05 грудня 2024 року Справа № 160/19555/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЄфанової О.В.
за участі секретаря судового засіданняПівоварові В.С.
за участі:
представників позивача за первісним позовом представника відповідача за первісним позовом, позивача за зустрічним позовом ОСОБА_1 , Ярмолич К.І. Скиба В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за первісною позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_2 про стягнення суми податкового боргу, за зустрічною позовною заявою ОСОБА_2 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - ОСОБА_2 (далі - відповідач), в якому просить:
- стягнути податковий борг з платника податків - фізичної особи ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до бюджету у розмірі 41989,83 гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в інтегрованих картках платника податків фізичної особи ОСОБА_2 обліковується податковий борг у розмірі 41989,83 грн, який виник у зв'язку з несплатою у встановлений термін сум грошових зобов'язань, які нараховані контролюючим органом та самостійно задекларовані платником за результатами річного декларування, однак не сплачені в добровільному порядку, що і стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Представником відповідача подано відзив та зустрічну позовну заяву до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, у якому просить суд відмовити в задоволенні первісного позову та визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №981247-2409-0403 від 23.07.2021 року на суму 41909,33 грн.
Частиною 3 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що вимоги за зустрічним позовом ухвалою суду об'єднуються в одне провадження з первісним позовом.
У випадку подання зустрічного позову у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, суд постановляє ухвалу про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження (частина 4 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи, що вимоги за первісним та зустрічним позовами взаємопов'язані і спільний їх розгляд є доцільним, суд ухвалив прийняти зустрічний позов до спільного розгляду з первісним позовом та об'єднати вимоги за зустрічним позовом в одне провадження з первісним позовом.
Оскільки розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження, враховуючи вимоги частини 4 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначив справу до розгляду в судове засідання.
Представник відповідача обґрунтував відзив та зустрічну позовну заяву наступним.
Органом місцевого самоврядування 22.06.2011 року Відповідачу, як фізичній особі по договору оренди від 22.06.2011 року строком на 49 років надана в оренду земельна ділянка, кадастровий номер 1224581700:01:001:0101 площею 47,3112 га для створення фермерського господарства. Договір оренди 29.07.2011 року зареєстровано у Відділі Держкомзему у П'ятихатському районі за № 12245000400056.
29.08.2011 року з метою використання вищевказаної земельної ділянки за цільовим призначенням Відповідачем зареєстровано Фермерське господарство «Мегаполис-Агро» (надалі Фермерське господарство), (ЄДРПОУ 36723250), засновником та керівником якого вона є. З моменту державної реєстрації (створення) Фермерське господарство здійснює свою діяльність, подає декларації та сплачує орендну плату за вказану земельну ділянку по даний час .
В 2021 році Фермерське господарство подало податкову декларацію з орендної плати №958 від 18.02.2021 року, визначивши її розмір 41909,33 грн. та повністю сплатило вказану суму до бюджету. До позову були надані копії відповідних документів, в тому числі витяг з Державного земельного кадастру та витяг з Державного реєстру речових прав, з яких вбачається, що орендарем вищевказаної земельної ділянки є Фермерське господарство, а не Відповідач , копії рішення засновника та акт приймання-передачі про передачу майнових прав з оренди Земельної ділянки Фермерському господарству.
Не заважаючи на, це податковий орган сформував податкове повідомлення-рішення №981247-2409-0403 від 23.07.2021 року на суму 41909,33 грн.
Відповідач вважає, що виконання вимог Позивача призведе до подвійного оподаткування (подвійного стягнення грошових коштів орендної плати за одну і ту ж саму оренду ), що протиріче вимогам ст.61 Конституції України.
Відповідач надав пояснення щодо зустрічного позову, згідно якого ФГ «Мегаполіс - Агро» з 30.08.2011 перебуває на обліку в П'ятихатській ДПІ ГУ ДПС у Дніпропетровській області, як платник податків за основним місцем обліку. Юридична адреса: Україна, 52119, Дніпропетровська область, П'ятихатський район, с. Зоря, вул. Молодіжна, буд. 45. Основний вид діяльності: 01.11 «вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур». ФГ «Мегаполіс - Агро» самостійно надано податкову декларацію по платі за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2021 рік, в якій розраховано податкове зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб за земельну ділянку загальною площею 47,3112 га, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Кам'янський район, селище Зоря, кадастровий номер земельної ділянки: 1224581700:01:001:0101. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 1396977,67грн., ставка податку 3%, задекларована сума орендної плати на 2021 рік становила 41909,33 грн.. Задекларована сума сплачена в повному обсязі, станом на 04.10.2024 у ФГ «Мегаполіс - Агро» податковий борг по орендній платі з юридичних осіб відсутній.
При цьому, відповідно до приписів ст.286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму орендної плати щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік, а фізичним особам нарахування податкового зобов'язання з орендної плати проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку, складене відповідно до Порядку №1204 за формою «Ф», оскільки у даному випадку контролюючий орган відповідно до законодавства самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних із порушенням податкового або іншого законодавства, бо у цьому разі перевірка платника не проводиться, а податкові зобов'язання визначаються на підставі даних державного земельного кадастру. Таким чином, нарахування сум податку фізичним особам є обов'язком податкового органу, що в свою чергу, підтверджує правомірність винесеного податкового повідомлення-рішення.
Протокольною ухвалою суду відмовлено в залученні як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Фермерського господарства «Мегаполис-Агро».
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив суд позов задовольнити, відмовити в задоволенні зустрічної позовної заяви.
Представник відповідача Матвієнко Світлани Анатоліївни в судовому засіданні підтримав позицію висловлену у зустрічній позовній заяві, в первинному позові просив відмовити, задовольнити зустрічну позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що на обліку у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області як платник податків перебуває фізична особа ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідно до інтегрованих карток платника податків- фізичної особи за ОСОБА_2 обліковується незаявлений податковий борг у сумі 41.989,83 грн., який формується з зобов'язання визначеного податковим повідомленням-рішенням №981247-2409-0403 від 23.07.2021 року на суму 41909,33 грн. та заборгованості по податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування (пеня 0,84 грн. та пеня 79,66 грн)
Податковий борг відображений в інтегрованій картці платника податків.
Відповідно до ст.59 Податкового кодексу України, у зв'язку із несплатою до бюджету сум податкового боргу Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області сформовано та направлено на адресу боржника податкову вимогу форми «Ф» №0116107-1307-1307-0428 від 05.10.2021 на суму 42758,60 грн., яка надіслана їй засобами поштового зв'язку на адресу: АДРЕСА_1 , поштове відправлення вручено адресату.
Як вбачається з матеріалів справи, 22.06.2011 року П'ятихатською районною державною адміністрацією відповідачу, як фізичній особі по договору оренди від 22.06.2011 року строком на 49 років надана в оренду земельна ділянка, кадастровий номер 1224581700:01:001:0101 площею 47,3112 га для створення фермерського господарства.
Договір оренди 29.07.2011 року зареєстровано у Відділі Держкомзему у П'ятихатському районі за № 12245000400056.
Відповідно до п. 14 Договору земельна ділянка передана в оренду для ведення фермерського господарства.
29.08.2011 реалізуючи своє право громадянина на створення фермерського господарства, яке безпосередньо пов'язано з наданням (передачею) земельної ділянки для ведення фермерського господарства, що є обов'язковою умовою для державної реєстрації фермерського господарства відповідач створила та зареєструвала Фермерське господарство «Мегаполис-Агро» (ЄДРПОУ 36723250).
Відповідно до п. 1.1. Статуту Фермерського господарства від 29.08.2011 року Фермерське господарство створене на підставі договору.
Рішенням засновника та голови Фермерського господарства від 29.08.2011 року Земельна ділянка передана в користування Фермерському господарству.
Згідно акту приймання-передачі від 29.08.2011 р. майнових прав відповідач передала право оренди земельної ділянки Фермерському господарству.
Відповідно до довідки №46 від 20.03.2024 року П'ятихатської міської ради, Фермерське господарство використовує Земельну ділянку за період 2011 - 2024 років.
Фермерське господарство 29.08.2011 року взяте на облік платника єдиного внеску.
Починаючи з 2011 року по даний час Фермерське господарство подає до позивача податкові декларації з орендної плати та сплачує до бюджету орендну плату.
Фермерське господарство подало податкову декларацію з орендної плати від 18.02.2021, визначивши в ній її розмір 41909,33 грн. та повністю сплатило вказану суму до бюджету.
Згідно витягу з Державного земельного кадастру № НВ-1200592092024 від 02.08.2024 року земельна ділянка має цільове призначення: 01.02 Для ведення фермерського господарства. У вказаному витягу зазначено орендаря Фермерське господарство «Мегаполис-Агро», зареєстрованого в ДЗК 29.07.2011 р.
Згідно з інформаційною довідкою № 399377359 від 15.10.2024 р. вбачається, що орендарем Земельної ділянки є також Фермерське господарство «Мегаполис-Агро», а не відповідач.
Отже, спір між сторонами виник з підстав несплати відповідачем податкового боргу по орендній платі з фізичних осіб на загальну суму 41909,33 грн, та боргу, який винник у зв'язку з несвоєчасною сплатою самостійно задекларованих зобов'язань у розмірі 0,84 грн. та пені 79,66 грн) .
Оскільки у добровільному порядку заборгованість відповідачем сплачена не була, позивач - податкова служба звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами статті 269 Податкового кодексу України (далі - ПК України), платниками плати за землю є: платники земельного податку; власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування; платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Відповідно до статті 270 ПК України, об'єктами оподаткування платою за землю є: об'єкти оподаткування земельним податком: земельні ділянки, які перебувають у власності; земельні частки (паї), які перебувають у власності; земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування; об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди
Землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (пункт 287.1 статті 287 ПК України).
Відповідно до пунктів 288.1 статті 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Отже, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується орендарем з дня виникнення права користування земельною ділянкою.
Згідно з пунктом 286.5 статті 286 ПК України, нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Нарахування фізичним особам сум земельного податку з підстав, визначених підпунктами в, г, д пункту 286.1 цієї статті, проводиться контролюючими органами виключно у разі надання зазначених даних такими фізичними особами.
У разі переходу права власності на земельну ділянку або права на земельну частку (пай) від одного власника - юридичної або фізичної особи до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося його право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.
У разі переходу права власності на земельну ділянку або права на земельну частку (пай) від одного власника - фізичної особи до іншого протягом календарного року контролюючий орган надсилає (вручає) податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Якщо такий перехід відбувся після 1 липня поточного року, контролюючий орган надсилає (вручає) попередньому власнику нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Положеннями пункту 286.1 статті 286 ПК України закріплено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Таким чином, зі змісту вказаних вище вимог слідує, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди земельної ділянки, а платником орендної плати є орендар такої земельної ділянки. В разі несплати орендарем обов'язкових платежів з орендної плати за землю, контролюючий орган зобов'язаний здійснити нарахування сум податку.
Надаючи оцінку доводам відповідача про те, що об'єктом плати за землю в розглянутих правовідносинах є земельна ділянка, надана в оренду з метою створення фермерського господарства, та фактично використовується фермерським господарством, яке реалізуючи права фактичного землекористувача має обов'язок внесення плати за землю, суд вказує наступне.
У статті 1 Закону України "Про фермерське господарство" (далі - Закон №937-IV) вказано, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 5, частиною першою статті 7 Закону №937-IV, право на створення фермерського господарства має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку та виявив бажання створити фермерське господарство. Надання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону №937-IV, фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.
Фермерське господарство (у будь-якій його формі) ініціюється для подальшої діяльності з виробництва товарної сільськогосподарської продукції, її переробки та реалізації на внутрішньому і зовнішньому ринках, з метою отримання прибутку, що відповідає наведеному у статті 42 Господарського кодексу України визначенню підприємництва як самостійної, ініціативної, систематичної, на власний ризик господарської діяльності, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Формування програми діяльності, залучення матеріально-технічних, фінансових та інші види ресурсів, використання яких не обмежено законом, є складовими елементами здійснення підприємницької діяльності в розумінні статті 44 Господарського кодексу України. При цьому можливість реалізації громадянином права на здійснення підприємницької діяльності у вигляді фермерського господарства безпосередньо пов'язана з наданням (передачею) громадянину земельних ділянок відповідного цільового призначення.
Враховуючи законодавчі обмеження у використанні земельної ділянки іншим чином, ніж це передбачено її цільовим призначенням, а також правові наслідки використання чи невикористання земельної ділянки не за її цільовим призначенням, надана громадянину у встановленому порядку для ведення фермерського господарства земельна ділянка в силу свого правового режиму є такою, що використовується виключно для здійснення підприємницької діяльності, а не для задоволення особистих потреб. Суб'єктом такого використання може бути особа - суб'єкт господарювання за статтею 55 Господарського кодексу України.
Відповідні висновки Великої Палати Верховного Суду викладені в постановах від 01.04.2020 у справі №320/5724/17 (провадження №14-385цс19) та №922/989/18 від 23.06.2020.
З аналізу приписів статей 1, 5, 7, 8 Закону №937-IV можна зробити висновок, що після отримання земельної ділянки фермерське господарство має бути зареєстроване у встановленому законом порядку і з дати реєстрації набуває статусу юридичної особи. З цього часу обов'язки землекористувача здійснює фермерське господарство, а не громадянин, якому надавалася відповідна земельна ділянка для ведення фермерського господарства.
Отже, із вищезазначених норм слідує, що після укладення договору оренди, фермерське господарство з дати державної реєстрації набуває статусу юридичної особи, та з цього часу обов'язки землекористувача земельної ділянки здійснює фермерське господарство, а не громадянин, якому вона надавалась.
Така практика застосування норм права щодо фактичної заміни у правовідносинах користування земельними ділянками орендаря й переходу обов'язків землекористувача земельних ділянок до фермерського господарства з дня його державної реєстрації є сталою та підтримується Великою Палатою Верховного Суду (висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постановах від 13.03.2018 у справі №348/992/16-ц, від 20.06.2018 у справі №317/2520/15-ц, від 22.08.2018 у справі №606/2032/16-ц, від 31.10.2018 у справі №677/1865/16-ц, від 21.11.2018 у справі №272/1652/14-ц, від 12.12.2018 у справі №704/29/17-ц, 16.01.2019 у справі №695/1275/17 та у справі №483/1863/17, від 27.03.2019 у справі №574/381/17-ц, від 03.04.2019 у справі №628/776/18).
Враховуючи викладене вище, суд доходить висновку, що з моменту державної реєстрації фермерського господарства та набуття ним прав юридичної особи таке господарство на основі норм права набуває як правомочності володіння і користування, так і юридичні обов'язки щодо використання земельної ділянки.
Суд звертає увагу, що у відносинах, а також спорах з іншими суб'єктами, голова фермерського господарства, якому була передана у власність, постійне користування чи оренду земельна ділянка, виступає не як самостійна фізична особа, власник, користувач чи орендар земельної ділянки, а як представник (голова, керівник) фермерського господарства. У таких правовідносинах їх суб'єктом є не фізична особа - голова чи керівник фермерського господарства, а фермерське господарство як юридична особа (постанова Великої Палати Верховного Суду від 20.03.2019 у справі №615/2197/15-ц (провадження №14-533цс18).
Відтак, з моменту створення селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства) до фермерського господарства переходять правомочності володіння і користування та юридичні обов'язки щодо використання земельної ділянки його засновника. Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду №922/989/18 від 23.06.2020.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що у відповідача немає у користуванні (в розумінні використання) земельної ділянки, за яку у податкового органу виникли підстави для нарахування орендної плати у розмірі 41909,33 грн. ОСОБА_2 було надано земельну ділянку по договору оренди для ведення селянського (фермерського) господарства з кадастровим номером №1224581700:01:001:0101 площею 47,3112 га на території Зорянської сільської ради П'ятихатського району Дніпропетровської області.
Реалізуючи своє право громадянина на створення фермерського господарства, яке безпосередньо пов'язано з наданням (передачею) земельної ділянки для ведення фермерського господарства, що є обов'язковою умовою для державної реєстрації фермерського господарства позивачем було створено та зареєстровано Фермерське господарство «Мегаполис-Агро» (ЄДРПОУ 36723250).
Фермерське господарство «Мегаполіс-Агро» подає до позивача податкові декларації та сплачує до бюджету орендну плату.
На підтвердження цього відповідач долучив до матеріалів справи копію податкової декларації з орендної плати за 2021 рік, в якій визначеної розмір 41909,33 грн. та копії платіжних квитанцій, з яких вбачається, що вказані зобов'язання повністю сплачено до бюджету.
Також, суд зазначає, що в Україні не допускається подвійне оподаткування тому, що плата за земельну ділянку для ведення селянського (фермерського) господарства з кадастровим №1224581700:01:001:0101 площею 47,3112 га на території Зорянської сільської ради П'ятихатського району Дніпропетровської області проводиться в повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що суб'єкт владних повноважень в особі Головного управління ДПС у Дніпропетровській області діяв не у спосіб визначений законами та Конституцією України. Позивач безпідставно нарахував борг в розмірі 41909,33 керівнику фермерського господарства Матвієнко Світлані Анатоліївні як фізичній особі.
При цьому суд враховує роз'яснення, що викладені у пункті 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, відповідно до якого обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Цей же принцип знайшов свій вираз у низці рішень Європейського суду з прав людини, у яких ЄСПЛ неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain); рішення у справі "Серявін та інші проти України").
Щодо заборгованості, яка обліковується в інтегрованих картках платника податків фізичної особи ОСОБА_2 , який винник у зв'язку з несвоєчасною сплатою самостійно задекларованих зобов'язань у розмірі 0,84 грн. та пені 79,66 грн. то суд зазначає про таке.
До первісного позову надано розрахунок-довідку пені, що нарахована по фізичній особі ОСОБА_2 на суму 79,66 грн та витяг з системи Податковий блок з наявністю пені у розмірі 0,84 грн., проте з зазначених документів не можливо встановити на які суми нарахована пеня, зазначено лише дати по терміну сплати невизначених зобов'язань за минулі роки на дату 21.05.2021р., 25.08.2022р. та 11.08.2023 рік, які погашені платежем від 22.09.2023 року (напрямок платежу не визначений).
Таким чином, на думку суду не достатньо обгрунтован розрахунок пені, тому, суд доходить висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог первісного позову та відсутність підстав для їх задоволення.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позивачем у зустрічному позові обґрунтовані та доведені позовні вимоги у вказаній вище частині.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про залишення позовних вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу без задоволення, та відповідно задоволення зустрічних позовних вимог ОСОБА_2 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, про таке.
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_2 документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань податкового органу.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує:
1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи;
2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;
3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо;
4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись (частина дев'ята статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Зміст наведених положень законодавства дає підстави для висновку про те, що документально підтверджені судові витрати на правничу допомогу адвоката підлягають компенсації стороні, яка не є суб'єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Суд звертає увагу на те, що при визначенні суми відшкодування судових витрат суд повинен керуватися критерієм реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерієм розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та суті виконаних послуг. Витрати на правову допомогу мають бути документально підтверджені та доведені договором про надання правничої допомоги, актами приймання-передачі наданих послуг, платіжними документами про оплату таких послуг, розрахунками таких витрат тощо.
Водночас, при визначенні суми компенсації витрат, понесених на правничу допомогу, суди мають досліджувати на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категорії складності справи, витраченого адвокатом часу, об'єму наданих послуг, ціни позову та (або) значенню справи.
Судом встановлено, що на підтвердження розміру понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу в сумі 7000,00 грн., представником позивача надано:
- ордер серії АЕ №1308445;
- Договір №26 від 08.08.2024 року про надання правової допомоги, який укладений між адвокатом Скиба В.В. та ОСОБА_2 в якому визначено, що розрахунок проводиться на підставі розрахунку Адвоката, вартість 1 години 1000 грн.
- Акт виконаних робіт: вартість послуг згідно п.3.1. Договору становить 1000грн/ на годину, витрачено 7 годин, вартість послуг становить 7000 грн.
- Квитанція до прибуткового ордеру №9 на 7000 грн.
- Розрахунок відповідно до якої сума гонорару складає 7000,00 грн.
Пунктом 3.2 рішення Конституційного Суду від 30.09.2009 року №23-рп/2009 передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз'яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах, тощо. Вибір форми та суб'єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб'єктами права.
Верховним Судом в постанові від 27.06.2018 року у справі №826/1216/16 зазначено, що склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
Тож, при визначенні суми відшкодування, суд має виходити з критеріїв реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Таким чином, суд вважає, що визначена адвокатом сума понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу, за результатами розгляду справи є належним чином обґрунтована, а також співмірна обсягу послуг і витраченого адвокатом часу із розміром заявленої суми витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст. ст.ст.243-245, 250 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу відмовити.
Зустрічну позовну заяву ОСОБА_2 до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області №981247-2409-0403 від 23.07.2021 року на суму 41909,33 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_3 судові витрати, що складаються із судового збору в розмірі 1211,20 грн. витрати на правничу допомогу в розмірі 7000 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 16 грудня 2024 року.
Суддя О.В. Єфанова