про зупинення провадження у справі
15 квітня 2025 р. № 400/223/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Устинов І. А., розглянув клопотання про призначення експертизи в адміністративній справі
за позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005,
провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 01.12.202 №1165014292404 , №1165814292404, №1165814292404, №1162314292404, №1165914292404, вимоги №Ф-11663 від 01.12.2023, рішення №0116602404 від 01.12.2023 року,
Миколаївським окружним адміністративним судом ухвалою від 15.01.2024 відкрито провадження у справі № 400/223/24 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 01.12.202 №1165014292404 , №1165814292404, №1165814292404, №1162314292404, №1165914292404, вимоги №Ф-11663 від 01.12.2023, рішення №0116602404 від 01.12.2023 року.
Від відповідача до суду надійшло клопотання про призначення експертизи.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 72 КАС України, Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 102 КАС України встановлено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Згідно ч. 2-6 ст. 102 КАС України, у разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.
Про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи (ч. 1 ст. 103 КАС України).
Висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством (ч. 1 ст. 101 КАС України).
Згідно ч. 4 ст. 101 КАС України, висновок експерта викладається у письмовій формі і приєднується до справи.
Частинами 3, 5 ст. 103 КАС України встановлено, що ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об'єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі).
В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
За таких обставин, суд вважає за можливе клопотання відповідача задовольнити та призначити у справі товарознавчу експертизу.
Пунктом 4 ч. 2 ст. 236 КАС України встановлено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі: призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Керуючись ст. 72, 101-103, 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Призначити у справі експертизу, проведення якої доручити Миколаївському науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України (м. Миколаїв, вул. 1 Воєнна, 2-а.).
2. На вирішення експерта поставити наступні питання:
- чи відповідає давність виконання документа, вказаній на ньому даті?;
- чи міг документ бути створений пізніше, ніж вказана на ньому дата?;
- яка давність нанесення рукописного тексту на документі?.
3. Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок (стаття 384 КК України) та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків (стаття 385 КК України).
4. Надіслати Миколаївському науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України (м. Миколаїв, вул. 1 Воєнна, 2-а.) копію даної ухвали суду разом з матеріалами справи № 400/223/24.
5. Витрати на проведення експертизи покласти на відповідача.
6. Провадження у справі зупинити до одержання результатів експертизи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя І. А. Устинов