з питань залучення третьої особи
16 квітня 2025 року м. Житомир справа № 240/4561/25
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панкеєвої В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом до Міністерства оборони України, в якому просить:
- визнати протиправними дії та скасувати рішення Міністерства оборони України №9/д від 17.01.2025, прийняте у формі Протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, в частині не призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 - цивільній дружині загиблого ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок військових дій, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 13.02.2023 та листом Кадрового центру ЗСУ від 29.11.2024 №321/КЦ/12484;
- зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_1 цивільного чоловіка - військовослужбовця ОСОБА_2 та з яким вона проживала однією сім'єю, без реєстрації шлюбу.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
08.04.2024 до суду надійшло клопотання представника Міністерства оборони України, в якому просить залучити до участі у розгляді справи ІНФОРМАЦІЯ_2 в якості третьої особи.
Клопотання мотивоване тим, що відповідно до пункту 3.2. Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України 25.01.2023 № 45 обласний ТЦКСП: 1) є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги (далі ОГД). У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку, не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин; 2) проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи; 3) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов'язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується одноразова грошова допомога, звертається до суду щодо залучення до справ інших членів сім'ї загиблого, інтересів яких вони стосуються; 4) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД. Також завдання та функції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки містяться у Положенні про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154. Зокрема територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: оформлюють документи для призначення та виплати Міноборони одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на збори чи для проходження служби у військовому резерві; надають допомогу в розшуку документів, необхідних для призначення Міноборони одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів. На переконання заявника, рішення у даній справі впливатиме на права та обов'язки ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Розглянувши подане клопотання, перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Так, відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Дослідивши матеріали справи та зважаючи на характер спірних відносин, враховуючи наведені у клопотанні доводи представника відповідача, суд вважає, що судове рішення у цій справі може вплинути на права чи обов'язки ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відтак, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залучення ІНФОРМАЦІЯ_3 до участі у цій справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
За таких обставин, подане представником Міністерства оборони України клопотання є обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.
Беручи до уваги положення статті 165 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено право третьої особи подавати пояснення щодо позову або відзиву, суд встановлює третій особі строк для подання пояснень.
Вирішення питання про залучення третьої особи відкладалось у зв'язку з перебуванням головуючої судді у відпустці в період з 31.03.2025 по 14.04.2025.
Керуючись статтями 9, 49, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Клопотання представника Міністерства оборони України про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Залучити до участі у цій справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ).
Запропонувати третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ІНФОРМАЦІЯ_3 в строк протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали подати до суду пояснення щодо позову та відзиву із врахуванням положень статті 165 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.А. Панкеєва