Рішення від 27.03.2025 по справі 910/12290/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27.03.2025Справа № 910/12290/24

Господарський суд міста Києва у складі судді Маринченка Я.В., за участі секретаря судового засідання Панасюк Ю.М. розглянувши матеріали справи

за первісним позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву

до Приватного акціонерного товариства «Київстар»

про стягнення 78901,75 грн

за зустрічним позовом Приватного акціонерного товариства «Київстар»

до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву

про стягнення 27966,23 грн

за участі представників:

від позивача - Павленко А.В.

від відповідача - Машковська О.А.

ВСТАНОВИВ:

Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «Київстар» про стягнення 78901,75 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що орендоване майно за Договором №8254 від 25.10.2018 відповідачем повернуто із порушенням встановленого строку, внаслідок чого позивачем нараховано та заявлено до стягнення неустойку за період з 26.10.2020 по 21.12.2022 у розмірі 78901,75 грн.

Відповідач проти задоволення позову заперечив, вказавши, що ним було направлено позивачу 02.07.2020 заяву про продовження строку дії оренди за Договором, проте позивач у визначені законодавством строки не прийняв жодних відповідних рішень, зокрема, як щодо оголошення аукціону, так і щодо відмови у продовженні Договору. Так відповідач зазначає, що у ПрАТ «Київстар» виникли законні очікування на продовження Договору, а Договір оренди відповідно до п.10.4. Договору та ст.764 ЦК України є продовженим. Також відповідач зазначив, що подання звіту про оцінку майна вимагається винятково у випадках продовження Договору оренди без аукціону.

Крім того, ПрАТ «Київстар» подало зустрічну позовну заяву до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву вимоги якої обґрунтовані тим, що враховуючи положення Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 відповідач надмірно сплати на користь позивача грошові кошти в якості орендної плати у розмірі 27966,23 грн, які просить суд стягнути з позивача.

Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву у своєму відзиві вказало, що Договір оренди припинив свою дію 25.10.2020 та оскільки відповідач протягом тривалого часу після припинення договору оренди продовжував неправомірно використовувати орендоване майно, у позивача наявні всі підстави для стягнення з відповідача неустойки.

Ухвалою Господарського суд міста Києва від 13.11.2024 прийнято до спільного розгляду з первісним позовом зустрічний позов Приватного акціонерного товариства «Київстар» до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про стягнення 78901,75 грн. Вимоги за зустрічним позовом об'єднано в одне провадження з первісним позовом. Постановлено здійснювати розгляд справи №910/12290/24 за правилами загального позовного провадження.

В судовому засіданні представник позивач підтримав позовні вимоги за первісним позовом в повному обсязі та просив суд задовольнити. Проти зустрічного позову заперечував, просив суд відмовити.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги за зустрічним позовом та просив суд задовольнити. Проти первісного позову заперечував, просив суд відмовити у позові.

Розглянувши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються первісний та зустрічний позови, суд вважає, що первісний позов задоволенню не підлягає, а зустрічний позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 25.10.2018 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по м. Києву (далі - Орендодавець) та Приватним акціонерним товариством «Київстар» (далі - Орендар) укладено Договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №8254 (далі - Договір) відповідно до умов якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - частину даху їдальні загальною площею 9,00 м2, яке розташоване за адресою: м. Київ, проспект Космонавта Комарова, 1 (далі - майно), та перебуває на балансі Національного авіаційного університету (далі - Балансоутримувач). (п.1.1. Договору)

Орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у Договору, але не раніше дати підписання сторонами цього Договору та акта приймання-передавання майна. (п.2.1. Договору)

Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку - серпень 2018 року 4513,83 грн. Орендна плата за перший місяць оренди жовтень 2018 року встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за вересень, жовтень місяці 2018 року. (п.3.1. Договору)

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. (п.3.2, п.3.3. Договору)

Згідно з п.10.1. Договору цей Договір укладено строком на 1 рік, що діє з 25.10.2018 до 25.10.2019 включно.

Відповідно до п.10.4. Договору у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну цього Договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, Договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором, з урахуванням змін у законодавстві на дату продовження цього Договору.

У разі припинення або розірвання цього Договору майно протягом 3 робочих днів повертається Орендарем Орендодавцю/Балансоутримувачу. (п.10.9. Договору)

Згідно з п.10.10. Договору майно вважається повернутим Орендодавцю/Балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акта приймання-передавання. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання про повернення майна покладається на орендаря.

25.10.2018 Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування державне нерухоме майно, яке розташоване за адресою м. Київ, проспект Космонавта Комарова, 1 та перебуває на балансі Національного авіаційного університету.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень сторін, вказаний Договір до 2020 року (до набрання чинності 01.01.2020 Законом України №157-IX від 03.10.2019) неодноразово пролонговувався на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором.

Листом №17807/05 від 02.07.2020 ПрАТ «Київстар» просило позивача продовжити строк дії Договору №8254 від 25.10.2018 на той самий термін та на тих самих умовах

Вказаний лист було отримано Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву 02.07.2020, що не заперечується самим позивачем.

Листом №30-06/9855 від 15.12.2021 позивач повідомив, про прийняття рішення про відмову у продовженні, зокрема, Договору №8254 від 25.10.2018 укладеного з відповідачем, оскільки станом на 23.10.2021 в Регіональному відділені відсутній звіт про оцінку державного нерухомого майна за Договором, а також зазначив, що станом на 10.11.2021 у відповідача за Договором №8254 від 25.10.2018 наявна заборгованість зі сплати неустойки.

21.12.2022 між позивачем, відповідачем та балансоутримувачем складено та підписано Акт повернення з оренди нерухомого майна, що належить до державної власності.

Листом №30-06/403 від 19.01.2023 позивач посилаючись на акт повернення повідомив відповідача про те, що Договір №8254 від 25.10.2018 є припиненим 25.10.2020, а орендоване майно повернути з користування 21.12.2022 та просив сплатити неустойку у розмірі 77935,51 грн.

Згідно зі статтею 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди). Особливості найму (оренди) державного і комунального майна встановлюються Законом України «Про оренду державного та комунального майна».

Відповідно до ст.764 Цивільного кодексу України якщо наймач продовжує володіти та/або користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Статтею 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за найм речі за час прострочення.

01.01.2020 набрав чинності Закон України №157-IX від 03.10.2019 «Про оренду державного та комунального майна» (далі - Закон).

Продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. (ч.1 ст.18 Закону)

Відповідно до ч.2 ст.18 Закону без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які: укладені та продовжуються вперше, за умови, якщо строк оренди за такими договорами становить п'ять років або менше; укладені без проведення аукціону з установами, організаціями, передбаченими частиною першою статті 15 цього Закону; укладені без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими частиною другою статті 15 цього Закону відповідно до вимог статті 15 цього Закону, крім випадків, передбачених абзацами одинадцятим та дванадцятим частини другої статті 15 цього Закону; укладені з підприємствами, установами, організаціями, що надають соціально важливі послуги населенню, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, додатковий перелік яких може бути визначений представницькими органами місцевого самоврядування згідно із законодавством.

Частинами 3 та 4 статті 18 Закону передбачено, що договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди. Рішення про продовження договору оренди державного майна, передбаченого частиною другою цієї статті, і рішення про відмову у продовженні договору оренди державного майна приймаються орендодавцем.

Граничний строк прийняття рішень, передбачених частиною четвертою цієї статті, за умови їх прийняття орендодавцем, становить 30 календарних днів з дати отримання заяви і документів від орендаря. (ч.5 ст.18 Закону)

Відповідно до ч.9 ст.18 Закону після отримання заяви орендаря про продовження договору, який підлягає продовженню за результатами проведення аукціону, орендодавець (або представницький орган місцевого самоврядування чи визначені ним органи) згідно з Порядком передачі майна в оренду приймає одне з таких рішень: про оголошення аукціону, за результатами якого чинний договір оренди може бути продовжений з існуючим орендарем або укладений з новим орендарем; про відмову у продовженні договору з підстав, передбачених статтею 19 цього Закону.

Згідно з ч.1 ст.19 Закону рішення про відмову у продовженні договору оренди може бути прийнято, зокрема, у випадках, передбачених статтею 7 цього Закону; якщо орендоване приміщення необхідне для власних потреб балансоутримувача, які обґрунтовані у письмовому зверненні балансоутримувача, поданому ним орендарю; якщо орендар, який бажає продовжити договір оренди майна в порядку, встановленому частиною другою статті 18 цього Закону, не надав звіт про оцінку об'єкта оренди у визначений цим Законом строк; якщо орендар порушував умови договору оренди та не усунув порушення, виявлені балансоутримувачем або орендодавцем у строк, визначений у приписі балансоутримувача та/або орендодавця; якщо орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців.

Відповідно до пункту 135 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483 (далі - Порядок) орендар, що має право продовжити договір оренди без проведення аукціону, звертається до орендодавця із заявою про продовження договору оренди не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди.

Заява подається шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в електронній торговій системі. Орендар додає до заяви документи, передбачені пунктом 113 цього Порядку та звіт про оцінку майна. (п.136 Порядку)

Згідно з п.143 Порядку орендар, що має намір продовжити договір оренди, що підлягає продовженню за результатами проведення аукціону, звертається до орендодавця із заявою про продовження договору оренди не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди. Якщо орендар не подав заяву про продовження договору оренди у зазначений строк, то орендодавець не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору оренди повідомляє орендаря про те, що договір оренди підлягає припиненню на підставі закінчення строку, на який його було укладено, у зв'язку з тим, що орендар не подав відповідну заяву у визначений Законом строк, та повідомляє про необхідність звільнення орендованого приміщення і підписання акта приймання-передачі (повернення з оренди) орендованого майна.

Пунктом 144 Порядку передбачено, що після отримання заяви орендаря про продовження договору, який підлягає продовженню за результатами проведення аукціону, орендодавець протягом десяти робочих днів з дати отримання такої заяви, приймає одне з рішень, передбачених частиною дев'ятою статті 18 Закону. Рішення про відмову в продовженні договору оренди може бути прийнято у випадках, передбачених статтею 19 Закону, а також у разі невідповідності орендаря вимогам, установленим статтею 4 Закону. Таке рішення оприлюднюється орендодавцем в електронній торговій системі протягом трьох робочих днів з дати прийняття такого рішення. Рішення про оголошення аукціону та оголошення про проведення аукціону на продовження договору оренди оприлюднюються орендодавцем в електронній торговій системі протягом десяти робочих днів з дати прийняття такого рішення.

Проте, судом встановлено, що Регіональне відділення Фонду державного майна України на виконання вимог Закону України від 03.10.2019 № 157-IX у визначений строк не прийняло жодне із передбачених частиною 9 статті 18 цього Закону рішень.

Відповідно до статті 3 ЦК України принципи справедливості, добросовісності та розумності є однією із фундаментальних засад цивільного права, спрямованою, у тому числі, на утвердження у правовій системі України принципу верховенства права. При цьому добросовісність означає прагнення особи сумлінно використовувати цивільні права та забезпечити виконання цивільних обов'язків, що, зокрема, підтверджується змістом частини 3 статті 509 цього Кодексу.

Законодавець, задекларувавши у тексті ЦК України зазначений принцип, установив у такий спосіб певну межу поведінки учасників цивільних правовідносин, тому кожен із них зобов'язаний сумлінно здійснювати свої цивільні права та виконувати цивільні обов'язки, у тому числі передбачати можливість завдання своїми діями (бездіяльністю) шкоди правам та інтересам інших осіб. Цей принцип не є суто формальним, оскільки його недотримання призводить до порушення прав та інтересів учасників цивільного обороту.

Так, суд зазначає, що у ПрАТ «Київстар» виникли законні очікування на продовження договору оренди державного майна, адже відповідач, як орендар, здійснюючи правомірну поведінку, має законні очікування на відповідну добросовісну поведінку позивача, як орендодавця та застосування до орендаря тих процедур, що є передбачуваними і очікуваними для нього.

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Тобто, зважаючи на законні очікування орендаря на проведення процедури з продовження договору оренди, та виконання ним усіх передбачених законом дій, а також відсутність доказів призначення та проведення передбачених законом процедур позивачем, суд приходить до висновку про фактичне продовження дії Договору №8254 від 25.10.2018, оскільки відповідач користувався майном та сплачував орендну плату про що свідчить відсутність претензій зі сторони Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву щодо наявності заборгованості по орендній платі.

Крім того, про фактичне продовження дії договору свідчить лист Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву №30-06/9855 від 15.12.2021 про те, що Договір в подальшому не буде продовжуватися, який було надіслано більш ніж через рік після спливу терміну дії Договору.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування до ПрАТ «Київстар» неустойки передбаченої ч.2 ст.785 ЦК України, а відтак у суду відсутні підстави для задоволення первісного позову Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву.

Доводи позивача про те, що ним було прийнято рішення про оголошення аукціону з посиланнями на наказ позивача від 24.09.2020 №753 та лист відповідачу №30-06/8241 від 24.09.2020, судом відхиляються, оскільки матеріали справи не містять належних та допустимих доказів оприлюднення оголошення про проведення аукціону на продовження договору оренди в електронній торговій системі у встановлені законодавством строки та порядку, так само як і не містять належних та допустимих доказів направлення вказаного листа №30-06/8241 від 24.09.2020 відповідачу.

Твердження позивача про те, що відповідач у разі наявності наміру продовжити дію договору мав надати позивачу відповідну заяву разом зі звітом про незалежну оцінку об'єкта оренди, а також посилання на лист позивача №30-06/9855 від 15.12.2021, судом відхиляються, оскільки враховуючи вимоги законодавства України, подання звіту про оцінку майна вимагається у випадку продовження договору оренди без проведення аукціону. При цьому, у випадку продовження договорів оренди за результатами проведення аукціону, законодавство України не містить вимог про необхідність подання звіту про незалежну оцінку об'єкта оренди.

Крім того, як вбачається з матеріалів та пояснень сторін, доданий до матеріалів справи Акт повернення з оренди нерухомого майна від 21.12.2022 за Договором №8254 від 25.10.2018 було складено та підписано сторонами, оскільки 22.12.2022 між позивачем, відповідачем та балансоутримувачем за результатами електронного аукціону №LLE001-UA-20221115-03665 укладено новий Договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №9205 та підписано відповідний Акт приймання-передачі в оренду нерухомого майна. Об'єкт оренди - нерухоме майно, частина даху студентської їдальні, площею 9,0 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 .

Щодо зустрічних вимог Приватного акціонерного товариства «Київстар» Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про стягнення 27966,23 грн, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» (далі - Постанова №634) установлено, що на період воєнного стану, але у будь-якому разі не довше ніж до 30 вересня 2022 р., за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі, які використовують майно, розміщене:на територіях Київської, Чернігівської, Сумської, Харківської, Запорізької, Миколаївської областей і м. Києва (крім адміністративно-територіальних одиниць на визначених територіях). (підпункт 2 пункту 1 Постанови №634)

Підпунктом 4 пункту 1 Постанови №634 визначено, що на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше: орендарям на територіях, визначених у підпунктах 2 і 3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації) після 30 вересня 2022 р. і 30 травня 2022 р. відповідно і до закінчення строку, визначеного в абзаці першому цього підпункту

Згідно підпунктом 5 пункту 1 Постанови №634 звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця.

Відповідачем до матеріалів справи додано платіжні доручення із відповідними призначеннями платежів №1765029 від 15.03.2022 на суму 2957,22 грн, №1787816 від 14.04.2022 на суму 3090,29 грн, №1817617 від 13.05.2022 на суму 3186,09 грн, №1849139 від 20.06.2022 на суму 3272,12 грн, №1862523 від 14.07.2022 на суму 3373,55 грн, №1890495 від 12.08.2022 на суму 3397,17 грн, №1914612 від 14.09.2022 на суму 3434,54 грн, №1960820 від 08.11.2022 на суму 3499,79 грн, №1964045 від 14.11.2022 на суму 3587,29 грн, №1987353 від 15.12.2022 на суму 3612,40 грн, №2021433 від 18.01.2023 на суму 1380,75 грн.

Враховуючи положення Постанови №634 та здійсненні відповідачем оплати з орендної плати за спірні періоди, перевіривши надані відповідачем розрахунки, суд зазначає, що відповідачем здійснено переплату на користь позивача на загальну суму 27966,23 грн.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку щодо наявності підстав для стягнення з Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву надмірно сплачених ПрАТ «Київстар» грошових коштів у розмірі 27966,23 грн, у зв'язку з чим, зустрічні позовні вимоги ПрАТ «Київстар» підлягають задоволенню.

Згідно із ч.2-3 ст.13 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Частиною 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч.1 ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи положення ст.129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору за первісним та зустрічним позовами покладаються на позивача в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.13, 73, 74, 76, 77, 86, 129, ст.ст.232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні первісного позову відмовити.

Зустрічний позов задовольнити.

Стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву (01032, м. Київ, б-р. Т. Шевченко, 50-Г; ідентифікаційний код 19030825) на користь Приватного акціонерного товариства «Київстар» (03113, м. Київ, вул. Дегтярівська, 53; ідентифікаційний код 21673832) заборгованість у розмірі 27966 (двадцять сім тисяч дев'ятсот шістдесят шість) грн 23 коп., а також витрати по сплаті судового збору 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено: 16.04.2025

Суддя Я.В. Маринченко