Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 квітня 2025 року Справа№200/630/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, до відповідача 2: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, до відповідача 2: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач 1) та отримує пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком. 29.02.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області позивачу було призначено пенсію по 3 групі інвалідності внаслідок професійного захворювання з 12.02.2024 року. Позивач зазначив, що 26.06.2024 року він подав заяву на перерахунок пенсії з видом «зміна виду розрахунку», яка була опрацьована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі відповідач 2) та в результаті перерахунку його переведено з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком з 01.07.2024 року. Позивач зауважив, що відповідно до рішення від 12.07.2024 року про перерахунок пенсії № 057250005312 (протокол розпорядження щодо призначення перерахунку пенсії від 03.07.2024 року) його загальний страховий стаж становить 43 роки 4 місяці 16 днів (з яких 38 років 23 дні стаж після 01.01.2004 року і 5 років 8 місяців 8 днів до 01.01.2004 року), робота за Списком № 1 становить 17 років 8 місяців 15 днів. Згідно вказаного протоколу - розмір пенсії за віком (ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») (43881,78*0,38000) 16675,08 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») (за 3 роки) 70,83 грн, загальний розмір пенсії 16 745.91 грн. Позивач закцентував свою увагу на тому, що оскільки пенсія йому була розрахована без урахування ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», 23.10.2024 року він звернувся через ВЕБ-портал до відповідача 1 із заявою № ВЕБ-05001-Ф-С-24-170999 про перерахунок пенсії з 12.07.2024 року відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В свою чергу, 18.11.2024 року відповідачем 1 сформовано відповідь, в якій вказано на те, що: «Пільговий стаж враховано як Список № 1 з урахуванням відомостей про спеціальний стаж в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування» (зазначено код професії «ЗП3013А1»), тому пенсія в розмірі, передбаченому ст. 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» не встановлена.». Позивач зазначив, що таким чином відповідач 1 відмовив йому у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці», з якою він не може погодитися.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач 1) надав відзив на позовну заяву в якому зазначив наступне, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На підставі заяви від 29.02.2024 № 1308 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області позивачу призначено пенсію по 3 групі інвалідності внаслідок професійного захворювання з 12.02.2024. Відповідач 1 зауважив, що позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою №7478 від 25.06.2024 про перерахунок пенсії -«зміна виду розрахунку». Звернення було опрацьовано за принципом екстериторіальності, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 №339/35961 спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та в результаті перерахунку позивача переведено з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком з 01.07.2024 року. Розмір пенсії визначено відповідно до ст. 27 та ст. 28 Закону № 1058. Відповідач 1 зазначив, що згідно з даними електронної пенсійної справи позивач має 38 років 23 дні страхового стажу з додатковим зарахуванням 16 років пільгової роботи по Списку №1. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу визначено в розмірі 0,38000. Пільговий стаж враховано як Список № 1 з урахуванням відомостей про спеціальний стаж в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування» (зазначено код професії «ЗПЗ013А1»), тому пенсія в розмірі, передбаченому ст. 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» не встановлена. Довідки, долучені до заяви, які підтверджують роботу з повним робочим днем під землею, направлені для перевірки достовірності їх видачі до управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління. Також відповідач 1 закцентував свою увагу на тому, що у зв'язку із припиненням з 01.01.2023 «росією» участі в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, пенсій громадянам, які проживали/працювали на території Російської Федерації, призначаються на умовах, визначених Законом № 1058, тому довідка від 29.10.2008 № 790, видана ТОВ «Донбасвуглепроходка», не може враховуватись при визначенні підземного стажу по Списку № 1. Таким чином, у Головного управління відсутні законні підстави для встановлення пенсії в розмірі, передбаченому ст. 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці». Відповідач 1 просив відмовити у задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі відповідачем 2) було надано відзив на позовну заяву, в якому зазначив наступне, що 26.06.2024 року позивачем була подана заява про перерахунок пенсії з видом «зміна виду розрахунку». Заява позивача про перерахунок пенсії, у порядку розподілу заяв, опрацьована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та здійснено переведення позивача на пенсію по інвалідності у розмірі пенсії за віком з 01.07.2024 року. Відповідач 2 зауважив, що під час проведення перерахунку пенсії позивача Головне управління керувалось нормами чинного законодавства, перерахунок здійснено на підставі матеріалів електронної пенсійної справи позивача, при цьому документи про підтвердження факту роботи з повним робочим днем під землею на розгляд управлінню пред'явлені не були. Відповідач 2 просив відмовити у задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04.02.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Про відкриття провадження у справі, відповідачі були належним чином повідомлені, відповідно до наявності у них - реєстрації кабінету електронного суду, про що свідчить відповідна відмітка, де в графі «доставлено» зазначена дата 04.02.2025, тобто сторони належним чином отримали копію ухвали про відкриття провадження по справі №200/630/25.
Позивач був належним чином повідомлений про відкриття провадження по справі, шляхом надсилання на зазначену ним адресу електронної скриньки у його позовній заяві - ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується наявною в матеріалах справи карткою обліку вихідних документів Донецького окружного адміністративного суду №200/630/25 від 13.02.2025 року.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 . Відповідно до наявного в матеріалах справи копії паспорту серії НОМЕР_2 виданим Гірницьким МВМ Селідовського МВ УМВС України у Донецькій області від 26.08.1998 року є громадянином України.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, не заперечується сторонами по справі позивачу на підставі його заяви від 29.02.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначено пенсію по 3 групі інвалідності внаслідок професійного захворювання з 12.02.2024 року.
В свою чергу позивач перебуває на обліку як отримувач пенсії в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ЄДРПОУ: 13486010, в даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, ЄДРПОУ: 21910427, в даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як встановлено судом позивач засобами веб-порталу ПФУ звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області 25.06.2024 року з заявою про призначення/перерахунок пенсії зазначивши в графі «Вид пенсії» - зміна виду розрахунку.
Засобами програмного забезпечення та у відповідності до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яким й було розглянуто заяву позивача від 25.06.2024 року, що також не заперечується сторонами по справі.
Відповідач 1 щодо вищезазначеного зазначив у своєму відзиві на позовну заяву: - «Звернення було опрацьовано за принципом екстериторіальності, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 №339/35961 спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та в результаті перерахунку позивача переведено з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком з 01.07.2024. Розмір пенсії визначено відповідно до ст. 27 та ст. 28 Закону № 1058.».
Відповідач 2 щодо вищезазначеного вказав у своєму відзиві на позовну заяву: - «У зв'язку з чим, заява позивача про перерахунок пенсії, у порядку розподілу заяв, опрацьована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та здійснено переведення позивача на пенсію по інвалідності розмірі пенсії за віком з 01.07.2024.».
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії «Перерахунок пенсії. Версія:1.6.78.1. Дата-час розрахунку: 03.07.2024 10:25», з якої судом встановлено наступне, в графі «Рішення 057250005312 від 12.07.2024» зазначено - про перерахунок пенсії, в графі «Шифр та вид пенсії» зазначено - 331 пенсія по інвалідності в розрахунку пенсії за віком, в графі «Вид перерахунку» - зазначено у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 01.07.2024, в графі «підстава» зазначено зміна розрахунку. В графі «Умови призначення» - ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. В графі «група інвалідності, причина» зазначено - Третя група, Трудкаліцтво/профзаховрювання (без наявності акту Н1/П4). Дата встановлення інвалідності - 14.02.2024. Період встановлення інвалідності - з 14.02.2024 по 28.02.2027. Страховий стаж - 38 років 0 місяців 23 днів; додаткові роки за список №1 - 16 років; робота за списком №1 - 17 років 8 місяців 15 днів. Розрахунок розміру пенсії: коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((456/100*12)*1) - 0,38000; розмір пенсії за віком (ст.27) (43881,78 * 0,38000) -16675,08; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 3 років) - 70,83; загальний розмір пенсії - 16 745,91; місяць підвищення розміру пенсії - 01.07.2024, розмір пенсії з надбавками за період з 01.07.2024 по 28.02.2027 року - 16 745,91 грн.
Судом встановлено, що позивач засобами веб-порталу ПФУ надіслав звернення ВЕБ-05001-Ф-С-24-170999 від 23.10.2024 року, адресоване Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області наступного змісту: - «Рішенням 057250005312 від 12.07.2024 року мені було здійснено перерахунок пенсії з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. розмір пенсії розрахований з середньомісячного заробітку 43881,78000 грн. та коефіцієнту стажу без урахування кратності 0,38000. Згідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VI від 02.09.2008 р.(далі - Закон), мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років чоловіки і 7 років 6 місяців - жінки, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Мій стаж роботи за Списком №1 складає 17 років 8 місяців 15 днів. З розрахунку призначеної мені пенсії вбачається, що вимоги вищенаведеної норми при призначенні мені пенсії за віком враховані не були. Враховуючи вищевикладене, ПРОШУ: здійснити мені, ОСОБА_1 , перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах з 12.07.2024 з врахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, з урахуванням виплачених сум.».
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18.11.2024 року було надано відповідь на звернення позивача, наступного змісту: - «[…]. Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.03.2021 №339/35961, з 1 квітня 2021 року органи Пенсійного фонду України призначають пенсії за принципом екстериторіальності. А саме: опрацювання заяв бек-офісами територіальних органів Фонду відбувається в порядку черговості надходження заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де зареєстрований (проживає) пенсіонер. Технологія опрацювання заяв за принципом екстериторіальності не дозволяє стороні, яка не приймала рішення (в даному випадку - Головне управління) відкоригувати будь-які дані з відповідним винесенням нового рішення. На підставі заяви від 29.02.2024 № 1308 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області Вам призначено пенсію по 3 групі інвалідності внаслідок професійного захворювання з 12.02.2024. Заяву від 26.06.2024 №7478 на перерахунок пенсії з видом «зміна виду розрахунку» опрацьовано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та в результаті перерахунку Вас переведено з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком з 01.07.2024. Розмір пенсії визначено відповідно до ст. 27 та ст. 28 Закону № 1058. Згідно з даними електронної пенсійної Ви маєте 38 років 23 дні страхового стажу з додатковим зарахуванням 16 років пільгової роботи по Списку №1. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу визначено в розмірі 0,38000. Пільговий стаж враховано як Список № 1 з урахуванням відомостей про спеціальний стаж в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування» (зазначено код професії «ЗПЗ013А1»), тому пенсія в розмірі, передбаченому ст. 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» не встановлена. Довідки, долучені до заяви, які підтверджують роботу з повним робочим днем під землею, направлені для перевірки достовірності їх видачі до управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління. […]. Після надходження акту перевірки достовірності видачі довідок, що підтверджують пільговий характер роботи, заяву на перерахунок пенсії від 26.06.2024 буде розглянуто повторно та прийнято відповідне рішення щодо перерахунку незалежно від дати проведення перевірки відповідно до вимог чинного законодавства. Також повідомляємо, що згідно з частиною другою, третьою статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод та правовий режим на тимчасово окупованій території України» довідки, видані підприємствами, які зареєстровані на території не підконтрольній українській владі, не створюють правових наслідків та відповідно не можуть бути розглянуті, тому довідка від 29.10.2008 №790, видана ТОВ «Донбасвуглепроходка», не може враховуватись при визначенні підземного стажу по Списку №1. […].».
Звертаючись до суду, позивач просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у не застосуванні при обчисленні розміру пенсії за віком позивачу норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та норм абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком позивачу з 01.07.2024 року із застосуванням норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та норм абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Отже спірним питанням в даній справі є дії відповідача 2 при розгляді заяви позивача про перерахунок його пенсії поданої ним 26.06.2024 року, дії відповідача 1 при розгляді звернення позивача від 23.10.2024 року та відсутність застосування при розгляді вищезазначених заяви та звернення позивача приписів Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» щодо обрахунку розміру його пенсії.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд виходив з наступного.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також регулювання порядку формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
За приписами частини першої статті 9 Закону № 1058-ІV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Судом встановлено, що позивача переведено з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності у розмірі пенсії за віком з 01.07.2024 року відповідно до приписів Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV.
Відповідно до приписів п.2 ч.1 Прикінцеві положення Закону України №1058-ІV (чинними станом на час призначення позивачу пенсії), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до приписів п. а) ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Водночас абзацом третім частини першої статті 28 цього Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Згідно зі статтею 8 Закону України від 02 вересня 2008 року №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон №345-VI) мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Отже, ст. 8 Закону №345, абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону №1058 передбачені пільги для шахтарів щодо підвищеного мінімального розміру пенсії за віком. Ці пільги поширюються на працівників, зазначених у Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Викладене узгоджується з позицією Верховного Суду висловленою у постанові від 26.05.2020 р. у справі №205/8712/16-а.
При цьому слід врахувати, що ст. 8 Закону №345, абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону №1058 передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 13.11.2019 р у справі №345/763/17 та від 26.05.2020 у справі №205/8712/16-а.
Таким чином, умовою виплати пенсії у розмірах встановлених ст.8 Закону №345 та абз.3 ч.1 ст.28 Закону №1058 є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглядаючи заяву позивача від 26.06.2024 року про перерахунок його пенсії у своєму рішенні №057250005312 від 12.07.2024 (Перерахунок пенсії. Версія:1.6.78.1. Дата час розрахунку: 03.07.2024 10:25), страховий стаж (повний) позивача - 38 років 0 місяців 23 дні, робота за списком №1 - 17 років 8 місяців 15 днів, додаткові роки за список №1 - 16 років 0 місяців 0 днів.
Судом встановлено, що спірних питань між позивачем та відповідачами по цій справі з приводу не зарахування йому до його пільгового стажу за Списком №1 немає.
В свою чергу позивач вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо відсутності перерахунку розміру його пенсії з урахуванням приписів ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» він звернувся за захистом своїх прав до суду.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно із частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За змістом абзацу першого частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За змістом частини п'ятої статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Згідно із статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII (далі Закон №1788-XII) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).
Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
18.11.2005 року Міністерством праці та соціальної політики України було прийнято наказ № 383, яким затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Порядок підтвердження стажу роботи регулюється положеннями ст. 62 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХІІ).
Згідно з приписами ст. 62 Закону № 1788-ХІІ (які кореспондуються зі змістом ст. 48 Кодексу законів про працю України) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Саме такий Порядок був затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року (далі - Порядок № 637).
Відповідно до п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з вимогами п. 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За приписами п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до положень пп. 2 п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637.
Аналіз наведених правових норм дозволяє дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка і лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу.
Водночас, надання уточнюючої довідки підприємства, установи, організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або за відсутності необхідних записів у трудовій книжці, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями у первинних документах під час встановлення трудового стажу також констатовано Верховним Судом у постанові від 16.09.2022 року у справі № 560/1399/19.
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 дата заповнення 15 березня 2000 року, судом встановлена наступна трудова діяльність позивача у межах спірних правовідносин:
- №1 та №2 - 20.12.1999 - 30.04.2000 року, Державна холдингова компанія Дочірнє підприємство ДВАТ шахта «Україна» прийнятий підземним гірником 3 розряду та направлений на ділянку на час виробничої практики та звільнений по закінченню;
- №3 - з 01.09.1996 по 30.06.2000 року - навчання у Селидівському гірничому технікумі на денному відділенні;
- №4, №5 - ДХК «Селидіввугілля» Дочірнє підприємство ДВАТ шахта «Україна» з 18.09.2000 по 01.11.2000 року прийнятий підземним гірником 3-го розряду та направлений на ділянку з видобутку вугілля та звільнений у зв'язку з проходженням військової строкової служби;
- з 16.11.2000 по 14.05.2002 року служба в ЗСУ;
- №6 - 24.12.2002 ДВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» Шахтобудівельне управління №7 прийнятий гірником підземним 3-го розряду з повним робочим днем у шахті;
- №7, №8 - 10.01.2003 по 17.03.2003 року переведений гірничим майстром підземної ділянки з повним робочим днем у шахті та звільнений з посади;
- №13, №14 - з 17.10.2006 по 25.01.2007 року ОП «Шахта «Україна» - прийнятий підземним гірником 3 розряду та направлений на ділянку звідки був звільнений;
- №15 - 11.02.2007 - ВАТ «Донбасвуглепроходка» прийнятий гірником підземним з повним робочим днем під землею;
- № 16 - 08.09.2007 переведений учнем прохідника з повним робочим днем під землею;
- №17 - 07.11.2007 переведений прохідником з повним робочим днем під землею;
- №18 - 01.04.2008 - наданий 4 розряд прохідника;
- №19 - 01.05.2008 - наданий 5 розряд прохідника;
- №20 - 27.10.2008 - звільнений;
- №21, №22 - з 28.11.2008 по 07.01.2009 року по ВАТ «Донбасвуглерозробка» - прийнятий підземним прохідником 5-го розряду з повним робочим днем у шахті на ділянку підготовчих робіт та звільнений;
- №23, №24 - 09.04.2009 ВП «Шахта «Калинівська Східна» Державного підприємства «Макіїввугілля» прийнятий прохідником 5-го розряду та звільнений;
- №25 - 28.07.2009 «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» прийнятий прохідником 5-го розряду з повним робочим днем під землею;
- №27, №28 - з 01.01.2013 по 13.01.2015 року переміщений в ТОВ «ШСК «Донецкшахтопроходка» прохідником 5- го розряду з повним робочим днем під землею та звільнений;
- №29 - 09.09.2015 Державне підприємство «Вугільна компанія «Краснолиманська» - прийнятий прохідником підземним 4-го розряду з повним підземним робочим днем у шахті;
- №30 - 09.11.2015 по 31.05.2017 року - переведений прохідником підземним 5-го розряду з повним підземним робочим днем у шахті та звільнений;
- №32, №33 - 15.06.2017 по 14.08.2017 року ВП Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля» прийнятий підземним прохідником 5-го розряду з повним робочим днем на підземних роботах та направлений на дільницю підготовчих робіт №2 з випробувальним строком 1 місяць та звільнений;
- №34, №35 - з 23.08.2017 по 20.12.2023 року ТОВ «Шахтобудівельна компанія» прийнятий прохідником 5-го розряду з повним робочим днем на підземних роботах та звільнений у зв'язку з невідповідністю працівника займаній посаді або виконував роботи внаслідок недостатньої кваліфікації внаслідок стану здоров'я.
Судом установлено, що посада, на якій працював позивач у спірні періоди - гірник підземний та прохідник підземний віднесена до Списків № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що були чинними у вказані періоди роботи позивача (постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162, від 16.01.2003 №36 та від 24.06.2016 року №461).
31.03.1994 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» (далі - Постанова КМУ № 202).
До розділу І «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» Постанови КМУ № 202 так само включені усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії довідки форми ОК-5 сформованої по позивачу, судом встановлено, що періоди роботи позивача обліковувалися за кодом підстави для обліку спецстажу: ЗП3013А1 та ЗП3014А2.
В свою чергу, код підстав для обліку спецстажу № ЗП3013А1 застосовується для працівників, що зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; код підстав для обліку спецстажу ЗПЗ014А2 це працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників,- за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня.
В матеріалах справи в наявності: копія довідки про уточнення особливого характеру роботи чи умов праці необхідних для призначення пільгової пенсії виданої ТОВ «Донбасвуглепроходка» від 29.10.2008 року №790-к, в якій зазначено що у період з 11.02.2007 та з 08.09.2007 по 27.10.2008 року позивач працював гірником підземним та прохідником, що передбачено списком №1 розділ 1 підрозділ 1 пункт 1.1а.
Копією довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній виданої ТОВ «Шахтобудівельна компанія» від 22.02.2024 року №02/135 підтверджується те, що позивач працював повний робочий день у зазначеному товаристві за професією прохідник підземної гірничопрохідницької дільниці №2,3,4,5,6 з 23.08.2017 по 22.12.2023 року, що передбачена Списком №1 розділ 1 підрозділ 1 підстава постанова КМУ №461 від 24.06.2016 року та згідно ч.3 ст.114 Закону України №1058-ІV (6 років 03 місяці 29 днів).
Копією довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній виданої ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» від 28.09.2023 року підтверджується те, що позивач у період з 09.09.2015 по 31.05.2017 року виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією прохідник підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1а.
Слід зауважити, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у своїй відповіді від 18.11.2024 року позивачу зазначило: - «Довідки, долучені до заяви, які підтверджують роботу з повним робочим днем під землею, направлені для перевірки достовірності їх видачі до управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління. […]. Після надходження акту перевірки достовірності видачі довідок, що підтверджують пільговий характер роботи, заяву на перерахунок пенсії від 26.06.2024 буде розглянуто повторно та прийнято відповідне рішення щодо перерахунку незалежно від дати проведення перевірки відповідно до вимог чинного законодавства.».
На час розгляду даної справи та винесення рішення по суті справи, в матеріалах відсутні будь-які докази з боку відповідача 1 з приводу надіслання або проведення перевірки довідок про підтвердження наявного трудового стажу наданих позивачем та наявних в матеріалах пенсійної справи.
З приводу зазначеного відповідачем 1 у його відповіді від 18.11.2024 року позивачу: - «Також повідомляємо, що згідно з частиною другою, третьою статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод та правовий режим на тимчасово окупованій території України» довідки, видані підприємствами, які зареєстровані на території не підконтрольній українській владі, не створюють правових наслідків та відповідно не можуть бути розглянуті, тому довідка від 29.10.2008 №790, видана ТОВ «Донбасвуглепроходка», не може враховуватись при визначенні підземного стажу по Списку №1.», суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 №1328 Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, яка набрала чинності 02.12.2022, Кабінет Міністрів України постановив вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 р. у м. Москві.
Листом Міністерства закордонних справ України від 29 грудня 2022 року № 72/14-612-108210 повідомлено Міністерство юстиції України, що відповідно до пункту 11 Порядку ведення Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів та користування ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2001 № 376 (із змінами), після письмового повідомлення Виконавчого комітету Співдружності Незалежних Держав про рішення української сторони вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 року в м. Москва, зазначений міжнародний договір України припинить свою дію для України 19 червня 2023 року.
Міністерство юстиції України у повідомленні від 10.01.2023 року, яке опубліковано у Офіційному віснику України від 10.01.2023, підтвердило припинення Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року для України 19 червня 2023 року.
З огляду на визначені наслідки припинення дії міжнародного договору України необхідно дійти висновку, що денонсація Угоди від 13.03.1992 означає, що вказана Угода припинила породження зобов'язань для сторін у майбутньому, але не впливає на права, зобов'язання або юридичне становище учасників цієї Угоди, які виникли в результаті її виконання, - вони зберігаються і після припинення вказаної Угоди.
Окремо слід звернути увагу на те, що дана довідка була видана 29 жовтня 2008 року тобто на час формування зазначеної довідки підприємство ТОВ «Донбасвуглепроходка» було зареєстроване на території м. Донецьк, яка на той час була підконтрольна владі Україні, що є загальновідомим фактом та не підлягає доказуванню.
Тому з урахуванням вищенаведеного, суд не може погодитися з твердженням відповідача 1 стосовно не прийняття цих довідок до відома.
Щодо посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у своєму відзиві на позовну заяву на те, що: - «У зв'язку з чим, заява позивача про перерахунок пенсії, у порядку розподілу заяв, опрацьована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та здійснено переведення позивача на пенсію по інвалідності розмірі пенсії за віком з 01.07.2024. Під час проведення перерахунку пенсії позивача Головне управління керувалось нормами чинного законодавства, перерахунок здійснено на підставі матеріалів електронної пенсійної справи позивача. Документи про підтвердження факту роботи з повним робочим днем під землею на розгляд управлінню пред'явлені не були.», суд зауважує наступне.
В своїй ухвалі від 04.02.2025 року відповідачу 2 був встановлений судом строк для надання на адресу суду: відзиву на позовну заяву та усіх наявних доказів на підтвердження зазначеного у ньому.
Станом на час розгляду даної справи відповідачем 2 був наданий тільки відзив на позовну заяву інших доказів на підтвердження своєї позиції надано не було.
Стосовно твердження відповідача 2 - «Документи про підтвердження факту роботи з повним робочим днем під землею на розгляд управлінню пред'явлені не були», суд вважає необхідним зазначити, що в матеріалах пенсійної справи була в наявності копія трудової книжки позивача, яка має усі необхідні записи із зазначенням специфіки праці позивача та зазначенням відповідних періодів.
В даному випадку у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області були в наявності усі необхідні документи для належного розгляду заяви позивача від 26.06.2024 року для проведення відповідного перерахунку його розміру пенсії.
Щодо належного відповідача по справі, суд зазначає наступне.
Судом було встановлено, що розгляд заяви позивача про перерахунок пенсії від 26.06.2024 року було проведено саме Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 03.07.2024 року, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами по справі.
Адміністративний суд під час перевірки правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, повинен надати правову оцінку тим обставинам, які стали підставою для його прийняття та наведені безпосередньо у цьому рішенні, а не тим, які в подальшому були виявлені суб'єктом владних повноважень для доведення правомірності («виправдання») свого рішення.
Аналогічна правова позиція міститься у п. 75 постанови Верховного Суду від 17.12.2018 по справі №509/4156/15-а (адміністративне провадження №К/9901/7504/18).
Враховуючи вимоги Порядку № 22-1, органом, що розглядав заяву позивача про призначення пенсії визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Згідно з пояснювальною запискою Фонду до проекту Постанови № 25-1 Указом Президента України від 04.09.2019 року №647/2019 «Про деякі заходи із забезпечення надання якісних публічних послуг» для забезпечення належної реалізації прав осіб y сфері надання адміністративних послуг передбачено забезпечення Кабінетом Міністрів України, зокрема, спрощення процедури надання та отримання послуг. Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2019 року № 681 «Про оптимізацію надання адміністративних послуг у сфері пенсійного забезпечення» визначено перелік державних реєстрів, відомості з яких враховуються органами Пенсійного фонду при зверненні осіб за призначенням, перерахунком, поновленням, припиненням, продовженням виплати пенсій, надбавок, допомог, доплат та компенсацій або переведенням з одного виду пенсії на інший.
У зв'язку з цим постала необхідність у приведенні актів Пенсійного фонду України у відповідність до вимог чинного законодавства Єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства, централізована прозора система контролю за процесами призначення та перерахунків пенсій, мінімізація корупційних ризиків, зумовлених особистими контактами з громадянами, попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, оптимізація навантаження на працівників, розширення способів звернень до територіальних органів Пенсійного фонду України стало результатом запровадження принципу екстериторіальності щодо призначення пенсії.
Таким чином, впровадження принципу екстериторіальності передбачає опрацювання заяв про призначення пенсій будь-яким з територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає заявник.
Слід звернути увагу на зазначене відповідачем 1 у його відповіді від 18.11.2024 року на звернення позивача від 23.10.2024 року, в якому відповідач 1 зазначив: - «Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.03.2021 №339/35961, з 1 квітня 2021 року органи Пенсійного фонду України призначають пенсії за принципом екстериторіальності. А саме: опрацювання заяв бек-офісами територіальних органів Фонду відбувається в порядку черговості надходження заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де зареєстрований (проживає) пенсіонер. Технологія опрацювання заяв за принципом екстериторіальності не дозволяє стороні, яка не приймала рішення (в даному випадку - Головне управління) відкоригувати будь-які дані з відповідним винесенням нового рішення. […]. Заяву від 26.06.2024 №7478 на перерахунок пенсії з видом «зміна виду розрахунку» опрацьовано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та в результаті перерахунку Вас переведено з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком з 01.07.2024.».
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що належним відповідачем по цій справі буде саме - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а не Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, як зазначає позивач у своїх позовних вимогах.
Слід зазначити, що згідно із преамбулою Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року № 345-VI (далі - Закон № 345-VI) цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Статтею 1 Закону № 345-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно із абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком, в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день. Тобто, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345-VI, і застосовується такий механізм безпосередньо під час розрахунку розміру пенсії.
Відповідний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а (провадження № К/9901/19494/19), який підлягає врахуванню судом відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
У постанові Верховного Суду від 26 травня 2020 року по справі №205/8712/16-а, зазначено: - «43. Колегія суддів зауважує, що статтею 8 Закону України «Про підвищення шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.
44. Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 345/763/17.».
Слід зазначити, що відповідач при обрахунку пенсії позивача має встановити чи відноситься він до осіб на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як зокрема 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Суд зауважує, що норма, закріплена в першому реченні ст. 8 Закону № 345-VI, а також у абз. 3 ст. 28 Закону № 1058-IV, яка стосується визначення мінімального розміру пенсії шахтарів, не прив'язана до конкретного виду пенсії - на відміну від норми, закріпленої в другому реченні ст. 8 Закону № 345-VI, що стосується обчислення розміру такого виду пенсії, як пенсія за віком.
Суд наголошує, що ст. 8 Закону № 345 не встановлює окремий вид пенсії - нормами цієї статті держава встановила додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345-VI.
Зазначений висновок наведений Верховним Судом в постанові від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а.
В постановах від 20 листопада 2018 року у справі № 345/4616/16, від 6 лютого 2019 року у справі № 345/4570/16-а, від 5 грудня 2019 року у справі № 345/4462/16-а, від 11 липня 2019 року у справі № 345/3954/16-а від 29 грудня 2021 року у справі № 345/2562/17 та інших Верховний Суд дійшов висновку про те, що ст. 1 Закону № 345-VI слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Встановивши, що позивач має необхідний стаж за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України на якого поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідач має обрахувати його пенсію з урахуванням приписів абзацу 3 ч.1 ст.28 Закону України №1058-ІV та ст.8 Закону України №345-VI.
Враховуючи наведене, суд висновує, що при перерахунку пенсії позивача та визначення розміру цієї пенсії від 03.07.2024 року проведеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області пенсії, на підставі його заяви від 26.06.2024 року та розрахунком й призначенням пенсії з 01.07.2024 року без врахування положень приписів ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та без урахування абзацу 3 ч.1 ст.28 Закону України №1058-ІV, відповідач 2 допустив протиправну бездіяльність.
Протиправна бездіяльність відповідача 2 мала наслідком неналежний розгляд заяви позивача про перерахунок йому пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком на пільгових умовах, враховуючи, що трудова діяльність позивача пов'язана у спірні періоди виключно з підземними гірничими роботами, які підтверджуються трудовою книжкою та відповідними довідками про трудовий стаж позивача.
Судом встановлено, що оскільки станом на 03.07.2024 року позивач вже мав необхідний пільговий стаж за Списком №1 у кількості - 17 років 8 місяців 15 днів та вже з цієї дати позивач мав право для обрахунку його розміру пенсії у відповідному розмірі передбаченому з урахуванням положень приписів ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та врахуванням абзацу 3 ч.1 ст.28 Закону України №1058-ІV.
Таким чином, з часу проведеного перерахунку та призначення пенсії у неналежному розмірі з 01.07.2024 року це право позивача залишається порушеним.
Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Відповідно до приписів ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, з урахуванням викладеного та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, суд вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що виразилися у незастосуванні при обчисленні розміру пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком позивачу приписів ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати при розрахунку розміру пенсійної виплати, та як похідна вимога, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком позивачу з 01.07.2024 року із застосуванням приписів ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням висновків суду та врахуванням вже виплачених сум.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно ч. 8 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується квитанцією від 20.01.2025, позивач за подання адміністративного позову сплатив 1211,20 грн. судового збору.
Враховуючи, що протиправну бездіяльність було допущено саме Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, суд повертає позивачу судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у розмірі 1211,20 грн.
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 9, 32, 139, 243 - 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд.3, ЄДРПОУ: 13486010), до відповідача 2: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26, ЄДРПОУ: 21910427) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ: 21910427), що виразилися у незастосуванні при обчисленні розміру пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) приписів ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати при розрахунку розміру пенсійної виплати.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ: 21910427) здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01.07.2024 року із застосуванням приписів ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням висновків суду та врахуванням вже виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26, ЄДРПОУ: 21910427) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 коп.
В решті позовних вимог відмовити.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 16 квітня 2025 року.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О. Голошивець