Справа № 334/91/25
Провадження № 2/317/675/2025
14 квітня 2025 р.
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді - Ачкасова О.М.
при секретарі - Фененко М.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжя у спрощеному позовному провадженні справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення суми надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,
Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , про стягнення суми надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, посилаючись на те, що 13 липня 2022 року відповідач звернувся до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. На підставі заяви про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 13.07.2022, відповідачу видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 13.07.2022 №2303-5001868025. Після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, 13.07.2022 року відповідач подав до управління заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. На підставі заяви відповідача від 13.07.2022 та наданих документів йому було призначено державну допомогу з 01.07.2022 у розмірі 2000,00 грн. щомісяця.
30 листопада 2022 року відповідач самостійно знявся з обліку як ВПО, проте не подав заяву на припинення виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі. У лютому 2023 року спеціалістами управління було встановлено, що ОСОБА_1 30 листопада 2022 року був знятий з обліку за заявою у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, а допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам продовжував отримувати по лютий 2023 року включно. Виплата допомоги була зупинена, та на підставі пункту 11 Порядку 332 проведений розрахунок неправомірно отриманих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 . Відповідач свідомо отримав надмірно виплачену допомогу за період з грудня 2022 по лютий 2023 року, загальний розмір якої становить 6 000,00 грн., по причині особистого зняття з обліку як внутрішньо переміщена особа, та неподання заяви про припинення виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, при цьому добровільно не повернув надмірно виплачені суми допомоги, тому позивач був вимушений звернутися до суду з позовом.
У судове засідання представник позивача не з'явився, надав суду заяву, у якій позов підтримав у повному обсязі, просив суд розглядати справу за його відсутності, проти винесення заочного рішення не заперечував.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, шляхом направлення судової повістки та оголошення на сайті «Судова влада України» від 06.03.2025 р., про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позов або будь-яких доказів до суду не надав.
Суд за вказаних обставин вважає можливим розглянути справу заочно у спрощеному позовному провадженні за відсутності зазначених осіб, які беруть участь у справі і не з'явились.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивача є законні та обґрунтовані, отже позов підлягає задоволенню за наступними підставами.
З матеріалів справи вбачається, що згідно заяви від 13 липня 2022 року ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 та який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 ), звернувся до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно рішення Запорізької міської ради від 07.12.2022 №71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент затвердженого додатком 1 до вказаного рішення (опубліковано у відкритому доступі на офіційному сайті Запорізької міської ради в мережі Internet) Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради (далі - Департамент, Позивач) є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (далі - управління).
Відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2017 №509 (зі змінами та доповненнями) (далі - Порядок оформлення і видачі довідки ВПО), довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Пунктом 2 Порядку оформлення і видачі довідки ВПО, передбачено, що для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік за формою згідно додатком 1 до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
З метою обліку внутрішньо переміщених осіб орган соціального захисту населення на підставі отриманої електронної справи включає інформацію про таких осіб до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
В абзаці 18 пункту 2 Порядку оформлення і видачі довідки ВПО (в редакції, чинній на момент виникнення обставин) визначено, що на отримання довідки мають право особи, які після введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204 “Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми “єПідтримка».
На підставі заяви про взяття на облік внутрішньої переміщеної особи, відповідачу видано довідку про взяття на облік внутрішньої переміщеної особи від 13.07.2022 р. №2303-5001868025.
Після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, 13.07.2022 року відповідач подав до Управління заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Згідно Рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 18.07.2022 р., на підставі заяви відповідача від 13.07.2022 та наданих документів йому було призначено державну допомогу з 01.07.2022 у розмірі 2000,00 грн.
30.11.2022 року відповідач самостійно знявся з обліку як ВПО, проте не подав заяву на припинення виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі.
У лютому 2023 року спеціалістами Управління було встановлено, що відповідач 30.11.2022 року був знятий з обліку за заявою у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, а допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам продовжував отримувати по лютий 2023 року включно. Виплата допомоги була зупинена, та на підставі пункту 11 Порядку 332 проведений розрахунок неправомірно отриманих відповідачем сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Згідно Рішення про утримання надміру виплачених сум допомог від 28.02.2023 року №52303-153372, було ухвалено, що у зв'язку із зняттям 30.11.2022 р. з обліку ОСОБА_1 підлягає поверненню переплата у сумі 6000,00 грн., яка утворилася за період з 01.12.2022 по 28.02.2023 р., зо також підтверджується довідкою Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради від 04.07.2023 р.
Згідно повідомлень №04/01-03/675 та №04/01-03/1929 відповідачу були направлені повідомлення про припинення надання та повернення державної соціальної допомоги у розмірі 6000,00 грн., за період з 01.12.2022 р. по 28.02.2023 р.
Однак, станом на момент подання позовної заяви належна до повернення сума заборгованості, яка становить 6000,00 грн. ( за 3 місяці) повернута не була.
Таким чином, Департамент намагався вирішити цей спір з відповідачем в досудовому порядку, шляхом звернення до Відповідача, однак повідомлення повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги залишились без реагування, в добровільному порядку надмірно нараховані кошти Відповідачем не повернуті.
Отже, відповідач свідомо отримав надмірно виплачену допомогу за період з з 01.12.2022 р. по 28.02.2023 р., загальний розмір якої становить 6000,00 грн., по причині особистого зняття з обліку як внутрішньо переміщеної особи, та неподання заяви про припинення виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, при цьому добровільно не повернув надмірно виплачені суми допомоги, тому вимоги Департаменту є цілком правомірними та обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно з частиною 1 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до статті 1213 Цивільного кодексу України, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
За приписами статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Пунктом 1 ч. 1ст. 1215 ЦК України, встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, за змістом зазначеної норми щомісячна допомога не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст. 1215 ЦК України, дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно сплачених сум щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини особи, яка отримала таку допомогу, а саме, через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
Судові витрати, що понесені та документально підтверджені позивачем: 3028,00 гривень судового збору, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, згідно ст. ст.1166,1212,1213,1214 ЦК України, постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 «Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам»», ст. ст. 12, 13, 80, 81, 89, 128, 141, 223, 259, 263-265, 268, 273, 274-279, 280-284, 354 ЦПК України, суд -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (69035, м.Запоріжжя, вул.Марії Примаченко, 3, код ЄДРПОУ 37573438), суму надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 6000,00 грн. (шість тисяч гривень 00 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (69035, м.Запоріжжя, вул.Марії Примаченко, 3, код ЄДРПОУ 37573438) - судовий збір у розмірі 3028,00 (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок) грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складення повного судового рішення - 14.04.2025 року.
Суддя: О.М. Ачкасов