Справа № 170/192/25 Провадження № 3/170/119/25
16 квітня 2025 року сел. Шацьк
Суддя Шацького районного суду Волинської області Жевнєрова Н.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від СПД №2 (сел. Шацьк) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , який до адміністративної відповідальності не притягувався, якому роз'яснено процесуальні права, передбачені ст. 268 КУпАП,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП,
Інспектором СПД №2 (сел. Шацьк) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області Наумичем С.В. 07.04.2025 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №293077 щодо ОСОБА_2 , у якому вказано, що водій ОСОБА_2 07.04.2025 о 10:03 по вул. Набережна в с. Світязь Ковельського району Волинської області керував автомобілем марки "Ауді 80", д.н.з. НОМЕР_1 ,будучи особою щодо якої постановою Рожищенського РВ ДВС Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) у виконавчому провадженні №61665475 від 30.03.2020 встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами. У протоколі вказано, що ОСОБА_2 своїми діями порушив вимоги ч. 10 ст. 15 Закону України "Про дорожній рух", чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 126 КУпАП.
Проте викладені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи в суді.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний на підставі досліджених доказів з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення; поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції відеозапису.
Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Належно повідомлений про розгляд справи ОСОБА_2 в судове засідання не прибув, надіслав на адресу суду постанову від 04.04.2025 про скасування тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами у виконавчому провадженні №61665475 від 30.03.2020.
У постанові вказано, що у зв'язку з погашенням боржником ОСОБА_2 заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі, Головним державним виконавцем Луцького відділу ДВС у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Киричик В.М. 04.04.2025 скасовано тимчасове обмеження ОСОБА_2 у праві керування транспортними засобами, встановлене щодо нього постановою Рожищенського РВ ДВС Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 11.08.2020 у виконавчому провадженні №61665475 від 30.03.2020.
Частиною 3 статті 126 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Суддя установив, що на час складення протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №293077 від 07.04.2025 щодо ОСОБА_2 заходи примусового виконання у виконавчому провадженні №61665475 від 30.03.2020 у виді обмеження ОСОБА_2 у праві керування транспортними засобами були відсутні.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин факт вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП, є недоведеним, тому суд дійшов висновку про відсутність події та складу вказаного адміністративного правопорушення, що є підставою для закриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, на підставі ч. 3 ст. 126, п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 126 КУпАП (протокол серії ЕПР1 №293077 від 07.04.2025), на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу вказаного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду через Шацький районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя /підпис/ Н.В.Жевнєрова Згідно з оригіналом
Суддя Шацького районного суду Волинської області Н.В.Жевнєрова