Справа № 692/330/25
Провадження № 3/692/212/25
17.04.2025
16 квітня 2025 року с-ще Драбів
Суддя Драбівського районного суду Черкаської області Левченко Л.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Черкаській області (Черкаський рибоохоронний патруль) про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , приватного підприємця, РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 88-1 КУпАП
ОСОБА_1 05.03.2025 у с-щі Драбів, Золотоніського р-ну, Черкаської обл., вул. Центральна, 35, здійснював продаж живих водних біоресурсів без документів, що посвідчують законність її придбання, чим порушив ст. 7 ЗУ «Про тваринний світ», відповідальність за що передбачена ч. 1ст. 88-1 КУпАП.
У судовому засіданні 16.04.2025 ОСОБА_1 вину у скоєнні правопорушення заперечував. Пояснив, що є приватним підприємцем та здійснює торгівлю живою рибою, має відповідні бочки та компресори, раніше тримав ставок. 05.03.2025 здійснював продаж живої риби коропа вагою 4,5 кг, яку придбав згідно накладної 05.02.2025. До нього підійшли працівники поліції та рибінспекції, яким він показав накладну та пояснив, що протягом місяця зберігав рибу живою, оскільки у зв'язку з її великою вагою не зміг продати вчасно. Працівник рибінспекції його пояснення не врахував, вказав, що документи про продаж риби дійсні 3-5 днів та склав відповідний протокол, рибу не вилучав. З протоколом ОСОБА_1 не згідний, тому у ньому не розписувався. Надав оригінал квитанції від 05.02.2025 про придбання живої риби. Інших заяв та клопотань не мав.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом закону, протокол про адміністративне правопорушення, пояснення особи, свідків, висновок експерта тощо, є документами, що офіційно засвідчують подію адміністративного правопорушення і, відповідно до ст. 251 КУпАП, є джерелами доказів, на основі яких ґрунтується повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи та правильне її вирішення.
Незважаючи на заперечення ОСОБА_1 вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 88-1 КУпАП, його вина підтверджується перевіреним в судовому протоколом про адміністративне правопорушення серії № 001218 від 05.03.2025, відповідно до якого ОСОБА_1 05.03.2025 у с-щі Драбів, вул. Центральна, 35, здійснював продаж живих водних біоресурсів без документів, що посвідчують законність її придбання.
Згідно оригіналу накладної № 327 від 05.02.2025 ОСОБА_1 прийняв від ФОП ОСОБА_2 рибу за договірною ціною. Серед переліку видів риби вказано: короп кількістю 132 кг.
Порядок придбання та збуту водних біоресурсів, а також відповідальність за адміністративне правопорушення врегульовано наступними законодавчими актами.
Відповідно до ст. 10 ЗУ «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» від 08.07.2011 № 3677-VI посадові особи органів рибоохорони мають право здійснювати державний контроль (нагляд) за дотриманням правил використання, порядку придбання та збуту об'єктів тваринного світу в частині водних біоресурсів.
Відповідно до ст. 11 ЗУ «Про рибу, інші водні живі ресурси та харчову продукцію з них» від 06.02.2003 № 486-IV Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері рибного господарства, бере участь у заходах з контролю та нагляду за безпечністю та якістю продуктів рибного лову, харчової продукції при їх виробництві, зберіганні, транспортуванні, реалізації, використанні та утилізації.
Відповідно до ст. 7 ЗУ «Про тваринний світ» від 13.12.2001 №2894-III законність набуття у приватну власність об'єктів тваринного світу (крім добутих у порядку загального користування) повинна бути підтверджена відповідними документами, що засвідчують законність вилучення цих об'єктів з природного середовища, які видаються в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 3.14 Правил любительського та спортивного рибальства, затверджених Наказом Державного комітету рибного господарства України від 15.02.1999 № 19 забороняється продаж або скуповування риби, ікри і водних безхребетних та продуктів їх переробки без наявності документа, який підтверджує законність їх придбання, та сертифіката якості.
Згідно положень п. 28, 30 Правил роботи дрібно роздрібної торговельної мережі, затверджених Наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України № 369 від 08.07.1996, працівники пунктів дрібнороздрібної торговельної мережі повинні мати документи на товари, одержані для продажу, якщо це передбачено законодавством. Забороняється продаж товарів, що не мають відповідного маркування, належного товарного вигляду, на яких строк придатності не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативно-правових актів, строк придатності яких минув, а також тих, що надійшли без документів, передбачених законодавством, зокрема, які засвідчують їх якість та безпеку.
Згідно положень п.6.1, 6.3, 6.4 Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами, затверджених Наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України №185 від 11.07.2003 На кожну партію свіжої риби та інших гідробіонтів, призначених для реалізації в межах адміністративного району, повинна бути ветеринарна довідка, а для реалізації в межах України - ветеринарне свідоцтво. Живу рибу, що надійшла у продаж, поміщають в акваріуми з водою, обладнані пристроями для збагачення води киснем. Забороняється годувати живу рибу хлібом, крупою та іншими видами корму в акваріумах.
Термін зберігання і реалізації живої риби при температурі води в акваріумі +11 град.C +15 град.C: в осінньо-зимовий період - 48 годин; весняно-літній період - 24 години.
Суд звертає увагу на відсутність сертифіката якості на придбану рибу. Щодо твердження ОСОБА_1 про наявність документів, що посвідчують законність придбання риби суд звертає увагу, що надана накладна № 327 посвідчує придбання риби 05.02.2025, таким чином станом на дату складення протоколу (05.03.2025) не може бути належним доказом, що стосується придбання свіжої риби з огляду на вищевказане. ОСОБА_1 не доведено наявності засобів та можливості утримувати рибу у свіжому (живому стані) протягом місяця після її придбання.
Тому твердження ОСОБА_1 , що придбана 05.02.2025 риба була живою станом на 05.03.2025 сприймається судом критично як таке, що не узгоджується з матеріалами справи та нормами законодавства, тому розцінюється як правова позиція особи, направлена на уникнення передбаченої законом відповідальності.
Оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності в результаті всебічного повного та об'єктивного їх дослідження, вивчивши матеріали справи суд приходить до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 88-1 КУпАП, а саме - порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об'єктів тваринного або рослинного світу.
Приймаючи до уваги обставини правопорушення та особу винного, доцільно застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу без конфіскації об'єктів тваринного світу, оскільки даних про вилучення таких об'єктів не надано.
Відповідно до ЗУ «Про судовий збір», передбачено справляння судового збору із особи, яка притягується до адміністративної відповідальності у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, розмір якого визначається станом на час винесення такої постанови.
Керуючись вищевикладеним та ст. 88-1, ст. 284 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 88-1 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп., які необхідно сплатити на рахунок: Отримувач: ГУК у Черк. обл./тг смт Драбів/21081100, Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37930566, Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA658999980313000106000023715, Код класифікації доходів бюджету: 21081100, без конфіскації об'єктів тваринного світу.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше, як протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження даної постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, встановлений статтею 307 КУпАП, штраф підлягає стягненню із правопорушника у примусовому порядку у подвійному розмірі - в сумі 1700,00 грн., відповідно до ст. 308 КУпАП.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн. який необхідно сплатити на рахунок: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
На постанову може бути подана скарга до Черкаського апеляційного суду через Драбівський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя Л.О. Левченко
Повний текст постанови складено 17 квітня 2025 року.