Єдиний унікальний номер 205/5713/25
Провадження 1-вп/205/377/25
16 квітня 2025 року м. Дніпро
Слідчий суддя Ленінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області капітана поліції ОСОБА_5 , погодженого з начальником Нікольського відділу Маріупольської окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 22023050000001283 від 30.03.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 та ч. 1 ст. 111-2 КК України -,
В провадження слідчого судді надійшло клопотання старшого слідчого СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області капітана поліції ОСОБА_5 , погодженого з начальником Нікольського відділу Маріупольської окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 22023050000001283 від 30.03.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 та ч. 1 ст. 111-2 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що 24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об'єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об'єднаних Націй (далі - ООН), до складу якої входять Україна, російська федерація та ще 49 країн-засновниць, а також інші країни світу.
Відповідно до частини 4 статті 2 Статуту ООН, усі Члени вказаної організації утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним із Цілями Об'єднаних Націй.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав і резолюціями: від 16.12.1970 № 2734 (XXV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; від 21.12.1965 № 2131 (XX), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав і про обмеження їх незалежності і суверенітету від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), що містить визначення агресії, визначено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію або втручання у будь-якій формі або з якої б то не було причини у внутрішні і зовнішні справи інших держав. Закріплені обов'язки держав утримуватися від: збройної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; надання сприяння, заохочення або підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на своїй території навчання, фінансування і вербування найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України.
У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада УРСР проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.
Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Україна самостійно визначає адміністративно-територіальний устрій та порядок утворення національно-адміністративних одиниць.
Статтями 1, 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Статтею 73 Конституції України закріплено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.
Згідно з пунктами 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05 грудня 1994 року РФ, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні своє зобов'язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01 серпня 1975 року поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов'язалися утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
Всупереч вказаним нормам Президент російської федерації, а також інші представники влади російської федерації, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України.
З цією метою 22.02.2022 Президент російської федерації підписав з керівниками російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей договори про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу, які в той же день ратифіковані Державною думою та Радою Федерації Федеральних Зборів російської федерації.
В цей же день Президент російської федерації, з метою надання видимості законності дій по нападу на Україну, направив до Ради Федерації Федеральних Зборів російської федерації звернення про використання Збройних Сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено.
Керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей 23.02.2022 звернулися до Президента російської федерації з проханням надати допомогу у відбитті надуманої ними воєнної агресії «українського режиму щодо населення» так званих «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки».
Президент російської федерації 24.02.2022 оголосив про своє рішення почати військову операцію в Україні, після чого був відданий наказ на вторгнення підрозділів Збройних Сил російської федерації на територію України.
Після цього, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці Збройних Сил російської федерації шляхом збройної агресії, незаконно вторглись на територію України через лінію державного кордону України, розташовану в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Київській, Сумській, Чернігівській та інших областях та шляхом застосування зброї здійснили напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти, а також здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується до теперішнього часу та призводить до тяжких наслідків.
Указані дії супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння. При цьому вогневі удари здійснюються по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна і міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
24 лютого 2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який діє на теперішній час.
Місто Маріуполь та Маріупольський район Донецької області, відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», є тимчасово окупованою територією.
Законом України від 22.05.2022 № 2265-IX «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії російської федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського тоталітарного режиму в Україну» російська федерація визнана державою-терористом (державою-агресором).
Після окупації частини території Маріупольського району Донецької області, представниками збройних формувань держави-агресора Російської Федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій ними території Донецької області шляхом збройного захоплення адміністративних будівель, органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади міста Маріуполя, фактичної ліквідації державної та приватної власності.
Відповідно до п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Тимчасово окупована територія - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Згідно ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року) територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника.
Внаслідок розв'язання і ведення агресивної війни, починаючи
з 24.02.2022 збройними формуваннями Російської Федерації тимчасово окуповано частини території Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської областей.
Зокрема, починаючи з 05.03.2022 Російською Федерацією тимчасово окуповано територію м. Маріуполя, Донецької області.
Представниками Російської Федерації на тимчасово окупованій території Маріупольського району, Донецької області було створено підпорядковану, керовану та фінансовану Російською Федерацією окупаційну адміністрацію, в яку входили органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України.
При цьому, представники підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів узурпували виконання владних функцій держави на тимчасово окупованій території Маріупольського району Донецької області, здійснювали підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах, у тому числі із числа громадян України, які на той час перебували на вказаній тимчасово окупованій території. Кінцевою метою окупаційних органів, є інтеграція та подальше незаконне включення захопленої частини суверенної держави Україна до складу Російської Федерації.
31.03.2022 так званим «Указом главы ДНР «об администрации города Мариуполя» № 108» незаконно створено окупаційну адміністрацію м. Маріуполь - так звану «администрацию города Мариуполя», яка функціонує за адресою: Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Громової, буд. 63.
Не пізніше 30.11.2022 (точної дати в ході досудового розслідування не встановлено), представниками окупаційної адміністрації держави-агресора створено так зване «Муниципальное унитарное предприятие администрации города Мариуполя «Зеленстрой», розташованого за адресою: 287512, Донецкая Народная Республика, г.о. Мариуполь, г. Мариуполь, шоссе Володарское, д. 3, на основі приміщень та матеріальних цінностей Маріупольського комунального підприємства зеленого будівництва, розташованого за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 87 (ЄРДПОУ 03361845).
Так, у громадянина України ОСОБА_6 , який 24.02.2022 працював на посаді головного інженера Маріупольського комунального підприємства зеленого будівництва та з яким на підставі наказу від 01.04.2022 № 44 «Про встановлення режиму роботи на період воєнного стану», з 01.04.2022 призупинено дію трудового договору та припинено нарахування і виплату заробітної плати та інших виплат, з мотивів непогодження з політикою чинної влади в Україні та підтримки входження тимчасово окупованих територій України до складу Російської Федерації, будучи обізнаним про факт ведення вказаною державою агресивної війни проти України, невизнання РФ поширення державного суверенітету України на тимчасово окупованій її території, виник умисел на співпрацю з представниками держави агресора.
02.02.2023 громадянин України ОСОБА_6 перебуваючи на тимчасово окупованій території діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором та окупаційною адміністрацією, надав згоду і наказом першого заступника голови адміністрації міста Маріуполя ОСОБА_7 від 02.02.2023 №138-м добровільно був призначений на посаду «директора Муниципального унитарного предприятия администрации города Мариуполя «Зеленстрой»», який розташований за адресою: Донецька Народна Республіка, міський округ Маріуполь, м. Маріуполь, шосе Володарське, буд. 3.
Перебуваючи на вказаній посаді, громадянин України ОСОБА_6 , виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, які зазначені у главі 7 Статуту так званого «Муниципального унитарного предприятия администрации города Мариуполя «Зеленстрой»», затвердженого розпорядженням голови адміністрації м. Маріуполя від 05.05.2022 №22, а саме:
- здійснює управління Підприємством відповідно до чинного на території Донецької Народної Республіки законодавства, колективного договору і цього статуту;
- діє від імені Підприємства без довіреності, у тому числі представляє його інтереси, укладає в установленому порядку правочини від імені Підприємства;
- затверджує структуру і штатний розпис Підприємства, здійснює прийом на роботу працівників Підприємства, укладає з ними, змінює і припиняє трудові договори, видає накази, видає довіреності у порядку, встановленому чинним законодавством Донецької Народної Республіки;
- організовує виконання рішень Власника Підприємства, звітує про діяльність підприємства в порядку і строки, що визначаються Власником;
- разом з головним бухгалтером Підприємства несе персональну відповідальність за правильність ведення обліку, за повноту, достовірність і своєчасність подання звітності;
- несе у встановленому законом порядку відповідальність за збитки, заподіяні Підприємству його винними діями (бездіяльністю), у тому числі у разі втрати майна Підприємства.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у колабораційній діяльності, тобто у добровільному зайняті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Крім того, громадянин України ОСОБА_6 , не пізніше 02.02.2023, перебуваючи на території м. Маріуполь Донецької області, яка з 05.03.2022 та на час повідомлення про підозру є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України, займаючи посаду директора «Муниципального унитарного предприятия администрации города Мариуполя «Зеленстрой»», усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, а також розуміючи факт захоплення м. Маріуполь Донецької області збройними силами Російської Федерації та днр, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію та те, що Україна є унітарною державою, а її територія в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою, будучи обізнаним про те, що територія м. Маріуполя Донецької області є невід'ємною складовою частиною України, виконуючи свій протиправний умисел, усвідомлюючи проведення активної підривної діяльності проти України представниками спецслужб, правоохоронних та інших органів державної влади Російської Федерації, бажаючи допомогти окупаційній адміністрації та зробити свій особистий внесок для утворення та функціонування на території Донецької області системи органів державної влади, створеної окупаційною владою, керуючись раніше виниклим мотивом, почав надавати допомогу державі-агресору, окупаційній адміністрації держави-агресора (пособництво), що діяла на окупованій частині Донецької області.
Так, ОСОБА_6 прийняв пропозицію та наказом першого заступника голови адміністрації міста Маріуполя ОСОБА_7 від 02.02.2023 №138-м, добровільно зайняв посаду директора «Муниципального унитарного предприятия администрации города Мариуполя «Зеленстрой»».
Відповідно до Статуту так званого «Муниципального унитарного предприятия администрации города Мариуполя «Зеленстрой»», предметом і видами діяльності підприємства є: прибирання та утримання об'єктів і елементів дорожнього господарства; ремонтно-будівельні роботи; виробництво будівельних матеріалів; транспортні послуги, ремонт і технічне обслуговування автомобілів; здійснення всіх видів перевезень автомобільним транспортом, а також надання в оренду автомобілів і спецтехніки; діяльність зі зберігання та складування всіх видів товарно-матеріальних цінностей; надання в оренду, користування та експлуатацію нерухомого майна; надання в оренду інших машин та устаткування; надання послуг з озеленення; утворення нових та ландшафтна реконструкція існуючих зелених насаджень; вирощування садивного матеріалу для озеленення; забезпечення юридичних і фізичних осіб садивним матеріалом і квітковою продукцією; художнє оформлення об'єктів благоустрою міста; обслуговування та ремонт об'єктів зовнішнього освітлення міста, засобів регулювання дорожнього руху; виробництво товарів народного споживання; лісопильне та стругальне виробництво; виробництво дерев'яних будівельних конструкцій і столярних виробів, зокрема для потреб організацій, що здійснюють діяльність у сфері оборони та беруть участь у спеціальній військовій операції (СВО); вирощування однорічних і дворічних культур; виготовлення виробів з бетону, гіпсу та цементу, у тому числі для потреб організацій, що провадять діяльність у сфері оборони та беруть участь у спеціальній військовій операції (СВО); різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю; виробництво будівельних металевих конструкцій і виробів; виробництво інших готових металевих виробів; ремонт і технічне обслуговування готових металевих виробів; будівництво, обслуговування доріг та автострад, зокрема для потреб організацій, що провадять діяльність у сфері оборони та беруть участь у спеціальній військовій операції (СВО); спеціалізовані будівельні роботи, у тому числі для потреб організацій, що здійснюють діяльність у сфері оборони та беруть участь у спеціальній військовій операції (СВО); перевезення вантажним автомобільним транспортом; інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; надання в оренду вантажних автомобілів; обслуговування будівель і територій; діяльність у сфері телекомунікацій; утримання, поточний ремонт зливової каналізації та очищення стічних вод; утримання та експлуатація ліній зовнішнього освітлення; пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення.
Перебуваючи на займаній посаді, ОСОБА_6 діючи умисно, з метою підтримки рішень окупаційної влади держави-агресора, а саме дотримуючись норм «Постанови Ради Міністрів ДНР № 18-3 від 28.09.2015 «Про порядок використання валют на території Донецької Народної Республіки», відповідно до якої з 01.09.2015 на території Донецької Народної Республіки грошовою одиницею є російський рубль, суб'єкти господарювання всіх форм власності ведуть бухгалтерський облік і складають фінансову, податкову, статистичну та інші види звітності в грошовій одиниці Донецької Народної Республіки, статті 19 «Федерального конституційного закону від 4 жовтня 2022 року № 5-ФКЗ «Про прийняття в Російську Федерацію Донецької Народної Республіки та утворення у складі Російської Федерації нового суб'єкта - Донецької Народної Республіки», згідно з якої грошовою одиницею на території Донецької Народної Республіки є рубль, здійснює розрахунки, приймає оплату за послуги, надає фінансову звітність в російських рублях.
На займаній посаді ОСОБА_6 видавав накази, розпорядження, підписував документи вказаного підприємства та вчиняв інші дії на користь держави-агресора та окупаційної адміністрації.
Зокрема, під керівництвом ОСОБА_6 на баланс так званого «МУП АГМ «Мариупольавтодор» передано майно, яке перебуває на балансі Маріупольського комунального підприємства зеленого будівництва, а саме:
- вантажний спеціальний транспортний засіб С МАЗ 5340С2МДКЗ 12-02, 2017 року випуску, шасі рама: НОМЕР_1 , д.н.з НОМЕР_2 ;
- спеціальний автомобіль ПМ 533701-3.01, 2008 року випуску, шасі рама: НОМЕР_3 , д.н.з НОМЕР_4 ;
- грузовий автомобіль МАЗ 533702240 МДКЗ, 2011 року випуску, шасі рама: НОМЕР_5 , д.н.з НОМЕР_6 .
ОСОБА_6 перебуваючи з 02.02.2023 на займаній посаді директора «Муниципального унитарного предприятия администрации города Мариуполя «Зеленстрой»», розташованого за адресою: Донецька Народна Республіка, міський округ Маріуполь, м. Маріуполь, шосе Володарське, буд. 3, діючи умисно, добровільно, реалізуючи свій злочинний умисел, діючи в інтересах та на допомогу державі-агресору та окупаційній адміністрації держави-агресора, здійснює управління Підприємством відповідно до чинного на території Донецької Народної Республіки законодавства, колективного договору і статуту; діє від імені Підприємства без довіреності, у тому числі представляє його інтереси, укладає в установленому порядку правочини від імені Підприємства, затверджує структуру і штатний розпис Підприємства, здійснює прийом на роботу працівників Підприємства, укладає з ними, змінює і припиняє трудові договори, видає накази, видає довіреності у порядку, встановленому чинним законодавством Донецької Народної Республіки; організовує виконання рішень Власника Підприємства, звітує про діяльність підприємства в порядку і строки, що визначаються Власником; разом з головним бухгалтером Підприємства несе персональну відповідальність за правильність ведення обліку, за повноту, достовірність і своєчасність подання звітності; несе у встановленому законом порядку відповідальність за збитки, заподіяні Підприємству його винними діями (бездіяльністю), у тому числі у разі втрати майна Підприємства.
Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у пособництві державі-агресору, тобто в умисних діях, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинені громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом: реалізації та підтримки рішень та дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора; передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора та окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням території Маріупольського району Донецької області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №69 від 03.04.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру - ОСОБА_6 та повістки про виклик підозрюваного на 08.04.2025 з 09 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв., 09.04.2025 з 09 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв., 10.04.205 з 09 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв., за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України, допиту підозрюваного та проведення інших процесуальних дій.
Жодного разу у призначений час та місце громадянин України ОСОБА_6 не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив. Крім цього, 03 квітня 2025 року письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 , з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, вручено захиснику ОСОБА_6 - адвокатові ОСОБА_4 .
Таким чином, 03.04.2025 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України, а саме:
- у колабораційній діяльності, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора;
- у пособництві державі-агресору, тобто в умисних діях, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинені громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом: реалізації та підтримки рішень та дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора; передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора та окупаційній адміністрації держави-агресора.
Враховуючи той факт, що місце знаходження підозрюваного на підконтрольній українській владі території не встановлено, за викликом слідчого останній до органу досудового розслідування не прибув та про причини неможливості прибуття не повідомив, постановою слідчого від 10.04.2025 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_6 оголошено в регіональний, міждержавний, міжнародний розшук.
Згідно даних Головного сервісного центру МВС встановлено, що у приватній власності підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходиться наступне майно:
- причіп, марки та моделі УВН 810080, синього кольору, номер та серія знака НОМЕР_7 , 2016 року випуску, VIN НОМЕР_8 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_9 , дата реєстрації 02.12.2016;
- автомобіль, марки та моделі MERCEDES-BENZ 170, синього кольору, номер та серія знаку НОМЕР_10 , 2005 року випуску, VIN НОМЕР_11 , номер двигуна НОМЕР_12 , свідоцтво по реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_13 , дата реєстрації 26.11.2020.
Згідно виписки з АТ «Перший Український Міжнародний Банк» встановлено, що на ім'я ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрито наступні рахунки:
- НОМЕР_14 .
Згідно виписки з АТ КБ «ПриватБанк» встановлено, що на ім'я ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрито наступні рахунки:
- НОМЕР_15 .
Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Санкція ч. 1 ст. 111-2 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Згідно з ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.
За таких обставин, зазначене майно підозрюваного ОСОБА_6 , у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України може бути конфісковане в дохід держави, як вид покарання.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримала, просила задовольнити.
Адвокат в судовому засіданні поклав розгляд питання на розсуд суду.
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає за необхідне задовольнити клопотання з наступних підстав.
Пунктом 3 ч. 2 ст. 170 КПК України, передбачено, що арешт застосовується з метою конфіскації майна як виду покарання.
У ході розгляду клопотання встановлено, що СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22023050000001283 від 30.03.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 та ч. 1 ст. 111-2 КК України.
З огляду на те, що предмети, на які просить накласти арешт слідчий, а саме на: причіп, марки та моделі УВН 810080, синього кольору, номер та серія знака НОМЕР_7 , 2016 року випуску, VIN НОМЕР_8 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_9 , дата реєстрації 02.12.2016; автомобіль, марки та моделі MERCEDES-BENZ 170, синього кольору, номер та серія знаку НОМЕР_10 , 2005 року випуску, VIN НОМЕР_11 , номер двигуна НОМЕР_12 , свідоцтво по реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_13 , дата реєстрації 26.11.2020; банківський рахунок АТ «Перший Український Міжнародний Банк» відкритий на ім'я ОСОБА_6 : - НОМЕР_14 ; банківський рахунок АТ КБ «ПриватБанк» відкритий на ім'я ОСОБА_6 : - НОМЕР_15 можуть бути конфісковані в дохід держави як вид покарання слідчий суддя вважає за доцільне задовольнити зазначене клопотання.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 107, 110, 132, 170-173, 370-372 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області капітана поліції ОСОБА_5 , погодженого з начальником Нікольського відділу Маріупольської окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 22023050000001283 від 30.03.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 та ч. 1 ст. 111-2 КК України - задовольнити.
Накласти арешт на майно підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст.111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_16 , а саме:
1.1. причіп, марки та моделі УВН 810080, синього кольору, номер та серія знака НОМЕР_7 , 2016 року випуску, VIN НОМЕР_8 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_9 , дата реєстрації 02.12.2016;
1.2. автомобіль, марки та моделі MERCEDES-BENZ 170, синього кольору, номер та серія знаку НОМЕР_10 , 2005 року випуску, VIN НОМЕР_11 , номер двигуна НОМЕР_12 , свідоцтво по реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_13 , дата реєстрації 26.11.2020.
1.3. банківський рахунок АТ «Перший Український Міжнародний Банк» відкритий на ім'я ОСОБА_6 :
- НОМЕР_14 .
1.4. банківський рахунок АТ КБ «ПриватБанк» відкритий на ім'я ОСОБА_6 :
- НОМЕР_15 .
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1