Справа № 524/4395/25
Провадження 3/524/1641/25
16.04.2025 року суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Малтиз Андрій Вікторович, розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої головним бухгалтером ТОВ «ТІКРАЙТ», проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
за ч.1 ст.163-1 КУпАП,
16 квітня 2025 року до суду з Головного Управління ДПС у Полтавської області Державної податкової служби України надійшов протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.163-1 КУпАП, відносно ОСОБА_1 .
Відповідно до п.2 ч.1 ст.278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд має вирішити питання щодо правильності складання протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з вимогами ст.245 КУпАП до завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення серед іншого відноситься своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, крім іншого, зазначаються суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Відповідно до вимог п.2 розділу ІІ Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 року №566, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.07.2016 року за № 1046/29176 та п.1.3 розділу 1 Порядку оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого наказом Уповноваженого ВРУ з прав людини від 16.02.2015 року №3/02-15 (зі змінами згідно з наказом Уповноваженого від 14.02.2018 року №3/02-18) у разі вчинення однією особою кількох адміністративних правопорушень протоколи складаються окремо щодо кожного з вчинених правопорушень.
Відповідальність за ч.1 ст.163-1 КУпАП настає за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Проступок з формальним складом за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення є закінченим у момент вчинення (не вчинення) конкретної дії, внаслідок чого порушено порядок ведення податкового обліку.
Проте, у протоколі про адміністративне правопорушення у провину ОСОБА_1 ставиться вчинення правопорушень: - пп. 134.1.1 п. 134.1 cm. 134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), cm. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-XlV (із змінами та доповненнями.), п. 5.5 НП(С)БО 25 «Спрощена фінансова звітність», який затверджений Наказом Мінфіна України від 25.02.2000 № 39, зареєстрований в Мінюсті України 15.03.2000 за № 161/4382, п. 4, п. 7, п. 8 п. 9 НП(С)БО 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 №92, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.05.2000 за №288/4509, п. 8 НП(С)БО 19 «Об'єднання підприємств», затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 07.07.1999 №163, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.07.1999 за № 499/3792, Інструкції № 291, р. З Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів від 30.09.2003 року №561, в результаті встановлено заниження податку на прибуток на загальну суму на суму 183600 грн., в т. ч. за 2023 рік в сумі 183600 грн.
-п. 198.1, п.198.2, п. 198.3 cт. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VIіз змінами та доповненнями, cт. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року за №996-XIV, п. 1.2, п. 2.1, п. 2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 за №88, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 за №168/704, в результаті чого встановлено заниження податку на додану вартість на загальну суму 760873 грн., в т.ч. за травень 2024 на суму 760873 грн. та завищення від'ємного значення з ПДВ, що включається до складу наступного звітного податкового періоду (рядок 21 Декларації) на загальну суму 331010 грн., у тому числі за вересень 2024 на суму 331010 грн.
- пп.266.1.1 п.266.1, пп.266.2.1 п.266.2, пп. 266.3.2. п. 266.3 пп.266.7.5, п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI (із змінами та доповненнями) ТОВ «ТІКРАЙТ», в результаті чого встановлено заниження податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на загальну суму 14365,80 грн., в т.ч. за 2023 рік - 6974,70 грн. за 9 місяців 2024 -7391,10 грн.
Водночас, протокол не містить жодної інформації про те, в чому саме полягала відсутність податкового обліку, яке конкретно порушення встановленого порядку ведення обліку було допущено, або які саме аудиторські висновки не були подані своєчасно.
Відсутність чіткого опису суті правопорушення та конкретних дій (бездіяльності), що його утворюють, є істотним недоліком.
Ці обставини є складовими об'єктивної сторони правопорушення, підлягають доведенню та мають бути чітко відображені в протоколі для забезпечення права особи на захист.
Підсумовуючи зазначене, з метою виконання вимог ст. 256 КУпАП, а саме дотримання права на захист, суд вважає, що протокол разом з матеріалами вказаної справи про адміністративне правопорушення необхідно повернути для належного оформлення.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 256, 278, 283, 284 КУпАП, суд,
Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.163-1 КУпАП, стосовно ОСОБА_2 разом з матеріалами справи повернути до Головного Управління Державної податкової служби у Полтавській області Державної податкової служби України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Автозаводського районного
суду м. Кременчука Андрій МАЛТИЗ