Справа № 606/342/25
Рішення
02 квітня 2025 року м. Теребовля
Теребовлянський районний суд Тернопільської області в складі:
-головуючого судді Малярчука В.В.
-за участю секретаря судового засідання Зіньковської Н.Д.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,-
Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Кобринчук О.М. звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (вчинення порушення в особливий період) від 28.01.2025 року № 6/39, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено штраф у розмірі 17 000 грн.
В обґрунтування заявлених вимог представник позивача вказав, що постановою тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП. Згідно даної постанови від 28.01.2025 № 6/39 на позивача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. В описовій частині постанови вказано, що 21.01.2025 року о 16 год. 00 хв. громадянин ОСОБА_1 звернувся у ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 . Під час звіряння військово-облікових даних встановлено, шо громадянин ОСОБА_1 вчасно не звернувся для уточнення даних та не став на військовий облік, як внутрішньо перемішена особа, військово-облікового документу не має. Зареєструвався у Резерв плюсі створив 13.12.2024 року. Військово-лікарську комісію пройшов 11.12.2024 року, однак на військовий облік вчасно заяви не написав, військово-облікового документу, як військовозобов'язаний не має та не подавав документи на відстрочку як багатодітний батько чим здійснив триваюче правопорушення в особливий період (особливий період в Україні діє з моменту оприлюднення Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69 «Про загальну мобілізацію») чим здійснив порушення вимог п. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та п.10 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (додаток 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року) чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП.
ОСОБА_1 не мав жодного умислу ухилятися від військової служби. Адже згідно законодавства є звільнений від військової служби. Жодних негативних правових наслідків не настало. Його не викликали, повісток не направляли для з'явлення в ТЦК. Він, при першій же нагоді з'явився самостійно в ТЦК для виконання усіх вимог законодавства. Чому працівники ТЦК під час першого візиту не з'ясували усіх даних і не уточнили даних - не відомо. Позивач повністю довірився працівникам ТЦК в оформленні документів і слідував їх вказівкам. Щодо винесення вищезазначеної постанови 28.01.2024 року ОСОБА_1 не було відомо. Жодних повідомлень ні в телефонному режимі, ні в поштовому не надходило. ОСОБА_3 офіційно не викликали на розгляд виявленого щодо нього правопорушення. Він не був присутнім при її винесені. Копію Постанови № 6/39 особисто отримав 19 лютого 2025 року. Саме з 19 лютого 2025 року він дізнався про те, за що його було притягнуто до адміністративної відповідальності і отримав реальне право на її оскарження. В самій постанові зазначено коли він особисто її отримав. ОСОБА_1 строки на звернення до суду протягом 10 днів з моменту винесення Постанови 6/39 пропущено з поважних причин. А тому вважає, що вказана постанова є необґрунтованою та такою, підлягає скасуванню в зв'язку з неповним з'ясуванням обставин справи.
Ухвалою судді Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 06.03.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
28.03.2025 року представник відповідача подав відзив на позов, у якому просить в задоволенні позову відмовити, оскільки оскаржувана постанова від 28.01.2025 року № 6/39 є правомірною, та прийнятою згідно чинного законодавства.
Позивач в судове засідання не з'явився, однак у позовній заяві вказав справу слухати в його відсутності, позовні вимоги просив задоволити, посилаючись на мотиви викладенні в позовній заяві.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Згідно довідки від 30.09.2019 року № 6113-5000203523 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 , взятий на облік, як внутрішньо переміщеної особи.
28.01.2025 року тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковником ОСОБА_2 винесено постанову від 28.01.2025 року № 6/39 по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (вчинення порушення в особливий період), відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 грн.
Із змісту оскаржуваної постанови встановлено, що 21.01.2025 року о 16 год. 00 хв. громадянин ОСОБА_1 звернувся у ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Під час звіряння військово-облікових даних встановлено, шо громадянин ОСОБА_1 вчасно не звернувся для уточнення даних та не став на військовий облік, як внутрішньо перемішена особа, військово-облікового документу не має. Зареєструвався у Резерв плюсі створив 13.12.2024 року. Військово-лікарську комісію пройшов 11.12.2024 року, однак на військовий облік вчасно заяви не написав, військово-облікового документу, як військовозобов'язаний не має та не подавав документи на відстрочку як багатодітний батько чим здійснив триваюче правопорушення в особливий період (особливий період в Україні діє з моменту оприлюднення Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69 «Про загальну мобілізацію») чим здійснив порушення вимог п. З ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та п.10 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (додаток 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року) чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Згідно з ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується не всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин справи у їх сукупності.
Як передбачено ст. 283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення. Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис; розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Відповідно до вимог статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
В матеріалах справи відсутній протокол про адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Також представником відповідача подано відзив на позов, у якому просить в задоволенні позову відмовити, оскільки оскаржувана постанова від 28.01.2025 року № 6/39 є правомірною, та прийнятою згідно чинного законодавства також до відзиву не додано жодних підтверджуючих документів, які б заперечили викладені обставини у позовній заяві.
Крім того, представником відповідача не додано до матеріалів справи протоколу про адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
28.01.2025 року винесена оскаржувана постанова. Позивачу ОСОБА_1 не повідомлено про винесену постанову та не надіслано на його адресу.
Згідно ч. 1 ст. 285 КУпАП копія постанови мала висилатися ОСОБА_1 протягом трьох днів тобто особі, щодо якої її винесено.
Згідно ч. 1,3 ст. 285 КУпАП постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено. Копія постанови вручається під розписку. У разі якщо копія постанови висилається, про це робиться відповідна відмітка у справі.
Розгляд справи проводився без повідомлення особи що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та без його участі, після розгляду справи ІНФОРМАЦІЯ_5 постанова не надсилалася особі, щодо якої винесена.
Постанова від 28.01.2025 року № 6/39 після її винесення особисто ОСОБА_1 була вручена 19.02.2025 року, про що зазначено у постанові.
Таким чином, строк оскарження постанови закінчився 10.02.2025 року.
З позовом про оскарження постанови позивач звернувся 03.03.2025 року.
У клопотанні про поновлення строку на оскарження постанови представник позивача вказав, що про винесення вищезазначеної постанови 28.01.2025 року ОСОБА_1 не було відомо. Жодних повідомлень ні в телефонному режимі, ні в поштовому не надходило. ОСОБА_3 офіційно не викликали на розгляд виявленого щодо нього правопорушення. Він не був присутнім при її винесені.
Вказані обставини представником відповідача не спростовані.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, суд вважає, що ОСОБА_1 слід поновити строк на оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (вчинення порушення в особливий період) від 28.01.2025 року, як такий, що пропущений з поважних причин.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Відповідно до ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Інших доказів на підтвердження наявності в діях позивача адміністративного правопорушення суду не надано.
Положеннями ч. 3 ст. 210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період.
Відповідно до вимог ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до вимог частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з вимогами частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В силу вимог ст. 62 Конституції України вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Судом встановлено, що оскаржувану постанову про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП не обґрунтовано належними доказами.
Сама лише постанова по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (вчинення порушення в особливий період) від 28.01.2025 року не є доказом вчинення адміністративного правопорушення, а лише рішенням суб'єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення.
Таким чином, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність прийняття постанови по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (вчинення порушення в особливий період) від 28.01.2025 року, не надано належних та достатніх доказів на підтвердження вчинення позивачем правопорушення, зазначеного в оскаржуваній постанові.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень та закрити провадження у справі.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, оцінюючи в сукупності наявні докази, з врахуванням встановленого КАС України обов'язку відповідача доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, суд прийшов до висновку про недоведеність вини позивача в скоєнні адміністративного правопорушення, а тому постанову по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (вчинення порушення в особливий період) від 28.01.2025 року слід скасувати, а провадженні у справі закрити.
Європейський суд з прав людини вказав, що п. 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Керуючись ст. 55 Конституції України, ст. ст. 9, 72-77, 242, 244-246, 257, 271, 286 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, задовольнити.
Скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (вчинення порушення в особливий період) від 28.01.2025 року № 6/39 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення із накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 гривень.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Головуючий В.В. Малярчук