з питань залишення позову без розгляду
15 квітня 2025 рокусправа №380/1720/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП- НОМЕР_2 ) з позовом до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ- НОМЕР_3 ) в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача військової частини НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) щодо не здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) грошового забезпечення за період з 30.01.2020 року по 19.05.2023 року та розміру грошової допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з розміру прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом на 01 січня 2020, 2021, 2022 та 2023 роки відповідно, та множенням на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) грошового забезпечення за період з 30.01.2020 року по 19.05.2023 року та розміру грошової допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з розміру прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом на 01 січня 2020,2021, 2022 та 2023 роки відповідно, та множенням на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017, з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.
Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення з адміністративним позовом до суду та доказів на підтвердження поважності причин його пропуску суду.
Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року заяву позивача про поновлення строку звернення до суду задоволено: визнано поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду та поновлено позивачу строк звернення до суду з даним позовом; відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Представник відповідача - Військової частини НОМЕР_1 , подав клопотання про залишення позову без розгляду (вх. №16397 від 26.02.2025). В обґрунтування заяви вказує на те, що з позовною заявою до Львівського окружного адміністративного суду позивач звернуся з пропуском строку звернення з огляду на наступне.
До 19 липня 2022 року КЗпП України не обмежував будь-яким строком право працівника на звернення до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати. Після цієї дати строк звернення до суду з трудовим спором, у тому числі про стягнення належної працівнику заробітної плати, обмежений трьома місяцями з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.
До вимог щодо визнання протиправними дій військової частини НОМЕР_1 стосовно не здійснення перерахунку та виплати позивачу грошового забезпечення за період з 20.07.2022 року по 19.05.2023 року та зобов'язання відповідача з урахуванням виплачених сум здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення позивачу за вказаний період застосуванню підлягають приписи частини першої статі 233 Кодексу законів про працю України у редакції після 19 липня 2022 року, яка передбачає тримісячний строк звернення до суду з дня, коли особа (працівник, службовець) дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.
Виходячи з вищевказаного, Позивачем по справі пропущені строки звернення до адміністративного суду принаймні до періоду з 20.07.2022 року по 19.05.2023 року. В ухвалі Львівського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 року по справі № 380/1720/25 зазначається що позивачу стало відомо про неправильне нарахування грошового забезпечення лише з моменту направлення ним заяви до відповідача з вимогою здійснити перерахунок грошового забезпечення 05.11.2024 року а з позовом до суду він звернувся 27.01.2025 року, тобто, на його думку, тримісячний строк не порушено
При розгляді клопотання представників відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Пунктами 1, 2 частини другої статті 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України, відповідно до частини першої якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Частиною другою цієї ж статті передбачено, що якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до частини третьої вказаної статті якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому тримісячний строк звернення до суду у суб'єкта владних повноважень обчислюється з дня виникнення підстав, що дають такому суб'єкту право на пред'явлення визначених законом вимог.
Вищенаведений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною, зокрема, у постанові від 17.09.2021 у справі №420/473/20.
Суд зазначає, що в обґрунтування поданої представником відповідача заяви про залишення позовної заяви без розгляду, зазначені аргументи, які слугували підставо для залишення даного адміністративного позову без руху на стадії відкриття провадження у даній справі.
Так, як уже зазначено вище, а також відповідач зазначає і в поданій заяві, ухвалою суду від 31 січня 2025 року даний позов залишено без руху, зокрема, з підстав необхідності обґрунтування поважності пропуску строку звернення до суду.
Між тим, позивачем було виконано вимоги ухвали про залишення позовної заяви без руху та надано заяву про поновлення строку звернення до суду.
Тобто, суд надав вже оцінку питанню звернення до суду, а також поважності пропуску такого строку звернення до суду.
При цьому, судом на стадії відкриття провадження у цій справі таке питання вже вирішено.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що в задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропуском позивачем строку звернення до суду слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 292, 295 КАС України, суд,-
У задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, окремо не оскаржується, заперечення щодо строку звернення до суду може бути викладено в апеляційній скарзі на рішення у цій справі.
СуддяКухар Наталія Андріївна