Справа № 522/6000/25-Е
Провадження №2-а/522/253/25
16 квітня 2025 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Федчишена Т. Ю., вирішуючи питання про відкриття провадження за матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДМС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця та визнання протиправною і скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -
До Приморського районного суду м. Одеси через підсистему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДМС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця та визнання протиправною і скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали позовної заяви, вважаю, що позовна заява підлягає залишенню без руху, з огляду на таке.
Частиною 1 статті 171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Статтею 286 КАС України визначено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно з приписами ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Отже законодавець пов'язує початок перебігу строку на оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності з днем ухвалення відповідного рішення (постанови).
Як слідує з оскаржуваної постнови про накладення адміністративного стягнення, вона прийнята відповідачем 05.03.2025. Того ж дня, а саме 05.03.2025, ОСОБА_1 отримав копію цієї постанови, що свідчить його підпис у ній.
Частиною 6 ст. 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду, позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Частиною 1 ст. 123 КАС України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Як слідує з позовної заяви, позивач оскаржує рішення суб'єкта владних повноважень щодо притягнення його до адміністративної відповідальності від 05.03.2025, проте до суду він звернувся з даним позовом лише 25.03.2025, тобто із пропуском строку, встановленого ч. 2 ст. 286 КАС України.
Отже, позов в частині оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності подано позивачем з пропуском строків звернення до суду, заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду позивачем до позовної заяви не додано.
Крім того, відповідно до п. 4 та п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Проте позивачем, у порушення вимог вищевказаної процесуальної норми, не викладено обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги в частині оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. ст. 160, 161 КАС України, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 121, 123, 160, 161, 169, 241, 248, 286 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДМС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця та визнання протиправною і скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків.
У разі неусунення зазначених недоліків у встановлений строк позовна заява буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Тетяна ФЕДЧИШЕНА