Рішення від 11.04.2025 по справі 571/2225/24

Справа № 571/2225/24

Провадження № 2-о/571/9/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2025 року с-ще Рокитне

Рокитнівський районний суд Рівненської області, в складі судді одноособово Комзюк А.Ф., при секретарі судового засідання Гордійчук Т.О., за участі заявника ОСОБА_1 , представника заявника-адвоката Ангеліна І.І. (в режимі відеоконференції), розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту перебування на утриманні,

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту перебування її на утриманні брата.

Заява мотивована тим, що заявниця є рідною сестрою військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Доказом родинних стосунків є копії свідоцтв про народження заявниці та ОСОБА_2 із зазначенням спільних батьків.

Батьки заявниці та ОСОБА_2 померли, що підтверджується копією свідоцтв про смерть, інших близьких родичів немає.

ОСОБА_2 військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 , призваний до лав ЗСУ ІНФОРМАЦІЯ_3 10 січня 2024 року. 01 серпня 2024 року ОСОБА_2 зник безвісти під час захисту Батьківщини, що підтверджується копією сповіщення сім'ї від 12.08.2024 року №3560.

Заявниця звернулась до військової частини НОМЕР_1 із заявою про виплату їй грошового забезпечення військовослужбовця ОСОБА_2 , на що листом від 02.10.2024 №3036 отримала відмову у зв'язку з відсутністю доказів належності заявниці до однієї з категорій, передбачених Порядком виплати грошового забезпечення сім'ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх, затвердженим постановою КМ України від 30.11.2016р. №884.

Встановлення факту перебування заявниці ОСОБА_1 на утриманні її рідного брата ОСОБА_2 та проживання їх однією сім'єю необхідне для реалізації прав, передбачених Законом України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» та Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Заявниця та ОСОБА_2 проживали спільно однією сім'єю як рідні брат та сестра, при цьому вона перебувала на утриманні свого брата, що підтверджується наступними доказами.

Після зникнення військовослужбовця ОСОБА_2 вона вжила заходів, передбачених ст.18 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» для розшуку - звернулась до органу Національної поліції з заявою про зникнення особи, за результатами чого було відкрите кримінальне провадження №12024181190000222 від 12.08.2024 за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.115 КК України.

Також додатково вона зверталась до органів Міністерства внутрішніх справ України, Національного інформаційного бюро, Служби безпеки України тощо.

Таким чином вважає, що вживала та вживає всіх можливих заходів, пов'язаних з розшуком свого зниклого брата, що також свідчить про наявність стійкого особистого зв'язку між ними.

Доказом перебування заявниці на утриманні брата є показання свідків та інформація військової частини, що що ОСОБА_2 зазначив заявниця як про єдину близьку особу.

Посилаючись на норми Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», правові позиції Верховного Суду України, просить:

Встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , код РНОКПП НОМЕР_2 на утриманні її рідного брата, військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , під час їх спільного проживання однією сім'єю.

Ухвалою суду від 18 листопада 2024 року заява прийнята судом та призначена до розгляду за правилами окремого провадження.

11 грудня 2024 року представником заінтересваної особи - Міністерства оборони України Григорчук С.А. надіслано письмові пояснення у яких зазначено наступне.

Відповідно до пункту 4 частини 3.1 розділу 3 Наказу Міністерства оборони України № 45 від 25.01.2023 року (далі - Наказ №45): Районний (міський) ТЦКСП: у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов'язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до цих справ інших членів сім'ї загиблого, інтересів яких вони стосуються. Крім того, згідно п. 5 частини 3.1. розділу 3 Наказу №45: Районний (міський) ТЦКСП веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД.

Аналогічна норма дублюється і відносно Обласних ТЦКСП у пункті 3 та 4 частини 3.2 розділу 3 Наказу № 45.

Зазначене свідчить, що інформація щодо кола осіб які відносяться до сім'ї військовослужбовця міститься в органах ТЦКСП районного (міського) та обласного рівнів. Відповідно Міністерство оборони України в разі необхідності надання певної інформації що стосується кола осіб членів сім'ї військовослужбовця звертається до обласного ТЦКСП.

Зважаючи що в межах даної справи ІНФОРМАЦІЯ_5 є також стороною по справі, то інформацію щодо кола осіб які претендують на одноразову грошову виплату в зв'язку з загибеллю військовослужбовця вважається доцільним отримати від останніх.

Згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що члени сім'ї вважаються такими що перебували на утриманні померлого, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів для існування.

Як слідує з матеріалів справи, жодних належних доказів перебування на утриманні не надано. Показання свідків не можуть слугувати єдиною підставою встановлення факту утримання.

Посилаючись на правові позиції Верховного Суду, просив врахувати зміст наданих пояснень при ухваленні рішення по справі.

Під час розгляду справи заявник ОСОБА_1 подану заяву підтримала та доповнила, що після смерті батьків з 2015 року вона з братом проживали однією сім'єю. Вона не одружена, не працює, мала підробітки з дикоросів. Брат також був необружений, працював у Києві, таксував, постійно їй допомагав. У 2024 році був мобілізований до лав ЗСУ, у серпні 2024 року зник безвісти. Вона перебувала на утриманні брата, так як сама не могла працювати. Спочатку доглядала батьків, після їх смерті стала доглядати дядька інваліда, який проживає з нею.

Представник заявника-адвокат Ангелін І.І. просив заяву задовольнити, посилаючись на обставини викладені у заяві та доповнив, що встановлення зазначеного факту необхідно заявниці для реалізації прав члена сім'ї військовослужбовця, надасть можливість звертатися до Міжнародного Комітету Червоного Хреста, інших установ з метою розшуку безвісти зниклого брата.

Представники заінтересованих осіб в судове засідання повторно не прибули.

Представник Міністерства оборони України Панасюк В.М. 28.01.2025 подав заяву про розгляд справи без участі представника Міністерства.

Представник ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_3 24.02.2025 подав заяву про розгляд справи без їхньої участі.

Свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , кожен окремо, пояснили суду, що знають заявницю, знають її брата ОСОБА_6 , так як проживають по сусідству. Заявниця постійно проживала разом з братом у батьківській хаті, мали спільне господарство. Федір працював у Києві, постійно допомагав ОСОБА_7 , потім був мобілізований до Збройних Сил України та зник безвісти. Після того, як ОСОБА_8 був мобілізований, заявниця продовжувала з ним спілкуватися та підтримувати стосунки. Вона говорила, що брат постійно допомагає матеріально. Сама ж вона не працювала, бо в селі немає роботи. Коли були живі батьки, вона їх доглядала, а зараз опікується глухонімим дядьком. Стверджують, що заявниця перебувала на утриманні брата ОСОБА_2 .

Суд заслухавши пояснення учасників судового провадження, свідків, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.7 ст.19 ЦПК України окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у статті 315 ЦПК України, не є вичерпним.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.

Частиною першою статті 316 ЦПК України визначено, що заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

Відповідно до свідоцтва про народження, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_7 в с.Березове, Рокитнівського району Рівненської області, її батьками зазначені ОСОБА_9 та ОСОБА_10 (а.с.44).

Згідно витягу з реєстру територіальної громади, сформованого 03.04.2024, на вказану дату місце проживання ОСОБА_1 зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.48).

ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_8 в с.Березове, Рокитнівського району Рівненської області, його батьками зазначені ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.45).

Згідно довідки Березівської сільської ради Сарненського району Рівненської області №2296 від 09.09.2024 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 разом із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ведуть спільне господарство (а.с.15).

Згідно свідоцтв про смерть, ОСОБА_10 померла ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_9 помер ІНФОРМАЦІЯ_10 (а.с.46-47).

Згідно сповіщення сім'ї №3560 від 12.08.2024, ОСОБА_1 сповіщено, що її брат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 безвісти зник 01 серпня 2024 року під час мінометного обстрілу виконуючи бойове завдання в ході бойових дій з відбиттям збройної агресії російської федерації у районі н.п.Торецьк Бахмутського району Донецької області (а.с.43).

Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №2359 від 19.09.2024, ОСОБА_1 проживає за адресою: с.Березове, Сарненського району Рівненської області разом із братом ОСОБА_2 . Під час обстеження умов проживання ОСОБА_1 встановлено, що вона проживала разом із братом ОСОБА_2 , вели спільний побут та займались веденням домашнього господарства. 10 січня 2024 року ОСОБА_2 був призваний до лав ЗСУ, 12 серпня 2024 року ОСОБА_1 отримала сповіщення №3560 від 12.08.2024 про те, що ОСОБА_2 безвісти зник 01 серпня 2024 року (а.с.14,49).

Відповідно до Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань №12024181190000222, 12.08.2024 до ВП №2 Сарненського РВП ГУНП в Рівненській області надійшла письмова заява ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жительки АДРЕСА_1 яка повідомила про те, що її брат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель АДРЕСА_1 , військовослужбовець ВЧ НОМЕР_1 , механік-водій 3 механізованого відділення 1 механізованого взводу 1 механізованої роти 1 механізованого батальйону 01 серпня 2024 року зник безвісти у ході виконання бойового завдання в районі н.п.Торецьк, Бахмутського району Донецької області (а.с.16,52).

Згідно повідомлення в/ч НОМЕР_1 від 02.10.2024 №3036, сестра військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 не входить до кола осіб, які мають право на отримання грошового забезпечення зниклого безвісти військовослужбовця, якщо тільки вона не перебувала у нього на утриманні (а.с.17,53).

Згідно Витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель с.Березове, Рокитнівського району Рівненської області вважається безвісти зниклим на території бойових дій (а.с.18).

Згідно повідомлення Рокитнівського відділу ДРАЦС у Сарненському районі Рівненської області від 22.10.2024 №817/807-34.14-04-05, повідомлено про відсутність актових записів про шлюб ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_1 ; про народження дітей ОСОБА_2 ; про шлб ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .. Пошуки актових записів проведено з часу досягнення шлюбного віку вказаними особами по теперішній час; про народження, смерть - відповідно до вимог чинного законодавства та по теперішній час (а.с.70 на звороті).

У картці соціально-психологічних, демографічних даних військовослужбовця, ОСОБА_2 вказав відомості про сестру ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та номер її мобільного телефону (а.с.77).

Згідно повідомлення в/ч НОМЕР_1 №6586к11/вих. від 29.11.2024, адвоката повідомлено, що на даний час виплату грошового забезпечення та додаткової винагороди безвісті зниклого ОСОБА_2 нікому не погоджено у зв'язку з відсутністю звернень осіб, які мають право на відповідні виплати згідно частини 6 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (а.с.78).

Крім того, в ході розгляду справи, представником заявника надані суду додаткові докази, а саме:копію посвідчення № НОМЕР_3 та довідки ВТЕК №925148, згідно яких ОСОБА_11 , 1940 року народження, є інвалідом ІІІ групи пожиттєво (а.с.117, 121).

Згідно заключення ЛКК №2681 від 28.06.2023, ОСОБА_12 при огляді встановлено діагноз: глухонімота, потребує постійного стороннього догляду та допомоги за віком (а.с.120).

Відповідно до довідки про склад сім'ї та зареєстрованих у житловому приміщенні осіб № 837 від 18.03.2025, ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , є головою домогосподарства за вказаною адресою, не працює. Членами її сім'ї указані: брат, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мобілізований; брат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , не працює, зареєстрований, але проживає у м.Малин; дядько ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , пенсіонер, інвалід дитинства ІІІ групи, зареєстрований в АДРЕСА_2 , фактично проживає за даною адресою (а.с.122).

Згідно довідки Березівського центру первинної медичної допомоги Березівської сільської ради № 733 від 28.02.2025, ОСОБА_11 потребує постійного стороннього догляду та допомоги (а.с.123).

Відповідно до виписки із медичної карти амбулаторного хворого, від 28.02.2025, ОСОБА_1 12.05.2023 зверталася в амбулаторно-поліклінічний заклад за медичною допомогою у зв'язку із захворюванням (а.с.127).

Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї (без номеру та дати), членом сім'ї ОСОБА_1 в с.Березове, Сарненського району Рівненської області, зазначений ОСОБА_11 , дядько. На час обстеження умови проживання задовільні, ОСОБА_11 відповідно до заключення ЛКК №2681 від 28.06.2023 потребує постійного стороннього догляду, ОСОБА_1 постійно доглядає свого дядька, який зареєстрований по АДРЕСА_2 , але фактично проживає разом із племінницею по АДРЕСА_1 (а.с.126-127).

Згідно ст. 31 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

У постанові Верховного Суду від 13 січня 2021 року у справі №592/17552/18 ( провадження N 61-8512св20) суд вказав, що за загальним правилом судом може бути встановлено факт перебування фізичної особи на утриманні померлого, що має значення для одержання свідоцтва про право на спадщину, призначення пенсії чи відшкодування шкоди за умови, що утримання було повним або допомога, яка надавалася утриманцю, була постійним і основним джерелом засобів для існування навіть коли утриманець (заявник) мав заробіток, одержував пенсію, стипендію тощо.

Повне утримання означає відсутність у члена сім'ї інших джерел доходів, крім допомоги померлого. Якщо крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то судам слід встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування.

Постійний характер допомоги означає, що вона була не одноразовою, а надавалася систематично, протягом певного періоду часу, померлий взяв на себе обов'язок щодо утримання цього члена сім'ї. Основне значення допомоги слід з'ясовувати шляхом порівняння розміру допомоги з боку померлого та інших доходів. Вирішення питання залежить від співвідношення розмірів допомоги та інших одержуваних доходів.

Таким чином, у спірних правовідносинах для встановлення факту перебування особи на утриманні померлого судам необхідно дослідили зазначені обставини в сукупності та враховувати, що одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів чи окреме проживання від померлого не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.

Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 22 жовтня 2020 року у справі № 210/343/19, від 22 травня 2019 року у справі №520/6518/17, від 27 червня 2018 року у справі № 210/2422/16-ц.

Аналізом досліджених доказів встановлено, що на час набуття ОСОБА_2 статусу безвісти зниклого, заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 не перебувала у шлюбі, була працездатною, однак ніде не працювала.

Належних доказів у підтвердження того, що ОСОБА_1 перебувала на утриманні брата ОСОБА_2 матеріали справи не містять.

Показання свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , за відсутності інших доказів, не можуть слугувати підставою для встановлення юридичного факту.

Посилання заявника на те, що вона опікується дядьком ОСОБА_11 , що підтверджується відповідними довідками та актами, не є доказом того, що заявник перебувала на утриманні брата.

За вказаних обставин судом не встановлено беззаперечних доказів у підтвердження того, що заявник на час набуття ОСОБА_2 статусу безвісти зниклого перебували на повному його утриманні, а допомога , яка ним надавалася, була основним джерелом засобів до існування, що вказує на відсутність підстав для задоволення поданої заяви.

Керуючись ст.ст.264, 265, 315 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення факту перебування на утриманні брата, військовослужбовця Збройних Сил України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП - НОМЕР_2 .

Заінтересована особа: Міністерство оборони України, місцезнаходження: 03168, м.Київ, проспект Повітрофлотський, буд.6, код ЄДРПОУ 00034022.

Заінтересована особа: Військова частина НОМЕР_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 .

Заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_13 , місцезнаходження: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 .

Повне рішення оголошено о 09 год. 10 хв. 17.04.2025.

Суддя А.Ф.Комзюк