Постанова від 10.01.2008 по справі АС16/693-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.01.08

Справа №АС16/693-07.

За позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «Ряснянське»

про стягнення 26764 грн.63 коп.

СУДДЯ МОЇСЕЄНКО В.М.

За участю представників сторін:

від позивача Груздо Т.С.

від відповідача Щербина В.В.

Суть спору: позивач просить стягнути з відповідача 26764 грн.63 коп. штрафних санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2006 році, відповідно до вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів».

Відповідач подав заперечення проти позову, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

17.12.2007р. позивач подав уточнений адміністративний позов, в якому просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для прапцевлашьування інвалідів у 2006 році та пені всього у розмірі 53529,26 грн.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши повноважного представника позивача та відповідача , оцінивши та дослідивши наявні в справі докази, суд встановив:

Відповідно до ч.1 ст.19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» №875-ХII від 21.03.1991р. зі змінами та доповненнями (надалі-Закон)для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.

Статтею 20 вищевказаного Закону встановлено обов'язок підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання, де кількість інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою ст.19 зазначеного Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом, а якщо працює від 8 до 15 осіб - розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), установі.

Згідно звіту про зайнятість інвалідів за 2006 рік, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2006 році становила 288 чоловік, норматив складає 12 робочих місць, фактично на підприємстві у 2006 році було створено 4 робочих місця для працевлаштування інвалідів. Розмір середньої річної заробітної плати на підприємстві за 2006 рік становить 6287 грн.50 коп.

Позивач просить стягнути з відповідача, згідно поданого уточнення позовних вимог, 50300 грн. - штрафних санкцій за невиконання нормативу по створенню 8 робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2006 році, а також 3229 грн.26 коп. пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій.

Обов'язок по працевлаштуванню інвалідів закріплений за державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів, що передбачено “Положенням про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. № 314.

При цьому, відповідно до Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, державна служба зайнятості повинна вести облік інвалідів, які звернулися за допомогою у працевлаштуванні; сприяти працевлаштуванню інвалідів, які звернулися з проханням про це, з урахуванням рекомендацій МСКК та щоквартально подавати місцевим органам соціального захисту населення інформацію про працевлаштування інвалідів.

Відповідно до п.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для їх працевлаштування, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007р., інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою , затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач на протязі 2006 року офіційно звертався до Краснопільського районного центру зайнятості з приводу направлення на підприємство осіб з обмеженими фізичними вадами ( інвалідів) для працевлаштування.

Листом № 1-01-22/2004 від 03.12.2007р. Краснопільський районний центр зайнятості міськрайонний центр зайнятості повідомив, що на протязі 2006 року ТОВ «Ряснянське» офіційно зверталося з приводу направлення на їх підприємство осіб з обмеженими фізичними вадами ( інвалідів) для працевлаштування ( звіт форма 3-ПН)., але направлених осіб на подані вакансії для працевлаштування інвалідів не було в зв'язку з тим, що на обліку особи з обмеженими вадами ( інваліди), які проживають в с.Рясне не знаходились.

Отже , вищевказані органи не виконали своїх передбачених діючим законодавством обов'язків по працевлаштуванню інвалідів. Матеріали справи свідчать, що визначеними органами інваліди для працевлаштування на підприємство відповідача не направлялися.

Діюче законодавство не зобов'язує підприємства самостійно займатися працевлаштуванням інвалідів. За таких обставин, покладати на підприємство відповідальність у вигляді штрафних санкцій за неналежне виконання своїх обов'язків спеціально уповноваженими органами є неправомірним.

За таких обставин відповідач не повинен сплачувати позивачу штрафні санкції та пеню за не створення таких робочих місць, у позивача ж відсутні підстави для звернення з даним позовом до суду, тому суд відмовляє в задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.В задоволенні позовних вимог Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів ( м.Суми, вул. Горького,2) про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ряснянське» ( с. Рясне Краснопільського району , код 30841386) заборгованості в сумі 53529,26 грн. - відмовити.

2.Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

3.Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

4.Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СУДДЯ В.М. МОЇСЕЄНКО

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови підписано 10.01.2008 року.