Постанова від 16.04.2025 по справі 300/3722/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2025 року

м. Київ

справа № 300/3722/23

адміністративне провадження № К/990/14420/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючий - Стародуб О.П.,

судді - Єзеров А.А., Кравчук В.М.

розглянув в порядку письмового провадження касаційну ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 (суддя - Могила А.Б.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.01.2024 (судді - Запотічний І.І., Глушко І.В., Довга О.І.)

у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

В червні 2023 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку пенсії на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 оновленої довідки від 02.03.2023 №8/1/845 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021;

- зобов'язати провести з 01.02.2021 перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки від 02.03.2023 №8/1/845 та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням проведених платежів.

В обґрунтування позовних вимог покликалась на те, що починаючи з 01.01.2020 розрахунковою величиною для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням військовослужбовців є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня відповідного календарного року. У зв'язку з наданням ІНФОРМАЦІЯ_1 оновленої довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2021 у неї виникло право на перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2021, у здійсненні якого відповідачем протиправно відмовлено.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДАМИ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 , як пенсіонер з 30.09.1999, отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до розрахунку Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 01.04.2018 при обчисленні пенсії за вислугу років пенсійним органом враховувалося грошове забезпечення позивача, а саме: посадовий оклад - 2640 грн., оклад за військове звання - 530 грн., процентна надбавка за вислугу років 25% - 792,50 грн. Основний розмір пенсії (60% грошового забезпечення) - 2377,50 грн.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 по справі №300/7068/21, яке набрало законної сили 25.01.2022, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03.09.2021 за №9/1/3437, з урахуванням проведених платежів, однією сумою.

Згідно розрахунку Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 01.03.2022 відповідачем на виконання вказаного судового рішення здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до довідки від 03.09.2021 за №9/1/3437 про розмір грошового забезпечення із розрахунку 60% таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2640 грн, оклад за військове звання - 530 грн, процентна надбавка за вислугу років 25% - 792,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 6482,83 грн. Загальний розмір пенсії склав 6267,20 грн, з урахуванням індексації - 7144,61 (а.с.39).

В подальшому, ІНФОРМАЦІЯ_1 сформовано довідку від 02.03.2023 №8/1/845 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 за посадою, яку ОСОБА_1 займала станом на момент звільнення зі служби. Як підставу видачі довідки, вказано рішення Міністра оборони України від 17.01.2023 №1428/з.

Відповідно до вказаної довідки грошове забезпечення складається з посадового окладу - 3410 грн, окладу за військове звання - 680 грн, надбавки за вислугу років 25% - 1022,50 грн, надбавки за таємність 10% - 341 грн, надбавки за особливості проходження військової служби 65% - 3323,13 грн, премії 138% - 4705,80 грн.

09.03.2023 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про перерахунок її пенсії з 01.02.2021 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 02.03.2023 №8/1/845.

Листом від 05.05.2023 №3851-3514/Н-02/8-0900/23 відповідач повідомив позивача про відсутність законних підстав та відповідних повноважень для проведення такого перерахунку її пенсії. Відмова обґрунтована тим, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови КМУ №103, якими передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови КМУ №704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося.

Позивач, вважаючи відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення протиправною, звернулась з позовом до суду.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.09.2023, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.01.2024, у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалюючи рішення про відмову в позові, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що основною обставиною, яка обумовлює перерахунок пенсій колишніх військовослужбовців, є зміна розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, якого станом на 01.01.2021 фактично не відбулося, відповідно, підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.02.2021 відсутні. В свою чергу, сам факт оформлення ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки від 02.03.2023 №8/1/845 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, як і її видача, не може бути безумовною підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Суди відхилили покликання позивача щодо необхідності застосування до спірних правовідносин первинної редакції пункту 4 Постанови КМУ №704 та дійшли висновків, що з прийняттям постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 зміни та доповнення до п. 4 Постанови №704 не вносились, попередня редакція вказаного пункту не відновлювалась. Суди дійшли висновку, що на момент виникнення спірних правовідносин положення п. 4 Постанови №704 у жодній редакції не діяли, а тому підстави для визначення грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020 з урахуванням прожиткового мінімуму та здійснення перерахунку її пенсії відсутні.

Також суди попередніх інстанцій відхилили покликання позивача на постанову Верховного Суду від 02.08.2022 по справі №440/6017/21, мотивуючи своє рішення тим, що у зазначеній справі Верховним Судом не аналізувалися обставини, з якими законодавець пов'язує виникнення в особи права на перерахунок пенсії відповідно до Закону №2262-XII, а саме, чи підвищилося грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, зокрема, військовослужбовця на посаді, з якої звільнено на пенсію позивача.

УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ, ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

З рішеннями судів попередніх інстанцій не погодилась позивач, звернулась з касаційною скаргою.

В обґрунтування касаційної скарги покликається на неправильне застосування судами норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Покликається на те, що суди дійшли помилкового висновку щодо відсутності у відповідача обов'язку здійснити перерахунок розміру її пенсії на підставі оновленої довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Як на підставу касаційного оскарження, позивач посилається на те, що суди попередніх інстанцій не врахували висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постановах Верховного Суду від 09.05.2023 у справі №380/5158/22, від 08.05.2023 у справі №520/12159/21, від 11.04.2023 у справі №240/21362/21, від 11.04.2023 у справі №520/14820/21, від 06.04.2023 у справі №380/10075/21, від 05.04.2023 у справі №340/3604/22, від 04.04.2023 у справі №120/5264/22, від 30.03.2023 у справі №320/9431/21, від 29.03.2023 у справі №640/8668/21, від 27.03.2023 у справі №640/24075/20, від 27.03.2023 у справі №280/11480/21, від 22.03.2023 у справі №340/10333/21, від 16.03.2023 у справі №500/8486/21, від 15.03.2023 у справі №420/6572/22, від 28.02.2023 у справі №380/18850/21, від 27.02.2023 у справі №640/11131/21, від 15.02.2023 у справі №120/6288/21-а, від 06.02.2023 у справі №160/2775/22, від 16.11.2022 у справі №160/648/22-а, від 22.09.2022 у справі №500/3840/21, від 15.02.2023 у справі №120/6288/21, від 31.01.2023 у справі №160/14866/21, від 24.01.2023 у справі №500/1433/21, від 10.01.2023 у справі №120/8682/21-а, від 10.01.2023 у справі №440/1185/21, від 04.01.2023 у справі №640/17686/21, від 13.12.2022 у справі №240/12647/21, від 14.09.2022 у справі №500/1886/21, від 12.09.2022 у справі №500/1813/21, від 31.08.2022 у справі №120/8603/21-а, від 02.08.2022 у справі №440/6017/21.

Просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати та ухвалити нове про задоволення позову.

У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить у її задоволенні відмовити, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.

ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Предметом оскарження у цій справі є відмова відповідача у перерахунку та виплаті позивачу з 01.02.2021 пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, на підставі оновленої довідки 02.03.2023 №8/1/845 про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , з тих підстав, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови КМУ №103, якими передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови КМУ №704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів виходить із такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII.

Так, частиною 4 цієї статті передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Вказаною постановою встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 Постанови КМУ №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 4 Постанови КМУ №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

21.02.2018 КМУ ухвалив постанову №103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові №704 пункт 4 викладено в такій редакції: " 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".

Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, на підставі аналізу, у тому числі, норм Закону №2262-XII та Постанови №704 дійшов наступних висновків:

"(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова величина для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням."

Вказані висновки Верховного Суду зводяться до того, що починаючи із 2020 року підлягають застосуванню положення п. 4 Постанови КМУ №704 в частині, що не суперечить нормативно-правовим актам, які мають вищу юридичну силу, а саме законам України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та «Про Державний бюджет на 2023 рік» із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Враховуючи викладене, зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік є підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ №704, у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ на підставі оновленої довідки про розміри грошового забезпечення.

Аналогічний підхід висловлений Верховним Судом у постановах від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, від 31.08.2022 у справі №120/8603/21, від 22.09.2022 у справі №500/3840/21, від 12.09.2022 у справі №500/1813/21, від 16.11.2022 у справі №120/648/22, від 05.04.2023 у справі №340/3604/22, від 15.12.2023 у справі №380/17639/22, від 28.03.2024 у справі №160/3235/23, від 02.04.2024 у справі №340/608/23, від 02.04.2024 у справі №300/6337/21, від 04.04.2024 у справі №160/16602/21, від 09.05.2024 у справі №340/4085/23, від 12.09.2024 у справі № 260/9408/23 та від 17.10.2024 у справі №160/11051/22, від 22.11.2024 у справі №380/9113/23.

Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій не врахували, мотивуючи таке рішення тим, що у зазначеній справі Верховним Судом не аналізувалися обставини, з якими законодавець пов'язує виникнення в особи права на перерахунок пенсії відповідно до Закону №2262-XII, а саме, чи підвищилося грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, зокрема, військовослужбовця на посаді, з якої звільнено на пенсію позивача.

Водночас, висновки Верхового Суду, викладені у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, зроблені Верховним Судом безвідносно до того, з якої посади звільнено військовослужбовця, відтак відповідно до вимог статті 242 КАС України такі підлягали врахуванню під час вирішення справи, яка розглядається.

Покликання судів попередніх інстанцій на зміни, внесені Кабінетом Міністром України постановою від 12.05.2023 № 481 до пункту 4 Постанови № 704, також є безпідставним, оскільки на час виникнення спірних у цій справі правовідносин такі зміни не були чинними.

Подібних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 25.03.2025 у справі №580/12119/23, від 15.20.2024 у справі №420/5473/23 та від 02.04.2024 у справі №340/608/23

За таких обставин, суди попередніх інстанцій передчасно дійшли висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача та постановили рішення про відмову у задоволенні позовних вимог без з?ясування усіх обставин справи та дослідження зібраних доказів.

В силу визначених статтями 341, 349 КАС України повноважень суду касаційної інстанції та меж касаційного перегляду суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 353 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, на які посилається скаржник у касаційній скарзі, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо суд не дослідив зібрані у справі докази, за умови висновку про обґрунтованість заявлених у касаційній скарзі підстав касаційного оскарження, передбачених пунктами 1, 2, 3 частини другої статті 328 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, касаційна скарга у цій справі підлягає частковому задоволенню, рішення судів першої та апеляційної інстанцій - скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Під час нового судового розгляду судам необхідно встановити зазначені у цій справі фактичні обставини в контексті вимог позивача, дослідити докази, в тому числі видану позивачу довідку для перерахунку пенсії, та з врахуванням висновків Верховного Суду постановити рішення з дотриманням вимог статті 242 КАС України.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 353, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.01.2024 скасувати, а справу №300/3722/23 направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постанова набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

А.А. Єзеров

В.М. Кравчук