Рішення від 17.04.2025 по справі 569/2160/25

Справа № 569/2160/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2025 року м. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі судді О. Левчука,

за участі секретаря судового засідання М. Янка,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

до ОСОБА_1

про стягнення надміру виплачених коштів,

учасники справи у судове засідання не з'явилися,

ВСТАНОВИВ:

31 січня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (надалі - позивач) звернулося до Рівненського міського суду із позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідачка), в якому просить стягнути з відповідачки суму надміру виплачених коштів в розмірі 8 548 грн 36 коп.

Позовну заяву мотивує тим, що відповідно до особисто поданої заяви від 12 листопада 2023 року та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії та відповідачці була призначена та виплачена житлова субсидія для домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 . До заяви відповідачкою було подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Жодної інформації, що член домогосподарства перебував за кордоном, заявниця не надала. Відповідачка при подачі декларації ознайомлена з розпискою, що у разі неподання інформації або подання неповних чи недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання), їх доходи, майновий стан і витрати, може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У цій розписці відповідачка зазначає щодо зобов'язання повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії, що свідчить особистий власний підпис відповідачки.

За результатами верифікації, проведеної Державною прикордонною службою України - системо. "Аркан" 20.03.2024 виявлено, що особа зі складу домогосподарства на день звернення за призначенням житлової субсидії або на день призначення житлової субсидії без звернення, перебувала за кордоном понад 60 днів. Відповідачка про перетин кордону не повідомила позивача, інформації про спростування даних ОСОБА_2 не надано. Відповідно до Мінфіну нараховано надміру перерахована субсидія внаслідок подання не достовірної інформації заявницею відповідно до п.4, п.24, п.90 Положення, затвердженого постановою КМ України від 21.10.1995 № 848. Внаслідок неправомірної поведінки відповідачки виникла переплата субсидії за період з 01.10.2023 по 30.04.2024 в сумі 8 548,36 грн. Позивач просив стягнути надміру виплачені кошти у вигляді житлових субсидій з ОСОБА_1 у сумі 8 548,36 грн на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та сплачений судовий збір у сумі 2422,40 грн.

Ухвалою суду від 03.02.2025 прийнято позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до розгляду, у справі відкрите спрощене позовне провадження, призначено судове засідання з викликом сторін.

Представниця позивача 04.02.2025 подала до суду заяву, у якій просила розглянути справу без участі представника Головного УПФ України в Рівненській області на підставі наявних матеріалів.

В судове засідання відповідачка не з'явилася. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином. Про причини неявки суд не повідомила, заяв чи клопотань про перенесення розгляду справи до суду не подавала.

Відтак, суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності відповідачки в заочному порядку, на підставі документів та доказів, що є в матеріалах справи, що відповідає вимогам ст. 223 ЦПК України.

Зважаючи на неявку у судове засідання всіх учасників справи, на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до такого.

Як встановлено судом, 12 листопада 2023 року та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії та відповідачці була призначена та виплачена житлова субсидія для домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідачка не повідомила управління, що член домогосподарства перебував за кордоном, заявниця не надала (Ідентифікатор рядка щомісячного інформаційного обміну: PFUS0101080220244834541, перетини (виїзд-в'їзд):27.02.2023 (Шегині/FS254731), дата реєстрації звернення на прихначення житлової субсидії: 12.11.2023, дата отримання даних Аркан: 19.02.2024).

Відповідачка при подачі декларації ознайомлена з розпискою, що у разі неподання інформації або подання неповних чи недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання), їх доходи, майновий стан і витрати, може бути відмовлено у призначенніи житлової субсидії або припинено її надання. У цій розписці відповідачка зазначає щодо зобов'язання повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії, що свідчить особистий власний підпис відповідачки.

Отже, внаслідок подання відповідачкою ОСОБА_1 недостовірних даних в Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії сума отриманої відповідачкою надміру виплаченої житлової субсидії складає 8 548 грн. 36 коп.

Листом від 06.08.2024 № 1700-0403-8/45079 позивач повідомив відповідачку про виниклу переплату субсидії з проханням повернути безпідставно отримані кошти. Проте, відповідачка лист залишила без реагування та кошти - несплаченими.

Об'єктом захисту є порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов'язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, спричинена поведінкою іншої особи.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 16 ЦК України).

Відповідно до підпункту 9 п.14 «Положення про порядок призначення житлових субсидій» затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (з внесеними змінами та доповненнями) (далі - Положення) надання раніше призначеної субсидії припиняється у разі, коли: будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень, про що зазначається в декларації.

Відповідно до пункту 3 Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Згідно з підпунктом 3 пункту 14 Положення передбачено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: член домогосподарства або члени сім'ї особи із складу домогосподарства, які досягли 18-річного віку на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і в цьому періоді перебували за кордоном сукупно більше 60 днів.

Відповідно до пункту 22 Положення № 848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства.

Згідно з п.24 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства, крім осіб, які перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 №1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово- комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» (далі - Постанова №1041) повноваження стосовно призначення житлових субсидій з 01.12.2022 передано органам Пенсійного Фонду України.

Відповідно до п. 49 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 позивачем прийнято рішення про призначення субсидії у грошовій безготівковій формі для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг .

Правові та організаційні засади здійснення верифікації та моніторингу державних виплат в Україні визначає Закон України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат", відповідно до якого (ст.1) органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної фінансової та бюджетної політики (Міністерство фінансів України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №136 (у редакції постанови КМУ № 443 від 22.05.2019) затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат (далі Порядок №136).

Пунктом 6 Порядку №136 визначено, що за результатами верифікації Міністерство фінансів України щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.

Пунктами 125 та 127 Положення № 848 визначено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому, п'ятому пункту 119 цього Положення, на вимогу уповноваженого органу, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

Частиною 1 статті 1212 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Стаття 1214 Цивільного кодексу України встановлює, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.

Згідно з ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом. Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача. Даний висновок відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України в постанові від 22.01.2014 по справі № 6-151цс13 та постанові від 02.07.2014 по справі № 6- 91цс14. Оскільки сума отримана відповідачкою за документами, які піддаються сумніву, вказана обставина свідчить про недобросовісність набувача, тому така в силу ст. 1215 ЦК України має бути з неї стягнута.

У добровільному порядку надмірно виплачену житлову субсидію відповідачка не повернула.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Приймаючи до уваги встановлені по справі обставини, суд прийшов до висновку, що надміру виплачена призначена житлова субсидія за період з 01.10.2023 по 30.04.2024 в сумі 8 548,36 грн., яка була виплачена відповідачці внаслідок свідомого не повідомлення нею інформації, що впливає на призначення житлової субсидії, підлягає стягненню з відповідачки на користь позивача у повному розмірі.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з відповідачки на користь позивача необхідно стягнути понесені ним судові витрати на сплату судового збору в розмірі 2 422, 40 грн.

Керуючись ст. 3, 12, 13, 81, 141, 223, 259, 263-265, 354-355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надміру виплачені кошти у розмірі 8548,36 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області витрати по сплаті судового збору в сумі 2422, 40 грн.

Заочне рішення може бути переглянуто Рівненським міським судом Рівненської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного заочного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне найменування учасників справи:

позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. О. Борисенка, 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076);

відповідачка: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Повне судове рішення складене та підписане 17 квітня 2025 року.

Суддя О. Левчук