Рішення від 16.04.2025 по справі 160/5696/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2025 року Справа№160/5696/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИЛА:

18.03.2025 від Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла ухвала від 24.02.2025 про передачу справи до іншого суду у справі № 160/5696/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, де позивач просив суд:

визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 , викладеної у листі від 07.01.2025 за № 484-33755/Г-02/8-0500/25 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправними;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи на Державному підприємстві «Селидівугілля» ВП «Шахта Котляревська» з 01.10.2019 по 19.07.2024 та повторно розглянути заяву від 29.12.2024 про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що 29.12.2024 він звернувся до органу ПФУ із заявою про перерахунок пенсії згідно ч.4 ст. 42 “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», де просив здійснити перерахунок пенсії із врахуванням стажу у зв'язку зі звільненням.

Листом відповідача відмовлено у врахуванні стажу у зв'язку із несплатою підприємством, де працював позивач страхових внесків.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.03.2025 зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В.

Ухвалою суду від 24.03.2025 вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, за текстом якого відповідач заперечує проти доводів позивача, просить суд відмовити у задоволені позовних вимог.

В обґрунтування вказує, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за віком відповідно до пункту першого частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) з 21.12.2011.

Відповідно до статті 24 Закону України № 1058, страховий стаж - період (строк) протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені внески в сумі не меншій ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно даних електронної пенсійної справи ОСОБА_1 період роботи з 01.10.2019 по 31.12.2020 зараховано до страхового стажу згідно перерахунку з 01.04.2025.

За період роботи з 01.01.2021 по 19.07.2024 відсутня сплата внесків до Пенсійного фонду, що унеможливлює врахування зазначеного періоду ані до страхового, ані до пільгового стажу.

З урахуванням викладеного, на думку відповідача, порушення при здійсненні владних повноважень відносно позивача не допущені.

Фактичні обставини, встановлені судом у справі.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт ID НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за віком відповідно до пункту першого частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) з 21.12.2011.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 29.12.2024 направлено за належністю звернення ВЕБ-04001-Ф-С-24-206288 від 24.12.2024 ОСОБА_1 , що надійшло через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (вх. № 54401/Г-0400-24 від 24.12.2024), з питання пенсійного забезпечення.

Листом відповідача від 07.01.2025 за № 484-33755/Г-02/8-0500/25 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії із зарахування стажу відповідно до ч. 4 ст. 42 “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через не сплату підприємством, де працював позивач, страхових внесків.

Відповідно даних електронної пенсійної справи ОСОБА_1 період роботи з 01.10.2019 по 31.12.2020 зараховано до страхового стажу з 01.04.2025.

Згідно записів трудової книжки на ім'я ОСОБА_1 НОМЕР_3 , позивача з 13.04.2005 переведено електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею, з 19.07.2024 звільнено за власним бажанням.

Згідно довідки ОК-5, наданої відповідачем та сформованої станом на 10.11.2022, професія, яку обіймав позивач облікована кодом спецстажу - ЗП3014А1.

Письмові докази, що містяться у матеріалах справи досліджені судом в порядку передбаченому ст. 211 КАС України.

Правова позиція суду обґрунтована таким.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058)

Стаття 42…

4. У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Стаття 44.

1. Призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу … .

3. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).

Підпункт. 1.9 п. 1 розділ І. Днем звернення за перерахунком пенсії, вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Відповідно до абзацу першого частини 4 статті 42 Закону №1058-ІV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Згідно з частиною 2 статі 24 Закону №1058-ІV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Система персоніфікованого обліку була введена в дію 01 січня 2004 року на виконання Указу Президента України від 4 травня 1998 року №401 «Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування» згідно постанов Кабінету Міністрів України №1854 від 12 грудня 2002 року та №303 від 12 березня 2003 року.

Згідно з підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі Порядок №22-1), за період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Додаток 4 до Положення це форма ОК-5, а додаток 3 до Положення це форма ОК-2.

Відповідно до пункту 2 Положення Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.

Отже, в розпорядження відповідача була вся необхідна інформація для розрахунку пенсії позивача, але відповідач не виконав свого обов'язку діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Доводи відповідача про те, що ці періоди роботи не зараховано до страхового стажу роботи у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків підприємством, суд вважає неприйнятними з огляду на наступне.

Відповідно до частини 6 статті 20 Закону №1058-IV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно з частиною 12 статті 20 Закону №1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок (частина 3 статті 24 Закону №1058).

У відповідності до статті 4 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI) платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.

Згідно із частинами 11 та 12 статті 9 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

З огляду на положення частин 1 та 2 статті 24 Закону №1058-IV, законодавцем визначено дві обов'язкові умови для включення стажу роботи особи до страхового стажу, а саме:

1) особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню;

2) сплата страхових внесків у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як вказано у частині 2 статті 24 Закону №1058-IV, даними, за якими територіальними органами Пенсійного фонду України обчислюється страховий внесок, зокрема й щодо сплати страхових внесків, є дані, що містяться в системі персоніфікованого обліку в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

За загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, а також не внесення відомостей по спеціальному стажу не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до Пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постанові від 27.03.2018 у справі №208/6680/16-а (2а/208/245/16), від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а та від 20.03.2019 у справі №688/947/17.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, які викладені у вказаних постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України)).

Таким чином, судом встановлено порушене право позивача на зарахування спірних періодів трудової діяльності до загального страхового та пільгового стажу роботи, які підтверджуються відомостями трудової книжки, а також відомостями у довідці ок-5 зокрема, щодо роботи особи у шахті з повним робочим днем. Зауваження ГУ ПФУ щодо недоліків заповнення трудової книжки позивача - відсутні.

Крім вказаного, ураховуючи, що спірним у даній справі, крім іншого, є форма та зміст заяви, з якою позивач звернувся до Пенсійного органу, суд наголошує, що зміст зазначеної заяви очевидно давав змогу оцінити намір заявника на проведення перерахунку його пенсії з урахуванням стажу.

Разом із цим, на зазначену заяву відповідачем не прийнято рішення про відмову у проведенні перерахунку, а надано лист з фактичною відмовою у його проведені.

На переконання суду, посилаючись у відзиві на не відповідність заяви позивача, відповідач припускається надмірного формалізму, наслідком чого є порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень

Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 05.04.2005 (заява № 38722/02).

Ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав, а також протиправні рішення, дії та бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалось примусове виконання рішення.

Ураховуючи наведене, суд вважає, що позов належить задовольнити частково, та з обранням належного способу захисту, шляхом визнання протиправними дії відповідача, які полягають у відмові провести перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви поданої позивачем та зобов'язання повторно розглянути звернення позивача зареєстроване на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України від 30.12.2024 №ВЕБ-04001-Ф-С-24-206288, надіслане 29.12.2024 №69434-54401/Г-01/8-0400/24 Головним управлінням у Дніпропетровській області, зареєстроване за №33755/Г-0500-24 з урахуванням висновків суду та врахуванням до пільгового стажу періоду з 01.10.2019 по 31.12.2020, до страхового та пільгового стажу періоду з 01.01.2021 по 19.07.2024.

Сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, на підставі частини 8 статті 139 КАС України.

Керуючись статями 9, 19, 72-79, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84116, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у відмові провести перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно звернення ОСОБА_1 ВЕБ-04001-Ф-С-24-206288 від 24.12.2024, що надійшло через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (вх. № 54401/Г-0400-24 від 24.12.2024).

Зобов'язати повторно розглянути звернення ОСОБА_1 ВЕБ-04001-Ф-С-24-206288 від 24.12.2024, що надійшло через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (вх. № 54401/Г-0400-24 від 24.12.2024), з урахуванням висновків суду та врахуванням до пільгового стажу періоду з 01.10.2019 по 31.12.2020 та до страхового та пільгового стажу періоду з 01.01.2021 по 19.07.2024.

В іншій частині вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84116, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять) грн.. 20 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 16 квітня 2025 року.

Суддя І.В. Буряк