Рішення від 16.04.2025 по справі 380/945/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2025 рокусправа № 380/945/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , або позивач), від імені якого діє представниця Доготер Оксана Георгіївна, . звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , або відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо ненадання відстрочки від мобілізації ОСОБА_1 на підставі пункту першого частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 вчинити дії, пов'язані із повторним розглядом заяви про відстрочку від мобілізації із урахуванням висновків суду на користь ОСОБА_1 .

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представниця позивача стверджує, що ОСОБА_1 перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , який пізніше був реорганізований у ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивач є здобувачем вищої світи у Вищій школі внутрішньої безпеки в Лодзі. ОСОБА_1 скерував на адресу відповідача заяву про відстрочку від мобілізації на підставі пункту першого частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» із відповідними належними додатками, які підтверджують факт здобуття вищої освіти у іноземному вищому навчальному закладі. У відповідь 13.12.2024 одержав повідомлення від комісії відповідача про відмову у наданні відстрочки від мобілізації, оформлену протоколом №14509 від 13.12.2024; відмова обґрунтована тим, що ОСОБА_1 не перебуває на обліку військовозобов'язаних та не долучив довідки про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі питань освіти за формою, визначеною у додатку 9 відповідно до пункту 62 Постанови КМУ №560 від 16 травня 2024 року (зі змінами). Стверджує, що рішення про відмову надати відстрочку є протиправним, оскільки іноземні навчальні заклади не мають доступу до Єдиної державної електронної бази з питань освіти України та, відповідно, не можуть сформувати довідку про здобувача освіти в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9 Порядку №560.

Суд відкрив провадження в адміністративній справі за цим позовом та призначив розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач позов не визнає з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.44-47), просить в задоволенні позову відмовити з огляду на такі аргументи:

відомості Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів свідчать про те, що ОСОБА_1 , котрий досяг 25річного віку, не перебуває на обліку як військовозобов'язаний в жодному ІНФОРМАЦІЯ_6 , в т.ч. в ІНФОРМАЦІЯ_3 . До заяви про надання відстрочки ОСОБА_1 надав нечинний військово-обліковий документ (приписне посвідчення, що підтверджує взяття його на військовий облік як призовника в 2015 році). З огляду на зміст довідки про надання відстрочки, форма якої затверджена додатком № 6 Порядку № 560, чинність цього документу (довідки) пов'язується з наявністю у військовозобов'язаного чинного (діючого) військово-облікового документу, номер та серії якого зазначаються у згаданій довідці. Процедура отримання військово-облікового документу встановлена Порядком оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі - Порядок № 559). Згідно з пунктом 1 Порядку № 559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 1 травня 2024 року № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа». Відповідач має повноваження вирішувати питання про надання на підставі статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відстрочки від призову під час мобілізації тим військовозобов'язаним, які перебувають на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 . Оскільки у ОСОБА_1 відсутній чинний військово-обліковий документ, що підтверджує перебування на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідач не може позитивно вирішити питання про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову під час мобілізації, оскільки такі питання має повноваження вирішувати лише той орган, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку. Відповідач також вказує, що серед додатків до заяви позивача не було довідки про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку №9 відповідно до п. 62 Порядку №560, а довідка закордонного вузу, яку додав позивач, не вважається документом, що підтверджує можливість надання відстрочки. Тому комісія ІНФОРМАЦІЯ_3 ухвалила правомірне рішення 13.12.2024 року № 1439 про відмову в наданні заявнику відстрочки. З огляду на безпідставність основної позовної вимоги не підлягають також задоволенню похідні позовні вимоги про спонукання відповідача повторно розглядати заяву позивача.

Представниця позивача адвокат Лебедєва Т.М. надіслала суду відповідь на відзив (а.с.81-82) та стверджує, що юридичний факт відсутності військово-облікового документа військовозобов'язаного не скасовує правовий статус позивача як військовозобов'язаного в контексті мобілізаційного законодавства, а визначальною ознакою правового статусу військовозобов'язаного є його вік. Тому ОСОБА_1 незалежно від оновлення військово-облікового документа є військовозобов'язаним, оскільки досягнув віку, з якого громадяни підлягають призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Таким чином, позивач як військовозобов'язаний має право на те, щоб скористатися можливістю надання відстрочки тим ІНФОРМАЦІЯ_6 , в якому був взятий на військовий облік та перебуває на ньому по теперішній час. Юридичний факт постанови на облік підтверджується військово-обліковим документом, що був доданий до позовної заяви. Однак, ІНФОРМАЦІЯ_7 , який фактично є правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_8 , що був реорганізований в ході реформи 2021 року, заперечує такий факт. До того ж перебування на військовому обліку конкретного ІНФОРМАЦІЯ_6 не є підставою для відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації, на особливий період.

Суд з'ясував зміст та підстави позовних вимог та заперечень на позов, дослідив долучені до матеріалів справи докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , а.с.61) народився ІНФОРМАЦІЯ_9 та є громадянином України, що підтверджується його паспортом (а.с.59-60).

01.10.2015 ОСОБА_1 взятий на облік призовників в ІНФОРМАЦІЯ_10 , що підтверджується відповідними штампом та записами в посвідченні про приписку до призовної дільниці (а.с.62).

02.12.2024 ОСОБА_1 скерував на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 лист (а.с.62), в якому надіслав такі документи: - заява про надання відстрочки від призову під час мобілізації, на особливий період на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; - копія паспорта громадянина України; - копія картки платника податків; - копія - копія посвідчення про приписку до призовної дільниці; - копія диплома бакалавра; - копія додатка до диплома бакалавра; - копія довідки про прийом іноземця на навчання з перекладом; - копія рішення про прийом на навчання з перекладом; копія довідки про статус студента з перекладом (а.с.57-76). Заява надійшла до адресата та зареєстрована в діловодстві ІНФОРМАЦІЯ_6 10.12.2025 (а.с.57).

За наслідками розгляду заяви від 02.12.2024 комісія при ІНФОРМАЦІЯ_3 прийняла рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову згідно статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», обґрунтувавши своє рішення так: «При розгляді заяви було встановлено, що Ви не перебуваєте на обліку військовозобов'язаних. Тому необхідно прибути в ТЦК та СП за місцем проживання, стати на облік військовозобов'язаних. Також необхідно долучити довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9 відповідно до пункту 62 Постанови КМУ №560 від 16.05.2024 року (зі змінами) - для того, щоб скористатися правом на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації» (том 2 а.с.69). Заявник повідомлений про результати розгляду його заяви та прийняте комісією рішення, а також причини відмови в наданні відстрочки від призову за мобілізацією шляхом надіслання повідомлення від 13.12.2024 №14309, оформленого за формою згідно Додатку 7 до Порядку №560 (том 1 а.с.56).

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права та мотивами щодо їх застосування до спірних правовідносин:

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

І. Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).

Відповідно до частини дев'ятої та десятої статті 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: 1) допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; 2) призовники - особи, які взяті на військовий облік; 3) військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; 4) військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; 5) резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період. Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: - уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; […] - проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; - виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до положень ст.ст. 14, 15 Закону №2232-XII призовниками є особи у віці від 18 до 25 років, взяття яких на військовий облік призовників проводиться з метою визначення наявних людських ресурсів, ступеня їх придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей. Взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання. Щороку протягом січня - березня беруться на облік громадяни України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років. Для проходження базової військової служби направляються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі (жіночої статі - добровільно), яким до дня відправлення на базову військову службу виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку. Зазначені громадяни України можуть один раз обрати рік проходження базової військової служби до досягнення ними 24-річного віку.

Відповідно до положень ст.ст. 2, 27 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період. У запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.

Відповідно до ст.ст. 33, 34 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до статті 37 Закону №2232-XII:

- зняттю з військового обліку призовників у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають в т.ч. громадяни України, які досягли 25-річного віку;

- взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають в т.ч. громадяни України, які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників, які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку;

- виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають в т.ч. громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

Аналіз норм Закону №2232-XII дозволяє зробити такі висновки в контексті необхідності оцінки обставин цієї справи:

1) особа, яка перебувала на обліку призовників та не проходила строкову військову службу (надалі - базову військову підготовку), після досягнення 25-річного віку зобов'язана прибути РТЦК та СП за місцем проживання для вирішення питання щодо взяття її на облік військовозобов'язаних;

2) якщо РТЦК та СП за місцем проживання особи встановить її придатність до військової служби, то така особа підлягає зняттю з обліку призовників та постановці на облік військовозобов'язаних - з метою продовження виконання нею військового обов'язку в запасі;

3) якщо РТЦК та СП за місцем проживання особи встановить її непридатність до військової служби, то така особа підлягає виключенню з військового обліку призовників та вважається такою, що звільнена від виконання військового обов'язку.

Суд на підставі оцінки зібраних у справі доказів встановив такі обставини, що мають значення для оцінки правомірності оскарженого рішення відповідача:

- 01.10.2015 ОСОБА_1 був взятий на військовий облік як призовник ІНФОРМАЦІЯ_11 ;

- ОСОБА_1 не проходив строкову військову службу (базову військову підготовку) чи військову службу за контрактом;

- після досягнення 25-річного віку (26.12.2023) ОСОБА_1 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_6 за місцем проживання для визначення придатності за станом здоров'я до проходження військової служби в запасі та, як наслідок, вирішення питання щодо взяття позивача на військовий облік як військовозобов'язаного;

- станом на дату звернення до відповідача із заявою від 02.12.2024 ОСОБА_1 не перебуває на обліку військовозобов'язаних в жодному ІНФОРМАЦІЯ_6 чи іншому компетентному органі.

Оцінивши ці обставини через призму наведених вище норм Закону №2232-XII суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 неналежно виконує військовий обов'язок та порушує правила військового обліку, встановлені законодавством. Як наслідок, ОСОБА_1 опинився в ситуації, за якої «переріс» вік перебування на військовому обліку призовників, а питання щодо зняття його з військового обліку призовників та взяття на облік військовозобов'язаних, або ж виключення з військового обліку як непридатного до військової служби не вирішене компетентним органом (РТЦК та СП за місцем проживання) внаслідок протиправних дій самого позивача.

Суд відхиляє як помилкові твердження представниці позивача про те, що для набуття статусу військовозобов'язаного ОСОБА_1 достатньо досягнути 25-річного віку. З огляду на наведені вище мотиви суд дійшов висновку, що для набуття статусу військовозобов'язаного особою, що не проходила строкову військову службу (базову військову підготовку) чи військову службу за контрактом ця умова (досягнення 25-річного віку) є обов'язковою, проте недостатньою. З огляду на порушення ОСОБА_1 правил військового обліку він станом на дату звернення до ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою від 02.12.2023 не набув статусу військовозобов'язаного, що підтверджується змістом доданого до цієї заяви посвідчення про приписку до призовної дільниці та витягом з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ст. 39 Закону №2232-XII призову на військову службу під час мобілізації в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", підлягають резервісти та військовозобов'язані, а не призовники. Водночас статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" визначено підстави для надання відстрочки від призову за мобілізацією військовозобов'язаним.

Оскільки ОСОБА_1 станом на грудень 2024 року не набув статусу військовозобов'язаного та не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_3 , то відповідач правомірно вказав цю обставину як підставу для відмови в позитивному вирішенні заяви про надання позивачу відстрочки від призову за мобілізацією, яку він подав як військовозобов'язаний.

ІІ. Частиною третьою статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (зі змінами та доповненнями, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 3543-XII) визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Оцінюючи аргументи сторін щодо правомірності оскарженого рішення в частині, що стосується необхідності довідки про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9 відповідно до пункту 62 Постанови КМУ №560 від 16.05.2024 року (зі змінами) для того, щоб отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, суд керується такими мотивами:

на початку 2024 року у зв'язку з триваючою військовою агресією Російської Федерації проти України, нарощуванням зусиль агресора щодо подальшого захоплення території України, постало питання щодо удосконалення механізмів проведення заходів мобілізації для залучення більшої кількості населення на захист суверенітету і територіальної цілісності України, а також забезпечення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів та удосконалення окремих питань проходження військової служби.

З метою вирішення цієї проблеми було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX (набрав чинності 18.05.2024), яким внесені численні зміни до законодавства України, в тому числі й до Закону №3543-XII.

Серед іншого, частиною п'ятою статті 22 Закону №3543-XII в редакції Закону №3633-IX було визначено, що порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України; цей порядок визначає порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення, процедури оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби тощо.

Відповідно до частини п'ятої статті 22 Закону №3543-XII (в редакції Закону № 3633-IX) Кабінет Міністрів України 16.05.2024 р. прийняв Постанову № 560, якою затвердив «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі - Порядок №560), що містить розділ «Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення».

Для розгляду питання надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) (пункт 57 Порядку 560).

Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія при РТЦК та СП вивчає отримані заяву військовозобов'язаного, що бажає отримати відстрочку від призову за мобілізацією, та додані до неї підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання. Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6. Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання (пункт 58 Порядку №560).

Отже, ОСОБА_1 порушив порядок звернення до ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою про надання відстрочки від мобілізації, оскільки:

- не подавав заяву особисто, а надіслав поштою;

- не надав при зверненні військово-облікового документа, що підтверджує його статус військовозобов'язаного та факт перебування на військовому обліку в органі РТЦК та СП, до якого подає заяву.

В Додатку 5 до Порядку №560 наведено «Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»», окремо для кожної категорії осіб, які мають право на відстрочку відповідно до статті 23 Закону №3543-XII.

Суд дійшов висновку, що описані акти парламенту та уряду (Закон №3633-IX та Порядок №560) дозволили досягти юридичної визначеності в питанні надання відстрочки від мобілізації, оскільки чітко регламентували діяльність усіх без винятку підрозділів комплектування в межах держави з цього питання та усунули будь-яку можливість посадових осіб РТЦК та СП на власний розсуд визначати перелік документів, необхідних та достатніх для надання відстрочки від призову за мобілізацією.

Так, Порядок №560 для надання відстрочки за частиною третьою статті 23 Закону №3543-XII для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також докторантів вимагає надання довідки про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Оскільки ОСОБА_1 до заяви від 02.12.2024 не додав такої довідки, відповідач правомірно відмовив йому у наданні відстрочки від мобілізації.

Оцінюючи аргументи представника позивача про те, що іноземні навчальні заклади не можуть сформувати довідку про здобувача освіти в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9 Порядку №560, суд керується такими мотивами:

ОСОБА_1 стверджує, що додані ним до заяви від 02.12.2024 документи підтверджують факт прийняття позивача на навчання до Вищої школи внутрішньої безпеки в Лодзі за програмою підготовки магістра внутрішньої безпеки та статус студента. Серед цих документів є договір про співпрацю щодо організації системи спільного навчання від 27.03.2020 (а.с.11-13), укладений Вищою школою внутрішньої безпеки в Лодзі та приватним акціонерним товариством «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна Академія управління персоналом» (МАУП) (заклади - партнери), укладений з метою об'єднання взаємних зусиль щодо надання можливості здобуття вищої освіти в Польщі та в Україні за допомогою ефективного поєднання різноманітних технологій, що застосовуються в галузі освіти. Відповідно до пп. 3.1.5., 3.3.4., 3.3.7. цього договору: - за дотримання вимог чинного законодавства під час спільної діяльності в кожній з цих країн відповідає заклад-партнер, що є резидентом цієї країни; - МАУП забезпечує документальний супровід навчання студентів у спільній системі навчанні, забезпечує діяльність, пов'язану із визнанням документів про освіту, оформлює необхідні документи студентам.

Відповідно до статті 2 та частини четвертої статті 9 КАС України офіційне з'ясування всіх обставин у справі є однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства; суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи. Суд із загальнодоступних відомостей сайту ПрАТ «ВНЗ «МАУП» встановив, що Міжрегіональна Академія Управління персоналом рекламує пілотний спільний проект навчання в магістратурі та отримання вищої освіти без ЗНО (а.с.85-86). Так, «Міжрегіональна Академія управління персоналом надає всім охочим можливість прямого вступу до польського університету, а саме - Вищої Школи Внутрішньої Безпеки (м.Лодзь), на денну форму навчання (а також заочну та дистанційну, за бажанням). Ви отримуєте: - вступ без ЗНО та НМТ; - навчання українською; - освітній процес у зручній дистанційній формі; - польський диплом державного зразка; - всі переваги здобувача вищої освіти за денною формою навчання».

Оцінивши наведені відомості, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 може звернутися до МАУП з метою виконання ним зобов'язань за договором про спільну діяльність з Вищою школою внутрішньої безпеки в Лодзі та оформлення позивачу як студенту необхідних документів про освіту, в т.ч. довідки про здобувача освіти з Єдиної державної електронної бази з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9 Порядку №560 - оскільки саме цей документ визначено законодавством про виконання громадянами України військового обов'язку та про мобілізацію єдиним належним та допустимим доказом на підтвердження статусу здобувача освіти для цілей застосування статті 23 Закону №3543-XII. Водночас надані позивачем довідки та інші документи не підтверджують такого статусу та не є підставою для прийняття комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 позитивного рішення про надання позивачу відстрочки від призову за мобілізацією на підставі частини третьої статті 23 Закону №3543-XII.

Підсумовуючи наведені мотиви, суд дійшов висновку, що відповідач у спірних правовідносинах діяв відповідно до закону та Порядку №560, прийняв законне та обґрунтоване рішення у встановлені законодавством строки. Суд, враховуючи наведені вище мотиви, визнає, що відповідач за наслідками вивчення заяви позивача від 02.12.2024 дійшов правильного висновку, що надані заявником документи не відповідають вимогам статті 23 Закону №3543-XII та Порядку №560, а тому правомірно прийняв рішення про відмову у наданні відстрочки, зафіксоване в протоколі засідання комісії; при цьому заявника належно повідомлено про прийняте відповідачем рішення у передбачений Порядком №560 спосіб (шляхом надіслання повідомлення за формою Додатку 7 до Порядку №560).

Отже, в задоволенні позовних вимог позивача про скасування рішення відповідача слід відмовити з мотивів їх безпідставності. З огляду на висновок суду по суті основних вимог в задоволенні похідних позовних вимог про зобов'язання відповідача вчинити дії також слід відмовити.

Враховуючи висновок суду по суті позову понесені позивачем судові витрати покладаються на нього. Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, що підлягають розподілу за наслідками прийняття цього рішення суду.

Керуючись ст.ст. 19-20,90,139,229,241-246,250,251,255,295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Понесені позивачем судові витрати покласти на нього.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяМоскаль Ростислав Миколайович