Рішення від 15.04.2025 по справі 580/12424/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2025 року справа № 580/12424/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сили України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сили України, в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо неналежного розгляду документів, наданих ІНФОРМАЦІЯ_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сили України стосовно встановлення причинного зв'язку захворювання та смерті ОСОБА_2 , 1975 року народження;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути документи, надані ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно встановлення причинного зв'язку захворювання та смерті ОСОБА_2 , 1975 року народження та скасувати рішення засідання ВЛК Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сили України від 27.08.2024 №6339 в частині встановлення причинного зв'язку захворювання та смерті ОСОБА_2 , 1975 року народження, встановивши, що захворювання, яке призвело до смерті та причина смерті ОСОБА_2 , пов'язані із захистом батьківщини.

Ухвалою судді від 17.12.2024 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного провадження без виклику учасників справи в судове засідання.

Позовні вимоги мотивовано тим, що чоловік позивача ОСОБА_2 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, тому позивач вважає, що отримане чоловіком захворювання, яке стало причиною смерті, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини. Відповідно, позивач вважає, що відповідач не вжив достатніх заходів для перевірки обставин перебігу захворювання та його наслідків, і без належного обґрунтування прийняв рішення, в якому вказано, що захворювання позивача, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.

У відзиві на адміністративний позов відповідач не погодився з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, зазначивши, що визначення та установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців відбувається під час проведення військово-лікарської експертизи. Захворювання може бути пов'язане із захистом Батьківщини при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, якщо вони етіопатогенетично дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання у період участі в бойових діях.

Представник відповідача зазначив, що у позовній заяві відсутні посилання на докази на підтвердження правової позиції представника позивача, зокрема, які б підтверджували виникнення захворювання ОСОБА_2 саме під час його безпосередньої участі у бойових діях.

З урахуванням наведеного, відповідач вважає, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

У відповіді на відзив представник позивача заперечила проти викладених представником відповідача доводів та наполягала на задоволенні позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сили України надійшла заява начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 06.08.2024 №1/1098 щодо встановлення причинного зв'язку смерті військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 старшого солдата ОСОБА_2 , 1975 року народження, з військовою службою.

Згідно з розділом ІІ протоколу засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України від 27.08.2024 №6339 (копія додається), згадану заяву розглянуто разом із доданими медичними та військово-обліковими документами старшого солдата ОСОБА_2 , а саме: 1) лікарського свідоцтва про смерть від 01.04.2024 № 86 видане КНП «Дніпропетровське обласне патолого-анатомічне бюро» (копія); 2) свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 видане Золотоніським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Золотоніському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління (м. Київ) 08.04.2024 (копія); 3) витягу із наказу (по стройовій частині) командира військової частини НОМЕР_1 від24.06.2024 № 178 (копія); 4) витягу із наказу (по особовому складу) командира військової частини НОМЕР_1 від12.06.2024 № 179-РС (копія); 5) довідки про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 06.07.2024 року № 4346 (копія); 6) сповіщення начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.04.2024 №1/462.

Постановою військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сили України №6339 від 27.08.2024, яка оформлена протоколом вирішено: «Захворювання старшого солдата ОСОБА_3 , 1975 року народження «Портальний цироз печінки. Кровотеча з варикозно розширених вен стравоходу. Поліорганна недостатність», яке послужило причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть від 01.04.2024 № 86 видане КНП «Дніпропетровське обласне патолого-анатомічне бюро», свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 видане Золотоніським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Золотоніському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління (м. Київ) 08.04.2024, витягом із наказу (по стройовій частині) командира військової частини НОМЕР_1 від 24.06.2024 № 178 - ЗАХВОРЮВАННЯ, ЯКЕ ПРИЗВЕЛО ДО СМЕРТІ ТА ПРИЧИНА СМЕРТІ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНІ З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ.»

Представник позивача - адвокат Ковдій Ірина Сергіївна, звернулась до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сили України із заявою від 02.10.2024 про перегляд постанови ВЛК ЦВЛК ЗС України оформленої протоколом засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України від 27.08.2024 № 6339 в частині причинного зв'язку захворювань, які призвели до смерті та просила вказати причину захворювань та смерті - так, пов'язане із захистом Батьківщини.

Листом ЦВЛК ЗС України від 23.10.2024 № 598/6/23696 представнику позивача надано відповідь, в якій зазначено, що порушені питання вже розглянуті по суті ВЛК ЦВЛК ЗС України, що підтверджується протоколом засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України від 27.08.2024 № 6339, надісланим на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 супровідним листом за підписом начальника ЦВЛК ЗС України від 10.09.2024 №598/6/20346, із доданими до нього трьома примірниками витягу з протоколу засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України від 27.08.2024 № 6339. Також роз'яснено право на оскарження наведеного протокольного рішення.

Вважаючи вказане протиправними дії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, позивач звернулась до суду із даним позовом за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією РФ проти України було введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався. Станом на дату розгляду справи воєнний стан в Україні триває.

Згідно частини першої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (в редакції на час виникнення правовідносин) (далі - Закон №2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Відповідно до частини другої статті 2 Закону №2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.

Згідно з частиною 9 статті 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Статтею 70 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров'я» передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).

Відповідно до п. 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Згідно з п. 2.1 Розділу І Положення №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Вказаним пунктом також визначено, що штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Пункт 2.2 Положення № 402 визначає, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

Відповідно до п. 2.4.10. Положення №402 постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.

Згідно підпункту 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення №402 ЦВЛК має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових, цивільних лікувальних закладах, військових частинах; перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах, медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи; витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме: виписки (витяги) з матеріалів адміністративного розслідування, матеріалів дізнання або судового розгляду, а також витяги з наказів, актів; особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі витребовування оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу); архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років); залучати головних медичних фахівців Міністерства оборони України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших військових лікувальних закладів, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи; перевіряти у військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я України організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників; запитувати від військових, цивільних лікувальних закладів, військових частин, військових комісаріатів і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; надавати до Генерального штабу Збройних Сил України, командуванням видів, Сил підтримки Збройних Сил України, керівникам органів місцевої адміністрації результати лікувально-оздоровчої роботи, проведеної серед допризовників та призовників, медичного огляду військовослужбовців, членів їх сімей, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів та іншого контингенту.

Абзацом 15 підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення № 402 передбачено, що ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України; надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).

Відповідно до 2.3.5. Положення № 402 Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Пунктами 21.5 та 21.6 глави 21 розділу II Положення № 402, визначений вичерпний перелік формулювань в яких приймаються постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв.

В силу положень абзаців першого, другого підпункту «є» пункту 21.5 глави 21 розділу ІІ Положення № 402, постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймається в такому формулюванні: «Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, крім захворювань (поранень, контузій, каліцтв, травм), які виникли (одержані) в періоди служби, передбачені підпунктами «а», «ґ» цього пункту, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.

У такому самому формулюванні приймаються постанови при медичному огляді військовослужбовців за результатами поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних ними в період проходження військової служби, коли документи про обставини їх одержання на момент медичного огляду відсутні або якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, крім випадків, визначених у підпункті «в» цього пункту.

За змістом підпункту «д» пункту 21.5 глави 21 розділу ІІ Положення №402 встановлено, що постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймається в такому формулюванні: «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо воно виникло під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України».

Згідно абзацу другого підпункту «е» пункту 21.5 глави 21 розділу ІІ Положення №402, зазначені у підпунктах «д» та «е» постанови приймаються також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, якщо вони етіопатогенетично дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання у період участі в бойових діях.

Отже, для об'єктивного встановлення, що захворювання позивача розпочало виникати у період участі в бойових діях та надалі прогресувало, необхідно встановити та перевірити усі обставини, які впливають на виникнення захворювання та надати їм оцінку у відповідному рішенні.

Зі змісту довідки військової частини НОМЕР_1 від 06.07.2024 №4346 вбачається, що ОСОБА_2 , у період з 24.12.2022 по 24.04.2023, з 07.05.2023 по 10.10.2023, з 27.10.2023 по 06.01.2024, з 14.01.2024 по 21.01.2024.

Одночасно суд враховує, що згідно виписного епікризу №5654 національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» ОСОБА_2 у період з 09.05.2022 по 16.05.2022 перебував на стаціонарному обстеженні та лікуванні у ВКІ Клініки інфекційних захворювань НВМКЦ «ГВКГ» з основним діагнозом: гостре респіраторне захворювання, ринофаринго-трахеобронхит, середньотяжкого перебігу; супутній діагноз: хронічний вірусний гепатит В з виходом в цироз печінки, клас А за шкалою Чайлд-туркот-п'ю, двобічна гінекомастія, ІХС, дифузний кардіосклероз, СН 0.

З наведених фактичних обставин вбачається, що до початку безпосередньої участі у бойових діях з 24.12.2022, чоловік позивача уже мав захворювання, яке в подальшому стало причиною його смерті, тому враховуючи, що початок захворювання не припадає на період безпосередньої участі в бойових діях, суд дійшов висновку про відсутність підстав пов'язаності захворювання ОСОБА_2 із захистом Батьківщини.

Твердження представника позивача про те, що на момент мобілізації ознаки вказаних захворювань не діагностувались, судом відхиляється, оскільки необхідною умовою отримання спірного статусу є саме початок захворювання під час участі у бойових діях, а не під час призову на військову службу.

Отже, викладені представником позивача доводи не спростовують правильні по суті висновки Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сили України.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати слід зашити за позивачем.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 271, 272, 287, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Судові витрати зі сплати судового збору залишити за позивачем.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО