Ухвала від 14.04.2025 по справі 320/9403/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

14 квітня 2025 року Справа №320/9403/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Михайлик А.С., розглянувши матеріали адміністративної справи за заявою Державної судової адміністрації України до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Державна судова адміністрація звернулась до Київського окружного адміністративного суду із заявою до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про скасування постанови, в якій просить cкасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про накладання штрафу від 03.10.2024 ВП № 75763641.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 матеріали заяви (справи) передано за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду.

За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ 08.04.2025 адміністративну справу передано на розгляд судді Михайлик А.С.

Відповідно до частини чотирнадцятої статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

Водночас, згідно з переданими від Київського окружного адміністративного суду матеріалів заяви (справи), провадження у справі не відкрито.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу.

Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Станом на 01.01.2025 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3028,00 грн, що визначено Законом України “Про Державний бюджет України на 2025 рік».

Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» за подання до адміністративного суду суб'єктом владних повноважень, юридичною особою адміністративного позову майнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Спірною постановою накладено на позивача штраф у розмірі 10 200 грн, що становить ціну позову.

Відтак, враховуючи звернення до суду через систему «Електронний суд» за звернення до суду із цією заявою (яка за своїм змістом є позовною) має бути сплачено судовий збір в сумі 2 422,40 грн.

До цього ж, згідно зі ст. 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. У позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. В позовній заяві зазначаються повне найменування сторін та інших учасників справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.

Згідно з ч. 2 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.

Відповідно до визначень, закріплених у ст. 4 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, або адміністратор за випуском облігацій, який подає позов до адміністративного суду на захист прав, свобод та інтересів власників облігацій відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. У позовній заяві зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження (за наявності). Відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.

Водночас, заявником у поданій заяві (яка за своїм змістом є позовною, в той час як в порядку ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження мають право звернутися до адміністративного суду саме із позовною заявою) зазначено у складі учасників справи заявника та іншу особу всупереч вимогам КАС України згідно з якими сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.

З огляду на наведене, заявнику необхідно уточнити назву поданої заяви та коло учасників справи.

Наведене вище свідчить про те, що заяву (позовну) подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, що згідно частини 1 статті 169 цього Кодексу є підставою для постановлення ухвали про залишення цієї заяви без руху.

Керуючись ст.ст. 31, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Прийняти до провадження справу за заявою Державної судової адміністрації України до іншої особи - Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови.

Заяву Державної судової адміністрації України до іншої особи - Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови, - залишити без руху.

Встановити Державній судовій адміністрації України десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків заяви, протягом якого заявник має: надати до суду документ про сплату судового збору у встановленому розмірі; уточнити назву поданої заяви та коло учасників справи (сторін).

Роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали заява буде вважатися неподаною і буде повернута.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя А.С. Михайлик