16 квітня 2025 року Чернігів Справа № 620/1728/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доІНФОРМАЦІЯ_1
провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 та просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 оформлене протоколом від 10.01.2025 № 02 щодо відмови в наданні відстрочки від мобілізації ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрований: АДРЕСА_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 надати відстрочку від мобілізації ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрований: АДРЕСА_1 відповідно до його заяви від 06.12.2024.
На обґрунтування своїх вимог позивач вказує, що він є студентом денної форми навчання Харківського автотранспортного фахового коледжу та, в силу положень п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», має право на відстрочку від мобілізації. 06 грудня 2024 року за допомогою адвоката особисто цінним листом з описом вкладення звернувся до відповідача із заявою та пакетом документів, відповідно до вимог постанови КМУ від 16.05.2024 № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі - Порядок 560) для отримання відстрочки від мобілізації. Повідомленням відповідача від 10.01.2025 №3в/2/185 позивача проінформовано, що протоколом від 10.01.2025 № 02 прийнято рішення про відмову у наданні відстрочки, в якому вказано такі причини відмови: відповідно до Постанови КМУ від 13.12.2022 № 1487 Позивач мав прибути до РТЦК для постановки на військовий облік, пройти ВЛК, оформити військово-обліковий документ та визначити призначення на особливий період. Вважає, що відповідач абсолютно не дослідив документи, що були подані позивачем і посилання на Порядок 1487 є не коректним, оскільки ним поданий військово-обліковий документ з Резерв+.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач, у встановлений судом строк подав відзив на позов, у якому вказує, що позивач надав довідку про здобуття ним освіти, в якій вказано, що поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту». З огляну на вказане, відповідач вважає, що діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому правові підстави для задоволення позовних вимог позивача відсутні.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , 06.12.2024 звернувся до відповідача із заявою про надання йому відстрочки від мобілізації на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». До заяви позивач долучив копію паспорту та РНОКПП, довідку з Єдиної державної електронної бази з питань освіти, витяг з реєстру територіальної громади, військово-обліковий документ з Резерв+, витяг про відсутність судимості, копію диплому про закінчення Ніжинського профліцею, копію договору про надання освітніх послуг.
Вказану заяву та додані документи направлено адвокатом супровідним листом з описом вкладення на адресу відповідача.
10.01.2025 відповідач повідомив відповідача про те, що рішенням від 10.01.2025 №02 у наданні відстрочки відмовлено. В повідомлені, з посиланням на постанову КМУ від 13.12.2022 №1487, додатку 2 Порядку, вказано, що позивач має прибути до РТЦК для постановки на військовий облік військовозобов'язаних, пройти ВЛК, оформити військовий документ та визначити призначення на особливий період. Також зазначено, що по базам даних Оберіг позивач переданий на військовий облік військовозобов'язаних 23.12.2020 і до цього часу замість військовооблікового документу має приписне свідоцтво призовника. Через Резерв+ дані уточнив, що звільняє від адміністративної відповідальності. При наданні відстрочки від призову враховуються всі ці чинники.
Позивач вважає рішення відповідача протиправним, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України, Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з частинами другою, третьою статті 1 Закону № 2232-XII, військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 1 Закону № 2232-XII).
Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною чотирнадцятою статті 2 Закону № 2232-XII установлено, що виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Указом Президента України від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IХ, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, постановлено: ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб; військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Указом Президента України від 24.02.2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався згідно з Указами Президента від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/2023, від 05.02.2024 № 49/2024, від 06.05.2024 № 271/2024, від 23.07.2024 № 469/2024.
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Частиною 7 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII установлено, що перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок № 560; в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Так, вказаний порядок визначає, зокрема, процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Згідно з пунктами 56-58 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним, які перебувають на військовому обліку в розвідувальних органах, СБУ, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період наказами керівників відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ утворюються відповідні комісії. Надання військовозобов'язаним відстрочок комісіями, утвореними в розвідувальних органах, СБУ, здійснюється відповідно до цього Порядку.
Питання надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, за підприємствами, установами і організаціями, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, комісією не розглядаються.
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Згідно з пунктами 59-60 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Так, згідно із Переліком документів, визначених додатком 5 до Порядку №560 документи, що підтверджують право на відстрочку для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також докторантів є довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.
З огляду на перелік документів, поданих позивачем із заявою про надання відстрочки, слід дійти висновку, що як сама заява так перелік доданих документів відповідають вимогам Порядку №560 та з цих документів чітко прослідковуються підстави звернення ОСОБА_1 про надання відстрочки, а саме пункт 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв'язку здобуттям освіти на денній формі навчання.
Водночас, з повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 10.01.2025 №3в/2/154, а також протоколу засідання комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період від 10.01.2025, комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки ОСОБА_1 .
Вказане вище повідомлення містить покликання на постанову Кабінету Міністрів України від 13.12.2022 №1487 додаток 2 Порядку й інформацію на необхідність позивачеві прибути до РТЦК для проходження ВЛК, отримання військово-облікового документу та визначення призначення на особливий період.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2022 №1487 затверджений Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, додаток 2 до якого визначає Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Зважаючи Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів в контексті вказаного відповідачем в повідомленні позивачеві, РТЦК зауважую про відсутність у ОСОБА_1 військово-облікового документу, оскільки останній має приписне свідоцтво призовника.
Однак, суд зазначає, що з огляду на перелік доданих до заяви документів позивач надав військово-обліковий документ з Резерв+, який відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559, є військово-обліковим документом оформленим в електронній формі.
Враховуючи норми чинного законодавства, що регулюють питання надання відстрочки від мобілізації, в контексті оскаржуваного рішення, суд констатує, що останнє не відповідає вимогам до рішення суб'єкта владних повноважень, оскільки з його мотивувальної частини відсутня можливість встановити підстави відмови з огляду на подані документи військовозобов'язаною особою.
Щодо посилання у відзиві відповідачем на порушення послідовності отримання освіти, суд зазначає, що рішення про відмову у наданні відстрочки не містить такої підстави і, з огляду на рішення неможливо встановити, які документи відповідач дослідив, і які їх недоліки покладені в основу відмови.
Отже, рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки по мобілізації прийнято не обґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), без дотримання балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), а тому підлягає скасуванню.
Разом з тим, в частині вимог ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача прийняти рішення про надання йому відстрочки від призову, суд зазначає таке.
З огляду на матеріали справи позивачем серед документів, що направлені до відповідача із заявою про надання відстрочки було подано довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 02.09.2024 № 235670, яка містить інформацію про те, що поточне здобуття освіти ОСОБА_1 порушує послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Зважаючи на вказану в довідці інформацію про порушення позивачем послідовності здобуття освіти та відсутність прав РТЦК ставити під сумнів таку інформацію і надавати правову оцінку поданим особою документам про освіту, підстави для задоволення вказаної частини позовних вимог відсутні.
Згідно з частинами 1, 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За наведеного вище суд вважає, що позов ОСОБА_1 слід задовольнити частково шляхом визнання протиправним та скасування рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформленого протоколом від 10.01.2025 № 02 щодо відмови в наданні відстрочки від мобілізації ОСОБА_1 ; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про відстрочку від мобілізації від 06.12.2024 на підставі пункту 1 частини 2 статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», прийнявши відповідне рішення, з урахуванням мотивів суду, вказаних у цьому рішенні.
З приводу розподілу судового збору суд зазначає, що позивач згідно з квитанцією у справі підтвердив сплату судового збору в сумі 969 гривень, а тому, враховуючи приписи частини 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ОСОБА_1 484,50 грн сплаченого судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформленого протоколом від 10.01.2025 № 02 щодо відмови в наданні відстрочки від мобілізації ОСОБА_1 - визнати протиправним та скасувати.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про відстрочку від мобілізації від 06.12.2024 на підставі пункту 1 частини 2 статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», прийнявши відповідне рішення, з урахуванням мотивів суду, вказаних у цьому рішенні.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 484,50 грн.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 , АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .
Дата складення повного рішення суду - 16.04.2025.
Суддя Ю. О. Скалозуб