16 квітня 2025 року справа №200/6407/24
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2024 року у справі № 200/6407/24 (головуючий І інстанції Крилова М.М.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області від 12.07.2024 № 056650009796 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу період під час навчання з 01.10.1981 по 23.12.1981, а також роботи з 24.12.2019 по теперішній час, виконання роботи з перевезення гірничої маси в технології на посаді водія;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в в Хмельницькій області повторно розглянути заяву від 12.07.2024 року про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2024 року позов задоволений частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області від 12.07.2024 № 056650009796 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.07.2024 року про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, зарахувавши до страхового стажу період навчання з 01.10.1981 по 23.12.1981 та до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи з 19.10.2022 по 19.10.2022, з 02.11.2022 по 04.11.2022, з 22.11.2022 по 22.11.2022, з 31.10.2022 по 01.11.2023 та з 31.01.2024 по 31.01.2024 та з 01.04.2024 по 04.07.2024 року;
- в решті позовних вимог відмовлено.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову через порушення норм матеріального, процесуального права.
В обґрунтування доводів посилався на те, що при прийнятті рішення суд дійшов висновку, що період навчання позивача з 01.10.1981 по 23.12.1981 в автомобільній школі ДОСААФ по програмі підготовки водіїв транспортних засобів категорії С повинен бути зарахований до стажу позивача. Проте, судом не взято до уваги, що відсутня інформація про присвоєння відповідної кваліфікації чи здобуту спеціальність за вказаний період.
Щодо зобов'язання суду зарахувати до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи з 19.10.2022 по 19.10.2022, з 02.11.2022 по 04.11.2022, з 22.11.2022 по 22.11.2022, з 31.10.2022 по 01.11.2023 та з 31.01.2024 по 31.01.2024 та з 01.04.2024 по 04.07.2024 року, апелянт зазначив, що позивач з вимогою зарахувати до пільгового стажу зазначені періоди до суду не звертався.
Суд першої інстанції, зобов'язавши головне управління зарахувати до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи з 19.10.2022 по 19.10.2022, з 02.11.2022 по 04.11.2022, з 22.11.2022 по 22.11.2022, з 31.10.2022 по 01.11.2023 та з 31.01.2024 по 31.01.2024 та з 01.04.2024 по 04.07.2024 року, вийшов за межі позовних вимог, при цьому не зазначив жодних обґрунтувань, щодо необхідності такого виходу за межі позовних вимог для повного захисту прав позивача.
Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».
За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).
Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).
За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.
Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Позивач 04.07.2024 року звернувся до Пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ для розгляду заяви позивача від 04.07.2024 року, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій област від 12.07.2024 № 056650009796 відмовлено у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю необхідним страховим стажем 30 років. Страховий стаж становить 29 років 6 місяців ( з них за Списком №2 - 4 роки, 3 місяці, 1 день).
До страхового стажу не зараховано:
- період навчання в ДОСААФ з 01.10.1981 по 23.12.1981 згідно із свідоцтвом від 22.12.1981 серії НОМЕР_1 та записами трудової книжки від 24.07.1981 серії НОМЕР_2 , оскільки відсутня інформація про присвоєння відповідної кваліфікації чи здобуту спеціальність;
- період з 01.04.2024 по 30.06.2024, оскільки відсутня сплата страхових внесків в індивідуальних відомостях про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, апеляційний суд враховує наступне.
Згідно ч. 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV(далі - Закон № 1058-IV) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
За ч. 1 ст. 26 Закону № 1058-IV, починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Згідно ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За п. 1.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Згідно п. 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3,4до Положення); 4) документи про місце проживання (реєстрації) особи; 5) документи, які засвідчують особливий статус особи; 6) документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій особам, зазначеним у пункті 1.3розділу І цього Порядку).
За п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.
Згідно п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За п. 20 цієї постанови у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Згідно висновків в постанови Верховного Суду від 17.12.2018 у справі № 509/4156/15-а основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, тоді як підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами можливе лише у випадку її відсутності або відсутності в ній записів.
Адміністративний суд під час перевірки правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, повинен надати правову оцінку тим обставинам, які стали підставою для його прийняття та наведені безпосередньо у цьому рішенні, а не тим, які в подальшому були виявлені суб'єктом владних повноважень для доведення правомірності (“виправдання») свого рішення.
Зі спірного рішення відповідача та наявних документів у справі вбачається, що позивачу не зараховано до страхового стажу навчання в ДОСААФ з 01.10.1981 по 23.12.1981 згідно із свідоцтвом від 22.12.1981 серії НОМЕР_1 та записами трудової книжки від 24.07.1981 серії НОМЕР_2 , оскільки відсутня інформація про присвоєння відповідної кваліфікації чи здобуту спеціальність та період роботи з 01.04.2024 по 30.06.2024, оскільки відсутня сплата страхових внесків в індивідуальних відомостях про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно відомостей, які містяться в трудовій книжці серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 :
- з 01.10.1981 року по 23.12.1981 року навчався в Красноармійській автошколі ДОСААФ (запис №4-5);
- з 24.12.2019 року по 04.07.2024 року (дата звернення із заявою про призначення пенсії) працював водієм 1-го класу автоколони №1 для роботи на а/м марки КРАЗ 6510, зайнятого у технологічному процесі важких та шкідливих виробництв (з 01.04.2021 посаду змінено на водія автотранспортних засобів, зайнятих у технологічному процесі у відповідності до класифікатору професій) (запис №22-23).
Записи трудової книжки ОСОБА_1 за періоди роботи виконані без перекреслень, дати наказів не містить ніяких виправлень. Крім того, записи зроблені у чіткій послідовності та відповідності дати, номеру запису з посиланням на відповідний наказ, на підставі якого внесений відповідний запис, і завірені печаткою роботодавця.
Щодо зарахування періоду навчання в ДОСААФ з 01.10.1981 по 23.12.1981, суд враховує наступне.
Судом встановлено, що позивач з 01.10.1981 по 23.12.1981 навчався в автомобільній школі ДОСААФ по програмі підготовки водіїв транспортних засобів категорії С, що підтверджується свідоцтвом серії НОМЕР_1 від 2.12.1981 року.
Також, на підтвердження вказаних обставин позивачем надано екзаменаційну картку водія від 23.12.1981 року.
За ч. 4 статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно п. «д» ч. 3 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Враховуючи період проходження позивачем навчання (01.10.1981 по 23.12.1981), застосуванню підлягають норми Закони СРСР «Про державні пенсії» від 14.07.1956 та прийняте у зв'язку з цим Положення про порядок призначення та виплату державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 04.08.1956 № 1044 (далі по тексту Положення № 1044).
Згідно пп. «з» та «і» пункту 109 Положення № 1044 крім роботи як робітника або службовця в загальний стаж роботи зараховується також: з) навчання в училищах та школах державної системи трудових резервів (у ремісничих, залізничних училищах, гірничопромислових школах та училищах, школах фабрично-заводського навчання, училищах механізації сільського господарства, технічних училищах і т.д.) та інших училищах, школах та на курсах з підготовці кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації; і) навчання у вищих навчальних закладах, середніх спеціальних навчальних закладах (технікумах, педагогічних та медичних училищах і т.д.), партійних школах, совпартшколах, школах профруху, на робітфаках; перебування в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі.
При призначенні пенсій за старістю періоди, зазначені в підпункті «і», що зараховується до стажу за умови попередньої роботи як робітника, службовця або члена кооперативної промислової артілі або кооперативної артілі інвалідів або служби у складі Збройних Сил СРСР або іншої служби, зазначеної в підпункті "к" (абзац 13 пункту 109 Положення № 1044).
За п. 117 Положення № 1044 доказом стажу роботи можуть бути: а) трудові книжки, трудові списки, послужні списки (у тому числа по роботі до встановлення радянської влади), членські книжки членів кооперативних промислових артілей та кооперативних артілей інвалідів - все щодо записів, внесених на підставі документів; б) довідки, посвідчення тощо документи про роботу, видані з місця роботи; в) довідки вищих установ тієї ж системи, в якій працював даний робітник або службовець (наприклад, довідки міністерств, головних управлінь, трестів, спілок промислової кооперації тощо); г) довідки архівних установ.
Схожі норми містились і в пунктах 109, 117 Положення про порядок призначення та виплату державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 № 590.
Згідно п. 8 Порядку № 637 час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
За відсутності у документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
Свідоцтвом серії НОМЕР_1 від 22.12.1981 року підтверджено, що позивач навчався за програмою підготовки водіїв категорії «С» в Красноармійській автошколі ДОСААФ з 01.10.1981 по 23.12.1981; містить дані про закінчення позивачем повного навчального періоду, присвоєння кваліфікації, підписи посадових осіб та печатку Красноармійської автошколи ДОСААФ.
Надаючи оцінку твердженням пенсійного органу щодо відсутності у свідоцтві кваліфікації, суд вказує, що у довідці у екзаменаційній картці водія від 23.12.1981 року наявна інформація про присвоєння ОСОБА_1 кваліфікації водія категорії «С».
До того ж, посилання про присвоєння кваліфікаційного класу не може бути підставою для не зарахування часу навчання до страхового стажу, оскільки за наслідками навчання видано свідоцтво, а трудова книжка позивача свідчить про те, що він після навчання ОСОБА_1 працював на посаді водія.
Таким чином зміст вказаного свідоцтва повністю відповідає вимогам Порядку № 637, а тому період навчання позивача з 01.10.1981 по 23.12.1981 в автомобільній школі ДОСААФ по програмі підготовки водіїв транспортних засобів категорії «С» повинен бути зарахований до стажу позивача.
Щодо позовних вимог в частині зарахування періоду роботи позивача з 24.12.2019 по теперішній час.
Згідно п.2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказ Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383).
За п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Згідно ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За п. 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637 (далі - Порядок № 637).
Згідно Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами (п.1 Порядку).
За п.3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5)
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи;первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
За п. 23 Порядку документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).
Згідно п. 24 Порядку для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів.
Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі №233/2084/17.
Позивач з 24.12.2019 року по 04.07.2024 року (дата звернення із заявою про призначення пенсії) працював водієм 1-го класу автоколони №1 для роботи на а/м марки КРАЗ 6510, зайнятого у технологічному процесі важких та шкідливих виробництв (з 01.04.2021 посаду змінено на «водій автотранспортних засобів, зайнятий у технологічному процесі» у відповідності до класифікатору професій) (запис №22-23).
З розрахунку стажу форми РС-право судом встановлено, що період роботи позивача з 24.12.2019 по 18.10.2022, з 20.10.2022 по 01.11.2022, з 05.11.2022 по 21.11.2022, з 23.11.2022 по 30.10.2023, з 02.11.2023 по 30.01.2024 та з 01.02.2024 по 31.03.2024 зараховано до пільгового стажу за Списком №2, періоди роботи з 19.10.2022 по 19.10.2022, з 02.11.2022 по 04.11.2022, з 22.11.2022 по 22.11.2022, з 31.10.2022 по 01.11.2023 та з 31.01.2024 по 31.01.2024 зараховано до страхового стажу, період роботи з 01.04.2024 по 04.07.2024 року (дата звернення із заявою про призначення пенсії) не зараховано до страхового та пільгового стажу.
Період роботи позивача з 24.12.2019 року по 04.07.2024 року за професією водій автотранспортних засобів, зайнятий у технологічному процесі відноситься до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 (розділ 1 Гірничі роботи, підрозділ 1 Відкриті гірничі роботи та роботи на поверхні).
Крім того, пільговий період роботи позивача підтверджується довідкою ПрАТ «МЕТІНВЕСТ» «ПОКРОВСЬКВУГІЛЛЯ» від 12.06.2024 року № 21 відповідно до якої ОСОБА_1 у період з 24.12.2019 року працював за професією водій автотранспортних засобів, зайнятих у технологічному процесі (8322.2), Автомобіль КРАЗ-6510, що передбачена Списком 2, розділ 1 Гірничі роботи, підрозділ 1 Відкриті гірничі роботи та роботи на поверхні.
Таким чином, цей період роботи повинен бути зарахований до пільгового стажу позивача за Списком №2.
У спірному рішенні відповідач вказує, що період роботи з 01.04.2024 року по 30.06.2024 року не зараховано до страхового стажу позивача, оскільки відсутня сплата страхових внесків.
Суд не погоджуються з такими доводами відповідача, оскільки обов'язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового та пільгового стажу при призначенні пенсії позивача періодів його роботи.
Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах була висловлена Верховним Судом у постановах від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 242/4793/16-а, від 11 липня 2019 року у справі №242/1484/17, від 04 червня 2019 року у справі №235/900/17, від 27 лютого 2019 року у справі № 242/1871/17 та № 423/3544/16-а.
Крім того, з розрахунку стажу форми РС-право судом встановлено, що період роботи позивача з 24.12.2019 по 18.10.2022, з 20.10.2022 по 01.11.2022, з 05.11.2022 по 21.11.2022, з 23.11.2022 по 30.10.2023, з 02.11.2023 по 30.01.2024 та з 01.02.2024 по 31.03.2024 зараховано до пільгового стажу за Списком №2, періоди роботи з 19.10.2022 по 19.10.2022, з 02.11.2022 по 04.11.2022, з 22.11.2022 по 22.11.2022, з 31.10.2022 по 01.11.2023 та з 31.01.2024 по 31.01.2024 зараховано до страхового стажу, період роботи з 01.04.2024 по 04.07.2024 року (дата звернення із заявою про призначення пенсії) не зараховано до страхового та пільгового стажу.
З урахуванням наведеного вище, відповідач протиправно не зарахував до пільгового стажу позивача за Списком №2 періоди роботи з 19.10.2022 по 19.10.2022, з 02.11.2022 по 04.11.2022, з 22.11.2022 по 22.11.2022, з 31.10.2022 по 01.11.2023 та з 31.01.2024 по 31.01.2024 та з 01.04.2024 по 04.07.2024 року (дата звернення із заявою про призначення пенсії).
Згідно форми РС-право до пільгового стажу за Списком №2 відповідачем зараховано періоди роботи з 24.12.2019 по 18.10.2022, з 20.10.2022 по 01.11.2022, з 05.11.2022 по 21.11.2022, з 23.11.2022 по 30.10.2023, з 02.11.2023 по 30.01.2024 та з 01.02.2024 по 31.03.2024.
Обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань. Крім того, Суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.
Отже, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
За п. 1.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
За п. 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Заяву позивача про призначення пенсії розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з урахуванням принципу екстериторіальності.
За ч.ч. 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Апеляційний суд не погоджується з доводом апелянта про те, що суд першої інстанції вийшов за межі позову в частині зарахування до пільгового стажу позивача за Списком №2 періодів роботи з 19.10.2022 по 19.10.2022, з 02.11.2022 по 04.11.2022, з 22.11.2022 по 22.11.2022, з 31.10.2022 по 01.11.2023 та з 31.01.2024 по 31.01.2024 та з 01.04.2024 по 04.07.2024 року, оскільки це спростовується змістом позовної заяви, зокрема, позивач просив зарахувати до його стажу період виконання роботи з перевезення гірничої маси в технології на посаді водія з 24.12.2019 по теперішний час.
На підставі викладеного, апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області від 12.07.2024 № 056650009796 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.07.2024 року про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, зарахувавши до страхового стажу період навчання з 01.10.1981 по 23.12.1981 та до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи з 19.10.2022 по 19.10.2022, з 02.11.2022 по 04.11.2022, з 22.11.2022 по 22.11.2022, з 31.10.2022 по 01.11.2023 та з 31.01.2024 по 31.01.2024 та з 01.04.2024 по 04.07.2024 року.
Отже, суд першої інстанції правильно вирішив справу що суті спору, внаслідок чого апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2024 року у справі № 200/6407/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 16 квітня 2025 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді: А.А. Блохін
Е.Г. Казначеєв