Вирок від 21.03.2025 по справі 761/38036/23

Справа №761/38036/23 1-кп/760/2811/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2025 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:

головуючої судді ОСОБА_1 ,

суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження по обвинуваченню:

ОСОБА_5 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, який не працює, зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий,-

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ст. 111-2, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 КК України,-

за участю:

прокурорів ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,

захисників ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ,

обвинуваченого ОСОБА_5 ,

ВСТАНОВИВ:

Органом досудового розслідування ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ст. 111-2, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 КК України, вчинених за наступних обставин.

24.10.1945 набув чинності Статут Організації Об'єднаних Націй, підписаний 26.06.1945, яким фактично створено Організацію Об'єднаних Націй (далі - ООН).

До складу ООН увійшли Союз Радянських Соціалістичних Республік (правонаступником якого з 1991 року є російська федерація), Українська Радянська Соціалістична Республіка (правонаступницею якої з 1991 року є Україна) та ще 49 держав-засновниць, а в подальшому до вказаної міжнародної організації прийняті інші держави світу.

Відповідно до частини 4 статті 2 Статуту ООН всі Члени ООН утримуються в їх міжнародних відносинах від загрози силою або її застосування проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави.

Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 21.12.1965 «Про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав, про огородження їх незалежності і суверенітету» закріплено, що держави не мають права втручатися прямо чи опосередковано з якої б то не було причини у внутрішні та зовнішні справи іншої держави. Засуджуються не тільки збройне втручання, але також всі інші форми втручання, спрямовані проти правосуб'єктності держави або проти її політичних, економічних чи культурних елементів. Всі держави повинні утримуватися від того, щоб організовувати, допомагати, створювати, фінансувати, заохочувати або допускати збройну, підривну або терористичну діяльність.

Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 24.10.1970 «Про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН» закріплено принцип, згідно з яким держави утримуються в своїх міжнародних відносинах від загрози силою або її застосування проти територіальної цілісності або політичної незалежності будь-якої держави.

Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 «Про неприпустимість інтервенції і втручання у внутрішні справи держав» закріплено, що держави не мають права здійснювати інтервенцію або втручання в будь-якій формі або по якій б то не було причині у внутрішні чи зовнішні справи інших держав; принцип відмови від інтервенції і невтручання у внутрішні і зовнішні справи держав включає: суверенітет, політичну незалежність, територіальну недоторканність, національну єдність і безпеку всіх держав; суверенне і невід'ємне право держави вільно визначати свою власну політичну, економічну, культурну та соціальну систему, розвивати свої міжнародні відносини і здійснювати невід'ємний суверенітет над своїми природними ресурсами відповідно до волі її народу без зовнішньої інтервенції, втручання, підривної діяльності, примусу або загрози в якій би то не було формі; обов'язок держав утримуватися в їх міжнародних відносинах від загрози силою або її застосуванням в якій би то не було формі з метою порушити міжнародно-визнані кордони іншої держави, порушити політичний, соціальний або економічний порядок інших держав, повалити або змінити політичну систему іншої держави або його уряд, викликати напруженість між двома або більше державами; обов'язок держави утримуватися від збройної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації або будь-якої іншої форми інтервенції і втручання, явної або прихованої, спрямованої проти іншої держави або групи держав, або від будь-якого акту військового, політичного або економічного втручання у внутрішні справи іншої держави; обов'язок держави утримуватися від будь-яких дій або спроб в якій би то не було формі або під яким би то ні було приводом дестабілізувати або підірвати стабільність іншої держави або будь-якого з його інститутів; обов'язок держави утримуватися від спроб впливати, сприяти, заохочувати або підтримувати прямо або опосередковано бунтівну або сепаратистську діяльність в інших державах під яким би то не було приводом, або від будь-яких дій, спрямованих на порушення єдності або підрив, або повалення політичного устрою інших держав.

Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України.

Незалежність України визнано більшістю держав світу, у тому числі 05.12.1991 російською федерацією.

Пунктами 1, 2 Меморандуму «Про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї» від 05.12.1994 закріплено, що російська федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні їх зобов'язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов'язалися утримуватися від загрози силою чи її використання проти політичної незалежності України.

Статтями 1-3 Конституції України, яка прийнята Верховною Радою України 28.06.1996, визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Стаття 18 Конституції України визначає, що зовнішньополітична діяльність України спрямована на забезпечення її національних інтересів і безпеки шляхом підтримання мирного і взаємовигідного співробітництва з членами міжнародного співтовариства за загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права.

Відповідно до положень Статуту ООН і зобов'язань за Заключним актом Наради з безпеки та співробітництва в Європі 31.05.1997 укладено Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (ратифікований Законом України від 14.01.1998 № 13/98-ВР та Федеральним Законом російської федерації від 02.03.1999 № 42-ФЗ).

Згідно ст. ст. 2-3 зазначеного Договору російська федерація зобов'язалась поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих кордонів між Україною та російською федерацією та розбудову відносин на основі принципів взаємної поваги, суверенної рівності, територіальної цілісності та невтручання у внутрішні справи.

Крім того, у статтях 1-5 Декларації Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), серед іншого, визначене поняття агресії, яке є аналогічним з визначенням збройної агресії в ст. 1 Закону України «Про оборону України», зокрема, збройна агресія це застосування іншою державою або групою держав збройної сили проти України. Збройною агресією проти України вважається будь-яка з таких дій:

-вторгнення або напад збройних сил іншої держави або групи держав на територію України, а також окупація або анексія частини території України;

- блокада портів, узбережжя або повітряного простору, порушення комунікацій України збройними силами іншої держави або групи держав;

- напад збройних сил іншої держави або групи держав на військові сухопутні, морські чи повітряні сили або цивільні морські чи повітряні флоти України;

- засилання іншою державою або від її імені озброєних груп регулярних, або нерегулярних сил, що вчиняють акти застосування збройної сили проти України, які мають настільки серйозний характер, що це рівнозначно переліченим в абзацах п'ятому - сьомому цієї статті діям, у тому числі значна участь третьої держави у таких діях;

- дії іншої держави (держав), яка дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження третьої держави, використовувалася цією третьою державою (державами) для вчинення дій, зазначених в абзацах п'ятому - восьмому цієї статті;

- застосування підрозділів збройних сил іншої держави або групи держав, які перебувають на території України відповідно до укладених з Україною міжнародних договорів, проти третьої держави або групи держав, інше порушення умов передбачених такими договорами, або продовження перебування цих підрозділів на території України після припинення дії зазначених договорів.

Підрозділ збройних сил іншої держави - військове формування іноземної держави, що має постійну чи тимчасову організацію, належить до сухопутних (наземних), морських, повітряних або спеціальних військ (сил) цієї держави, оснащене легкою зброєю чи важкою бойовою технікою, яка підпадає під дію Договору про звичайні збройні сили в Європі, перебуває під командуванням особи, відповідальної перед своєю державою і законами України за поведінку своїх підлеглих, які зобов'язані дотримуватися внутрішньої дисципліни, законів України, норм міжнародного права.

Жодні міркування будь-якого характеру, з політичних, економічних, військових чи інших причин, не можуть слугувати виправданням агресії.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 російською федерацією здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, розпочато ведення агресивної війни проти України, захоплення її території, яке на даний час триває.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102?IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 133/2022 від 14.03.2022 (затверджено Законом № 2119-IX від 15.03.2022), з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 259/2022 від 18.04.2022 (затверджено Законом № 2212-IX від 21.04.2022), з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 341/2022 від 17.05.2022 (затверджено Законом № 2263-IX від 22.05.2022), з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 573/2022 від 12.08.2022 (затверджено Законом № 2500-IX від 15.08.2022), з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 757/2022 від 07.11.2022 (затверджено Законом № 2738-IX від 16.11.2022) та з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 58/2023 (затверджено Законом № 2915-ІХ від 07.02.2023), з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 254/2023 від 01.05.2023 (затверджено Законом № 3057-IX від 02.05.2023), з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 451/2023 від 26.07.2023 (затверджено Законом № 3275-IX від 27.07.2023), який наразі діє.

В той же час, 27.08.2014 Указом Президента України №691/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 27 серпня 2014 року «Про заходи щодо удосконалення державної військово-технічної політики» припинено експорт товарів військового призначення та подвійного використання з метою їх військового кінцевого використання в рф, видачу дозволів Держекспортконтролем на експорт спеціальної продукції до рф, транзит військових товарів територією України.

Не зважаючи на дію національних/міжнародних заборон щодо співпраці з рф у сфері військово-технічного співробітництва, службові особи АТ «Мотор Січ» продовжили постачання товарів до рф з метою надання допомоги у посиленні обороноздатності країни-агресора, що створює реальні загрози національній безпеці України.

АТ «Мотор Січ» є виконавцем державного оборонного замовлення з ремонту та модернізації авіаційної техніки, а також має важливе значення для економіки та обороноздатності України.

АТ «Мотор Січ» приймає активну участь в розроблені, ремонті, модернізації та відновленні авіаційної техніки Збройних Сил України. Державним оборонним замовленням передбачено закупівлю авіаційних двигунів ТВ3-117ВМА-СБМ1В серії 4Е та модернізацію вертольотів з проведенням ремонту з урахуванням технічного стану: Ми-8ТП до виду Мі-8 МСБ-В; Ми-2 до виду Ми-2 МСБ; Ми-8Т (Ми-9) до виду Мі-8 МСБ-В.

АТ «Мотор Січ» є унікальним серійним підприємством, яке випускає більш ніж 28 типів серійних авіаційних двигунів, кожен з яких є унікальним. Підприємство має важливе для народного господарства України значення, а саме: на підприємстві працює понад 25,2 тис. робітників; господарська діяльність підприємства забезпечує замовленнями десятки підприємств України у машинобудуванні, металургії, електроніці, хімічної промисловості, логістичній сфері, авіаперевезеннях та інші. Двигуни АТ «Мотор Січ» використовуються на гелікоптерах типу Мі-2, Мі-8, Мі-24, КА-26 (28, 32) - армійською авіацією, а також на літаках АН-26, АН-72, АН?74 - військово-транспортною авіацією.

До 2014 року співпраця АТ «Мотор Січ» з підприємствами військово-промислового комплексу російської федерації здійснювалась у рамках виробничої та науково-технічній кооперації підприємств оборонної галузі. Основними споживачами авіаційних двигунів були Казанський та Ростовський вертолітний заводи, а також авіадвигунобудівні підприємства російської федерації. Постачання товарів військового призначення, подвійного використання здійснювалось через підконтрольні АТ «Мотор Січ» російські підприємства на підставі дозволів Державної служби експортного контролю України.

Не зважаючи на початок 24.02.2022 відкритої збройної агресії російської федерації, службові особи АТ «Мотор Січ» продовжили постачання товарів до російської федерації для підтримки військового потенціалу останньої та з метою надання допомоги у посиленні обороноздатності країни-агресора, що створює реальні загрози національній безпеці України.

Так, особа, стосовно якої проводиться судовепровадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, перебуваючи на посаді президента АТ «Мотор-Січ», Генерального конструктора по створенню та модернізації вертолітної техніки, діючи за попередньою змовою з директором зовнішньоторговельного департаменту АТ «Мотор-Січ» ОСОБА_5 , достовірно знаючи про збройну агресію російської федерації щодо України та фактично підтримуючи її, діючи з єдиним злочинним умислом, маючи умисел на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, організувала продаж та подальше постачання запасних частин для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ, АИ-9В та АИ-25ТЛК (встановлюються на гвинтокрилах Мі-8/17 и Мі24) для військово-промислового комплексу російської федерації.

Наказом голови ради директорів АТ «Мотор Січ» ОСОБА_10 № 2707/к від 12.08.2019 у штатний розпис заводоуправління введено посаду «Президент АТ «Мотор Січ», Генеральний конструктор по створенню та модернізації вертолітної техніки».

Протоколом засідання ради директорів публічного акціонерного товариства «Мотор Січ» № 84 від 03.09.2019 у зв'язку із введенням посади президента АТ «Мотор Січ», Генерального конструктора по створенню й модернізації вертолітної техніки й необхідністю внесення доповнень у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і суспільних формувань, - президентові АТ «Мотор Січ», Генеральному конструктору по створенню й модернізації вертолітної техніки особі, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, надано право здійснювати всі дії від імені АТ «Мотор Січ» без доручення, у тому числі підписувати договори.

Наказом голови ради директорів АТ «Мотор Січ» ОСОБА_10 №3570/к від 16.10.2019 особу, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, призначено президентом АТ «Мотор Січ», Генеральним конструктором по створенню та модернізації вертолітної техніки.

Відповідно до літери а) пункту 1.1 посадової інструкції президента АТ «Мотор Січ», Генерального конструктора по створенню та модернізації вертолітної техніки, затвердженої 23.09.2019 головою ради директорів АТ «Мотор Січ» ОСОБА_10 (далі - Інструкції), основними задачами президента є загальне керівництво та організація поточної виробничо-господарської діяльності АТ «Мотор Січ». Пунктом 1.4 Інструкцій визначено, що президенту підпорядковані відокремлені та структурні підрозділи, а також персонал підприємства у відповідності до схеми організаційної структури управління підприємством (СТП 549.500.0), п.п. 2.3, 2.7 Інструкції - президент зобов'язаний керувати поточною виробничо-господарською діяльністю підприємства, організовувати та координувати роботу та ефективну взаємодію відокремлених та структурних підрозділів з метою задоволення потреб замовників та споживачів відповідних видів продукції та послуг, а також для досягнення цілей акціонерного товариства, забезпечувати дотримання законності, активне використання правових способів удосконалення управління, зміцнення договірної дисципліни, розділом 3 Інструкції - президент має право представляти підприємство у всіх організаціях, установах, підприємствах усіх форм власності як в Україні, так і за її межами, від імені підприємства підписувати договори, контракти по видам господарської діяльності підприємства, накази по підприємству, в тому числі накази про призначення та увільнення персоналу підприємства (в тому числі директорів по напрямкам діяльності, керівників відокремлених підрозділів, їх заступників, головних спеціалістів, керівників структурних підрозділів та їх заступників), розпорядження або інші організаційно-розпорядчі документи по всім видам діяльності підприємства, вихідну кореспонденцію по всім видам господарської діяльності підприємства, вимагати та отримувати від відокремлених та структурних підрозділів, а також посадових осіб інформацію, необхідну для виконання його обов'язків, затверджувати організаційну структуру підприємства, в тому числі організаційні структури відокремлених підрозділів підприємства, п. 4.1 Інструкції - президент несе відповідальність за виконання своїх посадових обов'язків та використання прав, наданих справжньою посадовою інструкцією.

Разом з тим, наказом президента АТ «Мотор Січ» особи, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, № 1735/к від 22.07.2015 ОСОБА_5 призначено на посаду директора зовнішньоторговельного департаменту АТ «Мотор Січ», увільнивши з посади директора регіонального представництва АТ «Мотор Січ» в російській федерації цього ж департаменту, яку він займав з 24 жовтня 2005 року та на яку був призначений тією самою особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження.

Так, п. 9.2. посадових інструкцій директора ЗТД АТ «Мотор Січ», відповідно до стандартів підприємства СТП 549.016.0-2010, (далі - Інструкцій) визначено функції останнього, де у п. 9.2.4 зазначено, що до функцій директора ЗТД відноситься організація виконання робіт з розрахунку та плануванню витрат за зовнішньоекономічною діяльністю, у п. 9.2.6 - створення сприятливих умов співробітництва підприємства зі споживачами (замовниками) АРЗ, партнерами, клієнтами з метою розширення експорту продукції (послуг) та отримання найбільших фінансових надходжень. До обов'язків, відповідно до п.9.3 Інструкцій, зокрема п. 9.3.1, відноситься забезпечення виконання задач та функцій, покладених на ЗТД. До прав, відповідно до п. 9.4, зокрема п. 9.4.1, відноситься представництво підприємства на перемовинах з представниками інших держав (підприємств, організацій та т.п.) на виставках, в державних установах та інших питань, які відносяться до компетенції ЗТД, а також по іншим питанням за дорученням голови ради директорів, п. 9.4.2 - контактувати від імені підприємства з іноземними та вітчизняними установами та фірмами, а також їх представниками з питань зовнішньоекономічних зв'язків в межах цього стандарту. У відповідності до літери б) пункту 9.4.16 Інструкцій призупиняє виконання розпоряджень керівників підрозділів підприємства до розгляду питання керівництвом підприємства при прийнятті ними незаконних по відношенню до зовнішньоекономічної діяльності рішень або рішень, які можуть призвести до необґрунтованих збитків підприємства, літерами в) та д) пункту 9.4.19 - вносить пропозиції керівництву підприємства та відповідним підрозділам по встановленню цін на продукцію, послугу яка експортується, та на продукцію, яка закуповується по імпорту, створенню спільних підприємств (з іноземними партнерами) з виробничої та (або) комерційної діяльності як в Україні, так і за кордоном. Несе відповідальність, відповідно до п. 9.5 Інструкцій, зокрема п. 9.5.5, за достовірність інформації, яку надає ЗТД підрозділам підприємства, п. 9.5.8 - дотримання діючих в Україні законів, постанов та інших законодавчих документів, якими регламентується порядок зовнішньоекономічної діяльності в Україні, п. 9.5.14 - порушення законодавства, нормативних документів та актів, пов'язаних з зовнішньоекономічною діяльністю, в частині функцій, закріплених за ЗТД, п. 9.5.17 - дотримання в ЗТД вимог та положень законодавства України, правил внутрішнього розпорядку, охорони праці, та протипожежних заходів, своєчасне проведення інструктажів.

У період часу з 16.10.2019 по 12.02.2023 директор зовнішньоторговельного департаменту АТ «Мотор Січ» ОСОБА_5 , будучи керівником структурного підрозділу підприємства, перебував у прямому підпорядкуванні президента АТ «Мотор Січ», Генерального конструктора по створенню та модернізації вертолітної техніки особи, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, якого було звільнено із займаної посади наказом Генерального директора АТ «Мотор Січ» № 306/к від 10.02.2023.

Реалізуючи злочинний умисел, особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, 17.03.2022, перебуваючи на території м. Запоріжжя, погодилась на пропозицію голови ради директорів ЗАТ «Двигатели «ОСОБА_29-Мотор Сич» (рф, м. Москва, вул. 2-га Піщана, 14, ОГРН 1027739570968, зареєстрована за адресою підконтрольної особі, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, російської фірми АО «Борисфен») ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо постачання до російської федерації запасних частин для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ, АИ-9В та АИ-25ТЛК.

З цією метою, на реалізацію злочинного умислу, особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, запропонував ОСОБА_11 підшукати країну для легального вивезення з території України на територію російської федерації товарів виробництва АТ «Мотор-Січ», а саме: «запасних частин для ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ, АИ-9В та АИ-25ТЛК».

При цьому умови, порядок, маршрути та приблизні дати такої передачі обговорювались під час особистої зустрічі генерального директора ЗАТ «Двигатели «ОСОБА_29-Мотор Сич» (рф, м. Москва, вул. 2-га Піщана, 14, ОГРН 1027739570968, зареєстрована за адресою підконтрольної особі, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, російської фірми АО «Борисфен») ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , Голови ради директорів зазначеного підприємства ОСОБА_11 , та директора зовнішньоторговельного департаменту АТ «Мотор Січ» ОСОБА_5 на території російської федерації в березні 2022 року (більш точне місце та дату досудовим розслідуванням не встановлено.)

За результатами такої зустрічі ОСОБА_5 прийняв пропозицію представників підприємства військово-промислового комплексу російської федерації щодо вивезення вищевказаних товарів до Китайської народної республіки, а саме на адресу китайської компанії CНINA TALY AVIATION TECHNOLOGIES CORP (Китайська торгово-промислова компанія по авіаційній науці та техніці «Тяньлі», яка з 2012 року має ліцензію на ремонт авіаційних двигунів ТВ3-117 від АТ «ОДК-ОСОБА_29», яке входить до складу Об'єднаної двигунобудівної корпорації ДК «Ростех» російської федерації та поставляє запасні частини на адресу даної російської компанії), маючи на меті поставку даних запасних частин до російської федерації, про що повідомив особі, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження.

Реалізуючи спільний злочинний умисел, особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, фактично здійснюючи керівництво АТ «Мотор Січ» та маючи вплив на його співробітників, надала доручення невстановленим досудовим розслідуванням особам підготувати документи для вивезення такій китайській компанії запасних частин для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ, ВК-2500-03, АИ-9В та АИ-25ТЛК на підставі укладених 21.01.2021, 24.03.2021 та 05.03.2021 контрактів №1323/658-Е20-232-CN156 (FTD), №1323/658-Е21-053-CN156 (FTD) та №1323/658-Е20-231-CN156 (FTD) відповідно між АТ «Мотор-Січ», в особі директора представництва АТ «Мотор-Січ» в Китаї ОСОБА_13 , яка знаходилась в безпосередньому підпорядкуванні ОСОБА_5 , а також виконувала його вказівки та поставлені ним задачі, та китайської компанії CНINA TALY AVIATION TECHNOLOGIES CORP, мета підписання яких полягала у обході національних/міжнародних заборон щодо співпраці з російською федерацією у сфері військово-технічного співробітництва, встановлених 27.08.2014 Указом Президента України №691/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 27 серпня 2014 року «Про заходи щодо удосконалення державної військово-технічної політики», а також у наданні передачі таких запасних частин вигляду законності, із визначенням кінцевого користувача таким товаром в особі вказаної китайської компанії.

В подальшому, особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , до функцій якого входить створення сприятливих умов співробітництва підприємства зі споживачами (замовниками) АРЗ, партнерами, клієнтами з метою розширення експорту продукції (послуг) та отримання найбільших фінансових надходжень, організація та проведення з розрахунку та плануванню витрат за зовнішньоекономічною діяльністю, який зобов'язаний забезпечувати виконання завдань та функцій, покладених на ЗТД, тобто особою, яка володіє навичками управління персоналом, володіє інформацією, яка накопичується відділами департаменту за профілем їх роботи, приймає управлінські рішення, аналізує національне законодавство в області здійснення експортних операцій підприємством, їх віднесення до підконтрольних товарів, список яких визначений додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. N 1807, а також Порядком здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2004 року N 86, в тому числі, обізнаний із вимогами Закону України від 20.02.2003 № 549-IV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», вивчає ризики здійснення експорту товарів та послуг до країн та фірм, по відношенню до яких рішенням Ради національної безпеки і оборони України застосовано відповідні заборони шляхом їх обходу, обізнаний із вимогами норм Митного Кодексу України в частині сплати обов'язкових митних платежів за укладеними контрактами та сплатою по ним податків за ставками та розмірами, визначеними Податковим кодексом України, обізнаний із шляхами обходу здійснення оплат по таким платежам, обізнаний та вміло застосовує при веденні АТ «Мотор Січ» своє господарської діяльності в межах укладених міжнародних контрактів міжнародні торгові умови «Incoterms 2010», згідно із якими встановлюються правила, які регулюють питання, пов'язані з доставкою товарів від продавця до покупця, що включає в себе власне перевезення, відповідальність за експортне та імпортне оформлення товарів, визначають відповідального за сплату доставки, митного оформлення та страхування ризиків на шляху транспортування товарів залежно від означених стандартних умов поставки, вивчає такі логістичні маршрути поставляння товарів (підбирає країну, фірму та інші питання, пов'язані із поставкою товарів та послуг до замовника), а також діяльність підприємств, митні взаємовідносини із країнами, з підприємствами яких АТ «Мотор Січ» перебуває в таких договірних відносинах та несе в них відповідальність по зобов'язаннях, особисто зустрічається з замовниками перед укладанням контрактів та на протязі їх дії (за необхідності), де обговорюється предмет контракту, умови та строки поставки, якість та кількість товару, його ціна та загальна сума контракту, технічні гарантії, сплата податків та зборів, форс-мажорні обставини, пакування та маркування товару, строк дії контракту та інші його умови, тобто відповідав за умови, порядок, логістичні маршрути, строки передачі «запасних частин для ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ, АИ-9В та АИ-25ТЛК» до російської федерації та розмір грошової вигоди, яка має бути отримана особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, за реалізацію такого умислу, організували 3 (три) поставки продукції товару «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ, «Запасні частини для капітального ремонту ДСУ АИ-9В», а саме:

1.31.03.2022 на підставі ВМД №UA112030.2022.000345 від АТ «Мотор-Січ» на адресу китайської компанії «CНINA TALY AVIATION TECHNOLOGIES CORP» відправлено товар:

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД, та ДСУ АИ-9В згідно 9В.00.00.000-01КД. 0080003133-10 Форсунка пускова (модуль відправочний) -2шт., 0257101350 Трубопровод -30 шт., 0780139129-01 Лопатка робоча 6 ступеню - 6шт., 0780139131 Лопатка робоча 7 ступеню - 199 шт., 0780139131-01 Лопатка робоча 7 ступеню - 29 шт., 0780139132 Лопатка робоча 8 ступеню - 13 шт., 0780139133-01 Лопатка робоча 9 ступеню - 72 шт., 0780139133-02 Лопатка робоча 9 ступеню - 76 шт., 0780139136-02 Лопатка робоча 12 ступеню - 8 шт., 0780221020 Трубка суфлювання - 1 шт., 0780221190 Трубка - 6 шт., 0780222130 Трубка відвода повітря - 2 шт., 0780339060-01 Гильза з кожухом - 85 шт., 0780453780 Апарат сопловий 2 - 1 шт., 0780459230-03 Лопатка соплова 1 ступеню - 5 шт., 0780469140 Обойма 2 - 1 шт., 0780470030 Сопловой апарат 4 - 1 шт., 0780620230 Форсунка - 1 шт., 0780842890 Сектор рухливий в сборе - 3 шт.,» вартістю 2 617 500,85 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД, та ДСУ АИ-9В згідно 9В.00.00.000-01КД. Дріт з нержавіючої сталі з масовою часткою нікелю 80% (без використання металобрухту): 0090401031 Джгут ущільнювальний - 4 шт.» вартістю 11 979,3 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД, та ДСУ АИ-9В згідно 9В.00.00.000-01КД. Інші вироби з чорних металів: 0780210322-04 Жиклер - 1 шт., 0780210322-08 Жиклер - 1 шт., 0780469021-01 Екран - 2 шт., 0780620184 Упор - 12 шт.,» вартістю 31895,45 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД, та ДСУ АИ-9В згідно 9В.00.00.000-01КД. Корпус підшипників без умонтованих кулькових або роликових підшипників: 0780249090 Гнездо підшипника - 1 шт.,» вартістю 48 142,45 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД, та ДСУ АИ-9В згідно 9В.00.00.000-01КД. Частини механізмов та зубчастих передач зі сталі: 0780299560-01 Вал гнучкий внутрішній - 3 шт., 0780620369-01 Валик - 8 шт.,» вартістю 89 641,11 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД, та ДСУ АИ-9В згідно 9В.00.00.000-01КД. Вироби з нікелевих сплавів, виготовлені не з брухту: 0780579111 Заклепка - 3 шт.» вартістю 405,47 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД, та ДСУ АИ-9В згідно 9В.00.00.000-01КД. Вироби з титану: 0780620183 Шайба контровочна - 2 шт.» вартістю 560,52 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД, та ДСУ АИ-9В згідно 9В.00.00.000-01КД. Фільтри для очищення рідини: 0780679630 Фільтр - 1 шт.» вартістю 1 513,06 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД, та ДСУ АИ-9В згідно 9В.00.00.000-01КД. Частини клапанів : 0780830335 Поршень-1шт., 0780840611 Поршень - 3 шт., 0780849200 Букса з золотником - 1 шт.» вартістю 24 520,58 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД, та ДСУ АИ-9В згідно 9В.00.00.000-01КД. Фільтри для очищення повітря: 0780844010 Фільтр - 2 шт.» вартістю 1 762,9 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД, та ДСУ АИ-9В згідно 9В.00.00.000-01КД. Клапани регулювальні: 0780844030 Клапан перепуска - 2 шт., 0780889040-01 Дренажний клапан - 2 шт.» вартістю 171 721 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД, та ДСУ АИ-9В згідно 9В.00.00.000-01КД. Частини стартера повітряного: 0780850620-03 Корпус редуктора - 2 шт.» вартістю 46 031,41 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД, та ДСУ АИ-9В згідно 9В.00.00.000-01КД. крани, клапани, iнша арматура: 0780859080-02 Клапан повітряний - 12 шт.» вартістю 3 135 650,18 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД, та ДСУ АИ-9В згідно 9В.00.00.000-01КД. Iншi вироби з мiдi: 0822358038 Фільтроелемент сітчатий дисковий - 71 шт.» вартістю 27 646,17 грн.;

2. 31.03.2022 на підставі ВМД №UA112030.2022.000351 від АТ «Мотор-Січ» на адресу китайської компанії «CНINA TALY AVIATION TECHNOLOGIES CORP» відправлено товар:

- «Запасні частини для капітального ремонту ДСУ АИ-9В згідно 9В.00.00.000-01КД. 0080003133-10 Форсунка пускова (модуль відправний) - 12 шт.» вартістю 61 294,87 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ та АИ-9В згідно 78.00.00.000-02КД, 9В.00.00.000-01КД. Iншi вироби iз чорних металів: 0090402008 Кільце лабиpинтное пеpеднее - 3 шт. 0780212940 Фланець підвіски - 14 шт. 0780220404 Екран - 2 шт. 0780290360 Стакан пружини - 1 шт. 0780620364 Втулка - 1 шт.» вартістю 695 556,31 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД. 0780139131-01 Лопатка робоча 7 ступені - 86 шт. 0780139131-02 Лопатка робоча 7 ступені - 99 шт. 0780139132-01 Лопатка робоча 8 ступені - 103 шт. 0780139133-01 Лопатка робоча 9 ступені - 95 шт. 0780139133-02 Лопатка робоча 9 ступені - 107 шт. 0780139134-01 Лопатка робоча 10 ступені - 145 шт. 0780139134-02 Лопатка робоча 10 ступені - 161 шт. 0780139135-01 Лопатка робоча 11 ступені - 229 шт. 0780139135-02 Лопатка робоча 11 ступені - 229 шт. 0780139136-01 Лопатка робоча 12 ступені - 177 шт. 0780139136-02 Лопатка робоча 12 ступені - 177 шт. 0780139180 Цапфа задня - 5 шт. 0780222210-02 Корпус 2-ої опори з форсункою - 4 шт. 0780339030-1001 Колектор - 15 шт. 0780459210 Обойма 1-8шт. 0780469140 Обойма 2 - 5 шт. 0780469160-01 Сопловой апарат 3 з корпусом опор - 1 шт. 0780839180-01 Гідроциліндр з кінцевим перемикачем - 1шт.» вартістю 7 699 446,18 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД. Вироби з графіту: 0780299020-01 Ущільнення графітове -16 шт.» вартістю 108 266,53 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД. Вироби iншi з пластмаси, не з листового матеріала: 0780299064-02 Втулка - 3708 шт. 0780299064-03 Втулка - 990 шт.» вартістю 3 958 258,18 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД. Частини зубчастих передач: 0780299560 Вал гнучкий внутрішній - 34 шт.» вартістю 607 134,55 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД. Інші вироби нікелеві: 0780579111 Заклепка - 12 шт.» вартістю 2 527,62 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД. Частини підшипників: 0780620204 Втулка підшипника - 1 шт.» вартістю 895,2 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД. Вироби з титану: 0780622070-03 Корпус приводу РО - 2 шт. 0780842890 Сектоp рухомий у збоpі - 12 шт.» вартістю 547 482,05 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД. Вироби з магнію: 0780629121-90 Втулка - 1 шт. 0780629121-91 Втулка - 1 шт. 0780629121-92 Втулка - 1 шт. 0780629121-93 Втулка - 1 шт. 0780629121-94 Втулка - 1 шт. 0780629121-95 Втулка - 1 шт.» вартістю 29 857,55 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД. Прокладки та аналогiчнi ущiльнювачi з листового металу в комбiнацiї з iншим матерiалом або складенi з двох чи бiльше шарiв металу: 0780671040-03 Торцеве ущільнення - 30 шт.» вартістю 512 633,61 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД. Насоси шестеренчатого типу об'ємні ротаційні: 0780678700-02 Маслоагрегат - 5 шт.» вартістю 1 729 842,24 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД. Обладнання для фільтрування палива у двигунах. 0780679630 Фільтр - 13 шт.» вартістю 19 510,09 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД. Частини до клапанів: 0780849200 Букса із золотником - 6 шт.» вартістю 60 820,94 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів ТВ3-117ВМ згідно 78.00.00.000-02КД. Частини приладдя для заміру температури: 0780849290 Терморегулятор з теплоізоляцією - 1 шт.» вартістю 134 227,33 грн.;

3. 21.04.2022 на підставі ВМД №UA112030.2022.000384 від АТ «Мотор-Січ» на адресу китайської компанії «CНINA TALY AVIATION TECHNOLOGIES CORP» відправлено товар:

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів АИ-25ТЛК згідно 0270030000КД. 25Т.04.02.002-05 Лопатка робоча 1 ст. турбіни - 710шт. 25Т.04.02.002-07 Лопатка робоча 1 ст. турбіни-537 шт. 25.04.04.064-02 Лопатка 2 ступені турбіни права - 250 шт. 0150401050-02 Лопатка СА 1 ступені - 451 шт. 25ТЛ.03.04.020-1001 Форсунка. Модуль відправний - 17 шт. 25.08.03.760 Дренажний бачок - 1 шт. 0150807010-01 Труба підведення повітря на ущільнення турбіни - 1 шт. 25.07.02.007 Крильчатка - 7 шт. 0150401040-01 Корпус зовнішній СА 1 ступені - 3 шт. 25.07.02.000-02 Повітрявідділювач - 2 шт. 2 5Т.04.01.060 Корпус внутрішній СА 1 ступені турбіни - 6 шт.» вартістю 44 957 658,02 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів АИ-25ТЛК згідно 0270030000КД Пружини iз чорних металів: 25.04.02.022 Пружина - 17 шт.» вартістю 9 325 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів АИ-25ТЛК згідно 0270030000КД Частини зубчастих передач: 25.06.01.015 Шестерня ведуча верхніх приводів - 10 шт. 25.07.02.006 Валик-7 шт. 0270404060 Вал турбіни низького тиску - 2 шт.» вартістю 1 247 662,68 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів АИ-25ТЛК згідно 0270030000КД Клапани регулювальні: 25.01.07.800 Терморегулятор обігріву ВНА КНД-6шт. 25.09.04.000-10 Клапан пускового палива для відправки в експлуатацію - 6 шт.» вартістю 765 366,11 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів АИ-25ТЛК згідно 0270030000КД Вироби з алюмінію інші: 0270436110 Насадок зібраний - 6 шт.» вартістю 320 541,26 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів АИ-25ТЛК згідно 0270030000КД Електроприлади для запалювання або пуску двигунів: 25.53.05.300-1002 Запальник лівий (модуль відправний) - 6 шт.» вартістю 528 759,5 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів АИ-25ТЛК згідно 0270030000КД Iншi вироби iз чорних металів: 25.04.02.051 Кільце розпорне - 6 шт.» вартістю 23 459,5 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів АИ-25ТЛК згідно 0270030000КД Насоси шестеренчатого типу об'ємні ротаційні: 25.57.01.100-01 Маслоагрегат - 5 шт. (основний насос шестеренчатого типу , забезпечення змазки та охолодження деталей та вузлів двигуна)» вартістю 848 462,31 грн.;

- «Запасні частини для капітального ремонту авіадвигунів АИ-25ТЛК згідно 0270030000КД Обладнання для фільтрування палива у двигунах. 0270737050 Фільтр-сигналізатор - 4 шт.» вартістю 187 231,36 грн.

Всього особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, за попередньою змовою з ОСОБА_5 , організовано вивезення в заздалегідь обумовлене з представниками підприємства військово-промислового комплексу російської федерації місце запасних частин до авіаційних двигунів ТВ3-117ВМ, АИ-9В та АИ-25ТЛК на загальну суму 71 265 189,44 грн.

При цьому ОСОБА_5 не міг не усвідомлювати подальшої передачі таких записних частин до російської федерації з метою проведення ремонтів військової авіаційної техніки та посилення військового потенціалу останньої в її збройній агресії проти України.

Такі дії ОСОБА_5 органом досудового розслідування кваліфіковані за ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 КК України - провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

Крім того, відповідно до Конституції України від 28.06.1996 року Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Всупереч указаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX) спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації на територію України.

Так, 24.02.2022 військовослужбовці збройних сил російської федерації шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші oб'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення та здійснили окупацію частини території України, чим змінили межі території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Збройна агресія рф продовжується по теперішній час.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан. У подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 133/2022 від 14.03.2022 (затверджено Законом № 2119-IX від 15.03.2022), з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 259/2022 від 18.04.2022 (затверджено Законом № 2212-IX від 21.04.2022), з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 341/2022 від 17.05.2022 (затверджено Законом № 2263-IX від 22.05.2022), з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 573/2022 від 12.08.2022 (затверджено Законом № 2500-IX від 15.08.2022), з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 757/2022 від 07.11.2022 (затверджено Законом № 2738-IX від 16.11.2022), з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 58/2023 (затверджено Законом № 2915-ІХ від 07.02.2023), з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 254/2023 від 01.05.2023 (затверджено Законом № 3057-IX від 02.05.2023), з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 451/2023 від 26.07.2023 (затверджено Законом № 3275-IX від 27.07.2023), який наразі діє.

За таких обставин, особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, будучи громадянином України, перебуваючи на посаді президента АТ «Мотор-Січ», Генерального конструктора по створенню та модернізації вертолітної техніки, фактично здійснюючи управління його господарською діяльністю та відокремленими підрозділами у виді стратегічного та поточного управління, планування, управління персоналом, виробництвом, маркетингом, фінансами, інвестиціями достовірно знаючи про збройну агресію російської федерації проти України, діючи за попередньою змовою з директором зовнішньоторговельного департаменту АТ «Мотор Січ» ОСОБА_5 , до функцій якого входить створення сприятливих умов співробітництва підприємства зі споживачами (замовниками) АРЗ, партнерами, клієнтами з метою розширення експорту продукції (послуг) та отримання найбільших фінансових надходжень, організація та проведення з розрахунку та плануванню витрат за зовнішньоекономічною діяльністю, який зобов'язаний забезпечувати виконання завдань та функцій, покладених на ЗТД, тобто особою, яка володіє навичками управління персоналом, володіє інформацією, яка накопичується відділами департаменту за профілем їх роботи, приймає управлінські рішення, аналізує національне законодавство в області здійснення експортних операцій підприємством, їх віднесення до підконтрольних товарів, список яких визначений додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. N 1807, а також Порядком здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2004 року N 86, в тому числі, обізнаний із вимогами Закону України від 20.02.2023 № 549-IV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», вивчає ризики здійснення експорту товарів та послуг до країн та фірм, по відношенню до яких рішенням Ради національної безпеки і оборони України застосовано відповідні заборони шляхом їх обходу, обізнаний із вимогами норм Митного Кодексу України в частині сплати обов'язкових митних платежів за укладеними контрактами та сплатою по ним податків за ставками та розмірами, визначеними Податковим кодексом України, обізнаний із шляхами обходу здійснення оплат по таким платежам, обізнаний та вміло застосовує при веденні АТ «Мотор Січ» своє господарської діяльності в межах укладених міжнародних контрактів міжнародні торгові умови «Incoterms 2010», згідно із якими встановлюються правила, які регулюють питання, пов'язані з доставкою товарів від продавця до покупця, що включає в себе власне перевезення, відповідальність за експортне та імпортне оформлення товарів, визначають відповідального за сплату доставки, митного оформлення та страхування ризиків на шляху транспортування товарів залежно від означених стандартних умов поставки, вивчає такі логістичні маршрути поставляння товарів (підбирає країну, фірму та інші питання, пов'язані із поставкою товарів та послуг до замовника), а також діяльність підприємств, митні взаємовідносини із країнами, з підприємствами яких АТ «Мотор Січ» перебуває в таких договірних відносинах та несе в них відповідальність по зобов'язаннях, особисто зустрічається з замовниками перед укладанням контрактів та на протязі їх дії (за необхідності), де обговорюється предмет контракту, умови та строки поставки, якість та кількість товару, його ціна та загальна сума контракту, технічні гарантії, сплата податків та зборів, форс-мажорні обставини, пакування та маркування товару, строк дії контракту та інші його умови, з метою завдання шкоди Україні організувала шляхом добровільної передачі матеріальних ресурсів представникам військово-промислового комплексу російської федерації у виді 7 (семи) одиниць авіаційних двигунів ТВ3-117ВМ серії 02 виробництва АТ «Мотор Січ», передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора у виді авіаційних двигунів ТВ3-117ВМ серії 02 (встановлюються на гвинтокрилах Мі-8МТ/Мі17) та запасних частин «ТВ3-117ВМ серії 02», авіаційних двигунів ВК-2500 їх модифікацій, стенду для випробовування авіаційного двигуна «Д-436» та його модифікацій», призначених для цілей військово-промислового комплексу російської федерації.

Так, Наказом голови ради директорів АТ «Мотор Січ» ОСОБА_10 № 2707/к від 12.08.2019 у штатний розпис заводоуправління введено посаду «Президент АТ «Мотор Січ», Генеральний конструктор по створенню та модернізації вертолітної техніки».

Протоколом засідання ради директорів публічного акціонерного товариства «Мотор Січ» № 84 від 03.09.2019 у зв'язку із введенням посади президента АТ «Мотор Січ», Генерального конструктора по створенню й модернізації вертолітної техніки й необхідністю внесення доповнень у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і суспільних формувань, - президентові АТ «Мотор Січ», Генеральному конструктору по створенню й модернізації вертолітної техніки особі, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, надано право здійснювати всі дії від імені АТ «Мотор Січ» без доручення, у тому числі підписувати договори.

Наказом голови ради директорів АТ «Мотор Січ» ОСОБА_10 №3570/к від 16.10.2019 особу, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, призначено президентом АТ «Мотор Січ», Генеральним конструктором по створенню та модернізації вертолітної техніки.

Відповідно до літери а) пункту 1.1 посадової інструкції президента АТ «Мотор Січ», Генерального конструктора по створенню та модернізації вертолітної техніки, затвердженої 23.09.2019 головою ради директорів АТ «Мотор Січ» ОСОБА_10 (далі - Інструкції), основними задачами президента є загальне керівництво та організація поточної виробничо-господарської діяльності АТ «Мотор Січ». Пунктом 1.4 Інструкцій визначено, що президенту підпорядковані відокремлені та структурні підрозділи, а також персонал підприємства у відповідності до схеми організаційної структури управління підприємством (СТП 549.500.0), п.п. 2.3, 2.7 Інструкції - президент зобов'язаний керувати поточною виробничо-господарською діяльністю підприємства, організовувати та координувати роботу та ефективну взаємодію відокремлених та структурних підрозділів з метою задоволення потреб замовників та споживачів відповідних видів продукції та послуг, а також для досягнення цілей акціонерного товариства, забезпечувати дотримання законності, активне використання правових способів удосконалення управління, зміцнення договірної дисципліни, розділом 3 Інструкції - президент має право представляти підприємство у всіх організаціях, установах, підприємствах усіх форм власності як в Україні, так і за її межами, від імені підприємства підписувати договори, контракти по видам господарської діяльності підприємства, накази по підприємству, в тому числі накази про призначення та увільнення персоналу підприємства (в тому числі директорів по напрямкам діяльності, керівників відокремлених підрозділів, їх заступників, головних спеціалістів, керівників структурних підрозділів та їх заступників), розпорядження або інші організаційно-розпорядчі документи по всім видам діяльності підприємства, вихідну кореспонденцію по всім видам господарської діяльності підприємства, вимагати та отримувати від відокремлених та структурних підрозділів, а також посадових осіб інформацію, необхідну для виконання його обов'язків, затверджувати організаційну структуру підприємства, в тому числі організаційні структури відокремлених підрозділів підприємства, п. 4.1 Інструкції - президент несе відповідальність за виконання своїх посадових обов'язків та використання прав, наданих справжньою посадовою інструкцією.

Разом з тим, наказом президента АТ «Мотор Січ» особи, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, № 1735/к від 22.07.2015 ОСОБА_5 призначено на посаду директора зовнішньоторговельного департаменту АТ «Мотор Січ», увільнивши з посади директора регіонального представництва АТ «Мотор Січ» в російській федерації цього ж департаменту, яку він займав з 24 жовтня 2005 року та на яку був призначений тією самою особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження.

У період часу з 16.10.2019 по 12.02.2023 директор зовнішньоторговельного департаменту АТ «Мотор Січ» ОСОБА_5 , будучи керівником структурного підрозділу підприємства, перебував у прямому підпорядкуванні президента АТ «Мотор Січ», Генерального конструктора по створенню та модернізації вертолітної техніки особи, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, якого було звільнено із займаної посади наказом Генерального директора АТ «Мотор Січ» № 306/к від 10.02.2023.

Так, п. 9.2. посадових інструкцій директора ЗТД АТ «Мотор Січ», відповідно до стандартів підприємства СТП 549.016.0-2010 (далі - Інструкцій) визначено функції останнього, де у п. 9.2.4 зазначено, що до функцій директора ЗТД відноситься організація виконання робіт з розрахунку та плануванню витрат за зовнішньоекономічною діяльністю, у п. 9.2.6 - створення сприятливих умов співробітництва підприємства зі споживачами (замовниками) АРЗ, партнерами, клієнтами з метою розширення експорту продукції (послуг) та отримання найбільших фінансових надходжень. До обов'язків, відповідно до п.9.3 Інструкцій, зокрема п. 9.3.1, відноситься забезпечення виконання задач та функцій, покладених на ЗТД. До прав, відповідно до п. 9.4, зокрема п. 9.4.1, відноситься представництво підприємства на перемовинах з представниками інших держав (підприємств, організацій та т.п.) на виставках, в державних установах та інших питань, які відносяться до компетенції ЗТД, а також по іншим питанням за дорученням голови ради директорів, п. 9.4.2 - контактувати від імені підприємства з іноземними та вітчизняними установами та фірмами, а також їх представниками з питань зовнішньоекономічних зв'язків в межах цього стандарту. У відповідності до літери б) пункту 9.4.16 Інструкцій призупиняє виконання розпоряджень керівників підрозділів підприємства до розгляду питання керівництвом підприємства при прийнятті ними незаконних по відношенню до зовнішньоекономічної діяльності рішень або рішень, які можуть призвести до необґрунтованих збитків підприємства, літерами в) та д) пункту 9.4.19 - вносить пропозиції керівництву підприємства та відповідним підрозділам по встановленню цін на продукцію, послугу яка експортується, та на продукцію, яка закуповується по імпорту, створенню спільних підприємств (з іноземними партнерами) з виробничої та (або) комерційної діяльності як в Україні, так і за кордоном. Несе відповідальність, відповідно до п. 9.5 Інструкцій, зокрема п. 9.5.5, достовірність інформації, яку надає ЗТД підрозділам підприємства, п. 9.5.8 - дотримання діючих в Україні законів, постанов та інших законодавчих документів, якими регламентується порядок зовнішньоекономічної діяльності в Україні, п. 9.5.14 - порушення законодавства, нормативних документів та актів, пов'язаних з зовнішньоекономічною діяльністю, в частині функцій, закріплених за ЗТД, п. 9.5.17 - дотримання в ЗТД вимог та положень законодавства України, правил внутрішнього розпорядку, охорони праці, та протипожежних заходів, своєчасне проведення інструктажів.

Реалізуючи спільний умисел, який виник у особи, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, та ОСОБА_5 не пізніше 29.07.2020 щодо підготовки до передачі через треті країни на користь російської федерації компаніям АТ «ОДК-ОСОБА_29» (ІНН 7802375335, російська федерація, м. Санкт-Петербург, вул. Кантемировська, буд. 11), до якої застосовано міжнародно-правові санкції за технічне сприяння неспровокованій військовій агресії російської федерації проти України та яке входить до складу АТ «Об'єднана двигунобудівна корпорації» державної корпорації «Ростех» російської федерації, а також ТОВ «Пітер-Моторсервіс» (ІНН 7842312170, російська федерація, вул. Олександра Невського, буд. 2, літ. Е) авіаційних двигунів ТВ3-117ВМ серії 02 (встановлюються на гвинтокрилах Мі-8МТ/Мі17) в умовах провадження господарської діяльності у ретельно завуальований, скритий спосіб з державою-агресором, яка ще у 2013 році була основним споживачем авіаційних товарів, виробником яких виступало АТ «Мотор Січ», та близько 80% вироблених останніми авіаційних товарів (двигуни та запчастини до них, надання послуг з їх обслуговування) поставлялись до авіаційних підприємств російської федерації напряму, з метою недопущення втрати основного споживача авіаційних товарів, переслідуючи корисливі мотиви, за заздалегідь ретельно розробленою спільно із ОСОБА_5 схемою, метою якої було обхід національних/міжнародних заборон щодо експорту до російської федерації товарів військового призначення та подвійного використання, встановлених 27.08.2014 Указом Президента України №691/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 27 серпня 2014 року «Про заходи щодо удосконалення державної військово-технічної політики», яка вказаними особами напрацьовувалась та використовувалась упродовж 2020 року при здійсненні поставок 67 авіаційних двигунів ВК-2500-03 без встановлених покупних агрегатів (двигун ВК-2500 є модифікацією турбовального двигуна ТВ3-117) за контрактом №1323/658-Е20-147-НК344 (FTD) від 29.07.2020, укладеного між АТ «Мотор Січ», в особі директора зовнішньоторговельного департаменту підприємства ОСОБА_5 (Продавець), який діяв на підставі довіреності НОЕ № 342086 від 10.12.2020, та компанією MEDIPOST TRADING LIMITED (Гонконг, КНР), де відповідно до сертифікату кінцевого споживача № 0806/071 від 06.08.2020 зазначалось, що двигуни будуть встановлені на цивільні гвинтокрили Мі-171, виробником яких є АТ «Улан-Уденський авіаційний завод» (ІНН 0323018510, російська федерація, м. Улан-Уде, вул. Хоринська, буд. 1, входить до холдингу «Вертольоти росії» державної корпорації «Ростех», спеціалізується на виробництві гвинтокрилів Мі-8/17 розробки московського вертольотного заводу імені М.Л. Міля): цивільні моделі серії Мі-8АМТ (розроблений на базі Мі-8МТ) та Мі-171 (є модифікацією гвинтокрила Мі-8АМТ), військові Мі-8АМТШ та Мі-171Ш), які належать та експлуатуються компанією MIR TRADING Ltd. (Flat F,5/F, Tower 6, Noble Hill, 38 Ma Sik Road, Shenug Shui, NT, Hong Kong) - кінцевим споживачем товару, що надало передачі цих двигунів вигляду законності із визначенням кінцевого користувача таким товаром вказаної китайської компанії.

У подальшому, упродовж 2021-2022 років, компанією MEDIPOST TRADING LIMITED зазначені вище авіаційні двигуни, нібито призначені для MIR TRADING Ltd., були реекспортовані до російської федерації для використання її оборонно-промисловим комплексом на користь компаній ТОВ «Пітер-Моторсервіс» та АТ «ОДК-ОСОБА_29», яке разом із АТ «Мотор Січ», є двома у світі офіційними сертифікованими виробниками двигунів типу ВК-2500 (є модифікацією турбовального двигуна ТВ3-117)та його модифікацій.

Продовжуючи реалізацію спільного умислу, 25.02.2021 у м. Запоріжжі між АТ «Мотор Січ», в особі директора зовнішньоторговельного департаменту підприємства ОСОБА_5 , (Продавець) та компанією MIR TRADING Ltd., Гонконг (Flat F,5/F, Tower 6, Noble Hill, 38 Ma Sik Road, Shenug Shui, NT, Hong Kong), в особі директора ОСОБА_30, (Покупець) укладено контракт №1323/658-Е21-047-НК344(FTD), предметом якого, відповідно до п. 1, є виготовлення та передача авіаційних двигунів ТВ3-117ВМ серії 02 (далі - двигуни), призначенні для встановлення на цивільні гвинтокрили згідно додатку.

Як передбачено додатком № 1 від 25.02.2021 до зазначеного контракту, Продавець мав виготовити та передати Покупцю 128 авіаційних двигунів ТВ3?117ВМ серії 02, вартістю 488 тис. дол. США кожен та загальною вартістю 62 464 тис. дол. США, зокрема, у кількості по 32 одиниці до 31.10.2021, 31.01.2022, 30.06.2022 та 31.12.2022, а Покупець мав сплатити Продавцю 100% вартості упродовж 70 днів з дати поставки.

Відповідно до п. 2.2.3. контракту датою поставки двигунів рахується дата оформлення експортної вантажно-митної декларації митними органами України.

Відповідно до сертифікату кінцевого споживача № 0301/007 від 01.03.2021, наданого компанією MIR TRADING Ltd., 128 двигунів, нібито мають бути встановлені на ті ж цивільні гвинтокрили Мі-171, які належать та експлуатуються компанією MIR TRADING Ltd., що надає передачі таких двигунів вигляду законності.

Загалом, згідно зазначених вище контрактів, АТ «Мотор Січ» упродовж 2020 - 2022 років законтрактовано в інтересах MIR TRADING Ltd. 195 двигунів, призначених на гвинтокрили Мі-171: 67 по контракту з MEDIPOST TRADING LIMITED, які, у подальшому, реекспортовані до рф, та 128 по контракту з MIR TRADING Ltd., хоча насправді MIR TRADING Ltd. не є виробником гелікоптерів Мі-171, а експлуатує лише 24 цивільних гвинтокрила типу Мі?171, з яких були 5 власних гелікоптерів Мі-171, а 19 гелікоптерів Мі-8, Мі?17, Мі-171 перебували у їх користуванні на лізинговій основі та зареєстровані за китайською компанією Qingdao helicopter aviation Co LTD і вже мають встановлені двигуни відповідного класу.

Тобто, як встановлено досудовим розслідуванням, кінцевою метою укладання такого контракту була передача двигунів для цілей військово-промислового комплексу російської федерації, в особі таких компаній, як АТ «ОДК-ОСОБА_29» та ТОВ «Пітер-Моторсервіс», за посередництва MEDIPOST TRADING LIMITED (КНР, Гонконг)та MIR TRADING Ltd. (КНР, Гонконг).

В подальшому, реалізуючи спільний злочинний умисел, який не пізніше травня 2022 року (точної дати органом досудового розслідування не встановлено) виник у президента АТ «Мотор Січ», генерального конструктора по створенню і модернізації вертолітної техніки особи, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, яка здійснювала загальне керівництво та організацію поточної виробничо-господарської діяльності підприємства, організовувала і координувала роботу і взаємодію його структурних підрозділів з метою задоволення потреб замовників і споживачів відповідних видів продукції та директора зовнішньоторговельного департаменту підприємства ОСОБА_5 , що полягав у наданні допомоги державі-агресору (пособництві) з метою завдання шкоди Україні шляхом передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора, діючи за попередньою змовою, надали доручення підпорядкованим працівникам підготувати документи для відвантаження на виконання контракту з компанією MIR TRADING Ltd. 7 (семи) одиниць авіаційних двигунів ТВ3?117ВМ серії 02 виробництва АТ «Мотор Січ» із заводськими номерами: Н78МТ743146, 7087883302055, 7087883302052, Н78МТ323012, Н78МТ623310, 2257881202016, 2257881202015, які знаходились на зберіганні на території відокремленого підрозділу - Волочиський машинобудівний завод АТ «Мотор Січ» (код за ЄДРПОУ 21322535) за адресою: Хмельницька область, м. Волочиськ, вул. Незалежності, 1.

Надалі, на виконання заздалегідь спланованого злочинного плану, не пізніше травня 2022 року (точної дати органом досудового розслідування не встановлено) особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, за участю ОСОБА_5 , використовуючи транспортні засоби із державними номерними знаками НОМЕР_1 та НОМЕР_2 , організовують доставку вказаних двигунів до пункту пропуску «Ужгород-аеропорт» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці, адреса: 88000 м. Ужгород, вул. Собранецька, 145, звідки за завчасно поданою того ж місяця та того ж року представником АТ «Мотор Січ» ОСОБА_14 до митних органів України електронною вантажною митною декларацією UA112030/2022/000446 від 25.05.2022, двигуни у кількості 7 (семи) штук на загальну суму 3 416 тис. дол. США літаком відправлено на адресу компанії MIR TRADING Ltd. з метою їх подальшої передачі представникам військово-промислового комплексу рф, зокрема, в особі її компаній ТОВ «Пітер-Моторсервіс», АТ «ОДК-ОСОБА_29», на адресу яких вони поставлялись по заздалегідь налагодженому ОСОБА_5 логістичному маршруту.

При цьому особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, та ОСОБА_5 були обізнані про те, що зазначені авіаційні двигуни призначені для військово-промислового комплексу рф, а тому, не могли не усвідомлювати подальшої передачі таких двигунів компаніями-посередниками до російської федерації з метою їх встановлення на російські гвинтокрили та, як наслідок, посилення військового потенціалу останньої в її збройній агресії проти України.

Так, особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, достовірно знаючи, що Указом Президента України від 27.08.2014 №691/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 27 серпня 2014 року «Про заходи щодо удосконалення державної військово-технічної політики» припинено експорт товарів військового призначення та подвійного використання в рф, видачу дозволів Держекспортконтролем на експорт спеціальної продукції до рф, 28.05.2021 обговорював із виконавчим директором АТ «Улан-Уденський авіаційний завод» (російська федерація, м. Улан-Уде, вул. Хоринська, буд. 1, входить до холдингу «Вертольоти росії» державної корпорації «Ростех»), заступником генерального директора холдингу «Вертольоти Росії» державної корпорації «Ростех» ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до якого застосовано санкції за підтримку політики, спрямованої на посягання на територіальну цілісність і недоторканість України, кількість та умови поставки на адресу АТ «Улан-Уденський авіаційний завод» авіаційних двигунів типу ТВ3-117ВМ серії 02 для встановлення на гвинтокрили виробництва зазначеного заводу, зокрема Мі-171. У розмові ОСОБА_15 повідомив особі, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, про факт неспроможності АТ «ОДК-ОСОБА_29» (рф) поставити згаданий тип двигуна у необхідній кількості.

Того ж дня, особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, надала вказівку підконтрольному йому генеральному директору АТ «Борисфен» (ІПН 7743754385, юридична адреса: російська федерація, м. Москва, вул. 2-а Піщяна, буд. 4, прим. 1А, кім. 1-4) особі, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, який з 2014 року до 28.11.2022 входив до складу наглядової ради АТ «Мотор Січ», щодо необхідності зв'язатись із ОСОБА_15 та домовитись про точну кількість необхідних йому авіаційних двигунів, поставка яких АТ «Мотор Січ» має здійснюватися на територію російської федерації через треті країни, де посередником мають виступити компанії підконтрольні особі, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження.

05.06.2021 особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, розуміючи протиправність своїх дій, повідомила ОСОБА_15 про готовність поставити йому згадані авіаційні двигуни у кількості 14 штук за «старою схемою», яка встановлена органом досудового розслідування, при цьому ОСОБА_15 зауважено, що ціна зазначених двигунів згідно державного замовлення рф становить 58 млн. російських рублів, з яких особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, та ОСОБА_15 мають ще виділити собі «частку», після чого, переслідуючи корисливі мотиви, організацію виконання такої поставки особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, доручила ОСОБА_5 .

В подальшому, реалізуючи спільний злочинний умисел, направлений на пособництво державі-агресору, особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, не пізніше 20.06.2022, перебуваючи на території м. Запоріжжя, погодилась на пропозицію виконавчого директора АТ «ОДК-ОСОБА_29», до якого застосовано міжнародно-правові санкції за технічне сприяння неспровокованій військовій агресії російської федерації проти України та яке входить до складу Об'єднаної двигунобудівної корпорації ДК «Ростех» російської федерації, ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та інших невстановлених осіб щодо постачання товару авіаційних двигунів та запасних частин ТВ3-117ВМ серії 02, авіаційних двигунів ВК-2500 їх модифікацій, стенду для випробовування авіаційного двигуна Д-436 та його модифікацій.

З цією метою, врахувавши скасування Державною службою експортного контролю України (далі - ДСЕК) ряду діючих дозволів, якими АТ «Мотор Січ» надавалось право на експорт до КНР згаданих вище товарів, у червні 2022 року (більш точну дату досудовим розслідуванням не встановлено) особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, надав вказівку невстановленим на даний час службовим особам АТ «Мотор?Січ» підготувати та подати до ДСЕК документи щодо отримання дозволу на вивезення з України вказаного вище товару до третьої країни з метою його подальшого перенаправлення до російської федерації.

Однак ДСЕК упродовж червня 2022 року неодноразово відмовлялось у вивезенні за межі України авіаційних двигунів та запасних частин ТВ3-117ВМ серії 02, авіаційних двигунів ВК-2500 їх модифікацій, стенду для випробовування авіаційного двигуна Д-436 та його модифікацій.

Враховуючи таку відмову, особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, розпочала розробляти схему для вивезення необхідного представникам підприємства військово-промислового комплексу російської федерації товару під виглядом іншого товару з використанням можливостей діючих контрактів з турецькими підприємствами.

Для реалізації свого злочинного умислу особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, у червні 2022 року (більш точну дату досудовим розслідуванням не встановлено) залучила ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , якій доручила здійснити необхідні дії, спрямовані на отримання дозволу Держекспортконтролю для вивезення товару «авіаційних двигунів та запасних частин «ТВ3-117ВМ серії 02», авіаційних двигунів ВК-2500 їх модифікацій, стенду для випробовування авіаційного двигуна «Д-436» та його модифікацій».

Крім того, особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, будучи упродовж 2006 - 2019 років народним депутатом України у складі Верховної Ради України V, VI, VII, VIII скликань, де здійснював повноваження народного депутата із використанням прав, наданих Законом України «Про статус народного депутата України», не пізніше червня 2022 року (більш точну дату досудовим розслідуванням не встановлено) залучив колишнього співробітника АТ «Мотор Січ», діючого народного депутата України у складі Верховної Ради України ІХ скликання, члена Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , для усунення перешкод в отриманні дозволів ДСЕК на вивезення з України зазначених авіаційних двигунів до третіх країн, зокрема до КНР, шляхом ініціювання за вказівкою особи, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, розгляду в Комітеті Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки цього питання, а також питання про звільнення із займаної посади Голови ДСЕК ОСОБА_19 , який неодноразово відмовляв у наданні відповідних дозволів, а також впливу на Міжвідомчу комісію з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю для розблокування експорту авіаційних двигунів виробництва АТ «Мотор Січ».

В подальшому, маючи на меті завдання шкоди Україні шляхом підготовки передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора для надання допомоги в проведенні ремонтів військової техніки збройних сил російської федерації, 27.07.2022 особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, для полегшення перетину товаром митного кордону України надав вказівку ОСОБА_5 щодо опрацювання можливості вивезення раніше вказаних найменувань товару «стенд для випробовування авіаційного двигуна «Д-436» та його модифікацій» під зміненою назвою, де ОСОБА_5 було запропоновано розрізати частину не габаритних деталей та відправити автотранспортом в одному пакуванні разом із габаритними запчастинами, що, на його думку, дозволить приховати такі запчастини та дозволить уникнути від зайвих питань співробітників митних органів України, із якими, в тому числі, потрібно домовлятись, так як останніми може бути викрито дійсний вміст вантажу, який є предметом проходження митних процедур, а також, одним із запропонованих ОСОБА_5 варіантів було застосування назви «Стенд для двигуна Д-36», на що особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, запропонувала видати такий стенд під виглядом «Стенду для перекачки масла» або «Стенду для приймання бруду» та наголошено ОСОБА_5 на тому, що вже через декілька місяців такий стенд необхідно буде вивозити через фірми, із якими необхідно до цього часу остаточно визначитись за контрактами, завчасно пропрацьованими із особою, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження.

Так, ОСОБА_5 виступав довіреною особою особи, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, та особою, яку останній у 2005 році призначав ще як Генеральний директор ВАТ «Мотор Січ» на посаду директора регіонального представництва ВАТ «Мотор Січ» у росії зовнішньоторговельного департаменту, особою, яка майже 10 років виконувала вказівки та задачі поставлені особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, на території держави-агресора, пов'язані із налагодженням комерційних зв'язків на такій території, які б надавали подальшу можливість АТ «Мотор Січ» розширити коло споживачів вироблених підприємством авіаційних двигунів, запчастин до них, а також надання послуг по їх обслуговуванню, який упродовж всього зазначеного часу мав можливість знайомитись, зустрічатись та спілкуватись із представниками військово-промислового комплексу рф, а також тісно співпрацювати із особою, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, який з 2014 року до 28 листопада 2022 року входив до складу наглядової ради АТ «Мотор Січ», яка відповідно до п. 9.1 Статуту Товариства у редакції від 30.03.2017, є його контролюючим та регулюючим органом, є Генеральним директором Акціонерного товариства «Борисфен» (ІПН 7743754385, юридична адреса: російська федерація, м. Москва, вул. 2-а Піщяна, буд. 4, прим. 1А, кім. 1-4) та засновником «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» (ІПН 7716815864, російська федерація, м. Москва, Ярославське шосе, буд. 109), із якими АТ «Мотор Січ» по 2022 рік перебувала в тісних виробничо-господарських відносинах, якими переслідувались взаємовигідні комерційні цілі та який перебував у прямій фінансовій залежності від особи, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, як Президента АТ «Мотор Січ», укладати із ними контракти, обговорювати їх умови, кількість, ціну, а також варіанти обходу національних заборон, згідно із якими з 2014 року припинено експорт товарів військового призначення та подвійного використання до країни-агресора, а з 2015 року такий експорт був взагалі заборонений.

З метою виконання поставлених особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, перед ОСОБА_5 вищевказаних завдань, підтримання сталих зв'язків із представниками країни агресора, в тому числі, її військово-промислового комплексу, вирішення виробничо-господарських питань, ОСОБА_5 , як посадова особа АТ «Мотор Січ», в інтересах останніх у 2014 році здійснив до м. москва, м. санкт-петербург російської федерації сім службових відряджень, одне із яких тривало один місяць, а друге - два місяці, у 2015 році здійснив до м. москва російської федерації сім службових відряджень, одне із яких тривало три місяці, у 2016 році здійснив до м. москва російської федерації дев'ять службових відряджень, у 2017 році здійснив до м. москва російської федерації шість службових відряджень, у 2018 році здійснив до російської федерації сім службових відряджень, у 2019 році здійснив до м. москва російської федерації десять службових відряджень, у 2020 році здійснив до м. москва російської федерації три службових відрядження, у 2021 році здійснив до м. москва російської федерації п'ять службових відряджень, до Республіки Білорусь - два службових відрядження, а також був відряджений 16.02.2022 до м. москва російської федерації строком на 7 днів, після спливу якого, з моменту початку ведення російською федерацією агресивної війни проти України, здійснення повномасштабного збройного наступу на територію України - до України не повернувся, а перебував на території країни-агресора по 22.03.2022.

Продовжуючи реалізацію злочинного умислу, спрямованого на підтримку військово-промислового комплексу російської федерації, особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, 05.08.2022 надала вказівку ОСОБА_5 збільшити кількість двигунів без навісних агрегатів серії ТВ3-117 та ВК-2500 з 20 штуку до 120 штук, які перебувають на зберіганні у відокремленому підрозділі - Волочиський машинобудівний завод АТ «Мотор Січ» за адресою: Хмельницька область, м. Волочиськ, вул. Незалежності, 1 для негайного їх відправлення в разі отримання дозволу Держекспортконтролю та постачання в заздалегідь обумовлене з представниками військово-промислового комплексу російської федерації місце під виглядом укладеного 25.02.2021 у м. Запоріжжі між АТ «Мотор Січ», в особі директора зовнішньоторговельного департаменту підприємства ОСОБА_5 , (Продавець), та компанією «MIR TRADING Ltd.», Гонконг (Flat F,5/F, Tower 6, Noble Hill, 38 Ma Sik Road, Shenug Shui, NT, Hong Kong), в особі директора ОСОБА_30, (Покупець) контракту №1323/658-Е21-047-НК344(FTD), предметом якого виступали авіаційні двигуни ТВ3-117ВМ серії 02 у кількості 128 штук, призначені для встановлення на цивільні гвинтокрили Мі?171, які належать та експлуатуються компанією «MIR TRADING Ltd.».

Такі дії ОСОБА_5 кваліфіковані органом досудового розслідування за ч. 2 ст. 28, ст. 111-2 КК України - здійснення за попередньою змовою групою осіб умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), з метою завдання шкоди Україні шляхом підготовки передачі та передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора.

Крім того, 24.08.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.

Незалежність України визнали держави світу, серед яких і російська федерація.

Згідно з п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, російська федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні їх зобов'язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов'язались утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.

31.05.1997 відповідно до положень Статуту ООН і зобов'язань по Заключному акту Наради з безпеки і співробітництва в Європі Україна та Російська Федерація уклали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (ратифікований Законом України від 14.01.1998 №13/98-ВР та Федеральним Законом російської федерації від 02.03.1999 № 42 ФЗ.) Відповідно до ст. ст. 2-3 зазначеного договору російська федерація зобов'язалась поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та будівництво відносин на основі принципів взаємної поваги суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою, включаючи економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов'язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.

Статтями 1-3 Конституції України, яка прийнята Верховною Радою України 28.06.1996, визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Згідно із статтею 5 Конституції України носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Статтею 73 Конституції України закріплено, що виключно все українським референдумом вирішуються питання про зміну території України.

Відповідно до статей 132-134 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території. До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь. Місто Севастополь має спеціальний статус, Автономна Республіка Крим (далі - АР Крим) є невід'ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання.

Таким чином, згідно міжнародних нормативно-правових актів, а також актів національного законодавства, яке визначає основні засади державної політики, спрямованої на захист національних інтересів і гарантування в Україні безпеки особи, суспільства і держави від зовнішніх і внутрішніх загроз в усіх сферах життєдіяльності, дії рф на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України створюють реальні загрози національній безпеці та є проведенням підривної діяльності проти України. Її результатом стала анексія Криму, окупація території Донецької та Луганської областей, масштабні руйнування провідних промислових бюджетоутворюючих підприємств, що призвело до загострення суспільно-політичної обстановки в Україні, падіння економіки держави та інших вкрай негативних для України наслідків.

Деклараціями Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав а також резолюціями від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), про зміцнення міжнародної безпеки від 21.12.1965 №2131 (ХХ), про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та обмеження їх суверенітету та від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), що містить визначення агресії, установлено, що ні одна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.

Упродовж 2013 року у зв'язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, у представників влади та збройних сил російської федерації (далі - зс рф) виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, направлених на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Своїх злочинних цілей представники влади і зс рф вирішили досягти зокрема шляхом створення і фінансування терористичної організації на території України.

Так, 07 квітня 2014 року в місті Донецьку Донецької області під безпосереднім керівництвом та контролем невстановлених на цей час представників влади рф та зс рф створено терористичну організацію «донецька народна республіка» (далі - «днр»). Координація діяльності цієї терористичної організації, як і її фінансове, матеріальне забезпечення, у тому числі зброєю, боєприпасами, військовою технікою, здійснюється невстановленими на цей час представниками влади та зс рф, окремими іноземними громадянами, а також окремими суб'єктами господарської діяльності та громадянами України, лояльно налаштованими до ідей та діяльності «днр».

Указана терористична організація має: конкретних лідерів, які підтримують між собою тісні взаємозв'язки; чітку ієрархію та структуру, яка складається з політичного та силового блоків, керівники та учасники яких підпорядковуються лідерам організацій; а також розподіл функцій між її учасниками, на яких покладені відповідні обов'язки згідно з єдиним планом спільних злочинних дій.

Так, на учасників силового блоку терористичної організації «днр» покладаються наступні обов'язки:

- систематична організація та здійснення актів застосування збройної сили проти держави України у особі представників сил АТО, зокрема ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню службових обов'язків співробітниками правоохоронних органів України і військовослужбовцями Збройних Сил України та інших військових формувань, задіяними у проведенні антитерористичної операції;

- створення не передбачених законом озброєних підрозділів та участь у їх діяльності;

- вербування нових учасників до складу силового блоку терористичних організацій «днр» та, організація їх у групи, навчання, озброєння та керівництво їхніми діями;

- захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об'єктів на території Донецької області;

- вчинення терористичних актів та диверсій на інший території України;

- захоплення чи заволодіння у інший спосіб зброєю, боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами, а також будівництво укріплень з метою протидії діяльності осіб, задіяних у ході проведення АТО та забезпечення власної злочинної діяльності;

- викрадення осіб з метою отримання матеріальної вигоди та залякування мешканців, які підтримують діючу владу в Україні;

- силова підтримка учасників політичного блоку незаконних утворень «днр», захоплення, а також укріплення та охорона зайнятих ними будівель та споруд;

- організація поставок зброї, боєприпасів, вибухових речовин, військової техніки та їх розподіл серед учасників терористичної організації.

Водночас на учасників політичного блоку терористичної організації «днр» покладаються обов'язки:

- створення так званих «органів державної влади «днр» та організація їх діяльності;

- видача документів, які мають ознаки нормативно-правових актів, від імені нелегітимних «органів державної влади «днр»;

- організація та проведення незаконних референдуму та виборів на територіях, підконтрольних «днр»;

- проведення агітаційної роботи серед населення Донецької області щодо діяльності терористичної організації «днр» з метою схиляння їх до участі у вказаній терористичній організації та отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України;

- організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників терористичної організації та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу;

- налагодження взаємодії між лідерами «днр», представниками влади та зс рф з метою координації дій щодо застосування актів збройної сили проти держави України, а також дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;

- налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності, що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для здійснення актів застосування збройної сили проти держави України, зокрема протидії правоохоронним органам та силам АТО;

- налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітацій, висвітлення діяльності «днр», дискредитації діяльності органів державної влади України і осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції, та формування думки серед населення про законність власних дій, а також вчинення за їх допомогою дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;

- надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам силового блоку «днр» та для забезпечення їх протиправної діяльності;

- забезпечення учасників «днр» транспортом, символікою та агітаційними матеріалами.

На керівників блоків покладається керівництво, організація дій та контроль за діяльністю підлеглих їм співучасників злочину за допомогою керівників груп, що входять до складу вказаних блоків.

Одним із основних завдань учасників вказаної терористичної організацій є зміна меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, вплив на прийняття рішень, вчинення та не вчинення дій органами державної влади України, шляхом застосування зброї, вчинення вибухів, підпалів та інших дій, які створюють небезпеку для життя та здоров'я людини, заподіяння значної майнової шкоди та настання інших тяжких наслідків.

Враховуючи викладене, так звана «донецька народна республіка» є стійким об'єднанням невизначеної кількості осіб (більше трьох), яка створена з метою здійснення терористичної діяльності, у межах яких здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов'язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, а тому відповідно до абз. 19 ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичною організацією.

При цьому, терористична діяльність охоплює зокрема організацію незаконних збройних формувань, злочинних угруповань (злочинних організацій), організованих злочинних груп для вчинення терористичних актів, так само як і участь у них (ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом»).

07.04.2014 за поданням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із Головою Служби безпеки України, на території Донецької і Луганської областей розпочато проведення антитерористичної операції (далі - АТО) із залученням Збройних Сил України та інших військових формувань, яка тривала до 30 квітня 2018 року та надалі отримала формат «операції Об'єднаних сил».

З квітня 2014 року учасники терористичної організації «днр», реалізуючи злочинний умисел представників влади рф і зс рф щодо досягнення зазначених завдань, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади і місцевого самоврядування, зокрема щодо визнання легітимності діяльності «днр» та влади її керівників, здійснюють захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів інфраструктури на території Донецької області, акти застосування збройної сили проти держави України, чинять збройний опір військовослужбовцям Збройних Сил України та правоохоронним органам України, задіяним у відновленні територіальної цілісності України та забезпеченні правопорядку, вчиняються інші злочини.

Як наслідок, частина території Донецької області України в межах визначених постановою Верховної Ради України №254-VIII від 17.03.2015 «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», постановою Верховної Ради України № 252-VIII від 17.03.2015 «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування», - опинилась під контролем представників терористичної організації «днр».

Чисельні злочини, вчинені представниками терористичної організації «днр» або за їх участі знайшли своє відображення у зверненнях Верховної Ради України до міжнародних організацій та іноземних держав щодо визнання «днр» терористичною організацією. Зокрема, у Зверненні ВРУ до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання російської федерації державою-агресором, затвердженому Постановою Верховної Ради України від 27 січня 2015 року за № 129-VIII, та Зверненні до Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, національних парламентів держав-членів ЄС, США, Канади, Японії та Австралії щодо масового розстрілу людей під Волновахою в Україні, затвердженому Постановою ВРУ від 14.01.2015 за № 106-VIII, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Щодо протидії поширенню підтриманого російською федерацією міжнародного тероризму» від 22.07.2014 за № 1597-VII, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії російської федерації та подолання її наслідків» від 21.04.2015 за № 337-VIII, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Про трагічну загибель людей внаслідок терористичного акту над територією України» від 22.07.2014 за № 1596-VII, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами російської федерації та керівниками терористичних організації «днр» та «лнр», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян» від 04.02.2015 за № 145-VIIІ.

Отже, Верховною Радою України, як єдиним законодавчим органом державної влади, «днр» визнано терористичною організацією, а відповідних осіб, які забезпечують їх функціонування, як учасників вказаної терористичної організації.

Факт створення «днр» за підтримки та під контролем російської федерації визнано Резолюцією ПАРЕ від 12.10.2016. При цьому в Резолюції зазначено, що «днр» та всі її «установи» не мають будь-якої легітимності у відповідності з українським або міжнародним правом.

Наведені вище факти розв'язання та ведення рф агресивної війни проти України, здійснення підривної діяльності, захоплення державних установ, організацій та військових частині з 27 лютого 2014 року широко висвітлювалися більшістю засобів масової інформації України та іноземних держав, у зв'язку з чим були достовірно відомі ОСОБА_5 .

Продовжуючи реалізацію злочинного плану, з метою створення приводів для ескалації конфлікту і спроби виправдання своєї агресії перед громадянами України рф та світовою спільнотою, 21 лютого 2022 року рф визнано «донецьку народну республіку» та «луганську народну республіку» незалежними державами.

22 лютого 2022 року президент рф, реалізуючи злочинний план, направив до ради федерації звернення про використання збройних сил рф за межами рф, яке було задоволено.

Указом Президента України від 24.022022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102?IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 133/2022 від 14.03.2022 (затверджено Законом № 2119-IX від 15.03.2022), з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 259/2022 від 18.04.2022 (затверджено Законом № 2212-IX від 21.04.2022), з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 341/2022 від 17.05.2022 (затверджено Законом № 2263-IX від 22.05.2022), з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 573/2022 від 12.08.2022 (затверджено Законом № 2500-IX від 15.08.2022), з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 757/2022 від 07.11.2022 (затверджено Законом № 2738-IX від 16.11.2022), та з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента України від 06 лютого 2023 року №58/2023 (затверджено Законом №2915-ІХ від 07.02.2023), з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 254/2023 від 01.05.2023 (затверджено Законом № 3057-IX від 02.05.2023), з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 451/2023 від 26.07.2023 (затверджено Законом № 3275-IX від 27.07.2023), який наразі діє.

Законом України від 22.05.2022 за № 2265-IX російську федерацію визнано державою-терористом.

З огляду на викладене, між державами рф та Україна з 20 лютого 2014 року триває збройний конфлікт.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» керівники та посадові особи підприємств, установ і організацій, а також громадяни, які сприяли терористичній діяльності, зокрема: надавали кошти, інші фінансові активи чи економічні ресурси, відповідні послуги безпосередньо чи опосередковано для використання в інтересах фізичних осіб, які вчиняють терористичні акти або сприяють чи беруть участь у їх вчиненні, чи в інтересах юридичних осіб, майно яких безпосередньо чи опосередковано перебуває у власності чи під контролем терористів або осіб, які сприяють тероризму, а також юридичних і фізичних осіб, які діють від імені чи за вказівкою зазначених осіб несуть відповідальність згідно з законом.

Поряд з цим встановлено, що на виконання Указу Президента України від 27.08.2014 № 691/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 27 серпня 2014 року «Про заходи щодо удосконалення державної військово-технічної політики» припинено експорт до рф товарів військового призначення та подвійного використання.

Указом Президента України від 15.03.2017 № 62/2017 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 березня 2017 року «Про невідкладні додаткові заходи із протидії гібридним загрозам національній безпеці України» тимчасово, до реалізації пунктів 1 і 2 Мінського «Комплексу заходів» від 12 лютого 2015 року, а також до повернення захоплених підприємств до функціонування згідно із законодавством України, припинено переміщення вантажів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей.

За таких обставин, громадянин України ОСОБА_5 , будучи директором зовнішньоторговельного департаменту Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ» (ЄДРПОУ 14307794), в безпосередньому підпорядкуванні якого знаходяться заступники директора ЗТД, начальники відділів ЗТД, керівники представництв АТ «Мотор Січ» в далекому зарубіжжі, до функцій якого входить створення сприятливих умов співробітництва підприємства зі споживачами (замовниками) АРЗ, партнерами, клієнтами з метою розширення експорту продукції (послуг) та отримання найбільших фінансових надходжень, організація та проведення з розрахунку та плануванню витрат за зовнішньоекономічною діяльністю, який зобов'язаний забезпечувати виконання завдань та функцій, покладених на ЗТД, тобто особа, яка володіє навичками управління персоналом, володіє інформацією, яка накопичується відділами департаменту за профілем їх роботи, приймає управлінські рішення, аналізує національне законодавство в області здійснення експортних операцій підприємством, їх віднесення до підконтрольних товарів, список яких визначений додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. N 1807, а також Порядком здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2004 року N 86, в тому числі, обізнаний із вимогами Закону України від 20.02.2023 № 549-IV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», вивчає ризики здійснення експорту товарів та послуг до країн та фірм, по відношенню до яких рішенням Ради національної безпеки і оборони України застосовано відповідні заборони шляхом їх обходу, обізнаний із вимогами норм Митного Кодексу України в частині сплати обов'язкових митних платежів за укладеними контрактами та сплатою по ним податків за ставками та розмірами, визначеними Податковим кодексом України, обізнаний із шляхами обходу здійснення оплат по таким платежам, обізнаний та вміло застосовує при веденні АТ «Мотор Січ» своє господарської діяльності в межах укладених міжнародних контрактів міжнародні торгові умови «Incoterms 2010», згідно із якими встановлюються правила, які регулюють питання, пов'язані з доставкою товарів від продавця до покупця, що включає в себе власне перевезення, відповідальність за експортне та імпортне оформлення товарів, визначають відповідального за сплату доставки, митного оформлення та страхування ризиків на шляху транспортування товарів залежно від означених стандартних умов поставки, вивчає такі логістичні маршрути поставляння товарів (підбирає країну, фірму та інші питання, пов'язані із поставкою товарів та послуг до замовника), а також діяльність підприємств, митні взаємовідносини із країнами, з підприємствами яких АТ «Мотор Січ» перебуває в таких договірних відносинах та несе в них відповідальність по зобов'язаннях, особисто зустрічається з замовниками перед укладанням контрактів та на протязі їх дії (за необхідності), де обговорюється предмет контракту, умови та строки поставки, якість та кількість товару, його ціна та загальна сума контракту, технічні гарантії, сплата податків та зборів, форс-мажорні обставини, пакування та маркування товару, строк дії контракту та інші його умови, умисно даючи поради та вказівки, направлені для усунення перешкод у співпраці між АТ «Мотор Січ» та ВП «СМЗ», за попередньою змовою та спільно із своїм підлеглим - заступником директора зовнішньоторговельного департаменту по експорту Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ» ОСОБА_20 (02.05.2023 ОСОБА_20 ухвалою Шевченківського районного суду міста Запоріжжя у справі № 336/2150/23 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 КК України на підставі ч.2 ст. 258-3 КК України), до функцій якого відноситься планування та організація поставок запасних частин для експлуатації та ремонту авіаційної техніки, визначення найбільш перспективних напрямків поставок товарів та надання послуг, ведення зовнішніх листувань та листувань всередині підприємства по питанням поставок товарів та надання послуг, якому в підпорядкуванні перебуває відділ з експорту авіаційної техніки та послуг з її ремонту, відділ експорту запасних частин та взаємовідносин з авіаремонтними підприємствами, за попередньою змовою та спільно із особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, яка, будучи президентом АТ «Мотор Січ», фактично здійснювала управління його господарською діяльністю та відокремленими підрозділами у виді стратегічного та поточного управління, планування, управління персоналом, виробництвом, маркетингом, фінансами, інвестиціями, достовірно усвідомлюючи, що Відокремлений підрозділ - Сніжнянський машинобудівний завод Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ» (код ЄДРПОУ 14313139), розташований на тимчасово окупованій російською федерацією території України за адресою: Україна, Донецька область, м. Сніжне, вул. Терешкової, буд. 3, де тимчасово не здійснюється діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування України, в силу чого, а також норм чинного законодавства України здійснення подальшої господарської діяльності останнього неможливе, а також усвідомлюючи, що функції окупаційної адміністрації російської федерації на зазначеній окупованій території України здійснює терористична організація «днр», діючи умисно, усвідомлюючи, що грошові активи, збір яких «министерством доходов и сборов «днр» у вигляді податків, мит та зборів з фізичних та юридичних осіб, які перебувають та здійснюють господарську діяльність на тимчасово окупованій території Донецької області, для подальшого їх скерування до «місцевих» та «республіканського бюджету «днр» з метою створення уявного фінансового добробуту і стабільності на тимчасово окупованій території, будуть використані, в тому числі, на фінансування дій щодо насильницької зміни меж території та кордону України, вчинення терористичних актів, з метою приховування прямої співпраці АТ «Мотор Січ» із Відокремленим підрозділом - Сніжнянський машинобудівний завод Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ» та уникнення за це кримінальної відповідальності, своїми порадами, вказівками, направленими на усунення перешкод, не пізніше грудня 2017 року, знаходячись у невстановленому на даний час органом досудового розслідування місці, всупереч діючих національних заборон на переміщення вантажів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, а також спільно із Генеральним директором Акціонерного товариства «Борисфен» (ІПН 7743754385, юридична адреса: російська федерація, м. Москва, вул. 2-а Піщяна, буд. 4, прим. 1А, кім. 1-4) особою, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, розробив схему поставок лопаток до авіаційних двигунів АІ-20М серії 6, АІ-25 серії 2(2Е), Д-36 серії 4А, Д-18Т серії 3, АІ-24 серії 2, ТВ3-117ВМА-СБМ1, ТВ3-117ВМА-СБМ1В, Д-436ТП, МС-14, ТВ3-117ВМА серії 02, ТВ3-117ВМ серії 02, АІ-450М, АІ-9, приводу газотурбінному ГТЭ-6,3/МС, ГТЭ-8/МС, ГТЭ-4/МС та ГТЭ - 0,3/МС, ГТЭ-МС-2,5Д з Відокремленого підрозділу - Сніжнянський машинобудівний завод АТ «Мотор Січ» (далі за текстом - ВП «СМЗ») у м. Сніжне Донецької області до АТ «Мотор Січ» у м. Запоріжжя, тим самим створив умови для сприяння здійсненню господарської діяльності ВП «СМЗ» на тимчасово окупованій території Донецької області України, що, як наслідок, супроводжувалося сплатою грошових коштів під виглядом «податку на прибуток», «прибуткового податку», «вивізного мита» тощо на користь зазначеної терористичної організації, чим надав інше сприяння її діяльності.

Так, наказом президента АТ «Мотор Січ» особи, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, № 1735/к від 22.07.2015 ОСОБА_5 призначено на посаду директора зовнішньоторговельного департаменту АТ «Мотор Січ», звільнивши його з посади директора регіонального представництва АТ «Мотор Січ» в російській федерації цього ж департаменту, яку він займав з 24 жовтня 2005 року.

У період часу з 16.10.2019 по 12.02.2023 директор зовнішньоторговельного департаменту АТ «Мотор Січ» ОСОБА_5 , будучи керівником структурного підрозділу підприємства, перебував у прямому підпорядкуванні президента АТ «Мотор Січ», Генерального конструктора по створенню та модернізації вертолітної техніки особи, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, якого було звільнено із займаної посади наказом Генерального директора АТ «Мотор Січ» № 306/к від 10.02.2023.

Так, п. 9.2. посадових інструкцій директора ЗТД АТ «Мотор Січ», відповідно до стандартів підприємства СТП 549.016.0-2010 (далі - Інструкцій) визначено функції останнього, де у п. 9.2.4 зазначено, що до функцій директора ЗТД відноситься організація виконання робіт з розрахунку та плануванню витрат за зовнішньоекономічною діяльністю, у п. 9.2.6 - створення сприятливих умов співробітництва підприємства зі споживачами (замовниками) АРЗ, партнерами, клієнтами з метою розширення експорту продукції (послуг) та отримання найбільших фінансових надходжень. До обов'язків, відповідно до п.9.3 Інструкцій, зокрема п. 9.3.1, відноситься забезпечення виконання задач та функцій, покладених на ЗТД. До прав, відповідно до п. 9.4, зокрема п. 9.4.1, відноситься представництво підприємства на перемовинах з представниками інших держав (підприємств, організацій та т.п.) на виставках, в державних установах та інших питань, які відносяться до компетенції ЗТД, а також по іншим питанням за дорученням голови ради директорів, п. 9.4.2 - контактувати від імені підприємства з іноземними та вітчизняними установами та фірмами, а також їх представниками з питань зовнішньоекономічних зв'язків в межах цього стандарту. У відповідності до літери б) пункту 9.4.16 Інструкцій призупиняє виконання розпоряджень керівників підрозділів підприємства до розгляду питання керівництвом підприємства при прийнятті ними незаконних по відношенню до зовнішньоекономічної діяльності рішень або рішень, які можуть призвести до необґрунтованих збитків підприємства, літерами в) та д) пункту 9.4.19 - вносить пропозиції керівництву підприємства та відповідним підрозділам по встановленню цін на продукцію, послугу яка експортується, та на продукцію, яка закуповується по імпорту, створенню спільних підприємств (з іноземними партнерами) з виробничої та (або) комерційної діяльності як в Україні, так і за кордоном. Несе відповідальність, відповідно до п. 9.5 Інструкцій, зокрема п. 9.5.5, за достовірність інформації, яку надає ЗТД підрозділам підприємства, п. 9.5.8 - дотримання діючих в Україні законів, постанов та інших законодавчих документів, якими регламентується порядок зовнішньоекономічної діяльності в Україні, п. 9.5.14 - порушення законодавства, нормативних документів та актів, пов'язаних з зовнішньоекономічною діяльністю, в частині функцій, закріплених за ЗТД, п. 9.5.17 - дотримання в ЗТД вимог та положень законодавства України, правил внутрішнього розпорядку, охорони праці, та протипожежних заходів, своєчасне проведення інструктажів.

В той же час, п. 8.2 посадових Інструкцій заступника директора ЗТД АТ «Мотор Січ», відповідно до стандартів підприємства СТП 549.016.1-2016 (далі - Інструкцій) визначено функції останнього, де у п.8.2.1 зазначено, що до функцій заступника директора ЗТД відноситься планування та організація поставок, в тому числі, запасних частин для експлуатації та ремонту авіаційної техніки, у п. 8.2.2 Інструкцій - забезпечення своєчасного надходження оплати за товари, які поставляються та послуги, які надаються, зазначені у п. 8.2.1, п. 8.2.3 - визначення найбільш перспективних напрямків поставок товарів та надання послуг, зазначених у п. 8.2.1. У відповідності до п. 8.4.2. Інструкції має право за дорученням директора ЗТД представляти підприємство в інших організаціях з питань поставок товарів та надання послуг, зазначених у п. 8.2.1, п. 8.4.4 - має право готувати, візувати, та забезпечувати оформлення наказів та розпоряджень у відповідності з СТП 549.350. Вести зовнішнє листування та листування всередині підприємства по питанням поставок товарів та надання послуг, зазначених у п. 8.2.1.

На виконання покладених на ОСОБА_20 . Інструкцією завдань та обов'язків, з метою підтвердження своєму керівнику ОСОБА_5 дієвості роботи схеми поставок лопаток до авіаційних двигунів АІ-20М серії 6, АІ-25 серії 2(2Е), Д-36 серії 4А, Д-18Т серії 3, АІ-24 серії 2, ТВ3-117ВМА-СБМ1, ТВ3-117ВМА-СБМ1В, Д-436ТП, МС-14, ТВ3-117ВМА серії 02, ТВ3-117ВМ серії 02, АІ-450М, АІ-9, приводу газотурбінному ГТЭ-6,3/МС, ГТЭ-8/МС, ГТЭ-4/МС та ГТЭ - 0,3/МС, ГТЭ-МС-2,5Д з Відокремленого підрозділу - Сніжнянський машинобудівний завод АТ «Мотор Січ» (далі за текстом - ВП «СМЗ») у м. Сніжне Донецької області до АТ «Мотор Січ» у м. Запоріжжя, у складанні якої він приймав безпосередню участь, а також ефективності порад та вказівок ОСОБА_5 , наданих ним для усунення перешкод у співпраці між АТ «Мотор Січ» та ВП «СМЗ» в умовах діючих національних заборон, якими припинено переміщення вантажів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, не пізніше 11.01.2022 на окремих аркушах паперу ОСОБА_20 у друкований спосіб покроково викладено таку схему, де ним підтверджено ефективність її роботи, а також надано оцінку та аналіз ризиків поставок таких лопаток до АТ «Мотор Січ» у м. Запоріжжя у разі додаткового включення, як на цьому наголошував ОСОБА_5 , до такої схеми юридичних осіб, місцезнаходження яких зареєстровано у Об'єднаних Арабських Еміратах під назвою «Middle EAST» та у Китайській Народній Республіці під назвою «China Taly Aviation Technologies Corp.», прорахувавши при цьому додаткові фінансові витрати, яких зазнаватиме АТ «Мотор Січ», а також ризиків при такій співпраці, за якими АТ «Мотор Січ» може бути позбавлена єдиного джерела отримання лопаток до авіаційних двигунів з території російської федерації, застосування по відношенню до таких компаній національних заборон та притягнення учасників схеми до кримінальної відповідальності.

Відповідно до п.п. 2.4, 2,5, 4.6 статуту Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ», затвердженого загальними зборами підприємства (протокол № 24 від 30.03.2017), Сніжнянський машинобудівний завод (Донецька область, місто Сніжне, вулиця Терешкової, 3) входить до складу Товариства як відокремлений підрозділ без права юридичної особи з правом відкриття поточних та розрахункових рахунків і діє на підставі положення про нього.

У Товаристві обирається президент Товариства. Обрання здійснюється на підставі спільного рішення ради директорів і наглядової ради в порядку, передбаченому положенням про президента Товариства. Діяльність президента Товариства регулюється положенням, яке затверджується радою директорів.

Протоколом засідання ради директорів публічного акціонерного товариства «Мотор Січ» № 84 від 03.09.2019 у зв'язку із введенням посади президента АТ «Мотор Січ», Генерального конструктора по створенню й модернізації вертолітної техніки й необхідністю внесення доповнень у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і суспільних формувань, - президентові АТ «Мотор Січ», Генеральному конструктору по створенню й модернізації вертолітної техніки особі, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, надано право здійснювати всі дії від імені АТ «Мотор Січ» без доручення, у тому числі, підписувати договори.

Наказом голови ради директорів АТ «Мотор Січ» ОСОБА_10 №3570/к від 16.10.2019 особу, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, призначено президентом АТ «Мотор Січ», Генеральним конструктором по створенню та модернізації вертолітної техніки.

Відповідно до літери а) пункту 1.1 посадової інструкції Президента АТ «Мотор Січ», Генерального конструктора по створенню та модернізації вертолітної техніки, затвердженої 23.09.2019 головою ради директорів АТ «Мотор Січ» ОСОБА_10 (далі - Інструкції), основними задачами президента є загальне керівництво та організація поточної виробничо-господарської діяльності АТ «Мотор Січ». Пунктом 1.4 Інструкцій визначено, що президенту підпорядковані відокремлені та структурні підрозділи, а також персонал підприємства у відповідності до схеми організаційної структури управління підприємством (СТП 549.500.0), п.п. 2.3, 2.7 Інструкції - президент зобов'язаний керувати поточною виробничо-господарською діяльністю підприємства, організовувати та координувати роботу та ефективну взаємодію відокремлених та структурних підрозділів з метою задоволення потреб замовників та споживачів відповідних видів продукції та послуг, а також для досягнення цілей акціонерного товариства, забезпечувати дотримання законності, активне використання правових способів удосконалення управління, зміцнення договірної дисципліни, розділом 3 Інструкції - президент має право представляти підприємство у всіх організаціях, установах, підприємствах усіх форм власності як в Україні, так і за її межами, від імені підприємства підписувати договори, контракти по видам господарської діяльності підприємства, накази по підприємству, в тому числі, накази про призначення та увільнення персоналу підприємства (в тому числі, директорів по напрямкам діяльності, керівників відокремлених підрозділів, їх заступників, головних спеціалістів, керівників структурних підрозділів та їх заступників), розпорядження або інші організаційно-розпорядчі документи по всім видам діяльності підприємства, вихідну кореспонденцію по всім видам господарської діяльності підприємства, вимагати та отримувати від відокремлених та структурних підрозділів, а також посадових осіб інформацію, необхідну для виконання його обов'язків, затверджувати організаційну структуру підприємства, в тому числі, організаційні структури відокремлених підрозділів підприємства, п. 4.1 Інструкції - президент несе відповідальність за виконання своїх посадових обов'язків та використання прав, наданих справжньою посадовою інструкцією.

За видами діяльності ВП «СМЗ», серед іншого, спеціалізується на виробництві інших готових металевих виробів, н.в.і.у., із використанням виробничих потужностей якого станом на 2014 рік виготовлялось 1600 найменувань деталей різного призначення, серед яких напрямні та спрямовуючі лопатки компресорів та турбін авіаційних двигунів. Протягом 2014 року ВП «СМЗ» вироблено 2103,4 тисяч штук лопаток різного призначення.

Так, 06.10.2014 у складі терористичної організації «днр» створено так зване «министерство доходов и сборов «днр», діяльність якого регулювалась так званим «Временным Положением о министерстве доходов и сборов «днр», а структура визначалась «Временной организационной структурой министерства доходов и сборов «днр», затверджені «постановою ради міністрів «днр» за № 37-8, яка діяла до 17.09.2019.

У відповідності до «Временных Положений о министерстве доходов и сборов «днр», «министерство доходов и сборов «днр» є республіканським органом виконавчої влади, який реалізовує «державну» політику у сфері оподаткування та митної справи. «Міністерство» підпорядковується «голові «донецької народної республіки» та «раді міністрів «донецької народної республіки». «Міністерство» здійснює свою діяльність у відповідності до «Конституції «днр», «законам «днр» та іншим «нормативно-правовим актам «днр».

12.09.2019 так званою «постановою уряду донецької народної республіки» № 25-20 затверджено «Положение о министерстве доходов и сборов донецкой народной республики» (далі - «положення»), пунктом 1.1. якого визначено (в редакції від 17.09.2019), що «міністерство» є республіканським органом виконавчої влади, яке реалізує «державну» політику та виконує функції з нормативно-правового регулювання, контролю та нагляду у сфері, в тому числі, оподаткування та митної справи. У відповідності до п. 2.1. «положень», основними задачами «міністерства» серед іншого є забезпечення реалізації державної політики у сфері оподаткування та митної справи.

03.10.2014 прийнято та введено в дію «Временное Положение о налоговой системе донецкой народной республики», 25.12.2015 так званий «закон «О налоговой системе» (далі - «податковий закон»), якими визначено так звану «налоговую систему «днр», введено реєстрацію підприємств та підприємців в так званих «податкових органах «днр», порядок сплати ними податків та інших обов'язкових платежів.

Підпунктом 40 пункту 9.1. статті 9 «податкового закону» (в редакції від 30.06.2021) визначено поняття «платники податків», яким визначено вичерпне коло осіб, віднесених до такої категорії, де платники податків - це юридичні особи, фізичні особи-підприємці, філіал юридичної особи - нерезидента, податкові агенти, фізичні особи, на яких у відповідності із дійсним «законом» покладено обов'язок сплачувати податки та збори.

Приписами п.п. 10.1., 10.2. ст. 10 «податкового закону» унормовано, що система податків та зборів в «донецькій народній республіці» формується республіканськими податками, місцевими податками та зборами. Республіканськими податками, місцевими податками та зборами визнаються податки та збори, які встановлені цим «законом» та обов'язкові до сплати на всій території «донецької народної республіки», якщо інше не передбачено пунктом 10.4. дійсної статті.

До податків та зборів, згідно п. 11.1 статті 11 «податкового закону», серед іншого відноситься податок на прибуток (налог на прибыль) та прибутковий податок (подоходный налог).

Статтею 12 «податкового закону» розтлумачено, що під податком розуміється обов'язковий, індивідуально безоплатний платіж, що стягується до відповідного бюджету з платників податків, у формі відчуження належних їм на праві власності, господарського відання або оперативного управління грошових коштів з метою фінансового забезпечення діяльності «донецької народної республіки». Збором є обов'язковий платіж, що стягується до відповідного бюджету з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок здійснення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій. Сукупність республіканських та місцевих податків (зборів), що стягуються у встановленому цим Законом порядку, становить податкову систему Донецької Народної Республіки.

Платниками податків, зборів та інших обов'язкових платежів, відповідно до ст. 15 «податкового закону» є юридичні особи, фізичні особи-підприємці, філії юридичних осіб - нерезидентів, податкові агенти, фізичні особи, на яких відповідно до цього Закону покладено обов'язок сплачувати податки та (або) збори. Юридичні особи - це зареєстровані в установленому законодавством порядку підприємства, установи, організації, які мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні відокремлене майно та відповідають за своїми зобов'язаннями цим майном, можуть від свого імені набувати та здійснювати майнові та немайнові права, нести обов'язки, бути позивачем, відповідачем у суді та провадять діяльність на території «донецької народної республіки» та за її межами:

а) юридичні особи резиденти - юридичні особи, які зареєстровані та здійснюють діяльність на території «донецької народної республіки»;

б) юридичні особи - нерезиденти - не зареєстровані на території Донецької Народної Республіки юридичні особи, незалежно від провадження або нездійснення діяльності на території «донецької народної республіки».

Як визначено п. 66.1. ст. 66 «податкового закону» податок на прибуток сплачується суб'єктами, класифікованими відповідно до статті 15 цього «податкового закону».

Об'єктом оподаткування податку на прибуток, відповідно до п. 67.1. ст. 67 «податкового закону», є прибуток, який розраховується шляхом зменшення суми валових доходів звітного періоду на суму валових витрат звітного періоду з урахуванням правил, встановлених цим розділом.

Податок сплачується з прибутку, розрахованого відповідно до статті 75 «податкового закону», у розмірі 20 відсотків від такого прибутку (п. 69.1. ст. 69 «податкового закону»). Ставка податку на прибуток на дохід, виплачений нерезиденту, який провадить діяльність на території «донецької народної республіки», становить 20 відсотків від суми такого доходу та розраховується з урахуванням особливостей, зазначених у пункті 75.3 статті 75 «податкового закону» (п. 69.3. ст. 69 «податкового закону»).

Згідно ст. 75 «податкового закону» прибуток, що підлягає оподаткуванню, визначається як різниця між валовими доходами та валовими витратами платника за звітний період, що визначаються відповідно до статей 71 та 72 «податкового закону». Сума податку, що підлягає сплаті до «республіканського бюджету «донецької народної республіки», розраховується як різниця між загальною сумою валового доходу, отриманого у звітному періоді, та загальною сумою валових витрат звітного періоду, помножена на ставку податку, передбачену статтею 69 «податкового закону». Сума податку, що підлягає сплаті з доходу, виплаченого нерезиденту за укладеними господарськими договорами з переходом права власності на товари, сировину, матеріали, роботи, послуги, що є предметом такого договору, на території «донецької народної республіки» (крім випадків, викладених у підпунктах 72.2.4, 72.2.5 пункту 72.2 статті 72 «податкового закону»), а також за договорами комісії, доручення, консигнації та іншими подібними договорами, розраховується відповідно до норм пункту 69.3 статті 69 «податкового закону» та сплачується суб'єктами господарювання «донецької народної республіки», які виплачують такий дохід та виступають за такими операціями податковими агентами. Сплата податку провадиться до або одночасно з виплатою доходу нерезиденту.

Платниками прибуткового податку (подоходного налога), відповідно до ст. 119 «податкового закону» є:

а) фізичні особи - резиденти з джерелом походження оподатковуваного доходу як у «донецькій народній республіці», так і за її межами, а також нерезиденти з джерелом походження доходу оподатковуваного в «донецькій народній республіці»;

б) податкові агенти у випадках, передбачених «податковим законом»;

в) особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Об'єктом оподаткування прибутковим податком (подоходным налогом), згідно ст. 120 «податкового закону», для резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (з джерелом походження як у «донецькій народній республіці», так і за її межами); для нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід із джерелом походження у «донецькій народній республіці».

Статтею 121 «податкового закону» визначено, що загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, що підлягає оподаткуванню, виплачений (наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду. До загального місячного оподатковуваного доходу платника податку включаються, в тому числі, доходи у вигляді заробітної плати, виплачені платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).

Ставка податку визначається у розмірі 13% від суми місячного прибутку (п. 122.1.1 ст. 122 «податкового закону»).

У випадках, якщо суми доходу, зазначені у пункті 121.2 статті 121 «податкового закону» виплачуються фізичними особами-підприємцями та юридичними особами, класифікованими відповідно до пунктів 15.2 - 15.4 статті 15 «податкового закону», то ці суб'єкти господарювання виступають податковими агентами за сумами виплаченого доходу і утриманого «податку». При цьому фізичні особи, визначені пунктом 15.6 статті 15 «податкового закону», звільняються від подання податкової декларації про отримані фізичними особами доходи (п. 122.4. ст. 122 «податкового закону»).

25.03.2016 так званою «постановою народної ради донецької народної республіки» № 116-ІНС прийнято так званий «закон «О таможенном регулировании в донецкой народной республике» (далі - «закон»).

Частинами 1 та 2 статті 185 «закону» (в редакції від 02.07.2021) визначено, що товари, які переміщуються через митний кордон «днр», підлягають оподаткуванню митними платежами, до яких в тому числі входить мито.

Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 187 «закону» визначено, що мито - обов'язковий платіж, який нараховується та сплачується при переміщенні через митний кордон «днр» товарів, транспортних засобів та інших предметів у відповідністю із вказаним «законом», нормативно-правовими актами «днр» та міжнародними договорами «днр». У «днр» застосовується серед іншого «вивізне мито».

Статтею 189 «закону» унормовано, що «вивізне мито» встановлюється «урядом донецької народної республіки» на товари, транспортні засоби та інші предмети, які вивозяться за межі митної території «днр».

Порядок та форма сплати митних платежів врегульована ст. 222 «закону», де у ч.ч. 2, 3 зазначено, що суми митних платежів сплачуються в готівковій формі через касу фінансового закладу або в безготівковій формі через фінансову установу. Перерахування сум митних платежів в «республіканський бюджет днр» з вказаного рахунку здійснюється республіканським органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері оподаткування та митної справи, на підставі реєстрів, сформованих «митною службою донецької народної республіки».

Так, у грудні 2017 року (точної дати на даний час органом досудового розслідування не встановлено) на ВП «СМЗ» введено так звану «временную государственную администрацию «днр» з подальшою «перереєстрацією в якості юридичної особи «днр».

З метою опосередкованого контролю терористичної організації «днр» над ВП «СМЗ» у виді здійснення «временной государственной администрации «днр» виробничі потужності ВП «СМЗ» фактично з грудня 2017 року (точної дати органом досудового розслідування не встановлено) перейшли в управління російської компанії ТОВ «Авіатех» (ІПН 6166104950, російська федерація, м. Ростов-на-Дону, вул. Тролейбусна, буд. 24/2В, офіс 923-924), якою, у свою чергу, для управління заводом створено Донецький філіал ТОВ «Авіатех» (м. Донецьк, вул. Артема, буд. 138-А).

Не пізніше 11 січня 2018 року президентом АТ «Мотор Січ» особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, публічно повідомлено про факт передачі АТ «Мотор Січ» Сніжнянського машинобудівного заводу, виробничі потужності якого знаходяться на тимчасово непідконтрольній українській владі території у м. Сніжне Донецької області в управління «іноземній компанії», а також про те, що АТ «Мотор Січ» продовжує контролювати господарську діяльність заводу та здійснює закупки його продукції через треті країни. При цьому особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, достовірно розуміла, що подальша господарська діяльність цього заводу відповідно до діючого законодавства України не можлива.

Так, в ході досудового розслідування встановлено, що не пізніше грудня 2017 року (точної дати органом досудового розслідування не встановлено) у особи, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, яка переслідувала корисливі мотиви, виник злочинний умисел на сприяння діяльності терористичної організації «днр» у виді повного контролю господарської діяльністю ВП «СМЗ» через підконтрольні йому підприємства, а саме АТ «Мотор Січ», за попередньою змовою із його співробітниками - директором зовнішньоторговельного департаменту ОСОБА_5 та заступником директора зовнішньоторговельного департаменту по експорту ОСОБА_20 , підприємствами, які знаходяться на території російської федерації - Акціонерне товариство «Борисфен» (ІПН 7743754385, юридична адреса: російська федерація, м. Москва, вул. 2-а Піщяна, буд. 4, прим. 1А, кім. 1-4), в особі генерального директора особи, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, та «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» (ІПН 7716815864, російська федерація, м. Москва, Ярославське шосе, буд. 109), засновником та кінцевим бенефіціарним власником якого є особа, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, у виді організації сплати до «республіканського бюджету «днр» «вивізного мита» у розмірі 20% від вартості товару (контракту), який переміщується через митну території «днр», прибуткового податку (подоходного налога) у розмірі 13% від суми місячного прибутку співробітників ВП «СМЗ», а також податку на прибуток (налог на прибыль), розрахованого як різниця між загальною сумою валового доходу, отриманого у звітному періоді, та загальною сумою валових витрат звітного періоду, помножена на 20 відсотків від такого прибутку.

Так, особа, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, з 2014 року до 28 листопада 2022 року входила до складу наглядової ради АТ «Мотор Січ», яка відповідно до п. 9.1 Статуту Товариства у редакції від 30.03.2017, є його контролюючим та регулюючим органом.

У період часу з грудня 2017 року (точної дати органом досудового розслідування не встановлено) до 22.10.2022 на тимчасово окупованій рф та контрольованій терористичною організацією «днр» території Донецької області України особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, у такий злочинний спосіб організовано:

-виробництво на підконтрольному особі, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, АТ «Мотор Січ» заготівок для виготовлення запасних частин до авіаційних двигунів виробництва АТ «Мотор Січ» (лопаток тощо), їхнє постачання на ВП «СМЗ»;

-виробництво на підконтрольному особі, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, - ВП «СМЗ», майно якого опосередковано перебуває під контролем терористичної організації «днр», запасних частин до авіаційних двигунів виробництва АТ «Мотор Січ» (лопаток тощо);

-постачання запасних частин до авіаційних двигунів виробництва АТ «Мотор Січ» (лопаток тощо), виготовлених на ВП «СМЗ», до рф на адресу підконтрольного особі, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, акціонерного товариства «Борисфен» (ІПН 7743754385, юридична адреса: російська федерація, м. Москва, вул. 2-а Піщяна, буд. 4, прим. 1А, кім. 1-4) та «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» (ІПН 7716815864, російська федерація, м. Москва, Ярославське шосе, буд. 109) зі сплатою юридичним та/або фізичним особам, які діють від імені чи за вказівкою «митних органів «днр» «вивізного мита» у розмірі 20% від вартості товару;

-постачання зазначених запасних частин до авіаційних двигунів виробництва АТ «Мотор Січ» (лопаток тощо) від АО «Борисфен» та «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» на адресу АТ «Мотор Січ» та інших покупців як напряму, так і з третіх країн через компанію Avia Atlas FZE (U.A.E. P.O. Box 124505. Q-4154, Sharjan) за схемою, розробленою ОСОБА_20 за вказівкою та спільно із ОСОБА_5 та особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, а також спільно із особою, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження;

-сплату в період часу з грудня 2017 року по 22 жовтня 2022 року з перерахованих АТ «Мотор Січ» грошових коштів в рахунок оплати продукції ВП «СМЗ» до «республіканського бюджету «днр» прибуткового податку (подоходного налога) у розмірі 13% від суми заробітної плати співробітників ВП «СМЗ», кількість яких станом на 27.05.2022 налічувала більше 2500 осіб;

-сплату в період часу з грудня 2017 року по 22 жовтня 2022 року з перерахованих АТ «Мотор Січ» грошових коштів в рахунок оплати продукції ВП «СМЗ» податку на прибуток (налог на прибыль), розрахованого як різниця між загальною сумою валового доходу, отриманого у звітному періоді, та загальною сумою валових витрат звітного періоду, помножена на 20 відсотків від такого прибутку.

В свою чергу, відповідно до розробленої ОСОБА_20 за вказівкою та спільно із ОСОБА_5 та особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, а також спільно із особою, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, вищезазначеної незаконної схеми по постачанню лопаток, вироблених із використанням виробничих потужностей ВП «СМЗ» у м. Сніжне Донецької області, до АТ «Мотор Січ» у м. Запоріжжя за організації особи, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, продукція ВП «СМЗ» (лопатки тощо) після сплати грошових коштів на користь «митних органів «днр» та проведення відповідних дозвільних процедур, опосередковано постачалась на адресу АТ «Мотор Січ» зокрема через ТОВ «Авіатех», «ООО «Волга-Днепр ММ XVI», Avia Atlas FZE та АТ «Борисфен».

Оскільки зазначені товари належать до категорії, що підлягають експортному контролю в рф, особа, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, отримує відповідні дозвільні документи в державних органах рф та через підконтрольну йому компанію вільної економічної зони в Об'єднаних Арабських Еміратах - Avia Atlas FZE (U.A.E. P.O. Box 124505. Q-4154, Sharjan), по окремим контрактам, укладеним АТ «Борисфен» та «ООО «Волга-Днепр ММ XVI», без окремого їх митного оформлення реекспортує такий товар на адресу АТ «Мотор Січ».

У такий організований особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, незаконний спосіб та за схемою, розробленою ОСОБА_20 за вказівкою та спільно із ОСОБА_5 та особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, а також спільно із особою, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, з метою приховування походження товарів, виготовлених на ВП «СМЗ», зі сплатою «вивізного мита» за такі товари «митним органам «днр» у розмірі 20% від їхньої вартості здійснювалися поставки за посередництва ТОВ «Авіатех», Avia Atlas FZE, АТ «Борисфен», «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» до АТ «Мотор Січ.» Указом Президента України №140/2021 від 03.04.2021 до «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» застосовано санкції та накладено заборону на ведення будь-якої господарської діяльності в Україні.

Досудовим розслідування встановлено, що особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, не пізніше 01.01.2021 року, для ведення обліку діяльності ВП «СМЗ» через підконтрольні йому компанії АТ «Борисфен» та «ООО «Волга-Днепр ММ XVI», контролю його витрат, виплат заробітних плат працівникам, розрахунків за вироблену ними продукцію, виконання поставлених планів виробництва, його стану, контролю виду та кількості необхідних для вироблення лопаток заготівок, на постійній основі надавала особі, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, вказівки щодо написання листів в адресу АТ «Мотор Січ», де зазначати вищевказані відомості з наданням періодичних звірок по витратам та розрахункам вищевказаними підприємствами.

На виконання наданих особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, вказівок та вищевказаного розробленого останнім злочинного плану по виготовленню ВП «СМЗ» запасних частин до авіаційних двигунів виробництва АТ «Мотор Січ» - лопаток організовано поставку АТ «Мотор Січ» на адресу ВП «СМЗ» сировини для їхнього виготовлення через Avia Atlas FZE у виді заготівок (виливок) деталей для авіаційних двигунів.

Так, 05.02.2020 у м. Запоріжжя укладено контракт №1323/658-Е20-028-АЕ784 (FTD) (далі - Контракт) між АТ «Мотор Січ», в особі директора зовнішньоторговельного департаменту АТ «Мотор Січ» ОСОБА_5 , який діяв на підставі довіреності №НОЕ 342086 від 10.12.2019 (далі за текстом - Продавець), та Avia Atlas FZE (U.A.E. P.O. Box 124505. Q-4154, Sharjan), в особі директора ОСОБА_21 (далі за текстом - Покупець). Пунктом 1 Контракту визначено, що Продавець виготовить та доставить, а Покупець сплатить та придбає заготівки (виливки) деталей для цивільних двигунів АІ-20М серії 6, АІ-25 серії 2(2Е), Д-36 серії 4А, Д-18Т серії 3, ТВ3-117ВМА-СБМ1, ТВ3-117ВМА-СБМ1В, Д-436ТП, МС-14, ГТП ГТЭ-4/МС та ГТЭ - 0,3/МС. Номенклатура та кількість товару будуть зазначені у відповідних додаткових угодах до вказаного Контракту, які будуть підписуватись по мірі надходження заявок від Покупця. Пунктом 2 Контракту визначено, що доставка товару Покупцю буде здійснюватися Продавцем по дійсному контракту на умовах СРТ м. Шарджа, відповідно до «INCOTERMS 2010» впродовж 60 календарних днів після закінчення виготовлення товару та тільки після надання кінцевим користувачем товару оригіналу Сертифіката кінцевого користувача.

У відповідності до Додаткової угоди № 1 до Контракту Продавець виготовить та доставить, а Покупець сплатить та придбає заготівки (виливки) деталей для двигунів АІ-20М серії 6, АІ-24 серії 2, Д-18Т серії 3, ТВ3-117ВМА-СБМ1В, Д-436ТП та ГТП ГТЭ-4/МС, які зазначені в Додатку №1 до вказаної додаткової угоди, де зазначено лопатки різного найменування та кількості.

Генеральний директор АТ «Борисфен» особа, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, на виконання наданих особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, вказівок та вищевказаного розробленого останнім злочинного плану по виготовленню на підприємстві підконтрольному терористичний організації «днр» ВП «СМЗ» лопаток до авіаційних двигунів виробництва АТ «Мотор Січ» із сировини виготовленої АТ «Мотор Січ» (заготівок (виливок) деталей для авіаційних двигунів) та здійсненню подальших поставок лопаток до авіаційних двигунів на адресу АТ «Мотор Січ» через треті країни за схемою, розробленою ОСОБА_20 за вказівкою та спільно із ОСОБА_5 і особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, а також спільно із особою, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, зі сплатою «податку на додану вартість» «митним органам «днр» у розмірі 20%, 11.05.2021 зверталась з листом до Голови Ради директорів АТ «Мотор Січ» ОСОБА_10 , в якому попросила додатково до раніше замовленого об'єму забезпечити АТ «Борисфен» у 2021 році ліварною заготівкою: 3178410522 «лопатка рабочая І» - 1500 шт; 3178419002-02 «лопатка рабочая ІІ» - 1500 шт, які як встановлено органом досудового розслідування, призначались для організації вироблення ВП «СМЗ» лопаток до вищевказаних двигунів.

З аналогічним листом особа, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, також зверталась 17.01.2022 та просила забезпечити АТ «Борисфен» у 2022 році ливарною заготівкою: 3178410522/3178419001-02; 3178419002-02; 3178410498.

На виконання наданих особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, вказівок та вищевказаного розробленого останнім злочинного плану по виготовленню ВП «СМЗ» запасних частин до авіаційних двигунів виробництва АТ «Мотор Січ» - лопаток, за схемою, розробленою ОСОБА_20 за вказівкою та спільно із ОСОБА_5 та особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, а також спільно із особою, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, організовано постачання готової продукції від ВП «СМЗ» через Avia Atlas FZE на адресу АТ «Мотор Січ» зі сплатою «вивізного мита» «митним органам «днр» у розмірі 20% від вартості готової продукції.

Так, 26.04.2021 у м. Запоріжжя укладено контракт № 1323/658-І21-095-АЕ784 (далі - Контракт) між АТ «Мотор Січ», в особі директора зовнішньоторговельного департаменту АТ «Мотор Січ» ОСОБА_5 , який діяв на підставі довіреності №НМН 893626 від 11.12.2020 (далі за текстом - Покупець), та Avia Atlas FZE (U.A.E. P.O. Box 124505. Q-4154, Sharjan), в особі директора ОСОБА_21 (далі за текстом - Продавець), та додаткову угоду № 3 (далі - Додаткова угода № 3) до нього за тією ж датою.

Пунктом 1 Додаткової угоди № 3 визначено, що Продавець виготовить та доставить, а Покупець сплатить та придбає запасні частини до двигунів цивільного призначення АІ-24 серії 2, Д-36 серії 4А, ТВ3-117ВМА-СБМ1, ТВ3?117ВМ серії 02, ТВ3-117ВМА серії 02, які зазначені в Додатку №1 до вказаної додаткової угоди, де зазначено лопатки різного найменування, які застосовуються на двигунах АІ-24 серії 2, Д-36 серії 4А, ТВ3-117ВМА-СБМ1, ТВ3-117ВМ серії 02, ТВ3-117ВМА серії 02. Пунктом 2 контракту визначено, що загальна сума товару, який поставляється згідно із додатком №1 до дійсної додаткової угоди, складає 619 139,72 доларів США, а загальна вартість Контракту становить 21 162 360,05 дол. США. Пунктами 4, 5 Додаткової угоди № 3 визначено, що Продавець поставить товар по дійсній додатковій угоді у строк до 31.12.2022 на умовах СРТ м. Київ, відповідно до «INCOTERMS 2010» впродовж 60 календарних днів після закінчення виготовлення товару.

Надалі, у зазначений спосіб до Контракту з ціною 21 162 360,05 дол. США укладено додаткову угоду № 4, в якій зазначено 77 позицій із різними найменуваннями лопаток та кількістю до авіаційних двигунів, додаткову угоду № 5, в якій зазначено 84 позиції із різними найменуваннями лопаток та кількістю до авіаційних двигунів, додаткову угоду № 6, в якій зазначено 35 позицій із різними найменуваннями лопаток та кількістю до авіаційних двигунів.

Проведеною за вказівкою особи, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, бухгалтерською звіркою між АТ «Борисфен», в особі його генерального директора особи, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, та «ООО «Волга-Днепр ММ XVI», в особі головного бухгалтера ОСОБА_22 , щодо стану взаємних розрахунків між Avia Atlas FZE та «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» станом на 29.12.2021 підтверджено факт підконтрольності генеральному директору АТ «Борисфен» особі, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, компаній «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» та Avia Atlas FZE, задіяних у здійсненні поставок на адресу АТ «Мотор Січ» лопаток до авіаційних двигунів, виготовлених ВП «СМЗ», та вивезених з підконтрольної терористичній організації «днр» території зі сплатою «вивізного мита» «митним органам «днр» у розмірі 20% від вартості товару, а також про обізнаність особи, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, щодо кінцевого споживача (підконтрольне терористичній організації «днр» ВП «СМЗ») товару, поставленого АТ «Мотор Січ» на адресу Avia Atlas FZE за контрактом №1323/658-Е20-028-АЕ784 (FTD) від 05.02.2020, а також щодо походження, схеми та умов поставки (необхідність сплати грошових коштів на користь терористичної організації «днр») товару, поставленого на адресу АТ «Мотор Січ» по контракту № 1323/658-І21-095-АЕ784 (FTD) від 26.04.2021.

Так, особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, на виконання свого злочинного умислу зі сприяння діяльності терористичної організації «днр», що полягало у сплаті ВП «СМЗ» до «республіканського бюджету «днр» податку на прибуток (налог на прибыль) із розрахунку різниці між загальною сумою валового доходу, отриманого у звітному періоді, та загальною сумою валових витрат звітного періоду ВП «СМЗ», помножена на 20 відсотків від такого прибутку, а також забезпечення останніх грошовими коштами для виплати заробітної плати працівникам заводу з подальшою такою сплатою як податковим агентом до «республіканського бюджету «днр» прибуткового податку (подоходного налога) у розмірі 13% від суми місячного прибутку співробітників ВП «СМЗ» відповідно до розробленої ОСОБА_20 за вказівкою та спільно із ОСОБА_5 та особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, а також спільно із особою, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, схеми, 20.08.2021 надала вказівку невстановленій органом досудового розслідування особі за платіжним дорученням № 588 від 20.08.2021 від імені АТ «Мотор Січ» здійснити грошовий переказ з міжнародного номеру банківського рахунку АТ «Мотор-Банк» НОМЕР_3 на міжнародний номер банківського рахунку «Sharjah Islamic Bank» НОМЕР_4 , який належить Avia Atlas FZE , під виглядом контракту № 1323/658-І21-095-АЕ784 (FTD) від 26.04.2021 у сумі 1 млн. доларів США, призначеного для розташованого на окупованій території ВП «СМЗ».

Досудовим розслідуванням встановлено, що до 28.01.2022 на виконання умов контракту № 1323/658-І21-095-АЕ784 (FTD) від 26.04.2021 АТ «Мотор Січ» перерахувало за отримані вищевказані лопатки грошові кошти на загальну суму 11 944 748,00 доларів США, які поставлялись у спосіб, згідно розробленої ОСОБА_20 за вказівкою та спільно із ОСОБА_5 та особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, а також спільно із особою, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, схеми, логістичними маршрутами, умисно, з корисливих мотивів організованими особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, для сприяння діяльності терористичної організації «днр», а на виконання умов контракту №1323/658-Е20-028-АЕ784 (FTD) від 05.02.2020 на користь АТ «Мотор Січ» фактично за грошові кошти «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» отримано 3 221 484,95 доларів США, що свідчить про взаємовигідні, корисливі взаємовідносини за схемою, організованою президентом АТ «Мотор Січ» особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження.

Ураховуючи ціну контракту № 1323/658-І21-095-АЕ784 (FTD) від 26.04.2021 у розмірі 21 162 360,05 дол. США, його фактичне виконання у розмірі 11 944 748,00 доларів США (за схемою, розробленою ОСОБА_20 за вказівкою та спільно із ОСОБА_5 та особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, а також спільно із особою, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження) та фактично застосовану «митними органами «днр» ставку «вивізного мита» у розмірі 20% від вартості товару, особою, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, заплановано організаційне та інше сприяння терористичній організації «днр» у розмірі 3 527 060,01 доларів США (станом на 26.04.2021 - 98 052 268 грн.), а станом на 28.01.2022 організовано надання такого сприяння на суму 1 990 791,33 доларів США (55 343 989 грн.), а також сплату окупованим ВП «СМЗ» до «республіканського бюджету «днр» податку на прибуток (налог на прибыль) із розрахунку різниці між загальною сумою валового доходу, отриманого у звітному періоді, та загальною сумою валових витрат звітного періоду ВП «СМЗ», помножена на 20 відсотків від такого прибутку, де сума такого сплаченого ВП «СМЗ» податку на прибуток станом на 09.12.2019 складала 244,9 млн. рос. руб., сплатою як податковим агентом у період часу з грудня 2017 року по 22.10.2022 року «республіканського бюджету «днр» прибуткового податку (подоходного налога) у розмірі 13% від суми місячного прибутку співробітників ВП «СМЗ», кількість яких станом на 27.05.2022 налічує більше 2500 осіб.

Поряд з цим, 22.07.2021 особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, достовірно усвідомлюючи, що Відокремлений підрозділ - Сніжнянський машинобудівний завод Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ» (код ЄДРПОУ 14313139), розташований на тимчасово окупованій російською федерацією території України за адресою: Україна, Донецька область, м. Сніжне, вул. Терешкової, буд. 3, де тимчасово не здійснюється діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування України, в силу чого, а також норм чинного законодавства України здійснення подальшої господарської діяльності останнього неможливе, а також усвідомлюючи, що функції окупаційної адміністрації російської федерації на зазначеній окупованій території України здійснює терористична організація «днр», діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що грошові активи, збір яких «министерством доходов и сборов днр» у вигляді податків, мит та зборів з фізичних та юридичних осіб, які перебувають та здійснюють господарську діяльність на тимчасово окупованій території Донецької області для подальшого їх скерування до «місцевих» та «республіканського бюджету «днр» з метою створення уявного фінансового добробуту і стабільності на тимчасово окупованій території, будуть використані, в тому числі, на фінансування дій щодо насильницької зміни меж території та кордону України, вчинення терористичних актів, доручила Генеральному директору АТ «Борисфен» особі, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, сплатити 58,6 млн. російських рублів (що становило 20,51 млн. грн.) юридичним та/ або фізичним особам, які діють від імені чи за вказівкою «митних органів «днр» «вивізного мита» за ставкою 20% від вартості товару (293 млн. рос. руб., або 102,55 млн. грн.)

У подальшому, 27.07.2021 особа, стосовно якої проводиться судове провадження, з якого виділене дане кримінальне провадження, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, надала вказівку директору з маркетингу та торгівлі АТ «Мотор Січ» ОСОБА_24 , якому відповідно до схеми організаційної структури управління зовнішньоторговельного департаменту АТ «Мотор Січ» підпорядковувався директор зовнішньоторговельного департаменту ОСОБА_5 та заступник директора зовнішньоторговельного департаменту по експорту ОСОБА_20 , та який перебував у цей час разом із особою, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, у невстановленому органом досудового розслідування місці, про необхідність перерахування особі, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, 58,6 млн. російських рублів (що становило 20,51 млн. грн.) для сплати останнім юридичним та/або фізичним особам, які діють від імені чи за вказівкою «митних органів «днр», «вивізного мита» за ставкою 20% від вартості товару (293 млн. рос. руб., або 102,55 млн. грн.).

В той же час, перерахування особі, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, таких грошових коштів здійснювалось за сприяння начальника ФЕУ АТ «Мотор Січ» ОСОБА_25 , які до 29.07.2021 надійшли в користування особи, матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, та були сплачені нею невстановленим органом досудового розслідування юридичним та/або фізичним особам, які діють від імені чи за вказівкою «митних органів «днр», в якості «вивізного мита» за ставкою 20% від вартості товару (293 млн. рос. руб., або 102,55 млн. грн.) у сумі 58,6 млн. російських рублів (що становило 20,51 млн. грн.), які як наслідок були зараховані до «республіканського бюджету «днр».

Такі дії ОСОБА_5 органом досудового розслідування кваліфіковані за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 КК України - надання за попередньою змовою групою осіб організаційного та іншого сприяння діяльності терористичної організації.

З угоди про визнання винуватості, укладеної 18.03.2025, вбачається, що ОСОБА_5 свою вину у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень визнав повністю, щиро розкаявся, в подальшому, зобов'язується не вчиняти кримінальних правопорушень.

На виконання умов угоди про визнання винуватості в судовому засіданні обвинувачений показав, що з 1987 року працював у «Мотор Січ», у 2015 році призначений на посаду директора зовнішньоторговельного департаменту, згідно з посадовими обов'язками відповідав за укладення контрактів. Перебував під керівництвом генерального директора, а в подальшому, президента АТ «Мотор Січ» ОСОБА_26 АТ «Мотор Січ» фактично належало ОСОБА_26 . До 2014 року АТ «Мотор Січ» експортувало товари до підприємств військово - промислового комплексу рф, які були основними контрагентами АТ у оборонній галузі. Указом Президента України у 2014 році припинений експорт товарів військового призначення та подвійного використання з метою їх військового кінцевого використання в рф, видачу дозволів Держекспортконтролем на експорт спеціальної продукції до рф, транзит військових товарів територією України. Проте, АТ «Мотор Січ» продовжило продаж таких товарів до рф, скориставшись «посередництвом» компаній з КНР. Державна служба експортного контролю (ДСЕК) надавала відповідні дозволи за такими контрактами і сертифікатами, отриманими з КНР. На початку 2022 року перебував у рф, де проводив зустрічі з приводу подальшого експорту товарів, виготовлених АТ «Мотор Січ», до рф, про результати яких по поверненню в Україну доповів ОСОБА_26 . Після початку повномасштабної збройної агресії рф проти України у березні - квітні 2022 року АТ «Мотор Січ» поставило китайській компанії на виконання умов договору, укладеного ще у 2021 році, три партії запчастин для ремонту авіадвигунів. Надалі, такі запчастини підлягали вивезенню з КНР до рф через посередницькі компанії громадян рф ОСОБА_12 та ОСОБА_11 на відповідні заводи рф для ремонту авіадвигунів. Такі поставки до рф оговорював особисто з ОСОБА_26 , останній достовірно знав, що АТ «Мотор Січ» поставляє запчастини саме до рф.

Крім того, АТ «Мотор Січ» у травні 2022 року здійснило поставку двигунів, які встановлюють на гвинтокрилах, компанії з Гонконгу за укладеним у 2020 - 2021 роках договором на поставку 128 таких двигунів, поставивши приблизно половину від кількості, зазначеної у договорі. Такі двигуни підлягали встановленню на певні гвинтокрили, виробником яких є відповідні заводи рф. Таку поставку оговорював з ОСОБА_26 , поставка здійснювалась за вказівкою ОСОБА_26 .

Крім того, оговорював з ОСОБА_26 схеми вивозу «стенду для випробування авіаційного двигуна» під виглядом іншого товару та збільшення кількості двигунів, які зберігались у філії АТ «Мотор Січ», під продаж за контрактом, який вже був закритий.

Крім того, разом з ОСОБА_26 , ОСОБА_20 і ОСОБА_28 вигадали схему вивозу з АТ «Мотор Січ» заготівок для виготовлення у «днр» лопаток до авіаційних двигунів, оскільки філіал АТ «Мотор Січ», що у м. Сніжне Донецької обл., який виготовлював такі лопатки, знаходився на тимчасово окупованій території. З цією метою запчастини були вивезені до Об'єднаних Арабських Еміратів, звідки через підконтрольні Кононенку компанії, стосовно яких були санкції в Україні, ввезені до рф, звідки до Сніжного, що підконтрольне «днр.» Грошові кошти за виготовлення сплачувались рф, а податки, відповідно, до «днр.»

В судовому засіданні сторонам роз'яснений зміст ч. 4 ст. 474 КПК України та наслідки укладення угоди про визнання винуватості, передбачені ч.2 ст. 473 КПК України.

Обвинувачений показав, що цілком розуміє свої права та наслідки укладення угоди про визнання винуватості, які йому були роз'яснені судом, вказуючи, що укладення угоди носить добровільний характер.

Сторони просили затвердити угоду про визнання винуватості.

Вислухавши сторін, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд вважає, що угода про визнання винуватості підлягає затвердженню з наступних підстав.

У відповідності до ч. 4 ст. 469 КПК України угода про визнання винуватості між прокурором і обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо нетяжких та особливо тяжких злочинів, вчинених за попередньою змовою групою осіб, за умови викриття підозрюваним, який не є організатором такої групи, злочинних дій інших учасників групи, якщо повідомлена інформація буде підтверджена доказами.

З позиції сторін в суді вбачається, що укладення сторонами угоди про визнання винуватості є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.

Надана суду угода про визнання винуватості відповідає вимогам ст. 472, ч. 7 ст. 474 КПК України, під час перевірки угоди встановлено можливість виконання обвинуваченим взятих на себе зобов'язань.

Таким чином, суд, розглядаючи кримінальне провадження в межах пред'явленого обвинувачення, вважає доведеною винуватість обвинуваченого ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 КК України, тобто у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

Крім того, суд вважає доведеною винуватість обвинуваченого ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ст. 111-2 КК України, оскільки ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою групою осіб, вчинив умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво), з метою завдання шкоди Україні шляхом підготовки передачі та передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора.

Крім того, суд вважає доведеною винуватість обвинуваченого ОСОБА_5 за ч. 1 ст. 258-3 КК України, тобто, у наданні за попередньою змовою групою осіб організаційного та іншого сприяння діяльності терористичної організації.

При призначенні покарання обвинуваченому суд враховує характер і ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, обставини їх вчинення, дані про особу винного.

Дані про обставини вчинення ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, а також умови укладеної ним угоди про визнання винуватості, на переконання суду, істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого.

В ході судового розгляду обвинувачений каявся у вчиненому, вказуючи, що погодився на вчинення кримінальних правопорушень за вказівкою фактичного керівника та власника товариства, де працював. Наведене свідчить про наявність щирого каяття обвинуваченого.

Крім того, обвинувачений активно сприяв розкриттю кримінальних правопорушень, добровільно повідомив правоохоронному органу про обставини, в тому числі, і ті, які останньому не були відомі.

Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченого, судом не встановлено.

За наведених підстав при призначенні покарання обвинуваченому суд вважає за можливе застосувати положення ст. 69 КК України, так як дійшов висновку, що покарання у виді позбавлення волі з урахуванням ст. 69 КК України без обов'язкових додаткових покарань є необхідним та достатнім для виправлення обвинуваченого та попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень.

Враховуючи дані про особу обвинуваченого, вік та стан його здоров'я, який раніше не судимий, одружений, до затримання працював, має постійне джерело доходів, на обліках лікарів нарколога та психіатра не перебуває, суд приходить до висновку про можливість виправлення обвинуваченого без ізоляції від суспільства, а тому вважає за можливе призначити обвинуваченому покарання з урахуванням положень ст. 75 КК України зі звільненням від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком з покладенням обов'язків, передбачених ст. 76 КК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 475 КПК України, якщо суд переконається, що угода може бути затверджена, ухвалює вирок, яким затверджує угоду і призначає узгоджену сторонами міру покарання.

На підставі ч. 2 ст. 124 КПК України суд стягує з обвинуваченого на користь держави витрати на залучення експерта.

Керуючись ст. ст. 468-470, 472-475 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 18.03.2025 між прокурором першого відділу управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях органів безпеки Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 та обвинуваченим ОСОБА_5 , за участю захисників: ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , у кримінальному провадженні по обвинуваченню ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ст. 111-2, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 КК України.

ОСОБА_5 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ст. 111-2, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 КК України, та призначити йому покарання:

-за ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 КК України - у виді позбавлення волі на строк три роки;

-за ч. 2 ст. 28, ст. 111-2 КК України із застосуванням ст. 69 КК України - у виді позбавлення волі на строк п'ять років;

-за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 КК України із застосуванням ст. 69 КК України - у виді позбавлення волі на строк чотири роки.

На підставі ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень призначити ОСОБА_5 остаточне покарання шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим у виді позбавлення волі на строк п'ять років.

На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_5 від відбування призначеного покарання з випробуванням з іспитовим строком три роки.

На підставі ст. 76 КК України зобов'язати ОСОБА_5 : періодично з'являтись для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи.

Запобіжний захід, застосований до ОСОБА_5 у вигляді тримання під вартою, - скасувати, звільнивши ОСОБА_5 з-під варти в залі суду.

Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави витрати на залучення експерта в сумі 213 543,13 грн.

Вирок може бути оскаржений до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення з обмеженнями, передбаченими ч. 2 ст.473 КПК України.

Головуюча суддя:

Судді: