територію України автомобіль марки «ТОYОТА», модель «HILUX», кузов № НОМЕР_3 , у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосування заходів нетарифного регулювання, при цьому отримувачем вказав військову частину НОМЕР_2 .
Із відповіді військової частини НОМЕР_2 від 03.04.2024, наданої на запит митниці вбачається, що транспортний засіб «ТОYОТА», модель «HILUX», кузов № НОМЕР_3 до них не надходив, листи - звернення на вказаний автомобіль військовою частиною не надавались (а.с.31 зворот).
Частина перша ст.483 МК України зазначає, що переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Об'єктом правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, є охоронюваний МК України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.
Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.
Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується прямим умислом, тобто усвідомленням особою, яка вчинила правопорушення характеру незаконного переміщення товарів через митну територію України.
Не можна розглядати як порушення митних правил дії особи, яка, переміщуючи товари через митний кордон України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чинним законодавством України (п. 6 постанови Пленуму Верховного суду від 3 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил»).
Таким чином, правопорушення, передбачене ч.1 ст.483 МК України може бути вчинено лише умисно, коли особа знає, що документи, які вона надає митному органу, як підставу для переміщення товару, - містять неправдиві дані, але бажає таким чином незаконно перемістити товар.
Приймаючи постанову про закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, суд першої інстанції виходив з того, що під час розгляду справи не надано та не здобуто достатніх та беззаперечних доказів про наявність вини в діях ОСОБА_1 у формі прямого умислу.
Апеляційний суд погоджується з таким висновком суду, який здійснений на підставі доказів, які містяться в матеріалах справи, всебічного, повного та об'єктивного їх дослідження, а доводи апеляційної скарги вважає безпідставними, такими, що не спростовують відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції надав правильну оцінку дослідженим доказам і поясненням ОСОБА_1 та свідка ОСОБА_2 , як письмових, так і наданих в судовому засіданні суду першої інстанції, які підтвердили ввезення транспортного засобу «ТОYОТА», модель «HILUX», кузов № НОМЕР_3 , який був придбаний за кошти волонтерів, на митну територію України для потреб в/ч НОМЕР_2 . Після ввезення автомобіля, ОСОБА_1 передав його ОСОБА_2 , проте автомобіль потребував ремонту і в/ч НОМЕР_2 , яка потребувала транспортного засобу якнайшвидше, було передано інший автомобіль. Судом також встановлено, що після ремонту транспортний засіб був переданий в/ч НОМЕР_1 , відповідно до акту прийому-передачі транспортного засобу від 07.05.2023, для забезпечення потреб оборони України під час воєнного стану (а.с.52).
Згідно повідомлення командира в/ч НОМЕР_1 від 14.06.2024 №40/35/11/2/1-3294, наданого Житомирській митниці Державної митної служби України, автомобіль «ТОYОТА», модель «HILUX», кузов № НОМЕР_3 , надійшов у в/ч НОМЕР_1 та використовується для виконання бойових завдань з відсічі збройної агресії рф. Проводиться робота щодо постановки вказаного автомобіля на військовий облік (а.с.58).
Крім того, викладені в протоколі про порушення митних правил обставини мали місце на початку повномасштабного вторгнення російської федерації до України в умовах воєнного стану, відомостей про те, що даний транспортний засіб реєструвався на цивільний облік, використовується у цивільному обігу або для потреб населення, матеріали справи не містять.
Переконливих доводів, які б спростовували висновки суду першої інстанції про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, апеляційна скарга не містить та апеляційному суду не надано. Зібрані митним органом матеріали, на думку апеляційного суду, не можуть бути визнані належними, допустимими та достовірними доказами, які б підтверджували беззастережну винуватість ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення поза розумним сумнівом.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто, не узгоджується із стандартом доказування "поза розумним сумнівом" (рішення від 18 січня 1978 року у справі "Ірландія проти Сполученого Королівства" (Ireland v. The United Kingdom), п.161, Series A заява №25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть "випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту".
Апеляційним переглядом справи про адміністративне правопорушення не встановлено порушення судом першої інстанції норм закону, які б слугували підставою для скасування постанови суду. Висновки суду відповідають фактичним обставинам справи, та не спростовуються доводами апеляційної скарги.
За таких обставин, підстав для скасування постанови суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції не вбачає.
На підставі наведеного та керуючись ст.294 КУпАП, суд
Апеляційну скаргу представника Житомирської митниці Красильникової Софії Анатоліївни залишити без задоволення.
Постанову Богунського районного суду м. Житомира від 17 січня 2025 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Галацевич