Справа № 175/6053/23
Провадження № 1-кп/175/330/23
2025 рік
14 січня 2025 року с-ще Слобожанське
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючої: судді ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання: ОСОБА_2
за участю прокурора: ОСОБА_3
за участю захисника: адвоката ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження № 22023050000002850 за обвинувальним актом відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Маріуполя Донецької області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючої, маючої вищу освіту, заміжньої,
обвинуваченої в скоєнні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
І. Формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», датою початку тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України є 19 лютого 2014 року. Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року.
Обвинувачена ОСОБА_5 , яка є громадянкою України, достовірно усвідомлювала факт окупації Російською Федерацією за допомогою збройних формувань Російської Федерації, що складаються з регулярних з'єднань і підрозділів, підпорядкованих Міністерству оборони Російської Федерації, підрозділів та спеціальних формувань, підпорядкованих іншим силовим відомствам Російської Федерації, їхніх радників, інструкторів та іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, а також за допомогою окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні Російській Федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях частини території України, в тому числі окремих районів Донецької області.
Так, у січні 2015 року постановою так званого «Совета министров ДНР» № 1-27 на тимчасово окупований території Донецької області створено не передбачене законодавством України так зване «Министерство труда и социальной политики Донецкой Народной Республики», юридична адреса якого: Донецька область, м. Донецьк, вул. Університетска, 91, яке очолювали різні особи з числа учасників окупаційної адміністрації Російської Федерації. Діяльність вказаного підрозділу окупаційної адміністрації Російської Федерації регулюється документами, які мають ознаки нормативно-правових, але відповідно до законодавства України є нікчемними, в тому числі так званим «Положением о министерстве труда и социальной политики Донецкой Народной Республики» від 10 січня 2015 року, та спрямована на формування державної політики у сферах соціального захисту населення, соціально-трудових відносин, оплати, нормування та стимулювання праці, зайнятості та трудової міграції населення, пенсійного забезпечення, соціального обслуговування населення, з питань сім'ї та дітей, загальнообов'язкового державного соціального страхування, забезпечення функціонування установ та підприємств, які залишились на тимчасово окупованій території області та перейшли під контроль представників окупаційної адміністрації.
До складу так званого «Министерства труда и социальной политики Донецкой Народной Республики» структурно входить так званий «Пенсионный фонд Донецкой Народной Республики» та його 33 регіональні органи, зокрема й так зване «Государственное бюджетное учреждение «Управление Пенсионного фонда Донецкой Народной Республики в Горняцком районе г. Макеевки» (далі - «ГБУ «Управление Пенсионного фонда Донецкой Народной Республики в Горняцком районе г. Макеевки»), яке розташоване за адресою: Донецька область, м. Макіївка, вул. Молодогвардейська, 83.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який діє і дотепер.
У результаті ведення агресивної війни з боку Російської Федерації проти України, 05 березня 2022 року збройними формуваннями Російської Федерації окуповано м. Маріуполь та Маріупольський район Донецької області.
У подальшому, обвинуваченої ОСОБА_5 , яка є громадянкою України, з мотивів непогодження з політикою чинної влади в Україні та підтримки входження тимчасово окупованих територій України до складу Російської Федерації, будучи обізнаною про факт ведення вказаною державою агресивної війни проти України, невизнання Російською Федерацією поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані її території, виник умисел на співпрацю з представниками держави агресора.
Не пізніше середини липня 2022 року, більш точний час і дата під час досудового розслідування не встановлені, обвинувачена ОСОБА_5 , яка є громадянкою України, діючи умисно, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією, діючи з умислом, спрямованим на добровільне зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, знаходячись на тимчасово окупованій території у м. Маріуполі Донецької області, надала згоду та добровільно обійняла посаду заступника начальника так званого «ГБУ «Управление Пенсионного фонда Донецкой Народной Республики в Горняцком районе г. Макеевки», створеного на тимчасово окупованій території окупаційною адміністрацією Російської Федерації.
На займаній посаді на обвинувачену ОСОБА_5 як на заступника начальника так званого «ГБУ «Управление Пенсионного фонда Донецкой Народной Республики в Горняцком районе г. Макеевки» не встановленими під час досудового розслідування особами покладено виконання таких організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій та обов'язків, а саме: обов'язки контролю та координації роботи фахівців відділів зазначеної вище установи; розгляд заяв та звернень громадян; розгляд заяв громадян щодо нарахування виплат пенсій; контролю та коректності ведення баз даних осіб, які підлягають пенсійному страхуванню та пенсійному забезпеченню, а також надано право підписання документів за відсутності начальника так званого «ГБУ «Управление Пенсионного фонда Донецкой Народной Республики в Горняцком районе г. Макеевки».
Таким чином, обвинувачена ОСОБА_5 , яка є громадянкою України, у період часу з середини липня 2022 року і дотепер, обіймаючи посаду заступника начальника так званого «ГБУ «Управление Пенсионного фонда Донецкой Народной Республики в Горняцком районе г. Макеевки», виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, а саме у так званому «ГБУ «Управление Пенсионного фонда Донецкой Народной Республики в Горняцком районе г. Макеевки», яке розташоване за адресою: Донецька область, м. Макіївка, вул. Молодогвардейська, 83.
Суд кваліфікує дії обвинуваченої ОСОБА_5 за ч. 5 ст. 111-1 КК України як колабораційну діяльність, тобто добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
ІІ. ДОКАЗИ НА ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ОБСТАВИН.
Обставини вчинення обвинуваченою ОСОБА_5 вказаного вище кримінального правопорушення встановлені судом шляхом дослідження сукупності доказів, обсяг дослідження яких був визначений з урахуванням думок учасників судового провадження в порядку, передбаченому ст. 349 КПК України.
Судовий розгляд цього кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої (in absentia) ОСОБА_5 , яка показань суду не надавала, та будь-яких клопотань від неї до суду не надходило.
Ухвалою суду від 01 лютого 2024 року постановлено здійснювати спеціальне судове провадження у кримінальному провадженні за обвинувальним актом відносно ОСОБА_5 , обвинуваченої в скоєнні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Повістки про виклик обвинуваченої ОСОБА_5 у судові засідання, а також інформація про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст. 323 КПК України.
Таким чином, суд вважає, що матеріали кримінального провадження свідчать про обізнаність ОСОБА_5 щодо розпочатого кримінального провадження, а також про її відмову від здійснення свого права предстати перед судом та захищати себе безпосередньо в цьому суді, а так само свідчать про її наміри ухилення від кримінальної відповідальності.
Водночас, це кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника, який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Дніпропетровській області.
Судом встановлено, що судовий розгляд цього кримінального провадження за відсутності обвинуваченої (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Стороною обвинувачення та судом були здійснені всі можливі, передбачені законом заходи, щодо дотримання прав обвинуваченої, зокрема, права на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.
В судовому засіданні захисник обвинуваченої ОСОБА_5 - адвокат ОСОБА_4 зазначив, що винуватість ОСОБА_5 у інкримінованому їй кримінальному правопорушенні не доведена належними та допустимими доказами.
Разом із цим, винуватість обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні вищевказаного кримінального правопорушення підтверджується сукупністю таких доказів, що були досліджені та перевірені судом під час судового розгляду, а саме:
- показаннями свідка ОСОБА_6 , яка була допитана під час досудового розслідування в порядку, передбаченому ч. 11 ст. 615 КПК України, та пояснила, що вона проживала у м. Маріуполі Донецької області, звідки виїхала наприкінці березня 2022 року. З ОСОБА_5 вони разом працювали у ГУ ПФУ в Донецькій області в м. Маріуполі Донецької області, останній раз вона бачила ОСОБА_5 у лютому 2022 року. Згодом по телебаченню вона бачила відео, на якому зображена ОСОБА_5 , яка підписана як «Заместитель начальника Управления Пенсионного фонда Горняцкого района г. Макеевки»;
- показаннями свідка ОСОБА_7 , який був допитаний під час досудового розслідування в порядку, передбаченому ч. 11 ст. 615 КПК України, та пояснив, що він познайомився з ОСОБА_5 у 2019 році, коли оформлював документи в ГУ ПФУ в Донецькій області в м. Маріуполі Донецької області, де вона працювала. Наприкінці 2021 року він ще раз звертався до ОСОБА_5 , так як хотів подати документи до ГУ ПФУ в Донецькій області. В подальшому йому стало відомо, що ОСОБА_5 залишилася у м. Маріуполі Донецької області та пішла працювати, але де і ким вона працює, йому не відомо;
- протоколом огляду від 01 червня 2023 року з додатком до нього - відеозаписом, згідно з якими було проведено огляд інтернет-сайту « ОСОБА_8 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 На сторінці цього сайту за посиланням https://mariupol-nevs.ru/society/2022/07/20/10455/ наявна стаття під назвою «Пенсионный фонд ДНР ведет активную работу в Мариуполе» з відповідним відеосюжетом. На відеозаписі серед інших осіб зображено ОСОБА_5 , яка підписана як «Заместитель начальника Управления Пенсионного фонда Горняцкого района г. Макеевки»;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 07 червня 2023 року з додатком до нього - відеозаписом, згідно з якими свідок ОСОБА_6 за зовнішніми рисами обличчя (зачіскою, розрізом очей, формою обличчя) впізнала ОСОБА_5 як особу, з якою вона особисто знайома досить тривалий проміжок часу, оскільки вони разом працювали в ГУ ПФУ в Донецькій області в м. Маріуполі;
- протоколом огляду від 07 червня 2023 року з додатком до нього - відеозаписом, згідно з якими було проведено огляд інтернет-сайту «Телеканал «Оплот ТВ» (https://telekanal-oplot.tv/). На сторінці цього сайту за посиланням https://telekanal-oplot.tv/pensionnyj-fond-dnr-vedyot-aktivnuyu-rabotu-v-mariupole/ наявна стаття під назвою «Пенсионный фонд ДНР ведет активную работу в Мариуполе» з відповідним відеосюжетом. На відеозаписі серед інших осіб зображено ОСОБА_5 , яка підписана як «Заместитель начальника Управления Пенсионного фонда Горняцкого района г. Макеевки»;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 09 червня 2023 року з додатком до нього - відеозаписом, згідно з якими свідок ОСОБА_7 за зовнішніми рисами обличчя (зачіскою, розрізом очей, формою носа і рота) впізнав ОСОБА_5 як особу, з якою він особисто знайомий, оскільки він оформлював документи в ГУ ПФУ в Донецькій області в м. Маріуполі;
- протоколом огляду від 09 червня 2023 року з додатком до нього - відеозаписом, згідно з якими було проведено огляд інтернет-сайту «Телеканал «Оплот ТВ» (https://telekanal-oplot.tv/). На сторінці цього сайту за посиланням https://telekanal-oplot.tv/pensionnyj-fond-dnr-vedyot-aktivnuyu-rabotu-v-mariupole/ наявна стаття під назвою «Пенсионный фонд ДНР ведет активную работу в Мариуполе» з відповідним відеосюжетом. Свідок ОСОБА_7 пояснив, що на відеозаписі зображена ОСОБА_5 , яка підписана як «Заместитель начальника Управления Пенсионного фонда Горняцкого района г. Макеевки»;
- протоколом огляду від 19 червня 2023 року з додатками до нього, згідно з якими було проведено огляд інтернет-сайту «Донецкая народная республика» (https://xn--80ahqgjaddr.xn--plai/). На сторінці цього сайту в розділі «Указы главы Донецкой народной республики» наявні «Указ главы Донецкой народной республики от 03.07.2020 года № 220 об утверждении положения о Пенсионном Фонде Донецькой народной республики», «Указ главы Донецкой народной республики от 02.05.2022 года № 167 об организации возобновления и назначения пенсионных выплат на освобожденных территориях, ранее временно находившихся по контролем Украины», який втратив чинність на підставі «Постановления государственного комитета обороны ДНР от 11.08.2022 года № 193 об усовершенствовании порядка проведения пенсионных выплат в Донецкой народной республике»;
- копією «должностной инструкции заместителя начальника управления Пенсионного фонда»;
- витягом з наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30 червня 2021 року № 392-О, згідно з яким призначено ОСОБА_5 01 липня 2021 року на нижчу вакантну посаду головного спеціаліста розгляду звернень управління обслуговування громадян за переведенням з Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, з місцезнаходженням на робочому місці за адресою: м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27-А;
- витягом з наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19 травня 2022 року № 339-О, згідно з яким припинено державну службу та звільнено ОСОБА_5 з посади головного спеціаліста розгляду звернень управління обслуговування громадян за ініціативою державного службовця;
- протоколом огляду від 19 вересня 2023 року, згідно з яким було проведено огляд соціально-орієнтовної мережи «Telegram». На каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) наявна публікація (https://t.me/nmrpl/778), яка була розміщена ІНФОРМАЦІЯ_5 та містить у собі фотозображення, а також коментар такого змісту: «В Мариуполе зарегистрировано более 46 тысяч заявлений на выплату пенсий. По информации руководителя Волонтерской службы ОСОБА_9 , сегодня в общей сложности зарегистрировано 46608 заявлений о назначении и возобновлении пенсионных выплат. С заявлением на получении пенсии необходимо обратиться до 2 августа. Согласно указа № 167 от 2 мая 2022 года, по таким заявлениям выплаты будут начисляться с 1 марта 2022 года. Если заявление будет зарегистрировано после 2 августа, выплата пенсий будут производиться только со следующего месяца. Жителям освобожденных территорий будет начисляться минимальная ежемесячная пенсия в размере 7,844 тыс. руб. Что касается перерасчета пенсий, то он будет производиться после 2 августа, согласно индивидуальным данным пенсионеров. ОСОБА_10 отметила, что о конкретных сроках пока говорить рано. «Многое зависит от тех данных, которые есть в наем Пенсионном Фонде. Архив Ильичевского района сгорел, что произошло с архивом Орджоникидзевского района пока неизвестно. У нас частично сохранились только данные пенсионеров Октябрьского и Приморского районов», - сказала ОСОБА_11 ».
При цьому, суд не може прийняти до уваги посилання захисника - адвоката ОСОБА_4 на ті обставини, що добровільність зайняття обвинуваченою посади не доведена під час судового розгляду. Суд визнає такі посилання захисника неспроможними, виходячи із викладеного далі. Так, під час судового розгляду було встановлено, що обвинувачена ОСОБА_5 має достатній життєвий та професійний рівень і підготовку, щоб усвідомлювати суспільну небезпеку своїх дій, передбачати їх суспільно-небезпечні наслідки. Обвинувачена ОСОБА_5 , маючи громадянські права, може не підтримувати політичний режим країни, в якій проживає, працевлаштуватися на території іншої країни тощо, але при цьому вона не отримує права допомагати державі-агресору у створенні та функціонуванні певної вертикалі незаконних органів влади, що фактично шкодить незалежності, суверенітетові та територіальній цілісності України, тим більше як представник такого незаконного органу влади. Під час судового розгляду цього кримінального провадження суду не надано жодних доказів, які вказували б на те, що обвинувачена ОСОБА_5 , яка є громадянкою України, вчинила інкриміновані їй дії під безпосереднім впливом фізичного примусу, внаслідок якого вона не могла керувати своїми вчинками, чи психічного примусу, за умови, що такі дії були необхідними для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожувала їй чи охоронюваним законом її правам або правам інших осіб, а також суспільним інтересам чи інтересам держави, якщо цю небезпеку в цій обстановці не можна було усунути іншими засобами і якщо при цьому не було допущено більш значної шкоди, ніж відвернена шкода (або, хоча шкода була і більш значною, але внаслідок сильного душевного хвилювання, викликаного небезпекою, особа не могла оцінити відповідність заподіяної шкоди цій небезпеці). Натомість, встановлені судом обставини і досліджені докази підтверджують, що обвинувачена ОСОБА_5 добровільно обійняла посаду заступника начальника так званого «ГБУ «Управление Пенсионного фонда Донецкой Народной Республики в Горняцком районе г. Макеевки» у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території України, а будь-які докази, що обвинувачену примушували до вчинення таких дій, у матеріалах кримінального провадження відсутні.
Суд, аналізуючи вищезазначені докази, вважає, що ці докази є належними, допустимими та достовірними, вони є взаємопов'язаними, такими, що узгоджуються між собою та підтверджують один одного, мають значення для цього кримінального провадження, а їх сукупність є достатньою для висновку про те, що вина обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого 5 ст. 111-1 КК України, доведена під час судового розгляду поза розумним сумнівом.
ІІІ. Обставини, які пом'якшують або обтяжують покарання.
Обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченої, судом не встановлено.
Обставинами, які обтяжують покарання обвинуваченої, суд визнає: вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
ІV. Мотиви призначення покарання.
При визначені виду та міри покарання обвинуваченій суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особистість винної, її вік та соціальне положення, характер, мотиви та обставини вчиненого кримінального правопорушення, а також обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.
Так, обвинувачена ОСОБА_5 офіційно не працює, має постійне місце мешкання, вперше притягується до кримінальної відповідальності, на обліку у лікарів психіатра та нарколога як особа, яка страждає будь-якими захворюваннями наркологічного та/або психічного характеру, не значиться.
Суд, враховуючи, що вчинене обвинуваченою кримінальне правопорушення є тяжким злочином, який посягає на основи національної безпеки України, що є найбільш суспільно небезпечним посяганням, цей злочин вчинений в умовах воєнного стану та збройної агресії Російської Федерації, обставини, які обтяжують покарання, особистість обвинуваченої та її поведінку, вважає, що зазначені обставини свідчать про підвищену суспільну небезпеку обвинуваченої і її виправлення та перевиховання можливе лише в умовах ізоляції від суспільства. Тому обвинуваченій необхідно призначити покарання у виді позбавлення волі на строк у межах, визначених відповідною санкцією статті (частиною статті), з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк у межах, визначених відповідною санкцією статті (частиною статті) та з конфіскацією майна. Саме таке покарання буде справедливим, необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченої та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень.
Підстав для застосування положень ст. 69 КК України судом не встановлено.
V. Мотиви ухвалення інших рішень щодо питань, які вирішуються судом при ухваленні вироку, та положення закону, яким керувався суд.
Під час досудового розслідування обвинуваченій на підставі положень ч. 6 ст. 193 КПК України був обраний запобіжний захід у виді тримання під вартою. При цьому жодних обставин, які б свідчили про те, що необхідність у раніше обраному обвинуваченій запобіжному заході у виді тримання під вартою відпала, судом не встановлено, тому суд вважає за необхідне запобіжний захід обвинуваченій до набрання вироком законної сили залишити той самий - тримання під вартою.
Питання щодо скасування арешту майна суд вважає за необхідне не вирішувати відповідно до положень. 4 ст. 174 КПК України, оскільки судом призначається покарання у виді конфіскації майна.
Керуючись ст.ст. 368, 370, 373, 374 КПК України, суд
ОСОБА_5 визнати винною за ч. 5 ст.111-1 КК України, та призначити їй покарання у виді дев'яти років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування на строк десять років та з конфіскацією майна.
Строк відбування покарання ОСОБА_5 обчислювати з моменту її фактичного затримання на виконання вироку суду.
Запобіжний захід ОСОБА_5 до набрання вироком законної сили залишити той самий - тримання під вартою.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченій і прокурору. Інші учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня проголошення вироку. Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя: