Рішення від 14.04.2025 по справі 200/808/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2025 року Справа№200/808/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., розглянувши в письмовому порядку в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84121, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

05.02.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови мені, ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії у розмірі пенсії за вислугу років - 71% від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.12.2024р. №ФС-94699/09/01/4287;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити мені, ОСОБА_1 з 01 січня 2025 року перерахунок та виплату пенсії, у розмірі пенсії за вислугу років - 71% від відповідних сум грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 13, 23, 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992р. “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.12.2024р. №ФС-94699/09/01/4287.

В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено, що позивачу призначено пенсію по інвалідності за пунктом «б» статті 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, у розмірі 40% відповідних сум грошового забезпечення. Зазначив, що має вислугу 27 років. Позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, проте рішенням від 20.12.2024 рок позивачу було відмовлено у такому переведенні у зв'язку з недоцільністю та зменшенням розміру пенсії.

24.12.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_2 було надіслано відповідачу довідку від 23.12.2024р. №ФС-94699/09/01/4287 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 5 березня 2019 року відповідно до ст.ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 1 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача.

З метою реалізації права на перерахунок пенсії позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки. Позивачу було відмовлено у задоволенні його заяви у зв'язку з тим, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» інших рішень про умови і порядок проведення перерахунку пенсій Урядом не приймалося. Позивач вважає відмову відповідача щодо здійснення перерахунку призначеної йому пенсії на підставі оновленої довідки протиправною.

Ухвалою суду від 10.02.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 , протокол про призначення пенсії

У відзиві на позов відповідач зазначає про відсутність підстав для задоволення позовної заяви позивача, обґрунтовуючи свої заперечення наступним.

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії проводиться у разі якщо змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, або у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року [...], з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704.

Відповідно до п.п. 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (у редакції постанови № 103) пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103 та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 704 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року на підставі довідки.

Пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до п. 5 Порядку № 45, додатка 2 до Порядку № 45, визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 5 березня 2019 року.

Після визнання протиправним та скасування рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 пунктів 1, 2 Постанови № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам згідно постанов Кабінету Міністрів України, від Пенсійного фонду України не надходило. Асигнування з Державного бюджету України Пенсійному фонду України не збільшувались після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18, тому пенсії виплачуються в розмірах, що склались станом на день набрання законної сили судовим рішенням, з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету.

Також у відзиві зазначено, що у розділі ІІ постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1(у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 2 березня 2023 року № 10-1) наведений вичерпний перелік заяв, які можуть розглядатись органами ПФУ та визначено перелік необхідних документів, які подаються заявником до органу, що призначає пенсію, і даний перелік не містить заяви пенсіонера про перерахунок у разі зміни відповідних сум грошового забезпечення.

Верховний Суд у постанові від 14 березня 2023 року у справі № 380/15276/21 зазначив, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовця за аналогічною посадою, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, яку займав позивач на час звільнення зі служби, на підставі розпорядчих документів силових структур, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення військовослужбовців в цілому.

Також відповідач вказав, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що спірний перерахунок пенсії не було здійснено раніше за дату видачі довідки з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають такі довідки. У зв'язку із чим необхідно застосовувати норми ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до яких перерахунок пенсій, призначених […] особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії; якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Посилається на висновки, викладені у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року у справі № 580/5095/23.

Просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України згідно паспорта серії НОМЕР_2 .

Відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3 видане 06.05.2009, є інвалідом армії 3гр. та одержувачем пенсії по інвалідності.

Як зазначено у відзиві на позов, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103 та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України 704 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року на підставі довідки.

Копії довідки, із врахуванням якої був здійснений перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2018 року, а також пояснень щодо складових грошового забезпечення, які були враховані при такому перерахунку, а також копії протоколу про перерахунок з 1 січня 2018 року пенсії позивача - відповідачем суду не надано.

Згідно протоколу за пенсійною справою - 0501021942 (Міноборони) від 06.11.2024 та від 19.02.2025 Позивачу призначено пенсію по інвалідності. Умови призначення: у розмірі 71% грошового забезпечення. Дата і причина звільнення: 05.06.1997 ст. 46 В п. запас. Причина інвалідності: iнвалiднiсть в перiод проходження в/служби. Група інвалідності: 3. Основний розмір пенсії: 40% грошового забезпечення у розмірі: 795,4. З урахуванням мінімального розміру пенсії: 6491.39. Вид підвищення або надбавка до пенсії: Компенсаційна виплата (ПКМУ 963 від 15.09.2021р.) з 01.10.2022 (з 01 по 28) 5070 Компенсаційна виплата 70-ти річним: 300,00. Всього призначено згідно з Законом України №2262-XII, 09.04.1992

загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі: 6791,39 грн.

23.12.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_4 було складено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення №ФС-94699/09/01/4287 на ім'я ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії, в якій вказано наступні складові грошового забезпечення, які повинні враховуватись в розрахунок пенсії: посадовий оклад - 3260,00 грн.; оклад за військове звання (прапорщик) - 1020,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 2140,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) - 4173,00 грн.; надбавка за класифікацію (5%) - 163,00 грн.; премія (95%) - 3097,00 грн. Всього - 13853,00 грн.

Зазначена довідка була направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за вих. №09/01/4287 від 23.12.2024р.

Позивач звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки №ФС-94699/09/01/4287 від 23.12.2024 року.

Рішенням Відповідача від 09.01.2025 року № 0501021942 Позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії на підставі довідки №ФС-94699/09/01/4287 від 23.12.2024 року у зв'язку з відсутністю підстав для проведення перерахунку пенсії.

В обгрунтування вказаної відмови Відповідачем було зокрема зазначено, що відповідно до ст. 63 Закону України № 2262-XII та п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, на умовах та в розмірах, передбачених КМУ. Перерахунок пенсій провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 Закону № 2262.

На теперішній час постанов Кабінетом Міністрів України щодо проведення перерахунку не приймалось, у зв'язку з чим відсутні підстави для проведення перерахунку пенсій за довідкою

Також в матеріалах справи наявне рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 20.12.2024 року № 0501021942 про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з недоцільністю та зменшенням розміру пенсії.

Вказане рішення не є предметом розгляду даної справи.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати йому пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 21 грудня 1991 року (далі - Закон № 2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, […] та деяких інших осіб визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 - ХІІ від 9 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам, […] які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, […] та деяких інших осіб визначає Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262 - ХІІ від 9 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам, […] які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

13 лютого 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій», призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 затвердив відповідний порядок.

Відповідно до п. 1 цього Порядку передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року встановлено (п. 1) перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Викладено в новій редакції п. 5 Порядку № 45, згідно якої під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту(додаток 6), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка міститься у додатку 2 до Порядку № 45, також викладена в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, з 5 березня 2019 року (дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18) форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, що міститься у додатку 2 до Порядку № 45, діє в редакції, яка діяла до внесення змін Постановою № 103 та яка передбачала, що до грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, входять наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

Згідно з ч. 2 ст. 265 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України)нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, позивач після визнання протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45, набув право на врахування всіх видів грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.

Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальні органи Пенсійного фонду України у зв'язку з втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови 103та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, на орган, з якого особу було звільнено зі служби, покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

На час виникнення спірних правовідносин п. 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 1 березня 2018 року (далі - Постанова № 704), якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, цією постановою Кабінет Міністрів України установив такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абз. 4 пп. 1 п.5);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу (п. 6).

Також постановою № 704 передбачено здійснити преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (пп. 2 п. 5).

При цьому підпунктом 2 п. 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 5 березня 2019 року (з дня набрання чинності рішенням суду по справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 у відповідності до ст.ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону № 2011-ХІІ.

Суд зауважує, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Водночас, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Згідно з п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Такий висновок відповідає правовій позиції, викладеній у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2019 року, ухваленому у зразковій справі № 160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палата Верховного Суду від 24 червня 2020 року. Запропонований підхід підтримано Верховним Судом у ряді інших справ, зокрема у справах № 120/1394/19-а (постанова від 1 квітня 2021 року) та № 520/2983/19 (постанова від 16 червня 2021 року).

Щодо посилань відповідача на постанову Верховного Суду від 14 березня 2023 року у справі № 380/15276/21, суд зазначає наступне.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень (https://reyestr.court.gov.ua/Review/109541727) предметом спору у справі № 380/15276/21 була відмова пенсійного органу у перерахунку пенсії колишньому працівникові державного органу фіскальної служби на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, складеної керівником Головного управління ДФС у Львівській області у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення за аналогічною посадою, яку займав позивач до звільнення зі служби, при цьому така зміна відбулась внаслідок прийняття відповідного рішення саме керівником цього органу відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 17 липня 2018 року № 616 Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, яким передбачено право керівника ДФС та керівників її територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів, встановлювати надбавку за особливості проходження служби залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою, та здійснювати преміювання осіб начальницького складу податкової міліції відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання.

Разом із цим збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення працівникам державного органу (в тому числі працівникам податкової міліції) за посадою аналогічною тій, яку займав пенсіонер на час звільнення зі служби, на підставі розпорядчих документів ДФС не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, спірні правовідносини, що були предметом розгляду в межах адміністративної справи № 380/15276/21, не є релевантними до даної справи.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на правову позицію Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року у справі № 580/5095/23, так як відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права суд враховує висновки, викладені в постановах Верховного Суду.

Крім цього, у вказаній постанові суд апеляційної інстанції, посилаючись на правові висновки, викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі № 160/8324/19, зазначив, що саме з моменту отримання належної довідки, зокрема поданої органом, в якому позивач проходив службу, в пенсійного органу виникає обов'язок щодо здійснення перерахунку його пенсії. Колегія суддів також зазначила, що позивач набув право на відповідний перерахунок його пенсії з 1 грудня 2019 грудня, але у відповідача обов'язок щодо здійснення такого перерахунку виник з дати отримання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення (27 квітня 2023 року), зважаючи на те, що доказів того, що спірний перерахунок пенсії не здійснено раніше з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, колегія суддів вважає за необхідне застосувати приписи ст. 51 Закону № 2262-ХІІ та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок, нарахування та виплату пенсії позивача за період з 1 травня 2022 року (перший день місяця, що слідує за місяцем, коли особа звернулася до пенсійного органу, враховуючи вищевказаний граничний період 12 місяців).

Суд зазначає, що правовідносини з подібними обставинами були предметом розгляду у справі № 560/3290/21, за наслідком якого Верховний Суд у постанові від 13 липня 2023 року виклав висновок, відповідно до якого до спірних правовідносин застосуванню підлягає саме ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XII.

Так, у вказаній постанові Верховний Суд наголосив, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Застосування до спірних правовідносин ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XI зумовлює протиправність відмови відповідача у проведенні перерахунку на підставі оновленої довідки, тому дата видачі довідки та звернення позивача до органу ПФУ із відповідною заявою не змінює дату, з якої у позивача виникло право на проведення перерахунку пенсії.

Оскільки, ІНФОРМАЦІЯ_4 було виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку від 23.12.2024р. №ФС-94699/09/01/4287 про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2019 року, що враховується для перерахунку пенсії, встановленої форми, то відповідач не мав жодних правових підстав для відмови у такому перерахунку.

Щодо дати, з якої пенсія позивача підлягає перерахунку, суд зазначає, що згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відтак, першим числом місяця в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, є 01.04.2019 року.

Щодо позовних вимог в частині здійснення перерахунку пенсії у розмірі пенсії за вислугу років - 71%, суд зазначає, що позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 20 Закону № 2262-ХІІ зазначено, що залежно від причини інвалідності особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом поділяються на такі категорії:

а) особи з інвалідністю внаслідок війни - при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

б) інші особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби.

Статтею 21 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах:

а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку);

б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Як встановлено судом, Позивач є інвалідом 3 групи, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності у розмірі 40% від відповідних сум грошового забезпечення.

Позивачу, як особі з інвалідністю 3 групи, призначена пенсія по інвалідності у розмірі 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку), у відповідності до вимог п. б ст. 20 та п. б ст. 21 Закону № 2262-ХІІ, що не є спірною обставиною та не заперечується сторонами.

Отже, Позивач набуде права для перерахунку пенсії у розмірі пенсії за вислугу років у розмірі 71% від відповідних сум грошового забезпечення лише у разі призначення такої пенсії.

Також суд зазначає, що в межах спірних правовідносин відповідачем було прийнято Рішення від 09.01.2025 року № 0501021942, яким позивачу відмовлено у перерахунку пенсії. Позовної вимоги щодо скасування зазначеного Рішення позивачем не заявлено.

Щодо обраного способу захисту порушеного права.

Згідно з п.10 ч.2 та абз.2 ч.4 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів. У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 (заява № 38722/02)).

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Дана правова позиція узгоджується із позицією, висловленою Верховним Судом України в постанові у справі №21-1465а15 від 16.09.2015.

У вказаному рішенні Верховний Суд України наголосив, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії та бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалось примусове виконання рішення.

Водночас ч. 2 ст. 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Вихід суду за межі позовних вимог процесуальний закон допускає як виняток у разі, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, і таких відхід обґрунтований судом у судовому рішенні.

Верховний Суд у постанові від 13 квітня 2023 року у справі № 757/30991/18-а зазначив, що вихід суду за межі позовних вимог можливий у тому разі, якщо позивач, вказавши у заяві одну конкретну вимогу, не зазначив іншу, яка має послідовний зв'язок із попередньою та випливає із фактичної спірної ситуації, викладеної у позовній заяві.

Отже, суд вправі за своєю ініціативою з метою необхідності захисту прав і охоронюваних законом інтересів фізичних і юридичних осіб вийти за межі заявлених позивачем вимог, однак відповідно до імперативних вимог процесуального законодавства.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Керуючись зазначеним, з метою належного та повного захисту прав позивача, та зважаючи на фактичні обставини справи, враховуючи наявність рішення яким було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки, суд вважає за належне вийти за межі позовних вимог та задовольнити позовні вимоги шляхом:

визнати протиправним та скасувати рішення Відповідача від 09.01.2025 року № 0501021942, яким було відмовлено Позивачу у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №ФС-94699/09/01/4287 від 23.12.2024 року;

зобов'язати Відповідача здійснити Позивачу з 1 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФС-94699/09/01/4287 від 23.12.2024 року, виданої станом на 5 березня 2019 року, відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

Позивачем було надано квитанцію № 0.0.4168710740.1 від 03.02.2025 року про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Таким чином, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача в розмірі 900,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 12, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 257-258, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84121, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.01.2025 року № 0501021942, яким було відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №ФС-94699/09/01/4287 від 23.12.2024 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84121, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 1 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФС-94699/09/01/4287 від 23.12.2024 року, виданої станом на 5 березня 2019 року, відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог- відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у сумі 900,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.В. Череповський