Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Справа № 723/1356/25
Провадження № 3/723/2325/25
16 квітня 2025 року м.Сторожинець
Суддя Сторожинецького районного суду Чернівецької області Бужора В.Т., розглянувши матеріали, що надійшли від начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , начальник 5 навчального курсу військової частини НОМЕР_2 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, протокол про вчинення військового адміністративного правопорушення ЛВЧ №79, за ч.2 ст.172-14 КУпАП, -
На адресу Сторожинецького районного суду Чернівецької області надійшли метуріали справи про вчинення військового адміністративного правопорушення (протокол ЛВЧ №79 від 24.03.2025 року) відносно ОСОБА_2 ч.2 ст.172-14 КУпАП, в протоколі зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі ІНФОРМАЦІЯ_4 ) на виконання завдань, покладених на Службу правопорядку статтею 3 Закону України «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України» від 07 03 2023 № 3099-ІІІ (далі - Закон), щодо запобігання вчиненню і припинення кримінальних та інших правопорушень у Збройних Силах України, проведено перевірку в порядку Інструкції про організацію та проведення перевірок у Збройних Силах України органами управління та підрозділами Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, затвердженої наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 13.10.2014 №262 (зі змінами), на підставі звернення молодшого сержанта ОСОБА_3 щодо нанесення йому тілесних ушкоджень сержантом ОСОБА_4 на території військового полігону " ІНФОРМАЦІЯ_5 " військової частини НОМЕР_3 .
Під час перевірки та спілкування з особовим складом 5 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_2 останні повідомили, що мають місце факти неправомірних дій з боку начальника 5 навчального курсу військової частини НОМЕР_2 майора ОСОБА_5 , а саме останній у разі виявлення мобільних телефонів у військовослужбовців, які проходять навчання наказує їм прибивати свої мобільні телефони цвяхом до дерева.
Опитаний майор ОСОБА_6 зазначив, що на території навчального полігону " ІНФОРМАЦІЯ_5 ", курсантам заборонено користуватись мобільними телефонами, у разі виявлення у курсантів мобільних телефонів, він перед строєм наказує їм прибивати особисті мобільні телефони до дерева цвяхом і весь особовий склад очікує поки військовослужбовець цього не зробить.
Так, з пояснень курсанта 5 навчального курсу 5 навчального взводу військової частини НОМЕР_2 солдата ОСОБА_7 встановлено, що 21.03.2025 близько 17.10 майор ОСОБА_6 на територій полігону " ІНФОРМАЦІЯ_5 ", який розташований у районі АДРЕСА_1 під час шикування особового складу 5 навчального курсу, наказав солдату ОСОБА_8 прибити свій особистий мобільний телефон Samsung А7 до дерева цвяхом, після чого останній виконав вимогу майора ОСОБА_5 та прибив мобільний телефон цвяхом до дерева.
Опитані: сержант ОСОБА_9 , старший лейтенант ОСОБА_10 , солдат ОСОБА_11 , підтвердили, що за наказами майора ОСОБА_12 курсанти 5 навчального курсу 5 навчального взводу військової частини НОМЕР_2 прибивали особисті мобільні телефони цвяхом до дерева.
ОСОБА_6 свою вину у вчиненні правопорушенні не визнав, надав суду пояснення солдата ОСОБА_13 , в якому зазначено, що 21.03.2025 близько 14.30, під час перевірки особового складу курсу ОСОБА_13 порушив наказ Головнокомандувача Збройних Сил України №165 від 29.04.2024 року «Про затвердження Інструкції зі зберігання і користування особовим складом Збройних сил України мобільними комунікаційними пристроями та іншими електронними засобами» начальник навчального курсу майор ОСОБА_2 зробив йому зауваження викликавши до себе та провівши бесіду розповів ОСОБА_13 про наслідки, які несуть загрозу життю та здоров'ю військовослужбовців. Після чого було проведено загальне шикування де особовому складу було доведено ще раз наказ Головнокомандувача Збройних Сил України №165 від 29.04.2024 року та правила техніки безпеки щодо заборони користування мобільними пристроями в місцях розміщення особового складу військовослужбовців.
Після цього як ОСОБА_13 зрозумів свою помилку, що порушив правила користування мобільними пристроями, ОСОБА_13 запропонував начальнику курсу майору ОСОБА_2 в якості покарання прибити цвяхом телефон до дерева, наголошую що даний телефон не являє для нього матеріальної цінності та наголошую що це був його свідомий вибір, претензій до начальника курсу майора ОСОБА_2 не має.
Також повідомив, що за час проходження служби конфліктних ситуацій із командуванням військової частини НОМЕР_3 , особовим складом частини та командуванням навчального курсу не виникало.
Заслухавши пояснення ОСОБА_6 , дослідивши матеріали справ про адміністративне правопорушення та зібрані у них докази, надавши їм відповідну правову оцінку, доходжу такого висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.
Положеннями ч.2 ст.7 КУпАП визначено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із ч.1 ст. 172-14 КУпАП перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, - тягне за собою накладення штрафу від ста до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до десяти діб.
Відповідно до ч.2 ст. 172-14 КУпАП, діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду, - тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період діє в Україні від 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію». Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав.
Натомість Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 квітня 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому, відповідними указами Президента України продовжувався строк дії воєнного стану в Україні та такий діяв у період вчиненення ОСОБА_6 діянь.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Так, вина ОСОБА_6 у вчиненні військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-14 КУпАП, повністю підтверджується матеріалами справи, а саме: даними протоколу про вчинення адміністративного правопорушення ЛВЧ№ 79 від 24.03.2025 року, письмовими поясненнями: ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_2 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , фото, копією військового квитка, витягами із наказу, службовою характеристикою.
Також до матеріалів справи долучено пояснення солдата ОСОБА_13 , в яких не спростовується фактв вчинення ОСОБА_6 адміністративного правопорушення - перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, а саме: прибивання цвяхами мобільних телефонів до дерева.
Аналізуючи докази у справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_6 у вчиненні військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-14 КУпАП, а саме: перевищенні військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисному вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, що вчинені в умовах особливого періоду - доведена повністю.
При накладенні адміністративного стягнення на правопорушника, судом враховано характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, дані наданої службової характеристики ОСОБА_6 , яка є позитивною.
Відповідно до п.12 та п. 13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків, а також учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
На підставі вищезазначеного, Закону України «Про судовий збір», керуючись ст. ст. 7, 9, 34, 35, 40-1, 172-14, 245, 277, 278, 283, 284, 287, 294 КУпАП, суддя,
Визнати ОСОБА_2 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-14 КУпАП та призначити адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок в дохід держави.
Від сплати судового збору ОСОБА_2 звільнити.
Роз'яснити, що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Садгірський районний суд м. Чернівці.
Суддя Сторожинецького районного суду Василь БУЖОРА