Справа № 287/2392/24
провадження 3/287/1769/25
14 квітня 2025 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Русин Микола Григорович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, паспорт серії НОМЕР_1 виданий 21.01.2020 року Олевським РВ УМВС України, не працюючої, жительки АДРЕСА_1 за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 111026 від 01.11.2024 року вбачається, що 01.11.2024 року в АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 перебуваючи в свого брата ОСОБА_2 вчинила відносно його домашнє насильство, а саме умисні дії економічного характеру.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що стверджується матеріалами справи. Причини неявки суду невідомі, заяв про відкладення розгляду справи від ОСОБА_1 не надходило.
Потерпілий ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Зокрема, у рішенні «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року Європейський Суд з прав людини наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».
Стаття 268 КУпАП не містить заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за ст. 173-2 КУпАП без обов'язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, яка належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, однак не з'явилася в судове засідання, не подавши клопотання про його відкладення.
Відповідно до ст. 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідивши наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого прийняти законне, обґрунтоване і вмотивоване рішення.
Стосовно строків накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашнього насильству та боротьби з цими явищами» від 22 травня 2024 року № 3733-ІХ частину третю ст. 38 КУпАП викладено редакції, відповідно до якої адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 173-2 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня вчинення відповідного правопорушення.
Зазначений Закон набрав чинності 19.12.2024 та окремих положень щодо його зворотної дії, стосовно вчинених раніше правопорушень, не містить.
У попередній редакції статті 38 КУпАП строк накладення адміністративного стягнення за статтею 173-2 цього Кодексу становив три місяці.
Крім того, Законом № 3733-IX статтю 173-2 КУпАП викладено у новій редакції, відповідно до якої змінено диспозицію цієї статті та посилено санкцію.
У зв'язку з цим, на переконання суду, після набрання чинності Законом № 3733-IX відбулося посилення відповідальності осіб за статтею 173-2 КУпАП в частині збільшення строків накладення стягнення та посилення санкції за це адміністративне правопорушення.
Таким чином, при розгляді даної справи про адміністративне правопорушення, застосування статтей 38 та 173-2 КУпАП в редакції Закону № 3733-IX, призведе до посилення відповідальності ОСОБА_1 в частині збільшення строків накладення та розміру відповідного стягнення, що суперечить вимогам ст. 8 КУпАП.
У зв'язку з цим, при розгляді справи ОСОБА_1 суд застосовує положення статті 38 та 173-2 КУпАП в редакції чинній на час вчинення нею діяння за яке щодо неї складено протокол про адміністративне правопорушення.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 111026 від 01.11.2024 року вказане адміністративне правопорушення було вчинено 01.11.2024 року, отже саме з цієї дати (01.11.2024) розпочався відлік строків накладення адміністративного стягнення, установлених статтею 38 КУпАП.
Таким чином, станом на дату розгляду справи строк накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 минув.
Судом розгляд зазначеної справи призначався в межах строків, встановлених ст. 38 КУпАП, однак справа не була розглянута в установлені строки з незалежних від суду причин.
Дослідивши наявні матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку, що провадження в справі відносно ОСОБА_1 слід закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись статтями 38, ч. 1 ст. 173-2, 251, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: М. Г. Русин