16 квітня 2025 р. Справа № 520/28228/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Присяжнюк О.В.,
Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 (ухвалене суддею Мороко А.С.) по справі № 520/28228/23
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради
про зобов'язання призначення та виплати державної соціальної допомоги у зв'язку з пологами та при народженні дитини,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, в якому просила: скасувати рішення Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради від 29.08.2023 № 10-29/3752/4-02/23 у вигляді повідомлення про відмову у призначенні ОСОБА_1 допомоги у зв'язку з пологами та при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за заявою від 28.08.2023; зобов'язати Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу у зв'язку з пологами та при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за заявою від 28.08.2023, у порядку та розмірі, встановленими Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 позов задоволено частково, а саме: визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради від 18.08.2023 № 10-29/3752/4-02/23 про відмову в призначенні ОСОБА_1 допомоги у зв'язку з пологами та при народженні дитини ОСОБА_2 , зобов'язано Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу у зв'язку з пологами та при народженні дитини ОСОБА_2 , 21.03.2022 за заявою від 28.08.2023 у порядку та розмірі, встановленим Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", з урахуванням раніше виплачених сум; в іншій частині вимог відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.12.2023 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Кодексу адміністративного судочинства України та на не відповідність висновків суду обставинам справи.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Витягом з реєстру територіальної громади № 2023/006468900.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 народила ОСОБА_2 , в м. Куп'янськ, що підтверджується копією свідоцтва серії НОМЕР_1 виданим Третім відділом державної реєстрації актів цивільного стану в місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 10.08.2023.
17.08.2023 ОСОБА_1 взята на облік як внутрішньо переміщена особа та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
16.08.2023 ОСОБА_1 звернулася на Урядову гарячу лінію від 16.08.2023 реєстраційний індекс № СІ-16015690 щодо відмови в призначенні допомоги при народженні дитини, що визнається позивачем та не заперечується відповідачем.
Листом від 28.08.2023 за № 10-29/3724/4-02/23 Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, за результатами розгляду вищезазначеного звернення повідомило ОСОБА_1 , що з заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до управління вона не зверталась. Крім того, вказує, що 16.08.2023 спеціалістом управління заявнику надано роз'яснення, що відповідно до ст. 11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини, у зв'язку з чим права на призначення допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 заявник не має.
28.08.2023 ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Індустріального району Харківської міської ради із заявою № 1097/7 від 28.08.2023 про призначення усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, в якій просила призначити: допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами та допомогу при народженні дитини.
29.08.2023 Управління соціального захисту населення Індустріального району Харківської міської ради листом № 10-29/3752/4-02/23 повідомило ОСОБА_1 про те, що відповідно до Довідки для призначення із виплати державної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами № 42 від 08.04.2022, виданої КНП "Куп'янське територіальне медичне об'єднання", відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами закінчилася 05.06.2022. Дитина ОСОБА_3 народжена ІНФОРМАЦІЯ_1 . У призначенні допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами та допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 відмовлено.
Позивачка не погодилася з вищезазначеною відмовою відповідача та звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення відповідача протиправне та підлягає скасуванню, оскільки позивачка мала об'єктивні перешкоди для своєчасного звернення до відповідача впродовж 12 місяців після народження дитини, а належним способом захисту прав позивачки є зобов'язання Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу у зв'язку з пологами та при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за заявою від 28.08.2023 у порядку та розмірі, встановленому Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", з урахуванням раніше виплачених сум.
Суд апеляційної інстанції частково погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про охорону дитинства", з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім'ях держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та іншими законами України.
Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 № 2811-XII (в подальшому- Закон № 2811-XII) встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми:
1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами;
2) допомога при народженні дитини, одноразова натуральна допомога "пакунок малюка";
2-1) допомога при усиновленні дитини;
4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
5) допомога на дітей одиноким матерям;
5-1) допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність.
Відповідно до ст. 10 Закону України № 2811-ХІІ, допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Згідно із ст. 11 Закону України № 2811-ХІІ, допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки.
Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.
Даний перелік документів є вичерпним.
Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Також, умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" як, зокрема, допомога при народженні дитини, визначені Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 (в подальшому - Порядок №1751).
Пунктом 10 Порядку № 1751 встановлено, що допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Відповідно до п. 11 Порядку № 1751, для призначення допомоги при народженні дитини за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: 1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу).
Судовим розглядом встановлено, що, відповідно до листа 29.08.2023 № 10-29/3752/4-02/23, підставою для відмови у нарахуванні та виплаті позивачці допомоги по вагітності та пологах, при народженні дитини стало те, що позивачка звернулася з такою заявою пізніше ніж 6 місяців з дня закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами і пізніше ніж 12 місяців з дня народження дитини відповідно.
Статтею 8 Закону України "Про охорону дитинства" визначено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Сімейного кодексу України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно із ст. 3 Конвенції про права дитини, що ратифікована постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 № 789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. У даний адміністративний позов фактично заявлений в інтересах дитини для її належного матеріального забезпечення.
Крім того, наслідки взагалі будь-якої правової поведінки батьків дитини об'єктивно не можуть бути визнані вагомими причинами для позбавлення самої дитини потенційно належних їй грошових виплат від Держави України, у разі належності до громадянства цієї країни.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений у постановах Верховного Суду від 14.02.2018 у справі № 591/610/16-а, від 07.04.2020 у справі № 226/450/17.
Таким чином, суд апеляційної вважає, що, передбачене ч. 7 ст.11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та п. 12 Порядку № 1751, положення, що допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини, не дає підстав стверджувати, що даний термін не може бути поновленим за наявності поважних причин.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України № 2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово було продовжено та який триває й дотепер.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Куп'янск Харківської області, що підтверджується свідоцтвом про народження, яке видано повторно 10.08.2023. Однак початок воєнних дій, масових ракетних та артилерійських обстрілів міста Куп'янськ, збройними формуваннями РФ, та подальша тимчасова окупація міста унеможливили звернення позивача для оформлення допомоги у встановлені законом строки,
Таким чином суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суд упершої інстанції, що рішення Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради від 29.08.2023 № 10-29/3752/4-02/23 є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки позивачка мала об'єктивні перешкоди своєчасно звернутися до органу соціального захисту впродовж 12 місяців після народження дитини з поважних причин, а неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, не може призводити до порушення інтересів дитини.
Також суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що в спірних правовідносинах належним споосбом захисту прав позивачки є зобов'язання Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за заявою від 28.08.2023, у порядку та розмірі, встановленими Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Щодо позовних вимог в частині відмови відповідача у нарахуванні та виплаті допомоги по вагітності та пологам суд зазначає наступне.
Статтею 5 Закону України № 2811-ХІІ встановлено, що допомога у зв'язку з вагітністю та пологами (крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону), допомога при народженні дитини, допомога при усиновленні дитини, допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомога на дітей одиноким матерям, допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", право на державну допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами мають за цим Законом всі жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 8 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено, що підставою для призначення жінкам допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами є видана в установленому порядку довідка лікувального закладу встановленого зразка та довідка: з основного місця роботи (служби, навчання); ліквідаційної комісії для жінок, звільнених з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи, організації; державної служби зайнятості для жінок, зареєстрованих у державній службі зайнятості як безробітні.
Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше шести місяців з дня закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, і виплачується жінкам за весь період відпустки, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Зазначена допомога обчислюється сумарно та надається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
За період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, що збігається з відпусткою по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога по вагітності та пологах виплачується незалежно від допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до п. 3 Порядку № 1751, допомога у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам виплачується жінкам за весь період відпустки, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70 календарних днів) після пологів.
Допомога обчислюється сумарно та надається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
Відповідно до п. 7 Порядку № 1751, допомога у зв'язку з вагітністю та пологами надається: непрацюючим жінкам та жінкам, зареєстрованим як суб'єкти підприємницької діяльності, - у розмірі 25 відсотків розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатної особи, з розрахунку на місяць.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", прожитковий мінімум для працездатних осіб 2 481 гривень.
Отже, оскільки 25 відсотків розміру прожиткового мінімуму за 2022 рік становить 620,25 грн., то за період відпустки 126 днів (70+56) сума допомоги по вагітності та пологах непрацюючим жінкам становить 2605,05 грн.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що у позовній заяві позивачка зазначає, що під час вагітності, до початку повномасштабного вторгнення, їй нараховано та виплачена допомогу в зв'язку з вагітністю в розмірі 2601,05 грн., яка зарахована на картку 14.04.2023, проте допомога по пологам позивачці не виплачена, у зв'язку з чим ОСОБА_1 звернулася до суду, зокрема, з позовною вимогою про нарахування та виплату допомоги у зв'язку з пологами.
Згідно із наданої фотокопії архіву бази особових рахунків ІОЦ Мінпраці, відповідно до особового рахунку ОСОБА_1 , цільове призначення соціальної допомоги у розмірі 2601,05 грн., є допомога по вагітності та пологах непрацюючим жінкам.
Із урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що позовна вимога позивачки щодо зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу у зв'язку з пологам не підлягає задоволенню, оскільки така допомога не передбачена чинним законодавством, а допомога у зв'язку з вагітністю та пологами ОСОБА_1 нарахована та виплачена, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 315, п. 4 ч. 1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення, у разі неправильного застосування норм матеріального права.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає необхідним скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 в частині зобов'язання Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу у зв'язку з пологами та ухвалити постанову, якою в цій частині відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 , в іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 залишити без змін.
Керуючись ст. 242, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд.
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради - задовольнити частково.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 по справі № 520/28228/23 - скасувати в частині зобов'язання Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 , допомогу у зв'язку з пологами.
Ухвалити постанову, якою в скасованій частині відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .
В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду.
Головуючий суддя О.В. Присяжнюк
Судді Л.В. Любчич О.А. Спаскін