Постанова від 15.04.2025 по справі 260/479/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2025 рокуЛьвівСправа № 260/479/24 пров. № А/857/18418/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Заверухи О.Б.,

суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,

суддя (судді) в суді першої інстанції - Маєцька Н.Д.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м. Ужгород,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

31 січня 2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просила визнати протиправними дії та стягнути на її користь 50 400,00 грн, як нараховану та призначену допомогу листка непрацездатності по вагітності та пологах.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що 07.07.2023 між нею та ФОП ОСОБА_2 укладено трудовий договір, з 07.07.2023 її призначено на посаду комірника. Вказує, що Протоколом засідання комісії із соціального страхування № 1 від 31.07.2023 їй призначено допомогу по вагітності та пологах за період з 31.07.2023 по 03.12.2023 згідно електронного листка непрацездатності № 8501268-2016052212-1 від 31.07.2023. Згідно розрахунку листка непрацездатності по вагітності та пологах, за період з 31.07.2023 по 03.12.2023 їй нараховано 50400,00 грн, вказане нарахування та його оплата має проводитись за рахунок Пенсійного фонду України. Зауважує, що незважаючи на правомірність дій щодо правильності розрахунків для отримання допомоги, відповідач ухиляється від оплати листка непрацездатності по вагітності та пологах шляхом відмови у нарахуванні такої допомоги.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо нездійснення фінансування фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 для нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по вагітності та пологах, згідно листка непрацездатності № 8501268-2016052212-1 за період з 31.07.2023 року по 03.12.2023 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повторно розглянути подані фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 заяви - розрахунки щодо фінансування виплат по вагітності та пологах ОСОБА_1 , згідно листка непрацездатності № 8501268-2016052212-1 за період з 31.07.2023 року по 03.12.2023 року, відповідно до Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 12, з урахуванням висновків суду. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що підставою для фінансування страхувальників територіальними органами Пенсійного фонду є оформлена заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами. Проаналізувавши подані заяви-розрахунки та додані до них документи, суд першої інстанції вважав, що такі подані з дотриманням вимог Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 12 (далі - Порядок № 12) та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV). При цьому, вказаними нормативно - правовими актами не передбачено подання будь - яких додаткових супровідних документів до заяви - розрахунку. Суд першої інстанції звернув увагу, що ст. 16 Закону № 1105-XIV містить вичерпний перелік підстав, для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, який розширеному тлумаченню не підлягає. Цей перелік не містить тих підстав, з яких відповідачем були повернуті без задоволення заяви-розрахунки роботодавця позивача. Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції прийшов до висновку, що у відповідача були відсутні підстави для нездійсненні фінансування виплат листка непрацездатності по вагітності та пологах ОСОБА_1 . Суд першої інстанції прийшов до висновку про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяви-розрахунки щодо фінансування виплат по вагітності та пологах ОСОБА_1 , згідно листка непрацездатності № 8501268-2016052212-1 за період з 31.07.2023 по 03.12.2023, відповідно до Порядку № 12, з урахуванням висновків суду.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення є незаконним та необґрунтованим, прийняте з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, зазначає, що роботодавець позивача, ФОП ОСОБА_2 , звертався із відповідними заявами-розрахунками для здійснення виплати листка непрацездатності по вагітності та пологах ОСОБА_1 , проте заяви - розрахунки роботодавця були повернуті, у зв'язку з тим, що вони не відповідали вимогам встановленим законодавством та повертались на доопрацювання. Звертає увагу на те, що повторно заяви-розрахунки встановленого зразка роботодавцем не подавались, та на розгляді в органах Пенсійного фонду України не перебувають. Вважає, що оскільки позивач є найманим працівником та оплата листків непрацездатності проводиться роботодавцем ФОП ОСОБА_2 (хоч і за рахунок коштів Фонду), в даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській обалст іне є належним відповідачем у справі.

Представником позивача подано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено, що суд першої інстанції прийшов до обгрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження) (п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу з наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, 07.07.2023 між ФОП ОСОБА_2 та ОСОБА_1 укладено трудовий договір. Згідно наказу від 06.07.2023 про прийняття на роботу, ОСОБА_1 з 07.07.2023 року призначена на посаду комірника.

Протоколом засідання комісії із соціального страхування № 1 від 31.07.2023, комірнику ОСОБА_1 призначено допомогу по вагітності та пологах, за період з 31.07.2023 по 03.12.2023 року, згідно електронного листка непрацездатності № 8501268-2016052212-1 від 31.07.2023.

Згідно розрахунку листка непрацездатності по вагітності та пологах за період з 31.07.2023 по 03.12.2023, сума допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_1 складає 50 400,00 грн.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції прийшов до висновку про обгрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо нездійснення фінансування ФОП ОСОБА_2 для нарахування та виплати позивачу допомоги по вагітності та пологах, згідно листка непрацездатності № 8501268-2016052212-1 за період з 31.07.2023 по 03.12.2023, а також зобов'язання відповідача повторно розглянути подані ФОП ОСОБА_2 заяви - розрахунки щодо фінансування виплат по вагітності та пологах позивачу, згідно листка непрацездатності № 8501268-2016052212-1 за період з 31.07.2023 по 03.12.2023, відповідно до Порядку № 12, з урахуванням висновків суду.

Однак, колегія суддів не погоджується з обґрунтованістю такого висновку суду першої інстанції з наступних підстав.

Закон України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105-XIV) відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.

Статтею 11 Закону № 1105-XIV визначено, що страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.

Відповідно до положень статті 12 Закону № 1105-XIV право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.

Отже, зміст наведених норм права дає підстави дійти висновку, що страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) (наймані працівники).

Так, одним із видів матеріального забезпечення та соціальних послуг за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності є допомога по вагітності та пологах (пункт 2 частини першої статті 13 Закону № 1105-XIV).

У відповідності до пункту 1 частини 2 статті 15 Закону № 1105-XIV роботодавець зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом.

Частиною першою статті 18 Закону № 1105-XIV передбачено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

За вимогами статті 19 Закону № 1105-XIV допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу.

Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розмір максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Відповідно до положень статті 22 Закону № 1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) та за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником або уповноваженими ним особами. Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.

Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (частина перша статті 23 Закону № 1105-XIV).

Статтею 25 Закону № 1105-XIV передбачено, що при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу), на яку нараховуються страхові внески на страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Відповідно до статті 26 Закону № 1105-XIV фінансування страхувальників для надання страхових виплат за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою непрацездатності застрахованим особам здійснюється територіальними органами уповноваженого органу управління в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України.

Підставою для фінансування страхувальників територіальними органами уповноваженого органу управління є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами.

Судом першої інстанції встановлено та не заперечується сторонами по справі, що ФОП ОСОБА_2 було подано наступні заяви - розрахунки щодо фінансування виплат листка непрацездатності по вагітності та пологах ОСОБА_1 : 1) заява - розрахунок № 3253708872-2023-1 від 10.10.2023 р. Заява - розрахунок подана в електронному вигляді через портал електронних послуг ПФУ. В заяву - розрахунок включено допомогу по вагітності та пологах ОСОБА_1 по л/н № 8501268-2016052212-1 за період з 31.07.2023 р. по 03.12.2023 р. на загальну суму 50400,00 грн. До заяви - розрахунку не долучено супровідних документів. Заява - розрахунок опрацьована фахівцем Головного управління ПФУ в м. Києві та у зв'язку з відсутністю будь-яких документів, заява - розрахунок була повернута роботодавцеві без задоволення; 2) заява - розрахунок № 3253708872-2023-2 від 11.10.2023 р. Заява - розрахунок подана в електронному вигляді через портал електронних послуг ПФУ. В заяву - розрахунок включено допомогу по вагітності та пологах ОСОБА_1 по л/н № 8501268-2016052212-1 за період з 31.07.2023 р. по 03.12.2023 р. на загальну суму 50400,00 грн. До заяви - розрахунку долучено скановану копію документа - нарахування по лікарняному № ДІВ 00000002 від 31.07.2023 р. Заява - розрахунок опрацьована фахівцем Головного управління ПФУ в Донецькій області та була повернута роботодавцеві, оскільки згідно даних персоніфікації у даної особи відсутня сплата єдиного соціального внеску; 3) заява - розрахунок № 3253708872-2023-3 від 11.10.2023 р. Заява - розрахунок подана в електронному вигляді через портал електронних послуг ПФУ. В заяву - розрахунок включено допомогу по вагітності та пологах ОСОБА_1 по л/н № 8501268-2016052212-1 за період з 31.07.2023 р. по 03.12.2023 р. на загальну суму 50400,00 грн. До заяви - розрахунку долучено скановані копії документів: нарахування по лікарняному № ДІВ 00000002 від 31.07.2023 р., податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 3 квартал 2023 р. Заява - розрахунок опрацьована фахівцем Головного управління ПФУ в Закарпатській область та була повернута роботодавцеві, оскільки згідно даних персоніфікації у даної особи відсутня сплата єдиного соціального внеску; 4) заява - розрахунок № 3253708872-2023-4 від 20.10.2023 р. Заява - розрахунок подана в електронному вигляді через портал електронних послуг ПФУ. В заяву - розрахунок включено допомогу по вагітності та пологах ОСОБА_1 по л/н № 8501268-2016052212-1 за період з 31.07.2023 р. по 03.12.2023 р. на загальну суму 50400,00 грн. До заяви - розрахунку долучено скановану копію документа - нарахування по лікарняному № ДІВ 00000002 від 31.07.2023 р. Заява - розрахунок опрацьована фахівцями Головного управління ПФУ в Закарпатській та Рівненській областей та була повернута роботодавцеві, оскільки згідно даних персоніфікації у даної особи відсутня сплата єдиного соціального внеску. Також, не було надано інших документів, які б підтверджували факт трудових відносин; 5) заява - розрахунок № 3253708872-2023-5 від 20.10.2023 р. Заява - розрахунок подана в електронному вигляді через портал електронних послуг ПФУ. В заяву - розрахунок включено допомогу по вагітності та пологах ОСОБА_1 по л/н № 8501268-2016052212-1 за період з 31.07.2023 р. по 03.12.2023 р. на загальну суму 50400,00 грн. До заяви - розрахунку долучено скановані копії документів: нарахування по лікарняному № ДІВ 00000002 від 31.07.2023 р.; трудовий договір від 07.07.2023 р.; наказ про прийом на роботу від 06.07.2023 р. Заява - розрахунок опрацьована фахівцем Головного управління ПФУ в Кіровоградській області та була повернута роботодавцеві, оскільки згідно даних персоніфікації у даної особи відсутня сплата єдиного соціального внеску. Також, трудовий договір підписано 07.07.2023 р., а наказ про прийом на роботу від 06.07.2023 р.; 6) заява - розрахунок № 3253708872-2023-6 від 20.10.2023 р. Заява - розрахунок подана в електронному вигляді через портал електронних послуг ПФУ. В заяву - розрахунок включено допомогу по вагітності та пологах ОСОБА_1 по л/н № 8501268-2016052212-1 за період з 31.07.2023 р. по 03.12.2023 р. на загальну суму 50400,00 грн. До заяви - розрахунку долучено: скановану копію нарахування по лікарняному № ДІВ 00000002 від 31.07.2023 р.; скановану копію трудового договору від 07.07.2023 р.; скановану копію наказу про прийом на роботу від 06.07.2023 р.; копії квитанцій про сплату ЄСВ в серпні і вересні 2023 р. Заява - розрахунок опрацьована фахівцями Головного управління ПФУ в Рівненській та Закарпатській областей та була повернута роботодавцеві, оскільки згідно даних персоніфікації у даної особи на той момент відсутня сплата єдиного соціального внеску; 7) заява - розрахунок № 3253708872-2023-7 від 30.11.2023 р. Заява - розрахунок подана в електронному вигляді через портал електронних послуг ПФУ. В заяву - розрахунок включено допомогу по вагітності та пологах ОСОБА_1 по л/н № 8501268-2016052212-1 за період з 31.07.2023 р. по 03.12.2023 р. на загальну суму 50400,00 грн. До заяви - розрахунку не долучено супровідних документів. Заява - розрахунок опрацьована фахівцями Головного управління ПФУ в Харківській та Закарпатській областей та у зв'язку з відсутністю будь-яких документів, заява - розрахунок була повернута роботодавцеві без задоволення; 8) заява - розрахунок № 3253708872-2024-1 від 16.01.2024 р. Заява - розрахунок подана в електронному вигляді через портал електронних послуг ПФУ. В заяву - розрахунок включено допомогу по вагітності та пологах ОСОБА_1 по л/н № 8501268-2016052212-1 за період з 31.07.2023 р. по 03.12.2023 р. на загальну суму 50400,00 грн. До заяви - розрахунку не долучено супровідних документів. Заява - розрахунок опрацьована фахівцем Головного управління ПФУ в Харківській області та у зв'язку з відсутністю будь-яких документів, заява - розрахунок була повернута роботодавцеві без задоволення; 9) заява - розрахунок № 3253708872-2024-2 від 16.01.2024 р. Заява - розрахунок подана в електронному вигляді через портал електронних послуг ПФУ. В заяву - розрахунок включено допомогу по вагітності та пологах ОСОБА_1 по л/н № 8501268-2016052212-1 за період з 31.07.2023 р. по 03.12.2023 р. на загальну суму 50400,00 грн. До заяви - розрахунку долучено скановані копії документів: нарахування по лікарняному № ДІВ 00000002 від 31.07.2023 р., лист Тячівського районного відділу поліції про те, що в діях ФОП ОСОБА_2 відсутні протиправні діяння. Заява - розрахунок опрацьована фахівцем Головного управління ПФУ в Черкаській області та у зв'язку з відсутністю інших документів, заява - розрахунок була повернута роботодавцеві без задоволення; 10) заява - розрахунок № 3253708872-2024-3 від 16.01.2024 р. Заява - розрахунок подана в електронному вигляді через портал електронних послуг ПФУ. В заяву - розрахунок включено допомогу по вагітності та пологах ОСОБА_1 по л/н № 8501268-2016052212-1 за період з 31.07.2023 р. по 03.12.2023 р. на загальну суму 50400,00 грн. До заяви - розрахунку долучено: скановану копію нарахування по лікарняному № ДІВ 00000002 від 31.07.2023 р.; скановану копію трудового договору від 07.07.2023 р.; скановану копію листа Тячівського районного відділу поліції про те, що в діях ФОП ОСОБА_2 відсутні протиправні діяння. Заява - розрахунок опрацьована фахівцями Головного управління ПФУ в Харківській та Закарпатській областей та була повернута роботодавцеві.

Із позовної заяви слідує, що вимоги позивача пов'язані із необхідністю здійснення фінансування сум, зазначених у вищевказаних заявах-розрахунках.

У позовній заяві ОСОБА_1 пов'язує протиправні дії відповідача із порушенням її прав невиплатою органом Пенсійного фонду відповідних страхових виплат.

Правове регулювання спірних правовідносин надає суду апеляційної інстанції підстави для висновку, що пенсійний орган має обов'язок забезпечувати фінансування для надання матеріального забезпечення роботодавця, який, у свою чергу, повинен спрямувати отримані кошти на виплату працівнику матеріального забезпечення.

Разом з тим, такі публічно-правові відносини виникають між пенсійним органом та роботодавцем. При цьому, пенсійний орган не має будь яких обов'язків перед працівником щодо надання страхових виплат (матеріального забезпечення).

Такого правового висновку у подібних спірних правовідносинах дійшов Верховний Суд у постановах від 06.10.2020 у справі № 712/13983/17 та від 17 січня 2024 року у справі № 580/1071/20.

Відповідно до частини першої статті 48 КАС України суд першої інстанції, встановивши, що з позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, може за згодою позивача та особи, якій належить право вимоги, допустити заміну первинного позивача належним позивачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Якщо позивач не згоден на його заміну іншою особою, то ця особа може вступити у справу як третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, про що суд повідомляє третю особу. Якщо позивач згоден на його заміну іншою особою, але така особа не згодна на участь у справі, суд залишає позовну заяву без розгляду, про що постановляється відповідна ухвала (частина 2 статті 48 КАС України).

При цьому, встановлення належності позивача, відповідача та їх заміна чи залучення у разі необхідності є обов'язком суду першої інстанції.

Проте, судом першої інстанції вищенаведених вимог процесуального закону не дотримано, питання щодо залучення до справи належного позивача судом першої інстанції не вирішувалося, згода позивача на її заміну іншою особою не з'ясовувалася, а ФОП ОСОБА_2 не брав участі у розгляді даної справи.

Статтею 48 КАС України передбачена можливість заміни первинного позивача, залучення іншого відповідача чи його заміна лише судом першої інстанції. Особа, що залучається до участі у справі у процесуальному статусі третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, має процесуальні права та процесуальні обов'язки позивача, визначені КАС України. Після заміни сторони, вступу третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

Під час розгляду справи судом першої інстанції залишено поза увагою ту обставину, що позивач просить вчинити дії щодо зобов'язання пенсійного органу здійснити фінансування сум, визначених у заяві-розрахунку ФОП ОСОБА_2 , тобто без визначених законом підстав для такого звернення до суду в інтересах цієї особи.

ФОП ОСОБА_2 не брав участь у розгляді справи, хоча були наявні підстави для вирішення судом першої інстанції питання заміни позивача або, у разі незгоди позивача з такою заміною - для залучення ФОП ОСОБА_2 до участі у справі як третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору.

Аналогічний підхід до вирішення питання про залучення належного позивача в подібних правовідносинах був застосований у постановах Верховного Суду від 06.10.2020 у справі № 712/13983/17 та від 17 січня 2024 року у справі № 580/1071/20.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку про те, що у задоволенні позову необхідно відмовити, оскільки у цій справі відсутні правовідносини між ГУ ПФУ в Закарпатській області та позивачем, натомість, наявні правовідносини ГУ ПФУ в Закарпатській області лише зі страхувальником (роботодавцем) - ФОП ОСОБА_2 .

Крім цього, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що позивач, звертаючись з позовом та заявляючи позовні вимоги про визнання дій відповідача незаконними та стягнення з відповідача на користь позивача 50 400 грн як нараховану та призначену допомогу по вагітності та пологах, обрала неналежний спосіб захисту, оскільки обов'язковою умовою для визнання дій/бездіяльності протиправними відповідача та як наслідок зобов'язання до їх вчинення, є також наявність факту порушення прав чи охоронюваних законом інтересів позивача, чого за встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, судом апеляційної інстанції не встановлено.

З огляду на викладене, суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги, допустив невідповідність своїх висновків обставинам справи та неправильно застосував норми процесуального права, що відповідно до приписів статті 317 КАС України є підставою для скасування судового рішення та прийняття нового судового рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 2 ч. 1 ст. 315, ст. 317, ч. 1 ст. 321, ст. 322, ст. 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області задовольнити повністю.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року у справі № 260/479/24 скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя О. Б. Заверуха

судді О. М. Гінда

В. В. Ніколін