Справа № 473/1853/25
іменем України
"15" квітня 2025 р. місто Вознесенськ
Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі головуючого - судді Дробинського О.Е.,
з участю секретаря судового засідання Данилевич Т.О.,
прокурора Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону Маковецького Є.В.,
особи, притягнутої до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянув протокол №142 від 26 березня 2025 року, що надійшов з Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку міста Херсона, громадянку України, працює на посаді головного спеціаліста групи психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом морально-психологічного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 та будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, відповідно до п,п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, декларації типу «щорічна» за 2023 рік, чим скоїла адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до наказу №49-ДС від 31 липня 2023 року ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста групи морально-психологічного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Присяга державного службовця ОСОБА_1 прийнята 01 серпня 2023 року за вказаною посадою.
Відповідно до посадової інструкції посада головного спеціаліста групи психологічної підтримки персоналу відноситься до посад державної служби категорії «В». Основними посадовими обов'язками відповідно до інструкції є: своєчасне та достовірне ведення обліку результатів професійно- психологічного відбору кандидатів для проходження військової служби; участь у проведенні заходів щодо надання психологічної допомоги сім'ям військовослужбовців, які загинули чи померли в період проходження військової служби; організація та контроль щодо проведення якісного професійно- психологічного відбору громадян для проходження служби у військовому резерві; інші передбачені посадовою інструкцією;
Таким чином, обіймаючи посаду головного спеціаліста групи психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 - ОСОБА_1 є державним службовцем категорії «В» та відповідно є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, і на неї поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Відповідно до постанови КМУ від 23 лютого 2022 року №154 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» визначено, що штатні посади територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки комплектуються військовослужбовцями, державними службовцями та працівниками Збройних Сил (далі - працівники) відповідно до їх штату та штатного розпису. Добір військовослужбовців для комплектування територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, їх призначення на посади, проходження військової служби та звільнення з неї здійснюються відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.
В той же час, цією ж постановою визначено, що відносини які виникають у зв'язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби державними службовцями, регулюються Законом України «Про державну службу».
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу», державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Згідно ст. 1 Закону, державний орган - орган державної влади, в тому числі колегіальний державний орган, інший суб'єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю.
Відповідно до абзацу другого пункту 3 частини другої статті 6 Закону України «Про державну службу», інші посади державної служби, не віднесені до категорій «А» і «Б», віднесено до посад категорії «В» державної служби. Відповідно до підпункту «В», пункту 1, частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, особами, на яких поширюються дія цього Закону, є державні службовці.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону - особи, зазначені у п. 1, пп. «а», «в»-«ґ» гі. 2 ч. 1 ст. З цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан який діє бо теперішнього часу.
У зв'язку з ніш НАЗК відповідно до роз'яснень від 07 березня 2022 року «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок)» які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03 березня 2022 року 2115-ІХ «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» - відтерміновано обов'язок подання декларації.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ який набрав чинності 12.10.2023 року - відновлено обов'язок декларування.
Відповідно до роз'яснення НАЗК «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 №4 визначено, що щорічну декларацію за 2023 рік потрібно подати до - 31 березня 2024 року.
Так, посада державного службовця яку обіймає ОСОБА_1 не входить до переліку посад визначених ч. 7 - 14 ст. 45 Закону.
Відповідно до цього ж роз'яснення НАЗК визначено, що якщо особа, у якої виник обов'язок подати декларацію кандидата на посаду, незалежно від обставин вже подала щорічну декларацію (з будь-якою позначкою) за минулий рік, декларація кандидата на посаду за цей період не подається.
З урахуванням вищевикладеного ОСОБА_1 , будучи призначеною на посаду 31 липня 2023 року зобов'язана у термін до 31 березня 2024 року подати «щорічну» декларацію за 2023 рік.
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу «щорічна» за 2023 рік подала лише 01 квітня 2024 року, чим допустила порушення встановленого строку подання електронної декларації, що підтверджується витягом з веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до особової картки державного службовця ОСОБА_1 ознайомлена в тому числі з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» про що наявний її особистий підпис від 21 серпня 2024 року.
Окрім того відповідно до відомості наданої ІНФОРМАЦІЯ_3 - ОСОБА_1 попереджена про необхідність подання декларації про що наявний її особистий підпис.
Згідно послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 (іпн- НОМЕР_1 ) у період з 01 січня 2024 року по 02.04.2024 встановлено, що остання зайшла до Реєстру декларацій та почала роботу лише 01 квітня 2024 року о 13:32 години та цього ж дня о 14:08 години останньою успішно подано щорічну декларацію за 2023 рік.
При цьому відповідно постанови великої палати Верховного суду від 24 січня 2021 року у справі № 800/30/17(990/1/1328/18) суд встановив, що вжиття конструкції «повинна була дізнатися» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строків.
Поважними можуть бути визнані лише ті обставини, які були об'єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Відповідно до абз. 9 підп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 № 223-943/ 0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
На підставі викладеної Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22.05.2017 року за № 223-943/0/4-17 позиції слід зазначити, що невжиття заходів суб'єктом декларування щодо своєчасності отримання електронного ключа, відомостей про склад сім'ї, їх доходи та інших необхідних даних для заповнення декларації, не може визнаватися реабілітуючою обставиною та поважною причиною для несвоєчасного подання декларації.
Так, з моменту відновлення етапу декларування 12.10.2023 до кінцевого терміну подачі щорічної декларації за 2023 рік - 31.03.2024, законодавцем надано достатньо часу для збору всіх необхідних даних та подачі декларації в установлений Законом термін.
Відповідно до листа НАЗК в якому відображено дати некоректної роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування вбачається, що у період з 23 жовтня 2023 року по 14 листопада 2023 року мали місце випадки некоректного відображення даних щодо зареєстрованих транспортних засобів, також збої у роботі реєстру спостерігалися 23 грудня 2023 року, 25 грудня 2023 року, 18 січня 2024 року, 28 січня 2024 року та протягом 40 хвилин 31 січня 2024 року у всі інші дні реєстр працював в штатному режимі.
Поважних причин для несвоєчасного подання декларації у ОСОБА_1 не встановлено.
Таким чином, 01 квітня 2024 року ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення - несвоєчасне, без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування типу «щорічна» за 2023 рік.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину, у вчиненні вказаного правопорушення, визнала повністю.
Згідно ст. 245 КпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
На підставі ст. 252 КпАП України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується: протоколом №142 від 26 березня 2025 року /а.с. 1-10/, рапортами о/у Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Могильного О. від 26 березня 2025 року /а.с. 11, 12/, скрин-шотом подачі декларації суд'єкта декларування ОСОБА_1 /а.с. 13/, копіями наказів начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с.24, 25, 26/ та іншими матеріалами справи в сукупності.
Суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 несвоєчасно подала декларацію без поважних причин, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Досліджені та перевірені судом обставини, які поза розумним сумнівом свідчать про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого їй адміністративного правопорушення, охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та узгоджуються із стандартом доказування поза розумним сумнівом (рішення від 18 січня 1978 року у справі Ірландія проти Сполученого Королівства (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів.
Громадянинка ОСОБА_1 реалізувала своє право бути кадастровим реєстратором відділу методологічного забезпечення та ведення державного земельного кадастру та розгляду скарг на рішення дії та бездіяльності державних кадастрових реєстраторів управління державного земельного кадастру у Головному управління Держгеокадастру у Миколаївській області та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі згідно встановлених норм закону держави Україна, і тому вона була зобов'язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за 2023 рік до 31.03.2024 року.
Поважних причин, які б могли бути визнані судом, як обставини, що були об'єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення ОСОБА_1 , та були пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, які призвели до порушення ОСОБА_1 строку подання електронної декларації, в судовому засіданні не встановлено.
Поважними можуть бути визнані лише ті обставини, які були об'єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
В судовому засіданні поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 електронної декларації, в судовому засіданні не встановлено.
Враховуючи обставини справи, особу порушниці, суспільну небезпеку вчиненого правопорушення, з метою виховання та запобігання вчиненню ОСОБА_1 нових правопорушень, суд вважає необхідним накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу, відповідно до мінімальної межі, визначеної санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до п.12 ст.5 ЗУ «Про судовий збір» військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.172-6, ст.ст. 283-285 КпАП України,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50 /п'ятдесяти/ неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 850 /вісімсот п'ятдесят/ гривень 00 копійок який підлягає сплаті в дохід держави, рахунок: в дохід держави /рахунок: UA128999980313090106000014446, отримувач: Миколаїв.ГУК/тг м. Вознесенськ 21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування: адміністративні штрафи та інші санкції, який підлягає сплаті не пізніше, як через 15 /п'ятнадцять/ днів з дня винесення копії постанови.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ст. 308 КУпАП, в разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання, роботи або за місцем знаходженням майна, яким стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 /десяти/ днів з дня винесення постанови.
Суддя О. Е. Дробинський