16 квітня 2025 року Справа № 160/4445/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/4445/25 за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
І. ПРОЦЕДУРА
11.02.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду засобами поштового зв'язку надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), в якій позивач, з урахуванням уточнень від 20.02.2025 року, просить:
- визнати протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях щодо відмови у видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського - Начальник штабу полку (Стройові підрозділи поліції);
- зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідку про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського - Начальник штабу полку (Стройові підрозділи поліції);
- стягнути з Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви у сумі 1211 грн. 20 копійок.
Ухвалою суду від 13.02.2025 року позов залишено без руху, з підстав передбачених ст.ст. 160,161 КАС України.
Позивачем усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 24.02.2025 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 262 КАС України.
Також ухвалою суду від 24.02.2025 року витребувано у відповідача додаткові докази по справі, зокрема:
- звернення позивача про видачу/направлення до Пенсійного органу оновленої довідки станом на листопад 2019 року;
- листи/відмови (рішення) відповідача на звернення позивача;
- інформацію/відомості, які послугували підставою для відмови у видачі оновленої довідки станом на листопад 2019 рок та всі докази щодо суті спору.
12.03.2025 року відповідачем подано відзив на позовну заяву.
У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Отже, рішення у цій справі приймається судом 16.04.2025 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 з 2002 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.
З вересня 2017 року отримував пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З 01.07.2023 року ОСОБА_1 поновлено виплату пенсії за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від у справі № 160/12220/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
У той же час перерахунок пенсії ОСОБА_1 був проведений на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» від 24.01.2024 № 33/24/С-11117 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського - Заступник командира полку /Стройові підрозділи поліції/.
ОСОБА_1 був звільнений з посади «заступника командира - начальника штабу полку патрульно-постової служби міліції УВС м. Кривого Рогу».
З метою отримання довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за прирівняною посадою «начальник штабу полку» адвокат Макарова А.Ф., звернулась до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях в інтересах ОСОБА_1 із заявою про видачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою - «начальник штабу полку» для проведення перерахунку пенсії в установленому законом порядку.
У відповідь на вказану заяву було відмовлено у видачі довідки за вказаною посадою з тих підстав, що посада «заступник командира - начальника штабу полку патрульно-постової служби міліції УВС м. Кривого Рогу» (з якої було звільнено ОСОБА_1 , наказ УВС Дніпропетровської області від 07.12.1993 р. №116 л/с) відповідно до п.2 розділу X Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських» (наказ МВС №138 від 17.02.2017 р.), прирівняна до посади «заступник командиру полку стройових підрозділів поліції». Таким чином, відсутні підставі для видачі довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою «начальник штабу полку» для проведення перерахунку пенсії.
Позивач вважає таку відмову Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях у видачі ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою «начальник штабу полку» протиправною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, тому звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх порушених прав.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 січня 2024 року у справі №160/27674/23 Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» було зобов'язано підготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року.
Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 січня 2024 року у справі №160/27674/23 виконано.
Довідка про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року №33/24/ С-11117 від 24.01.2024 року виготовлена та листом №33/24-276 від 24.01.2024 року направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та знаходиться в пенсійній справі ОСОБА_1 . В довідці №33/24/С-11117 від 24.01.2024 складеної на ім'я ОСОБА_1 , посада «заступник командира - начальник штабу полку патрульно-постової служби міліції УВС м. Кривого Рога» (з якої було звільнено ОСОБА_1 , наказ УВС Дніпропетровської області від 07.12.1993 р. №116 л/с), відповідно до п.2 розділу Х Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських» (наказ МВС №138 від 17.02.2017 р.), прирівняна до посади «заступник командиру полку стройових підрозділів поліції».
Відповідно до наказу УВС Дніпропетровської області від 07.12.1993 року №116л/с (за особовим складом): - у відповідності з Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України звільнити з органів внутрішніх справ в «запас» Збройних Сил по п. 64 «ж» (за власним бажанням) підполковника ОСОБА_1 / НОМЕР_1 / заступника командира - начальника штабу полку патрульно-постової служби міліції УВС м. Кривого Рогу, з 06 грудня 1993 року.
Враховуючи вищезазначене, довідка про грошове забезпечення станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою «заступник командиру полку стройових підрозділів поліції» виготовлена Державною установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» та знаходиться в пенсійній справі ОСОБА_1 .
Вважають, що для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського-начальник штабу (стройові підрозділи поліції) підстави відсутні.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Суд, дослідив матеріали справи, з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінив докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізував застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Позивачу була призначена пенсія на підставі норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У подальшому позивача з 01.09.2017 переведено на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказаний вид пенсії позивач отримував до 04.06.2023.
З 05.06.2023 позивач отримує пенсію, відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, 28.08.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 19.11.2019.
Листом від 20.09.2023 за № 33/24-3188 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для виготовлення такої довідки, оскільки на момент проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови №103 позивач не отримував пенсію за Законом №2262-ХІІ та на обліку як пенсіонер органів внутрішніх справ не перебував.
Вважаючи відмову відповідача у виготовленні довідки станом на 19.11.2019 року протиправним, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.01.2024 року по справі №160/27674/23:
визнано протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області" щодо відмови підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , оформлену листом № 33/24-3188 від 20.09.2023;
зобов'язано Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області" (код ЄДРПОУ 08805223) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) станом на 19.11.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Встановлено, що на викання рішення суду було виготовлено довідку Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» від 24.01.2024 №33/24/С-11117 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського - Заступник командира полку /Стройові підрозділи поліції/.
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від у справі №160/12220/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Перерахунок пенсії ОСОБА_1 був проведений на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» від 24.01.2024 № 33/24/С-11117 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського - Заступник командира полку /Стройові підрозділи поліції/.
Позивач зазначає про те, що він був звільнений з посади «заступника командира - начальника штабу полку патрульно-постової служби міліції УВС м. Кривого Рогу».
З метою отримання довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за прирівняною посадою «начальник штабу полку» представник позивача звернувся до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях в інтересах ОСОБА_1 із заявою про видачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою - «начальник штабу полку» для проведення перерахунку пенсії в установленому законом порядку.
У відповідь на вказану заяву було відмовлено у видачі довідки за вказаною посадою з тих підстав, що посада «заступник командира - начальника штабу полку патрульно-постової служби міліції УВС м. Кривого Рогу» (з якої було звільнено ОСОБА_1 , наказ УВС Дніпропетровської області від 07.12.1993 р. №116 л/с) відповідно до п.2 розділу X Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських» (наказ МВС №138 від 17.02.2017 р.), прирівняна до посади «заступник командиру полку стройових підрозділів поліції». Таким чином, відсутні підставі для видачі довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою «начальник штабу полку» для проведення перерахунку пенсії.
Позивач вважаючи таку відмову Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях у видачі ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою «начальник штабу полку» протиправною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, тому звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладених в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2262-ХІІ, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Статтею 7 Закону №2262-ХІІ визначено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому, різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до статті 10 Закону №2262-ХІІ, призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною першою та другою статті 63 Закону №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено частиною третьою щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, Законом України від 23.12.2015 №900-VIII (набрав чинності 29.12.2015), яким також доповнено пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» абзацом другим такого змісту: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб».
11.11.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Пунктом 1 цієї постанови встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103, пунктом 3 якої вирішено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Пунктом 5 Постанови №103 передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., №45.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
Таким чином, слід дійти до висновку про обґрунтованість доводів позивача про наявності підстав для видачі довідки для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на листопад 2019 року.
Так, з огляду на визнання судом нечинними змін, внесених Постановою №103, зокрема, до пункту 5 та додатку 2 до Порядку №45, якими визначено складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, а також форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 (05.03.2019) діє редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку №45, що були чинними до зазначених змін.
Зокрема, пунктом 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін на підставі Постанови №103, було передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Наведеною у додатку 2 до Порядку №45 формою довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії було передбачено врахування додаткових складових грошового забезпечення (зокрема, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії тощо).
З 19.11.2019 року - дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.
Тобто, з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Слід вказати про те, що скасовуючи пункт 3 Постанови №103 суди першої та другої інстанції у адміністративній справі № 826/12704/18 дійшли висновків про те, що вказаний пункт Постанови №103 у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, та фактично звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам.
Таким чином, з 19 листопада 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Відповідно до частин другої та третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Так, враховуючи наведене, встановлено, що з 05.06.2023 позивач отримує пенсію, відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
28.08.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 19.11.2019.
Листом від 20.09.2023 за № 33/24-3188 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для виготовлення такої довідки, оскільки на момент проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови №103 позивач не отримував пенсію за Законом №2262-ХІІ та на обліку як пенсіонер органів внутрішніх справ не перебував.
Вважаючи відмову відповідача у виготовленні довідки станом на 19.11.2019 року протиправним, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.01.2024 року по справі №160/27674/23:
визнано протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області" щодо відмови підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , оформлену листом № 33/24-3188 від 20.09.2023;
зобов'язано Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області" (код ЄДРПОУ 08805223) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) станом на 19.11.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Встановлено, що на викання рішення суду було виготовлено довідку Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» від 24.01.2024 №33/24/С-11117 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського - Заступник командира полку /Стройові підрозділи поліції/.
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від у справі №160/12220/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
У той же час, перерахунок пенсії ОСОБА_1 був проведений на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» від 24.01.2024 № 33/24/С-11117 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського -Заступник командира полку /Стройові підрозділи поліції/.
Позивач зазначає про те, що він був звільнений з посади «заступника командира -начальника штабу полку патрульно-постової служби міліції УВС м. Кривого Рогу».
З метою отримання довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за прирівняною посадою «начальник штабу полку» представник позивача звернувся до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях в інтересах ОСОБА_1 із заявою про видачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою - «начальник штабу полку» для проведення перерахунку пенсії в установленому законом порядку.
У відповідь на вказану заяву було відмовлено у видачі довідки за вказаною посадою з тих підстав, що посада «заступник командира - начальника штабу полку патрульно-постової служби міліції УВС м. Кривого Рогу» (з якої було звільнено ОСОБА_1 , наказ УВС Дніпропетровської області від 07.12.1993 р. №116 л/с) відповідно до п.2 розділу X Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських» (наказ МВС №138 від 17.02.2017 р.), прирівняна до посади «заступник командиру полку стройових підрозділів поліції». Таким чином, відсутні підставі для видачі довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою «начальник штабу полку» для проведення перерахунку пенсії.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 №760 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 за № 1152/32604) «Про затвердження Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань» (далі - Інструкція), в частині 3 розділу І визначено, що функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів виконують уповноважені структурні підрозділи, визначені МВС.
У пункті 2 розділу ІІІ Інструкції зазначено, що при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 № 129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» (далі наказ № 129) уповноваженим структурним підрозділом з підготовки (перерахунку) пенсій було визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.
З 16.04.2021 року наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.04.2021 № 291 внесено зміни до пункту 1 Наказу № 129 та визначено уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України з покладанням таких функцій на сектори із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.
Починаючи з 01.05.2024 року згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.04.2024 року № 259 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій», Головний сервісний центр МВС уповноважено на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі №160/8324/19 та судових рішень у справах № 26/3858/18 та № 826/12704/18, з покладенням такої функції на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС).
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.06.2024 року № 432 «Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22.04.2024 року №259 регіональним сервісним центрам Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС) надано повноваження з розгляду звернень про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди та надання роз'яснень згідно чинного законодавства.
У відповідності до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
13.02.2008 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом.
Пунктом 3 Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Дану норму Закону №2262-Х11 було реалізовано шляхом прийняття постанови Кабінетом Міністрів України від 21.02.2018р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), згідно з якою перерахунок пенсій призначених згідно із Законом №2262- Х11 станом на 01 січня 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, було проведено з 01 січня 2016 року.
Для забезпечення перерахунку пенсій наказом МВС від 17.02.2017 року №138 затверджено Перелік посад осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посада поліцейських (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 за №348/30216).
Так, як судом зазначалось вище, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 січня 2024 року у справі №160/27674/23 Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» було зобов'язано підготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року.
Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 січня 2024 року у справі №160/27674/23 виконано та виготовлено оновлену довідку.
Так, довідка про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року №33/24/ С-11117 від 24.01.2024 року виготовлена та листом №33/24-276 від 24.01.2024 року направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та знаходиться в пенсійній справі ОСОБА_1 .
У довідці №33/24/С-11117 від 24.01.2024 складеної на ім'я ОСОБА_1 , посада «заступник командира - начальник штабу полку патрульно-постової служби міліції УВС м. Кривого Рога» (з якої було звільнено ОСОБА_1 , наказ УВС Дніпропетровської області від 07.12.1993 р. №116 л/с), відповідно до п.2 розділу Х Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських» (наказ МВС №138 від 17.02.2017 р.), прирівняна до посади «заступник командиру полку стройових підрозділів поліції».
Слід вказати про те, шо згідно наказу УВС Дніпропетровської області від 07.12.1993 року №116л/с (за особовим складом):
- у відповідності з Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України звільнити з органів внутрішніх справ в «запас» Збройних Сил по п. 64 «ж» (за власним бажанням) підполковника ОСОБА_1 / НОМЕР_1 / заступника командира - начальника штабу полку патрульно-постової служби міліції УВС м. Кривого Рогу, з 06 грудня 1993 року.
Таки чином, довідка про грошове забезпечення станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою «заступник командиру полку стройових підрозділів поліції» виготовлена Державною установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» та знаходиться в пенсійній справі ОСОБА_1 .
Отже, слід дійти висновку, що для виготовлення іншої довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського-начальник штабу (стройові підрозділи поліції) підстави відсутні.
Враховуючи наведене, слід дійти до висновку, про залишення позовних вимог позивача без задоволення.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини четвертої статті 242 КАС України судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позивачем обґрунтовані та доведені позовні вимоги у вказаній вище частині.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про залишення позовних вимог ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, без задоволення.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, про таке.
Судові витрати покласти на позивача згідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Судові витрати покласти на позивача згідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ).
Відповідач: Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) (49000, м.Дніпро, пр. Праці, 16, код ЄДРПОУ 45291657).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 16.04.2025 року.
Суддя В.В. Ільков