Справа № 161/550/25
Провадження № 3/161/687/25
10 квітня 2025 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді - Кихтюка Р.М.,
секретаря - Дмитроци Б.М.,
з участю:
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
захисника - Осадовського Р.Е.
прокурора - Бурко О.М.,
розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонерки,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Із протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділу перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності управління дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області, відповідно до п.п. «и», п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія зазначеного Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (щорічна декларація «при звільненні»).
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину в інкримінованому правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, не визнала.
При цьому, захисник просив провадження у справі закрити у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, її захисника, прокурора, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Судом з'ясовано, що відповідно до наказу «Про переведення ОСОБА_1 » №25-к від 28.03.2019 року, ОСОБА_1 переведено з 01.04.2019 року на посаду головного спеціаліста відділу перевірки обґрунтованості видачі листів непрацездатності управління дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області (а.с. ).
Згідно наказу від №76-к від 30.05.2022 року, ОСОБА_1 01.06.2023 року звільнено із вказаної посади у зв'язку із скороченням чисельності та штату працівників згідно п. 1 ст. 40 КЗпП України (а.с. ).
У відповідності до вимог абзацу 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення відповідної діяльності подати у встановленому частиною першої цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно вимог ст. 47 згаданого Закону, подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку.
Національне агентство забезпечує відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства.
За таких обставин, головний спеціаліст відділу перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності управління дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області була зобов'язана до 00 год. 00 хв. 01.04.2024 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні».
Моніторингом Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію «після звільнення » подано несвоєчасно, а саме: 30.03.2024 року (а.с. ).
Подальшою перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 мала реальну можливість своєчасно подати декларацію, оскільки будь-яких поважних причин, які б перешкоджали вчасно подати відповідне повідомлення у неї було.
При цьому, ОСОБА_1 належним чином була ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «після звільнення», чим порушила вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією за ч. 1 ст.172-6 КУпАП, стверджується також належними та допустимими по справі доказами, а саме: протоколом за №10 від 06.01.2025 року про адміністративне правопорушення; письмовими поясненнями ОСОБА_1 про обставини вчинення адміністративного правопорушення, витягом з Єдиного Державного Реєстру Декларацій та іншими матеріалами справи.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Щодо клопотання захисника про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку зі спливом строку накладення адміністративного стягнення, то суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Так, листом Департаменту стратегічних розслідувань від 30.09.2024 року доручено співробітникам Управління стратегічних розслідувань в Волинській області ДПС Національної поліції України перевірити факт можливого порушення вимог антикорупційного законодавства щодо певного кола суб'єктів декларування.
Разом з тим, такий лист сам собою не виявляє, не фіксує та не встановлює факт вчинення суб'єктами декларування відповідного адміністративного правопорушення, а лише ініціює перевірку органом УСР у Волинській області з метою встановлення та виявлення наявності порушень законодавства з питань дотримання фінансового контролю.
Після отримання вказаного листа співробітниками УСР була розпочата робота направлена на збір необхідних відомостей, документів, декларацій задля можливості встановлення факту наявності або відсутності адміністративного правопорушення та підготовки та збирання доказів для висування обвинувачення у формі протоколу про адміністративне правопорушення.
У зв'язку із викладеним, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання сторони захисту про закриття справи про адміністративне правопорушення на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, а саме у зв'язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.
При накладенні адміністративного стягнення, у відповідності до вимог, передбачених ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суд по справі не вбачає.
А тому, враховуючи всі обставини справи, особу правопорушника, яка є особою пенсійного віку, має постійне місце проживання, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, , а тому суд приходить до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції статті, за якою кваліфіковано правопорушення, у виді штрафу в мінімальному розмірі.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 22, 23, 33-34, 283, 284 КУпАП, на підставі ч. 1 ст.172-6 КУпАП, ст. ст. 3, 45, 47 Закону України «Про запобігання корупції», суд, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Р.М. Кихтюк